Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Leasing Konsumencki a Polski Ład

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio MY21 280KM / Mazda MX-5 / BMW 430i
    Postów
    41

    Domyślnie Leasing Konsumencki a Polski Ład

    Hej, moje Stelvio mam w PKO Leasing w leasingu konsumenckim. Myślicie że zmiany, o których piszą w poniższym artykule, dotyczą też Leasingu Konsumenckiego? :-O

    https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27823...dc#s=BoxOpImg5

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Właśnie rozmawiałem z infolinią PKO (też mam tam leasing) i faktycznie nas też to dotyczy. Liczyłem sobie ewentualną zmianę leasingu (wykup posiłkując się kredytem) i wyszło mi, że jak będę sprzedawał moją Giulię, to nawet ewentualny podatek nie będzie wyższy niż koszty kredytu - przy założeniu, że kredyt jest na wartość, którą mam do zapłacenia, a rata nie będzie wyższa niż obecna rata leasingowa. Poza tym wykup i tak w PKO jest na ten sam podmiot, który jest w umowie leasingu. Można teoretycznie dokonać wykupu na firmę ale nie wprowadzać tego w koszty działalności - wtedy będziesz mógł zarejestrować na osobę fizyczną. Ale wtedy nie masz kosztów i odliczenia VATu. Każdy jednak ma swoje kalkulacje, nie mówiąc już o tym, że do końca leasingu to jeszcze może się wiele zmienić i ten Polski Wał pójdzie w zapomnienie. Inna sytuacja jest w przypadku, gdy do końca leasingu zostało kilka miesięcy.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    241

    Domyślnie

    Tradycyjnie jak to w Polsce ogłoszą nowy wał w monitorze gospodarczym 31 grudnia z wejściem przepisów w życie od 1 stycznia 2022 i będą obowiązywały wstecz

    A tak na poważnie mnie martwi co innego. Drugą ze zmian będzie ta dotycząca podatku VAT. Dotychczas w razie sprzedaży przedsiębiorca opłacał VAT od wartości raty wykupowej, która często wynosiła np. 1 proc. wartości przedmiotu umowy. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie musiał zapłacić VAT od wartości rynkowej np. samochodu https://businessinsider.com.pl/firmy...asingu/zxsy3mp
    Ostatnio edytowane przez fuji ; 23-11-2021 o 15:13

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio MY21 280KM / Mazda MX-5 / BMW 430i
    Postów
    41

    Domyślnie

    Dzięki. Tylko ja piszę o leasingu konsumenckim - nie jestem przedsiębiorcą, nie jestem płatnikiem VAT. Raty opłacam w kwocie brutto, nic sobie nie obliczam. Więc zakładam że osób fizycznych mających leasing konsumencki to nie dotyczy.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 TB Q4 200KM
    Postów
    18

    Domyślnie

    Nie dotyczy, bo prywatne auto jak sprzedajesz, to nawet teraz musisz zapłacić podatek dochodowy, więc zmienia się tylko dla przedsiębiorców.

  6. #6
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    matyczna pralka Samochód: Giulia 2.0 MY21
    Postów
    517

    Domyślnie

    Jaki znowu podatek? To chyba kupujący płaci i nie podatek dochodowy.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 TB Q4 200KM
    Postów
    18

    Domyślnie

    Tzn jak sprzedasz do pół roku, wtedy płacisz dochodowy od zarobku. No później to już nie, fakt że to nie to samo.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacolex Zobacz post
    Nie dotyczy, bo prywatne auto jak sprzedajesz, to nawet teraz musisz zapłacić podatek dochodowy, więc zmienia się tylko dla przedsiębiorców.
    Cytat Napisał jacolex Zobacz post
    Tzn jak sprzedasz do pół roku, wtedy płacisz dochodowy od zarobku. No później to już nie, fakt że to nie to samo.

    Jeżeli jesteś osobą prywatną, auto nigdy nie było firmowe to żadnego podatku dochodowego nie płacisz... Zostaje tylko normalne PCC 2% jak przy każdej sprzedaży auta prywatnego.

    I tutaj nie słyszałem, żeby się cokolwiek zmieniło w ramach Wału.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Jeżeli auto sprzedane w ciągu 6 m-cy od zakupu i cena sprzedaży wyższa niż cena zakupu - podatek dochodowy od różnicy. PCC jeśli sprzedaje osoba fizyczna - 2% od wartości, zwykle spada to na nabywcę.

Podobne wątki

  1. FCA Leasing / LEASYS, ubezpieczenie
    Utworzone przez vincent w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 15-05-2023, 15:40
  2. leasing na Alfę
    Utworzone przez Andrzej_Kolbudy w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 365
    Ostatni post / autor: 03-12-2021, 09:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory