Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33

Temat: Retrofiting LDW (lane departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu)

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    To wszystko już było nie tylko ty wpadłeś na ten pomysł zeby dołożyć cos nowego. Każdy system jest oddzielny i nie musi byc wszystko razem.
    No to dobra wiadomość. Dzięki

    Nie żebym wam nie wierzył Panowie, ale chciałem sprawdzić...
    Ustawiłem bajt 166 na xx10xxxx, i LKA ładnie się pojawiło infotainment.
    Auto nie skręcało, ale co dziwne, również kierownica nie drga kiedy ustawi się ostrzeżenie drganiem kierownicy. Do tego blind spot nie jest potrzebny.

    Następnie chciałem sprawdzić co zrobią blind spoty kiedy się je włączy ale ich nie ma. Jakie błedy wypluje system.
    Ustawiłem bajt 166 na x110xxxx (hex 60)

    Niezbyt zdziwiło mnie, że blid spoty nie działają bez fizycznych radarów, ale zdziwił mnie fakt, że ikonka od drive assist się nie zmieniła
    (przy ustawionych blid spot powinna mieć chyba to zaznaczone), oraz nic odnośnie blind spot się nie pojawiło w infotainmen a powinno.
    Zrobiłem tak małą rundkę, i kolejnym zaskoczeniem był fakt, że nie pojawiły się żadne błędy w kompie. Zero, nic...

    Konkluzja jest taka, że źle to włączyłem. Czego brakuje?

  2. #12
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    No to dobra wiadomość. Dzięki

    Nie żebym wam nie wierzył Panowie, ale chciałem sprawdzić...
    Ustawiłem bajt 166 na xx10xxxx, i LKA ładnie się pojawiło infotainment.
    Auto nie skręcało, ale co dziwne, również kierownica nie drga kiedy ustawi się ostrzeżenie drganiem kierownicy. Do tego blind spot nie jest potrzebny.

    Następnie chciałem sprawdzić co zrobią blind spoty kiedy się je włączy ale ich nie ma. Jakie błedy wypluje system.
    Ustawiłem bajt 166 na x110xxxx (hex 60)

    Niezbyt zdziwiło mnie, że blid spoty nie działają bez fizycznych radarów, ale zdziwił mnie fakt, że ikonka od drive assist się nie zmieniła
    (przy ustawionych blid spot powinna mieć chyba to zaznaczone), oraz nic odnośnie blind spot się nie pojawiło w infotainmen a powinno.
    Zrobiłem tak małą rundkę, i kolejnym zaskoczeniem był fakt, że nie pojawiły się żadne błędy w kompie. Zero, nic...

    Konkluzja jest taka, że źle to włączyłem. Czego brakuje?
    Tak brakuje manetki bo na pewno testujesz bez.

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Marku zastanawiałem się dlaczego Blind Spot nie pojawił się Infoteinment po ustawieniu bajtu 166 na 60 -> x110xxxx
    Manetka od LDW nie powinna mieć znaczenia, szczególnie że są opcje gdzie jest Blind Spot (w lusterku) w aucie bez LDW.

    Ustawiłem bit 173 na xxxx xxx1 - u mnie hex 01(wedłóg AlfaObd -> blind spot type - active), dzięki temu zmenił się obraze "drive assist" w infotainment na auto z radarkami z tyłu, ale samych opcji brakuje.
    Po przejażdżce takim autem dalej zero błędów z czegokolwiek...

    Kolejna zmiana to bajt 86 z 0xxx xxxx na 1xxx xxxx (w moim przypadku 8D). Wedłóg AflaObd włączenie ostrzeżeń jakoś podobnie. Zupełnie nic to nie zmieniło.
    Dalej brak opcji infotainment oraz błędów podczas jazdy.

    No chyba powinna istnieć konfiguracja włączająca tą opcję w infotainment. Przecież w przypadku gdyby radary się popsuły, w infotainment nic nie powinno się zmienić, tylko błędy powinny przychodzić.

  4. #14
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Marku zastanawiałem się dlaczego Blind Spot nie pojawił się Infoteinment po ustawieniu bajtu 166 na 60 -> x110xxxx
    Manetka od LDW nie powinna mieć znaczenia, szczególnie że są opcje gdzie jest Blind Spot (w lusterku) w aucie bez LDW.

    Ustawiłem bit 173 na xxxx xxx1 - u mnie hex 01(wedłóg AlfaObd -> blind spot type - active), dzięki temu zmenił się obraze "drive assist" w infotainment na auto z radarkami z tyłu, ale samych opcji brakuje.
    Po przejażdżce takim autem dalej zero błędów z czegokolwiek...

    Kolejna zmiana to bajt 86 z 0xxx xxxx na 1xxx xxxx (w moim przypadku 8D). Wedłóg AflaObd włączenie ostrzeżeń jakoś podobnie. Zupełnie nic to nie zmieniło.
    Dalej brak opcji infotainment oraz błędów podczas jazdy.

    No chyba powinna istnieć konfiguracja włączająca tą opcję w infotainment. Przecież w przypadku gdyby radary się popsuły, w infotainment nic nie powinno się zmienić, tylko błędy powinny przychodzić.
    masz wogle blindy czy tylko testujesz sobie

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Mocno się wykopyrtnie jak będę chciał ustawić LKA bez blind-spot?
    Nie mam zamontowanych radarów. Chcę włączyć na sucho i posprawdzać.
    Przy włączonych blindach w infotainment i ich uszkodzeniu (lub braku komunikacji), spodziewałbym się, że opcja dalej będzie w infotainment, ale pojawi się komunikat na zegarach lub infotainment, że coś z blindami nie halo.
    Sprawdzałeś może jak zachowa się system jeśli blindy działają a potem je odłączysz fizycznie?

  6. #16
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Nie mam zamontowanych radarów. Chcę włączyć na sucho i posprawdzać.
    Przy włączonych blindach w infotainment i ich uszkodzeniu (lub braku komunikacji), spodziewałbym się, że opcja dalej będzie w infotainment, ale pojawi się komunikat na zegarach lub infotainment, że coś z blindami nie halo.
    Sprawdzałeś może jak zachowa się system jeśli blindy działają a potem je odłączysz fizycznie?
    Nie mam czasu zajmować sie teorią.

  7. #17
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Sprawdzałeś może jak zachowa się system jeśli blindy działają a potem je odłączysz fizycznie?
    To jest inna sytuacja niż Twoja bo oprócz kodowania masz je dopisane do sieci. Wtedy będzie błąd na desce.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  8. #18
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    matyczna pralka Samochód: Giulia 2.0 MY21
    Postów
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Od jakiegoś czasu myślałem o włączeniu LDW (lande departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu) w swoim stelvio, które nie posiada odpowiedniego przycisku na manetce.
    Ale po co? Przecież przydatność tego jest żadna.

  9. #19
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Stelvio/Giulia USA
    Postów
    239

    Domyślnie

    Jest to przydatne, jak się jedzie w długą trasę, całonocną i... no właśnie dawno powinno się już zjechać na parking na odpoczynek, dojazd do linii pasów i sygnał dźwiękowy potrafi wybudzić.
    W normalnym użytkowaniu - jest wkurzające, osobiście mam to też w cytrynie i to wyłączyłem.

    Co ciekawe, wg wyposażenia mojego egzemplarza mam takie coś: Driver Assist Static with Front Sensors Package, Blind Spot and Cross Path Detection, niestety nic nie sygnalizuje po najechaniu na linię, czy kodowanie na EU może to wyłączyć ?

    Z początku nie wiedziałem że mam fabrycznie lane assist, kupiłem zatem manetkę , dodałem acc+ lecz lane jak nie działał tak nie działa, reszta systemów pracuje, w MES nie znalazłem bezpośredniego kodowania, może ktoś podać jak wygląda kodowanie w MY18 ?

    A własnie, w menu mogę wyłączyć blinda, radar, ale lane nie ma - albo ja nie widzę.
    Stelvio I gen. USA

  10. #20
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Ale po co? Przecież przydatność tego jest żadna.
    Ponieważ jest to krok przed LKA (Lane Keep Assist), który znowuż jest niezbędny w TJA (Traffic Jam Assist) oraz HAS (Highway Assist System). Czyli zaczynamy od LKA bo jest łatwe od włączenia i działa bez manetki.
    A ostatecznie celujemy w TJA i HAS. A tak na prawdę to daje mi radość grzebanie w tym i próbowanie odpalenia rzeczy z których producent nam nie sprzeda choć są nam do niczego nie potrzebne ;-)

    Cytat Napisał tomek_poznan
    Z początku nie wiedziałem że mam fabrycznie lane assist, kupiłem zatem manetkę , dodałem acc+ lecz lane jak nie działał tak nie działa, reszta systemów pracuje, w MES nie znalazłem bezpośredniego kodowania, może ktoś podać jak wygląda kodowanie w MY18 ?
    Bardzo możliwe, że tak samo jak MY20, jeśli ta sama mapa jest dla różnych modeli, to rok modelowy nie powinien mieć znaczenia (ale głowy sobie odciąć nie dam).
    Pozatym epsonix chwalił się:
    https://www.alfaowner.com/threads/wh...#post-17752568
    ,że tak to włączył w swojej 2018 Giulia Veloce Q4, więc dlaczego w Stelvio miało by nie zadziałać?


    Cytat Napisał sphuncik
    konfiguracja, nad ktora pracujesz, zaczyna sie od bajtu 58. wszystko, co jest do bajtu 58, nie dotykasz.

    dla MY20 bajt 166:

    xx00xxxx - disabled;
    xx01xxxx - LDW;
    xx10xxxx - LKA (samochod musi miec blind-spot'y)
    Jeśli nie umiesz w bajty i bity (gdy nie potrzebujesz w pracy to nie ma wstydu), napisz tu lub priv co masz w bajcie 166 to ci powiem co powinno być (w zależności od innych bitów które masz już ustawione, w hex może być różna wartość).
    Rozumiem, że LDW, bo z tego co pisał sphuncik LKA weszło od MY20 choć też możemy spróbować jeśli LDW zadziała ;-).

    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    To jest inna sytuacja niż Twoja bo oprócz kodowania masz je dopisane do sieci. Wtedy będzie błąd na desce.
    Hmm bardzo możliwe, choć bardzo dużo rzeczy ma dwa przełączniki, jeden włącza funkcjonalność, drugi dodaje ją do infotainment.
    Na przykład:
    Byte Bit # Description
    159 6 Traffic Sign Recognition Present | 0: Absent | 1: Present
    159 7 Traffic Sign Recognition Menu | 0: Absent | 1: Present
    177 6 Intelligent Speed Function Menu | 0: Absent | 1: Present
    202 0 Traffic Sign Offset Menu | 0: Absent | 1: Present

    Spodziewałem się dla Blind Spot Monitor tego samego.
    Ostatnio edytowane przez jacekpr ; 15-01-2023 o 02:03

Podobne wątki

  1. Asystent pasa ruchu
    Utworzone przez wador w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-08-2016, 19:44
  2. Oil level warning failure?
    Utworzone przez korzen w dziale 147
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 13-10-2015, 19:16
  3. Komunikat "Warning Range Limited" przy każdym stanie baku
    Utworzone przez Abidibi1509 w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-09-2013, 19:02
  4. Sensor ruchu
    Utworzone przez taz_xxx w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 19:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory