Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Wibracje podczas przyspieszania - jak to jest?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
    Postów
    5

    Domyślnie Wibracje podczas przyspieszania - jak to jest?

    Witam, od dłuższego czasu borykam się z problemem wibracji podczas przyspieszania w Giulii. Wcześniej nie byłem w stanie precyzyjnie określić kiedy to się dzieje, wydawało mi się to dość losowe i nie wiedziałem od czego zależy, ale teraz jest to dość proste do wywołania. Auto wpada w wibracje, jeżeli ruszy się szybciej od 0 do około 50 km/h po czym puści się gaz, aby utrzymać prędkość. Wcale nie musi to być ruszanie z piskiem opon, po prostu dynamiczniej, ale zdarza się to nawet podczas "normalnej", spokojnej jazdy i jest to strasznie irytujące. Aby uspokoić drgania trzeba albo przyspieszyć albo zwolnić. Dzieje się to w każdym trybie jazdy DNA.

    Widziałem już 2 podobne wątki, jednak od ponad 2 lat nie było w nich żadnych nowych komentarzy, a temat cały czas wydaje się dość tajemniczy i mam nadzieję, że uda się ustalić jakieś nowe fakty, albo zebrać rady co najlepiej robić w takiej sytuacji. Nie jestem też w 100% pewny czy dotyczą one tego samego problemu.

    Linki do tematów, które już przeglądałem (nie mogę jeszcze dodawać pełnych linków):
    /giulia_stelvio/168297-wibracje_przy_przyspieszeniu.html
    /giulia_stelvio/172660-szarpanie_przy_gwaltownym_ruszaniu_a_roznica_rozmi aru_kol_naped_q4.html

    Postaram się trochę bardziej przybliżyć moją sytuację i historię wizyt z problemem w ASO.

    Giulię w wersji Veloce Q4 mam już 2 lata. Była kupiona jako nowa z salonu i w tym momencie ma 30 tys. przebiegu. Wydaje mi się, że wibracje występowały od samego początku, ale wcześniej nie zwracałem na to tak mocno uwagi. Teraz mam wrażenie, że są one co raz gorsze (częściej się pojawiają, są bardziej odczuwalne, dłużej trwają). Problem zgłaszałem kilkukrotnie i do tej pory w ASO nie zaproponowano mi żadnego konkretnego rozwiązania, raczej temat był olewany. Za każdym razem pracownicy przyjmujący zgłoszenie robili wielkie oczy o jakie wibracje mi chodzi, a mechanicy ani razu nie byli w stanie ich wykryć podczas jazdy...

    Najpierw problem zgłaszałem w serwisie w Szczecinie podczas pierwszego przeglądu rocznego, ponieważ tam kupiłem alfę. Nie byli w stanie wykryć/zdiagnozować wibracji. Po jakimś czasie zgłosiłem się drugi raz i ostatecznie niby wykryli jakieś błędy modułu DTCM i wymienili go. Niestety, żadnej zmiany. Nie chciało mi się jeździć co chwilę po serwisach (najbliższy w odległości 100 km), a wibracje nie występowały przy każdej jeździe, więc odpuściłem temat na jakiś czas. Przyszedł czas na drugi przegląd roczny i tym razem pojechałem do serwisu w Bydgoszczy, który jest bliżej i znowu wspomniałem o wibracjach. Myślałem, że w końcu jest jakiś przełom - kiedy rozmawiałem z mistrzem, wydawał się wiedzieć o co chodzi i wspominał coś oprogramowaniu skrzyni biegów. Niestety koniec końców w serwisie nie byli w stanie wykryć wibracji i ostatecznie nic nie zrobili... Minęło kilka miesięcy i jako, że usterka zdaje się przybierać na sile postanowiłem znowu spróbować w serwisie w Bydgoszczy. Tym razem umówiłem się najpierw na przejażdżkę z mistrzem, żeby zademonstrować o co mi chodzi. Udało się bez problemu, kilka razy dynamiczniej przyspieszyłem od 0 do 50 km/h po czym puszczałem gaz i praktycznie za każdym razem efekt był odczuwalny. Przełom! - mistrz stwierdził, że faktycznie wibracje są. Usłyszałem, że jest to problem dołączania napędu w Q4 i ten typ tak ma, a fabryka alfy rzekomo o tym wie i nie ma żadnego rozwiązania dla klientów. Niby powinno to być mniej odczuwalne im wyższy przebieg auta, ale z moich obserwacji wynika, że jest wręcz odwrotnie. Przewinął się jeszcze temat różnicy wielkości kół (mam wersję 225 - przód, 255 - tył) jako potencjalna przyczyna, chociaż na takich kołach auto wyjechało z fabryki. Co ciekawe, podobno z tym problemem zgłasza się dużo osób (wcześniej nie wiedzieli w ogóle o co chodzi...). Dostałem propozycję przejażdżki nową testową alfą o identycznej specyfikacji i faktycznie chyba też pojawiły się w niej podobne wibracje, ale zdecydowanie mniej odczuwalne i chwilowe. Usłyszałem też, że podobno tak samo jest z xDrive, na którym bazuje Q4, jednak nie wydaje mi się, żeby to było "normalne" zachowanie samochodu i czegoś takiego moim zdaniem absolutnie nie powinno być.

    Alfa ma jeszcze 3 lata fabrycznej gwarancji, ale na bazie moich doświadczeń już wiem, że tę usterkę ciężko będzie naprawić w ASO. Z drugiej strony trochę boję się oddać auto do nieautoryzowanego serwisu, żeby nie było później problemu z uznaniem gwarancji w przypadku wykrycia jakiejś innej, poważnej usterki. Będę wdzięczny za sugestie jak najlepiej podejść do tematu, aby w końcu rozwiązać problem (o ile się da). Może znajdzie się ktoś jeszcze z podobną historią, bo już sam nie wiem czy jest to popularny problem, czy jednak są to indywidualne przypadki. A może jest to jednak normalne w tych samochodach, chociaż raczej w to wątpię.

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    sprawdź łącznik elastyczny wału przy tylnym moście czy guma nie ma pęknięć.Wiele aut ma popękane przy przebiegach poniżej 10 tkm

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 170 HP TCT 2013
    Postów
    6

    Domyślnie

    Pierwsze pytanie to jaki masz przebieg ?
    U mnie identyczne objawy meczyly mnie dlugo przy przebiegu okolo 60kkm. Finalnie juz bylem prawie gotowy na wymiane dyfrow...

    Az nie trafilem na podobny watek w BMW ( prawie ten sam naped).
    Wymiana oleju w obu dyfrach i skrzyni rozwiazalo problem.

    Uwaga:
    ASO najczesciej wymienia olej w skrzyni i ew. tylnym dyfrze. Za objaw ktory opisujesz odpowiada skrzynka rozdzielcza zaraz za skrzynia . W niej tez trzeba wynienic olej.
    Procedura jest nastepujaca:
    Wymieniasz olej w obu dyfrach (skrzynki rozdzielcze przednia za skrzynia oraz tylna) + skrzynia.
    Robisz okolo 50-100 km.
    Wymieniasz olej w obu skrzynkach jeszecze raz ( skrzynia juz nie potrzeba).

    U mnie rozwiazalo ten problem przy okolo 60 kkm i 110 kkm. Auto jezdzilo po wymianach jak nowe.

    Wiec wynikaz tego, ze wymiana oleju tak naprawde powinna byc robiona co 50 tys....


    Pozdrawiam

    KonarOCP

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
    Postów
    5

    Domyślnie

    Dzięki @Dareek, sprawdzę to. @konradOCP auto ma aktualnie niecałe 30k przebiegu, ale u mnie problem jest praktycznie od nowości... W ASO twierdzą, że te wibracje są normalne, mam się nie przejmować i jeździć. Jeżeli nic nie zdziałam z ASO, to prawdopodobnie spróbuję z tą wymianą oleju w dyfrach na własny koszt w jakimś serwisie, bo zaczęło się to robić mega irytujące. Czyli u Ciebie przed 60k nie było w ogóle takich objawów?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce Ti
    Postów
    114

    Domyślnie

    Mogę ci coś polecić co nic nie kosztuje a być może przyniesie efekt. Masz różne opony tył/przód. Ustaw ciśnienie z przodu o 0.2 bara wyższe niż z tyłu, czyli np. tył 2.3, przód 2.5 i daj znać czy efekty ustąpią lub zmniejszą częstotliwość

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2020
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
    Postów
    5

    Domyślnie

    @Tomeek pojeździłem trochę po ustawieniu przodu na 2.5 i tyłu na 2.3, sprawdziłem też z tyłem 2.2 (czyli przód o 0.3 więcej) i niestety nie czuję różnicy :/. Wydaje mi się, że to raczej coś z napędem, ale dziękuję za sugestię!

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce Ti
    Postów
    114

    Domyślnie

    Dzięki za info. W takim razie przypadek musiał sprawić, że po serwisie olej+koła na jesieni, objawy identyczne jak twoje w zasadzie ustały. Zobaczę co będzie po zmianie kół na letnie.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-11-2016, 14:36
  2. Uślizgi podczas przyspieszania
    Utworzone przez czosnek1802 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-06-2016, 16:11
  3. [159] Piszczenie podczas przyspieszania.
    Utworzone przez tuczi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-10-2014, 21:08
  4. Wibracje podczas mocnego przyspieszania
    Utworzone przez stuntmachine w dziale GT
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 13-09-2014, 09:39
  5. Pisk podczas przyspieszania
    Utworzone przez Kaczkins w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-04-2012, 19:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory