Strona 1 z 8 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 76

Temat: Informacje o korkach itp we wbudowanej nawigacji. Czy działa w PL TMC?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    270

    Domyślnie Informacje o korkach itp we wbudowanej nawigacji. Czy działa w PL TMC?

    Dwa pytania o wbudowaną nawigację i informacje o warunkach na drodze.
    1. TMC (Traffic Message Channel) - informacje rozsyłane przez radio FM. Czy działa to w Polsce? Bo że działa w Niemczech, czy Czechach to się spodziewam
    2. Informacje TomToma odbierane przez internet: jak to działa w praktyce? Korzystacie z tego?


    Sprzedawca w salonie chyba nie zrozumiał do końca mojego pytania

    Pozdrowienia
    DonVito

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    W wątku wbudowana nawigacja jest opisane wszystko. Wystarczy poczytać.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    TMC w Polsce działa (a przynajmniej działało 2 lata temu jak się tym zajmowałem przy okazji radia z WinCE do innego samochodu).
    Jest/był system Free i Pro. Żeby działało PRO potrzebne były pliki licencyjne kupowane przez producenta sprzętu (jakiegoś boxa nawigacyjnego), w przypadku WinCE jest to hakowalne i pod Igo/Amigo działa bez problemu.
    Wydaje mi się, że Alfa/Fiat nie wykupiło tych licencji w PL i kupa. Zresztą jakby wykupiła to i tak kupa bo użyteczność informacji która tam była w PRO to było z 10% tego co w DE na kanale FREE.

    Sama nawigacja korki pokazuje, ale jakoś nie zauważyłem nigdy żadnego zapytania o objazd czy podpowiedzi innej trasy. W0ogóle sposób kalkulacji tras w tej navi jest do bani. Ostatnio 2km od celu zrzuciła mnie na S8, stamtąd na inne jakieś S, znowu na następne i już po 20km byłem na miejscu.

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    W moim Stelvio działa
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Ale 2021 to już chyba nie TMC, tylko TomTom Traffic?
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Wg loga na Alfie2021 to chyba TomTom Traffic tyle, że chyba jakiś okrojony (koszta licencji?). Wg tego co piszą na stronie TT to ten system powinien mieć możliwość pokazywania również zdarzeń zgłaszanych przez kierowców a nigdy nie widziałem nic takiego. Pomijając fakt, że moglibyśmy też mieć dostępną opcję zgłaszania zdarzeń a nie mamy.
    No cóż, fabryczne navi to jednak najczęściej synonim dla "kiepskie navi". Chociaż w mojej ocenie jakieś totalnie fatalne i tak nie jest, chociaż same mapy są dość niezłe.

    PS. Kwestia programu i mocy przerobowych procka od navi - ale w klasycznych nawigacjach nie widziałem nigdy możliwości korzystania z więcej niż jednego źródła korko-danych na raz, albo TMC albo dane z neta (zdaje się pobierane z Naviexpert najczęściej). A więc może tak być, że wycieli TMC (bo kiedyś podobno było) a załadowali TT zamiast tego.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    W nawigacji fabrycznej I generacji w takich krajach jak Włochy, Austria Niemcy wszystko działa, są ostrzeżenia i dodatkowe informacje u Nas brak. Mapy są aktualne.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    W moim Stelvio działa
    Gdzie w twoim stelvio dziala chyba po za Polską.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    270

    Domyślnie

    Widzę, że zdania są podzielone
    Chodzi mi o obecną wersję navi (pewnie model od 2021)
    Pytałem sprzedawcę w salonie, twierdzi, że w Giuli i Stelvio w Polsce działa i TMC (poprzez radio FM) i TomTom Traffic (przez sparowany telefon z włączonym dostępem do internetu).. Wiem, że ten drugi jest, albo powinien być bardziej dokładny i szybszy.. ale interesuje mnie ten pierwszy..
    W Polsce TMC jest tylko typu "premium", czyli aby nawigacja mogła odczytać dane, musi mieć zainstalowany "klucz" dekodujący. W krajach sąsiednich oprócz "premium" jest też "free" dostępny dla każdej nawigacji.
    Czy ktoś potwierdza, że na na pewno jego nawigacja wbudowana odbiera komunikaty TMC w Polsce?

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvito Zobacz post
    Widzę, że zdania są podzielone
    Chodzi mi o obecną wersję navi (pewnie model od 2021)
    Pytałem sprzedawcę w salonie, twierdzi, że w Giuli i Stelvio w Polsce działa i TMC (poprzez radio FM) i TomTom Traffic (przez sparowany telefon z włączonym dostępem do internetu).. Wiem, że ten drugi jest, albo powinien być bardziej dokładny i szybszy.. ale interesuje mnie ten pierwszy..
    W Polsce TMC jest tylko typu "premium", czyli aby nawigacja mogła odczytać dane, musi mieć zainstalowany "klucz" dekodujący. W krajach sąsiednich oprócz "premium" jest też "free" dostępny dla każdej nawigacji.
    Czy ktoś potwierdza, że na na pewno jego nawigacja wbudowana odbiera komunikaty TMC w Polsce?
    Nikt ci nie potwierdzi bo w Polsce nie działa.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-12-2020, 18:49
  2. [Giulietta] Aktualizacja map nawigacji wbudowanej Giulietta 2010
    Utworzone przez rozewo w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-05-2015, 02:50
  3. [145] Gaśnie w korkach ..
    Utworzone przez kulfon w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-07-2009, 14:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory