Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 50

Temat: Opony letnie na zimę w Q4? Szaleństwo-czy zależy?

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar piotruś1
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Giulietta Veloce / Subaru Forester 2,5XT / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6
    Postów
    140

    Domyślnie

    Wspominanie czasów kiedy jeździło się na oponach diagonalnych zwykle jednego rodzaju nie ma sensu. Wtedy wszyscy byli w takiej samej sytuacji.
    Dzisiaj kierowca jadący przed tobą na zimowych oponach zahamuje i lądujesz mu w bagażniku, bo przecież nie dasz rady utrzymywać cały czas duuuużo większego odstępu.
    Dla mnie to jest naprawdę żenujące jeśli ktoś chce przyoszczędzić na zmianie opon ....
    Być może wkrótce wejdą do produkcji dobre całoroczne opony, a podobno nawet w tym roku już się pojawiła oferta jakiś bardzo chwalonych wielosezonowych. Dopóki nie, uważam że powinien być w Polsce obowiązek zmiany opon, podobnie jak w:
    Norwegia,
    Szwecja,
    Finlandia,
    Estonia,
    Łotwa,
    Litwa,
    Niemcy,
    Czechy,
    Słowacja,
    Austria,
    Słowenia,
    Chorwacja
    Rumunia
    Zwróćcie uwagę, że taki obowiązek istnieje również w krajach o takim samym lub cieplejszym klimacie niż w PL.
    A argument "aktualnie mnie nie stać" .... No wybacz, musi Cię być stać, albo kup taki samochód, żebyś miał budżet na jego utrzymanie ;-)

  2. #12
    Użytkownik Świeżak Avatar Leszek_Zal
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159, Giulia Super, Stelvio B
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotruś1 Zobacz post
    A argument "aktualnie mnie nie stać" .... No wybacz, musi Cię być stać, albo kup taki samochód, żebyś miał budżet na jego utrzymanie ;-)


    A argument "aktualnie mnie nie stać" .... No wybacz, musi Cię być stać, albo kup taki samochód, żebyś miał budżet na jego utrzymanie ;-)[/QUOTE]

    To bardzo cenna porada. Jeszcze jakieś złote rady w stylu: tankuj zawsze do pelna 98 lub 100 i tylka na zagranicznych stacjach, myj zęby, auto tylko w ASO, raz do roku ceramika, frankowicze są sami sobie winni a po dłuższej jeździe niech pochodzi na luzie tak z 5 minut i i najważniejsze zmieniaj samochód co 2 lata lub po 60k kilometrów bo inaczej jeździsz szrotem.

    No aktualnie mój dorgi krezusie są pewne przestoje, zatory płatnicze, zerwane kontrakty inne tematy, że się człowiek czasem zastanawia nad kształtem listy proirytetów. A, że mam q4 a nie RWD to się zastanawiam.

    Moim zdaniem ze względu na ogólne bezpieczeństwo (nie chodzi przecież tylko o mnie i pasażerów auta, ale też np. pieszego, który wyskoczy na jezdnie) to jestem za wprowadzeniem przepisu o koniecznosci jazdy zimą na zimówką lub dowalenie innych "zachęt" do zmiany letnich na zimowe zimą (np. nie działa ci OC/AC jesli jestes sprawca na letnich zimą). Chociaż mam dość wpychania się państwa we wszystko ze swoim regulacjami to przy oponach daje się integerencje regulatora jakoś obronić.

    Tak czy siak bardzo dziękuje za Wasze wpisy. Jestem na 90% przekonany do zimówek lub całorocznych i zamierzam je kupić (najwyżej chwilówkę wezmę, świnkę skarbonkę dzieciom rozbije albo sprzedam do skupu butelki po wódce i jakoś się uzbiera). Alivederci.

  3. #13
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Karol1
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    ALFA GIULIA VELOCE
    Postów
    504

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    A argument "aktualnie mnie nie stać" .... No wybacz, musi Cię być stać, albo kup taki samochód, żebyś miał budżet na jego utrzymanie ;-)



    Moim zdaniem cena opon zimowych nie jest adekwatna do tego ryzyka , które będziesz podejmował codziennie używając samochodu ma oponach letnich w zimę. Samochód ma prawie 300 KM a to kusi ,żeby gdzieś przyspieszyć , wcisnąć się itp.

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Chyba wiecie, że porównanie do dawnych czasów było żartem? Bo jak tak czytam, to mam wątpliwości czy macie poczucie humoru. A tak przy okazji: w Niemczech nie ma obowiązku używania zimówek. Sprawdzałem, bo mam tam jedno auto, które jest używane od święta, tylko po mieście, jak jest śnieg lub mróz to nie jeździ, ot takie wozidło. I stoi na letnich gumach. A jak patrzę na parking to nie ono jedne.

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar Leszek_Zal
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159, Giulia Super, Stelvio B
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol1 Zobacz post
    Moim zdaniem cena opon zimowych nie jest adekwatna do tego ryzyka , które będziesz podejmował codziennie używając samochodu ma oponach letnich w zimę. Samochód ma prawie 300 KM a to kusi ,żeby gdzieś przyspieszyć , wcisnąć się itp.
    Karol1 kupuje zimowe. To już pewne. Jeżdżę teraz na eagle goodyear. A, że robię w szwajcarskich zegarkach (obyczaj mój album) i jestem zwolennikiem uporządkowania pewnych mechanizmów, procedur, unifikacji w ramach jednego modelu i inne tego typu fanaberie to chce kupić goodyera. Dajcie teraz znać co Wy macie. Potrzebuje opony „w kłosek” -kierunkowe-spodziewam się jazdy po kałużach lub błocie pośniegowym a nie w zaspach śnieżnych.

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    No aktualnie mój dorgi krezusie są pewne przestoje, zatory płatnicze, zerwane kontrakty inne tematy, że się człowiek czasem zastanawia nad kształtem listy proirytetów.
    No to może wyjaśnijmy sobie coś. Posiadanie auta to jest luksus na który trzeba sobie móc pozwolić. Na marginesie - posiadanie auta w mieście to jeszcze większy luksus, czego sporo osób nie rozumie. Posiadając i/lub użytkując samochód musimy zdawać sobie sprawę z kosztów jego utrzymania. Młodemu i niedoświadczonemu kierowcy/właścicielowi można wybaczyć i zrozumieć zdziwienie kiedy przychodzi zima, trzeba zmienić opony bo nasypało śniegu albo trzeba odnowić ubezpieczenie. A tu zonk, budżetu nie ma. Wszystkich innych to nie powinno dziwić.

    Każdy ma swoją filozofię finansową. Tylko duża część społeczeństwa opiera ją na wybrakowanej edukacji ekonomicznej (tutaj piękny przykład frankowiczów). Jeśli moje użytkowanie i utrzymanie auta ma zależeć od nieskończonych kontraktów lub zmieniających się priorytetów, to znaczy, że mnie na auto nie stać i żyję na kredyt. Co kto lubi. Wtedy sprzedajesz auto albo przestajesz nim jeździć (np. do wiosny jeśli nie mamy zapewnionego bezpieczeństwa zimą). 3 miesiące biletu Warszawiaka to tylko 250 zł. W sam raz, żeby przezimować.

    Zbyt często słyszę o zakupach (w motoryzacji to już w ogóle) samochodów ponad siły, a potem się okazuje, że jeszcze trzeba auto utrzymać. A że sportowe to i opony drogie. I jeszcze nie ma gdzie parkować bo zły deweloper sprzedawał miejsca parkingowe za 30 tysięcy, a ogólnodostępnych mało i zawsze zajęte.

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    złote rady w stylu: tankuj zawsze do pelna 98 lub 100 i tylka na zagranicznych stacjach, myj zęby, auto tylko w ASO, raz do roku ceramika
    Nie porównuj rzeczy niekoniecznych do bezpieczeństwa na drodze. Brakuje jeszcze, żeby w ramach oszczędności wrzucać regenerowane poduszki powietrzne. Bo po co nowe z ASO.

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Karol1
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    ALFA GIULIA VELOCE
    Postów
    504

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    Karol1 kupuje zimowe. To już pewne. Jeżdżę teraz na eagle goodyear. A, że robię w szwajcarskich zegarkach (obyczaj mój album) i jestem zwolennikiem uporządkowania pewnych mechanizmów, procedur, unifikacji w ramach jednego modelu i inne tego typu fanaberie to chce kupić goodyera. Dajcie teraz znać co Wy macie. Potrzebuje opony „w kłosek” -kierunkowe-spodziewam się jazdy po kałużach lub błocie pośniegowym a nie w zaspach śnieżnych.
    Ok rozumiem. Na forum jest taki gość jak Kolpak i oponami felgami zajmuje się zawodowo. Sporo jest alfistów , którzy zakupili opony felgi u niego. Polecam sam kupiłem zestaw.

  8. #18
    Użytkownik Świeżak Avatar Leszek_Zal
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159, Giulia Super, Stelvio B
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Shimmy Zobacz post
    Brakuje jeszcze, żeby w ramach oszczędności wrzucać regenerowane poduszki powietrzne. Bo po co nowe z ASO.
    Doceniam poczucie humoru To mnie rozbawiło. Sportowe auto dla każdego zespawane z 4 częsci, prosto po gradobicu nad komisem w Radomiu.

    Uczepiliście się wątku finansowego jak narracja partii Partia i Spółki pewnego Donalda. W wątku "Opony letnie na zimę w Q4? Szaleństwo-czy zależy?" chodzi o to, czy sprawa opon na zime jest zero-jedynkowa, czy są dopuszczalne wyłączenia (bo napęd na 4 koła! CZTERY!, bo mało jeżdze, bo duże miasto ze sprawną słuźbą drogową, bo nie musze jeździć jak pada śnieg i jest minus 10, itd.) Dyskusja nie potrzebnie skręca w kierunku-stąc Cię lub Cie nie stać a jak Cie nie stać to po co pchałeś się w auto szympansie, na które Cie nie stać-hahahah. No nie. Nie ma zgody na to.

    Zatem spiesząc wszystkim potrzebującym pomocy: chcesz jeździć zimą? Jeździj tym czym Cie stać i koniecznie na zimówkach (najlepiej nowych?). TAK? A przy okazji-kupuje te zimówki i to w kategorii premium. Na ile sezonów wystarczają Wam zimówki przy średniorocznym przebiegu do 20k km i przy normalnej (nie sportowej) jeździe?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Karol1 Zobacz post
    Ok rozumiem. Na forum jest taki gość jak Kolpak i oponami felgami zajmuje się zawodowo. Sporo jest alfistów , którzy zakupili opony felgi u niego. Polecam sam kupiłem zestaw.
    Dziękuje Ci Karol. Sprawdze. Bardzo pomocny wpis.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Chyba wiecie, że porównanie do dawnych czasów było żartem? Bo jak tak czytam, to mam wątpliwości czy macie poczucie humoru. A tak przy okazji: w Niemczech nie ma obowiązku używania zimówek. Sprawdzałem, bo mam tam jedno auto, które jest używane od święta, tylko po mieście, jak jest śnieg lub mróz to nie jeździ, ot takie wozidło. I stoi na letnich gumach. A jak patrzę na parking to nie ono jedne.
    No i właśnie - podany konkret. Parafrazując: mało jezdzisz i nie zawsze - to możesz nawet na letnich zimą śmigać po np. Monachium Niesamowite, że nawet niektórzy niemcy nie zmieniją opon z letnich na zimowe.

  9. #19
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    Uczepiliście się wątku finansowego
    Leszku, sam zacząłeś tłumaczyć przestojami, kontraktami. Ba, zacząłeś temat od "nie chce mi się".

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    No nie. Nie ma zgody na to.
    A ja nie daję zgody, żeby przymykać oko i nie wyrażać sprzeciwu na ustępstwa w kwestii bezpieczeństwa na drodze, bo ktoś sobie nie zabudżetował zimy/wielosezonu...

    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    stąc Cię lub Cie nie stać a jak Cie nie stać to po co pchałeś się w auto szympansie, na które Cie nie stać-hahahah
    Nikt tu nikogo od szympansów nie wyzywa. Jak mnie nie stać to nie jeżdżę, proste. Ja tam bym się bał o swoje życie. Niektórzy może mają potrzebę bycia herosami.


    Cytat Napisał Leszek_Zal Zobacz post
    chodzi o to, czy sprawa opon na zime jest zero-jedynkowa, czy są dopuszczalne wyłączenia (bo napęd na 4 koła! CZTERY!, bo mało jeżdze, bo duże miasto ze sprawną słuźbą drogową, bo nie musze jeździć jak pada śnieg i jest minus 10, itd.)
    Przeżyć przeżyjesz. Ja nie zachęcam. Nigdy nie wiesz czy nie trafisz akurat w miejsce, gdzie ta służba drogowa nie dotarła. Albo na własne szczęście po prostu nie wyjedziesz z osiedla.

  10. #20
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Po pierwsze kiedyś opony miały inny skład. Nie było pojęcia opona letnia/zimowa dlatego pony musiały być poniekąd takie o ile to możliwe uniwersalne. Obecnie opona letnia jest dużo twardsza i jeżeli w aucie z napędem na 4 koła jakoś tam będziesz ruszać, to hamować tak samo jak z napędem na jedną oś. Ogólnie może Ci się uda a może nie. Jak będzie lód albo śnieg to jedziesz i jesteś bardziej pasażerem niż kierowcą, pół biedy jak rozwalisz auto gorzej jak komuś krzywdę zrobisz przez oszczędności

Podobne wątki

  1. Opony na zimę
    Utworzone przez sebek93pl w dziale 147
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 09-08-2012, 09:48
  2. [159] Jakie opony na zimę? Mogę zamontować opony 215/55R17 zamiast 225/50R17 w 2.4 JTDm?
    Utworzone przez alf-a147 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 08-06-2011, 12:22
  3. Jakie opony na zimę
    Utworzone przez camratka w dziale GT
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-10-2009, 22:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory