Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Kilka pytań odnośnie ELM-MES-SGW

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,195

    Domyślnie Kilka pytań odnośnie ELM-MES-SGW

    Przygotowuję się do zabawy z MES (czy Alfaobd).
    A że lubię wcześniej wiedzieć wszystko teoretycznie żeby uniknąć niespodzianek, szczególnie że auto na gwarancji, to mam kilka pytań.
    Od razu mówię, że przeorałem co się dało po alfowych forach a pytam o to czego nie znalazłem.
    -----------

    Interface:
    Mam jakiegoś ELM327 v.1.4 z wyrwanym rezystorem - i przechodzi test MES'em 38400 High Speed.
    Zgodnie z tym co wyczytałem podczas proxi mogę spodziewać się padaki.
    Czy użycie STN1170 od Viakena i przełączenie go np na 115200 czy wyżej zmienia zabawę jakoś diametralnie?
    Ktoś testował? Na jakiej najwyższej prędkości chodzi wszystko stabilnie?
    -----------

    MES:
    Podłączając Bypass wypinamy moduł SGW. Więc podczas aktualizowania proxi w systemie fizycznie go nie ma.
    Czy w tej sytuacji aktualne wersje MES'a wyprogramowywują moduł SGW z systemu Alfy czy nie? Kiedyś z tego co czytam tak robił.
    Jeśli tak, to co się dzieje po podłączeniu samochodu w ASO do Witecha (oczywiście z podłączonym ponownie SGW)? Nadgrywa wszystko bez wnikania na programowy brak SGW, czy też jest lipa i pacjent ma potencjalny problem z gwarancją?
    -----------

    BYPASS:
    Dlaczego Bypassy wpina się tak, że SGW musi być wypięty? Czemu nie zrobić przewodu wpinanego pomiędzy moduł SGW a przewody i od tych przewodów odgałęzienie zakończone złączem nie-zablokowanym OBD? Znaczy podłączonym za bramką. Czyli nie trzeba by się bawić z przepinaniem SGW przed/po ASO a mieć schowane za plastikami drugie OBD?
    Ktoś tak próbował? Wydaje się, że powinno działać. Ale czy coś by zmieniło odnośnie wyprogramowywania SGW z MES'a? (jeżeli w ogóle ma to miejsce) ?
    -----------

    [MENTION=20089]epsonix[/MENTION]:
    Czy mógłbyś się ustosunkować do Twoich tekstów z instrukcji i forum?

    "yeap. I currently drive with bypass - the one I have also connects to SGW so when I run DTC scan in MES, on every CAN it is visible, so dealer should not notice. "
    stamtąd jest też informacja o wyprogramowywaniu SGW z konfiga proxi.

    "należy wypiąć z niego wtyczki
    instalacji samochodowej (nacisnąć blokadę wtyczki; nie ciągnąć za przewody lecz za wypustki wtyczki; niektóre typy wtyczek stosowane przez FCA „siedzą” ciasno w złączu) i podpiąć do bypassa SGW"
    to z Twojej instrukcji.

    Czyli co, kiedyś podłączałeś jak wyżej pytam/proponuję ale zrezygnowałeś z takiej idei? Jeśli tak to dlaczego?

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Kiedyś miałem prototyp który tez łączyłsię do SGW, ale nikt takiego nie chciał, produkcja droższa itp, od dawna mam zwykły bypass wpięty na stałe. ja akurat z nim cały czas jeżdżę, choć mam też zamontowane przedłużacze i w chwilę mogę przełączyć się na SGW.
    Obecny MES ma ustawienie w proxi czy przywrócić czy nie że jest wprogramowany SGW. Kiedyś było tak że proxi wywalało SGW z konfigu, ale ASO się nie skarżyły, nie raz sam byłem ze swoja na jakiś updatach czy serwisach - 3 lata do nich z bypassem jeździłem póki auto było na gwarancji (2 mce temu się skończyła).

    To o co ASO może najbardziej sie dowalać, to sytuacja kiedy założysz bypass a nie wyprogramujsz go z proxi i do nich pojedziesz- o ile znajomy z innego ASO mi mówił, Witech wtedy pokazuje problem z brakiem SGW no i wtedy mogą zacząć zadawać niepotrzebne pytania. To dotyczy ludzi którzy nie modyfikują proxi, a tylko mają dongla od Squadry i musza jeździc cały czas z bypassem żeby działał w pełni. Dla takich są przedłużacze, żeby sobie szybko przepinali na SGW na czas wizyty w ASO tylko.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,195

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odzew bo już powoli traciłem nadzieję, że ktoś zareaguje :-).

    Czyli podsumowując dla lepszej czytelności:
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW ON = ASO może się dowalić (proxi nie zgodne z hardware).
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW OFF = ASO raczej ignoruje (proxi zgodne z hardware).
    (Czyli wniosek, że Witech w ASO nie przywracał Ci SGW w proxi? No zakładam, że jakby przywrócił a modułu było brak to coś im się też powinno pluć.)

    Pozostaje możliwa kombinacja, że ktoś zdjął bypass, podpiął ponownie SGW ale w MES go wcześniej wyprogramował.
    Moduł SGW ON (BYPASS OFF), Proxi SGW OFF = tu ciekawostka jakby się zachowali (ludzie albo Witech) bo niby niezgodność jakaś jest. Chyba nie ma co roztrząsać.

    Natomiast co do opcji pozostawienia SGW podłączonego na swoim miejscu, to czy mam rozumieć, że można się sprzętowo podpiąć z dodatkowym złączem OBD bezpośrednio do "wyjściowych" pinów CAN na SGW - i powinno wszystko działać ok?!
    "Wyjściowych" to mam na myśli tych wszystkich NIE oznaczonych jako "DIAGNOSTIC" ani "AT".
    Wtedy programujemy MES'em, że SGW jest w systemie i nie myślimy o nim w ogóle przed wizytą w ASO?
    Wydaje się to lepsze niż bypass...

    -------
    EDIT:
    (żeby było w miarę spójne podsumowanie na przyszłość).
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW ON = ASO ma czerwony alarm z Witech i pachnie kłopotami (proxi nie zgodne z hardware).
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW OFF = ASO raczej ignoruje (proxi zgodne z hardware).
    Moduł SGW ON (BYPASS OFF), Proxi SGW OFF = brak znanego przypadku żeby ASO się czepiało (pomimo, że proxi niezgodne z hardware)
    *informacje na podstawie obserwacji zebranych przez kolegę @epsonixa (ale pamiętajmy, że to tylko statystyka i nie każde ASO musi reagować na wszystko tak samo!!!)
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 17-07-2022 o 21:47

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW ON = ASO może się dowalić (proxi nie zgodne z hardware).
    o ile wiem Witech pokaże SGW na czerwono i mogą się czepiać


    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Moduł SGW OFF (BYPASS ON), Proxi SGW OFF = ASO raczej ignoruje (proxi zgodne z hardware).
    tak


    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    (Czyli wniosek, że Witech w ASO nie przywracał Ci SGW w proxi? No zakładam, że jakby przywrócił a modułu było brak to coś im się też powinno pluć.)
    nie przywracali mi proxi z bypassem, raz im się zdażyło jak nie potrafili odpalić AA/ACP w radiu po wymianie gwarancyjnej ale to jeszcze przed czasem kiedy miałem SGW bypass


    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Pozostaje możliwa kombinacja, że ktoś zdjął bypass, podpiął ponownie SGW ale w MES go wcześniej wyprogramował.
    Moduł SGW ON (BYPASS OFF), Proxi SGW OFF = tu ciekawostka jakby się zachowali (ludzie albo Witech) bo niby niezgodność jakaś jest. Chyba nie ma co roztrząsać.
    większość ludzi tak jeździło dotychczas do ASO jeśli coś retrofitowali, starsze MESy niż 4.8 nie miały możliwości przywrócenia SGW. nie słyszałem żeby ktoś miał jakiś problem


    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Natomiast co do opcji pozostawienia SGW podłączonego na swoim miejscu, to czy mam rozumieć, że można się sprzętowo podpiąć z dodatkowym złączem OBD bezpośrednio do "wyjściowych" pinów CAN na SGW - i powinno wszystko działać ok?!
    Nie próbowałem po stronie za, u mnie w prototypie bypassa z podłączeniem do SGW odbicie na SGW było po stronie ori złącza OBD i działało to normalnie,w scanie na 2 CANach raportował się SGW tak jak w stockowym aucie, choć MES też wywalał SGW po proxi w tamtych czasach (tu piszę o wersjach 4.3/4.4)

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,195

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Nie próbowałem po stronie za, u mnie w prototypie bypassa z podłączeniem do SGW odbicie na SGW było po stronie ori złącza OBD i działało to normalnie,w scanie na 2 CANach raportował się SGW tak jak w stockowym aucie, choć MES też wywalał SGW po proxi w tamtych czasach (tu piszę o wersjach 4.3/4.4)
    W sumie jak masz te przedłużacze do bypassu wyciągnięte na wierzch to mógłbyś wypróbować :-). Wiele nie trzeba, żeby zrobić odgałęzienie i się podłączyć.
    Ale rozumiem, że nie bardzo masz czas i chęci... I tak dzięki Ci za to co robisz!

    Jeszcze mam takie pytanie odnośnie działania mechanizmu aktualizacji przez ASO.
    Czy update czegokolwiek w ASO oznacza z automatu zrównanie do defaultu zgodnego z naszym VIN absolutnie całej pamięci systemu (zarówno kodu jak i ustawień) - czy tylko wybranego modułu (kodu) którego dotyczy?
    Innymi słowy, update np infotainmentu wycina przy okazji dodany przez nas samodzielnie aktywny tempomat (bo nie było go oryginalnie przypisanego do naszego VIN) czy też nie?

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    W sumie jak masz te przedłużacze do bypassu wyciągnięte na wierzch to mógłbyś wypróbować :-). Wiele nie trzeba, żeby zrobić odgałęzienie i się podłączyć.
    Ale rozumiem, że nie bardzo masz czas i chęci... I tak dzięki Ci za to co robisz!
    A.nie interesuje mnie to
    B.Nie mam nawet złącza OBD z którego mógłbym to zrobić
    C.nie mam czasu - gdybym miał to bym pchał dalej prace przy spiderze do przodu a tak mam rozgrzebane wszystko przy kierownicy, prawe drzwi (audio), do tego tunel bo chcę dodać przyciski pilota bram i chcę wykombinować jakiś dystans przejściowy i centralny woofer tylny dać wiekszy. na urlop jadę za 1.5 tyg a mam kupę roboty na kontrakcie - stuff4car to tylko czasem doglądnę a takie pisanki forumowe tylko w przerwie na kawę.
    D.Każdego dnia kilka osób do mnie pisze tu na forum, alfaowner, giuliaforums czy innymi kanałam i chcę żeby im coś sprawdzić, podpowiedzieć itp - nie mogę poagać/robić roboty za wszystkich

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Czy update czegokolwiek w ASO oznacza z automatu zrównanie do defaultu zgodnego z naszym VIN absolutnie całej pamięci systemu (zarówno kodu jak i ustawień) - czy tylko wybranego modułu (kodu) którego dotyczy?
    Innymi słowy, update np infotainmentu wycina przy okazji dodany przez nas samodzielnie aktywny tempomat (bo nie było go oryginalnie przypisanego do naszego VIN) czy też nie?
    nie, update firmwaru nic nie robi proxi - tu diagnosta musi wykonać procedurę proxi restore celowo. niestety niektóre młotki w ASO robią to z automatu (żadko), nawet jak się im z góry powie że mają nie ruszać (przykład kolega forumowy 1.5 tyg temu). niektóre kampanie (bardzo nieliczne) wymagają jednak restrore proxi, bo konfig auta przed dla danej funkcji był błędny (np tak było z intelligent speed control w pierwszych poliftach, oprócz aktu HALF był też proxi restore konieczny bo proxi było niewłaściwie skonfigurowane dla tej funkcji stąd nie działało)

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,195

    Domyślnie

    Rozumiem, tak się spodziewałem odnośnie Twojego czasu i chęci :-).
    Spróbuje to przetestować i dam znać jakoś w sierpniu.
    Czy może masz informację czy jest gdzieś w Stelvio jakaś kostka z sygnałami CAN(+) i CAN(-) łatwiej dostępna niż ta dla bypassa?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar shpuncik
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    145 Boxer; 145 JTD Edizione Sportiva
    Postów
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Rozumiem, tak się spodziewałem odnośnie Twojego czasu i chęci :-).
    Spróbuje to przetestować i dam znać jakoś w sierpniu.
    Czy może masz informację czy jest gdzieś w Stelvio jakaś kostka z sygnałami CAN(+) i CAN(-) łatwiej dostępna niż ta dla bypassa?
    body ECU lub za tylna ozdobo, gdzie znajduja sie tylne otwory wentylacyjne

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,195

    Domyślnie

    Cytat Napisał shpuncik Zobacz post
    body ECU lub za tylna ozdobo, gdzie znajduja sie tylne otwory wentylacyjne
    Którą tylną ozdobą? Mówisz na lewej ścianie bocznej za siedzeniami i wzmacniaczu Audio, czy zupełnie inne miejsce?

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Rozumiem, tak się spodziewałem odnośnie Twojego czasu i chęci :-).
    Spróbuje to przetestować i dam znać jakoś w sierpniu.
    Czy może masz informację czy jest gdzieś w Stelvio jakaś kostka z sygnałami CAN(+) i CAN(-) łatwiej dostępna niż ta dla bypassa?
    Milion miejsc, choc większość nie całe drzewa CANów, a tych diagnostycznych jest 3 i się jeszcze rozdzielają. Poza SGW to tak raczej kompletu potrzebnego do proxi nie znajdziesz

Podobne wątki

  1. [159] kilka pytań odnośnie 159
    Utworzone przez Mati_17 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-01-2017, 22:37
  2. Kilka pytań odnośnie AR 166 2.0 TB
    Utworzone przez dzida84 w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-04-2011, 22:46
  3. [155] Kilka pytań odnośnie 155 1.7 TS
    Utworzone przez LukaszLU w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-01-2010, 21:24
  4. [33] Kilka pytań odnośnie 33.
    Utworzone przez Spirit w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 22:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory