Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Temat: Retrofiting LDW (lane departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu)

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie Retrofiting LDW (lane departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu)

    Od jakiegoś czasu myślałem o włączeniu LDW (lande departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu) w swoim stelvio, które nie posiada odpowiedniego przycisku na manetce.
    Już miałem kupić cały moduł zespolony (spodziewałem się, że z włączony ACC+ to po prostu będzie działało po wciśnięciu przycisku),
    gdy dowiedziałem się od [MENTION=85242]shpuncik[/MENTION], że ta opcja jest możliwa do włączenia od MY20 z poziomu ekranu dotykowego. Super sprawa, ale dalej nie wiem jak to uruchomić.
    Tutaj swoją pomoc zaoferował [MENTION=80719]marekkoczta[/MENTION], jednak i on przez telefon nie wszystko jest w stanie zrobić, dzięki Marku za dostępność i podpowiedzi.
    Są pewne granice w korzystaniu z uprzejmości kolegów z forum, dlatego zastanowiłem się, jakim cudem udaje się to właczyć innym.
    Widziałem dwie możliwości,
    1. Masa przerobionych aut i zebranych map. Potem wnikliwa analiza różnic i jest częściowo roszyfrowana mapa.
    2. Ktoś to już rozszyfrował i sprzedaje pod postacią jakiegoś sofciku.

    Jako, że auto mam jedno, postanowiłem poszukać innych produktów poza Multiecuscan i zerknąłem na AlfaOBD.
    Dość mało informacji w necie jak z tego korzystać, trochę pomocne było forum RAM, gdzie użytkownicy sporo w swoich autach robia za pomocą tego narzędzia.

    Sprawdzam, to AlfaOBD i wydaje się niesamowicie obiecującym narzędziem do retrofitingu, jednak z racji ilości materiałów o nim, wydaje się nieco podejrzane.
    Jest tam ocja która włącza procedurę LDW w stelvio. Zmiany które robi w mapie są następujące:

    nr. Bajtu
    7 stara wartość hex 33 stara wartość bin 0011 0011
    7 nowa wartość hex 32 nowa wartość bin 0011 0010

    8 stara wartość hex 31 stara wartość bin 0011 0001
    8 nowa wartość hex 35 nowa wartość bin 0011 0101

    9 stara wartość hex 32 stara wartość bin 0011 0010
    9 nowa wartość hex 36 nowa wartość bin 0011 0110

    10 stara wartość hex 39 stara wartość bin 0011 1001
    10 nowa wartość hex 34 nowa wartość bin 0011 0100

    166 stara wartość hex 00 stara wartość bin 0000 0000
    166 nowa wartość hex 10 nowa wartość bin 0001 0000

    Po przeprowadzeniu procedury, osiowanie w AlfaOBD się nie powiodło.
    Ale po uruchomieniu Multiecuscan, mapa została poprawnie zaczytana i osiowanie przeprowadzone z sukcesem.

    LDW jest w ekranu i można je włączyć. Działa prawidłowo.
    Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy są w stanie sprawdzić czy te zmiany na mapie jakichś głupot nie wyprawiają.
    Spodziewałem się jednego bitu gdzieś w okolicy tego 166, ale nie tyle zmian na początku mapy.
    Ostatnio edytowane przez jacekpr ; 10-01-2023 o 23:20

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,508

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Od jakiegoś czasu myślałem o włączeniu LDW (lande departure warning - ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu) w swoim stelvio, które nie posiada odpowiedniego przycisku na manetce.
    Już miałem kupić cały moduł zespolony (spodziewałem się, że z włączony ACC+ to po prostu będzie działało po wciśnięciu przycisku),
    gdy dowiedziałem się od [MENTION=85242]shpuncik[/MENTION], że ta opcja jest możliwa do włączenia od MY20 z poziomu ekranu dotykowego. Super sprawa, ale dalej nie wiem jak to uruchomić.
    Tutaj swoją pomoc zaoferował [MENTION=80719]marekkoczta[/MENTION], jednak i on przez telefon nie wszystko jest w stanie zrobić, dzięki Marku za dostępność i podpowiedzi.
    Są pewne granice w korzystaniu z uprzejmości kolegów z forum, dlatego zastanowiłem się, jakim cudem udaje się to właczyć innym.
    Widziałem dwie możliwości,
    1. Masa przerobionych aut i zebranych map. Potem wnikliwa analiza różnic i jest częściowo roszyfrowana mapa.
    2. Ktoś to już rozszyfrował i sprzedaje pod postacią jakiegoś sofciku.

    Jako, że auto mam jedno, postanowiłem poszukać innych produktów poza Multiecuscan i zerknąłem na AlfaOBD.
    Dość mało informacji w necie jak z tego korzystać, trochę pomocne było forum RAM, gdzie użytkownicy sporo w swoich autach robia za pomocą tego narzędzia.

    Sprawdzam, to AlfaOBD i wydaje się niesamowicie obiecującym narzędziem do retrofitingu, jednak z racji ilości materiałów o nim, wydaje się nieco podejrzane.
    Jest tam ocja która włącza procedurę LDW w stelvio. Zmiany które robi w mapie są następujące:

    nr. Bajtu
    7 stara wartość hex 33 stara wartość bin 0011 0011
    7 nowa wartość hex 32 nowa wartość bin 0011 0010

    8 stara wartość hex 31 stara wartość bin 0011 0001
    8 nowa wartość hex 35 nowa wartość bin 0011 0101

    9 stara wartość hex 32 stara wartość bin 0011 0010
    9 nowa wartość hex 36 nowa wartość bin 0011 0110

    10 stara wartość hex 39 stara wartość bin 0011 1001
    10 nowa wartość hex 34 nowa wartość bin 0011 0100

    166 stara wartość hex 00 stara wartość bin 0000 0000
    166 nowa wartość hex 10 nowa wartość bin 0001 0000

    Po przeprowadzeniu procedury, osiowanie w AlfaOBD się nie powiodło.
    Ale po uruchomieniu Multiecuscan, mapa została poprawnie zaczytana i osiowanie przeprowadzone z sukcesem.

    LDW jest w ekranu i można je włączyć. Działa prawidłowo.
    Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy są w stanie sprawdzić czy te zmiany na mapie jakichś głupot nie wyprawiają.
    Spodziewałem się jednego bitu gdzieś w okolicy tego 166, ale nie tyle zmian na początku mapy.
    Zamiast cv pisać napisz czy działa bez manetki bo tak nigdy nie próbowałem z manetka zawsze dziala jak masz bajt bit jak zwal 166 to wstaw AF
    Ostatnio edytowane przez marekkoczta ; 11-01-2023 o 11:09

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar shpuncik
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    145 Boxer; 145 JTD Edizione Sportiva
    Postów
    226

    Domyślnie

    konfiguracja, nad ktora pracujesz, zaczyna sie od bajtu 58. wszystko, co jest do bajtu 58, nie dotykasz.

    dla MY20 bajt 166:

    xx00xxxx - disabled;
    xx01xxxx - LDW;
    xx10xxxx - LKA (samochod musi miec blind-spot'y)

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    Zamiast cv pisać napisz czy działa bez manetki bo tak nigdy nie próbowałem z manetka zawsze dziala jak masz bajt bit jak zwal 166 to wstaw AF
    Tak działa.

    Cytat Napisał shpuncik Zobacz post
    konfiguracja, nad ktora pracujesz, zaczyna sie od bajtu 58. wszystko, co jest do bajtu 58, nie dotykasz.

    dla MY20 bajt 166:

    xx00xxxx - disabled;
    xx01xxxx - LDW;
    xx10xxxx - LKA (samochod musi miec blind-spot'y)
    Dzięki shpuncik, tego mniej więcej się spodziewałem zanim do tego podszedłem.
    Konfiguracja została automatycznie ustawiona przez AlfaOBD, zaufałem, że wiedzą co robią.
    Jakiś pomysł co robią te bajty od 7 do 10? Na razie mam ustawione auto ze wszystkimi zmianami, rozumiem, że lepiej wrócić.
    Mocno się wykopyrtnie jak będę chciał ustawić LKA bez blind-spot?
    Bardziej bym się spodziewał potrzeby posiadania odpowiedniej kierownicy z czujnikami dotyku czy maglownicy niż blind spot przy tej funkcjonalności.
    Ostatnio edytowane przez jacekpr ; 11-01-2023 o 13:12

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar shpuncik
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    145 Boxer; 145 JTD Edizione Sportiva
    Postów
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    ...Jakiś pomysł co robią te bajty od 7 do 10?
    mysle, ze bajty 6-11 to suma kontrolna. za kazdym razem po wykonaniu zmian w proxi i osiowaniu zmieniaja sie.

    Mocno się wykopyrtnie jak będę chciał ustawić LKA bez blind-spot?
    LKA dzialac bez blind-spot nie bedzie - po aktywacji samochod nie steruje sam.

    Bardziej bym się spodziewał potrzeby posiadania odpowiedniej kierownicy z czujnikami dotyku czy maglownicy niż blind spot przy tej funkcjonalności.
    maglownicy so te same w MY20. kiery nad ktorymi pracowalem byly podgrzewane i wszystkie mialy czujniki dotyku

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    a czy dołożenie blind-spot to będzie trudna sprawa? Czy tylko wystarczy dodać radary + instalację + włączenie w body (+ osiowanie)?

    Jak sprawdzić, czy kierownica ma czujnik dotyku? Można to sprawdzić w MES?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał shpuncik
    mysle, ze bajty 6-11 to suma kontrolna. za kazdym razem po wykonaniu zmian w proxi i osiowaniu zmieniaja sie.
    Jeśli się zmieniają, to teoria z sumą kontrolną jest ciężka do obalenia. Być musi, w środku głupio wygląda a na końcu same zera ;-)

    Cytat Napisał mateuszszar Zobacz post
    a czy dołożenie blind-spot to będzie trudna sprawa? Czy tylko wystarczy dodać radary + instalację + włączenie w body (+ osiowanie)?

    Jak sprawdzić, czy kierownica ma czujnik dotyku? Można to sprawdzić w MES?
    Cytat Napisał shpuncik
    maglownicy so te same w MY20. kiery nad ktorymi pracowalem byly podgrzewane i wszystkie mialy czujniki dotyku
    Zrozumiałem, że wszystkie po MY20 mają z czujnikiem dotyku.


    Tutaj Tomasz Dobosz I Marek Koczta piszą, że podłączenie radarów polega tylko na ich wpięciu + MES i działa.
    https://www.forum.alfaholicy.org/giu..._retrofit.html

    Cytat Napisał Tomasz Dobosz
    Ja montowałem nowy radar, wystarczyło wpiąć i zadziałał.
    Cytat Napisał marekkoczta
    Mam to dołożone nowe radary lusterka z blissem w drzwiach brakuje 2 lub 3 przewodów w tyle jest wiazka do radarów tylko brakuje zasilania. kodujesz mesem i pojawia sie funkcja w infomecie.
    Ale muszą być zakodowane pod VIN, a to w używkach robi Szymitsu21:
    https://www.forum.alfaholicy.org/giu...t=#post2297182

    Cytat Napisał Szymitsu21
    Nie potrzebuje starego radaru.
    Mam możliwość dopisania używanego radaru do samochodu.

    Oczywiście mam dużo większe możliwości bo zajmuje się elektronika na codzień.
    Czy same radary wystarczą dla systemu i będzie działać LKA, czy trzeba dołożyć lusterka?
    Ostatnio edytowane przez jacekpr ; 12-01-2023 o 10:23

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,508

    Domyślnie

    jAK ZWYKLE zrobił już się śmietnik. Jak cos dokładasz to wszystko musi być a nie kawałek.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Stelvio
    Postów
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    jAK ZWYKLE zrobił już się śmietnik. Jak cos dokładasz to wszystko musi być a nie kawałek.
    Ale dlaczego śmietnik? LKA jest naturalnym rozwinięciem LDW. Wydaje mi się, że każda osoba która wpadnie na to, że dołożenie LDW jest tylko wpisaniem bitu w proxy, zastanowi się czy dokładnie nie jest tak samo z LKA, czy w jej aucie jest to możliwe i dojdzie do tych samych pytań na które staramy się tu odpowiedzieć.
    Nie da da się ukryć, że lepiej dołożyć całość, ale z różnych powodów praca może być podzielona na etapy, z których pierwszym może być dołożenie radarów i uruchomienie LKA. Stad pytanie, czy ma to szanse zadziałać (mając w świadomości błędy które będzie wypluwał brak lusterek).

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,508

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekpr Zobacz post
    Ale dlaczego śmietnik? LKA jest naturalnym rozwinięciem LDW. Wydaje mi się, że każda osoba która wpadnie na to, że dołożenie LDW jest tylko wpisaniem bitu w proxy, zastanowi się czy dokładnie nie jest tak samo z LKA, czy w jej aucie jest to możliwe i dojdzie do tych samych pytań na które staramy się tu odpowiedzieć.
    Nie da da się ukryć, że lepiej dołożyć całość, ale z różnych powodów praca może być podzielona na etapy, z których pierwszym może być dołożenie radarów i uruchomienie LKA. Stad pytanie, czy ma to szanse zadziałać (mając w świadomości błędy które będzie wypluwał brak lusterek).
    To wszystko już było nie tylko ty wpadłeś na ten pomysł zeby dołożyć cos nowego. Każdy system jest oddzielny i nie musi byc wszystko razem.

Podobne wątki

  1. Asystent pasa ruchu
    Utworzone przez wador w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-08-2016, 19:44
  2. Oil level warning failure?
    Utworzone przez korzen w dziale 147
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 13-10-2015, 19:16
  3. Komunikat "Warning Range Limited" przy każdym stanie baku
    Utworzone przez Abidibi1509 w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-09-2013, 19:02
  4. Sensor ruchu
    Utworzone przez taz_xxx w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 19:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory