Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 53

Temat: Giulia/ Stelvio my23

  1. #41
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    giulia veloce
    Postów
    310

    Domyślnie Giulia/ Stelvio my23

    Trochę czasu auto jest z nami, więc mogę trochę porównać.

    Nie mam doświadczenie z MY21

    Materiały i wyciszenie
    Bardzo duży przeskok. Materiały drzwi, podłokietnika są lepsze, bardziej miękkie. Fotele choć wyglądają tak samo są znacznie bardziej komfortowe, pianka jest zdecydowanie miększa (czy lepsza, nie wiem?), zagłówek miękki jak poduszka.

    Zegary
    Bajer i nic poza tym. Nie ma żadnej opcji, której nie mają klasyczne zegary. Nie wyświetla mapy na cały ekran, jedynie mała wskazówka jak w klasycznych zegarach ale w innym miejscu. Czytelność znacznie gorsza. Nie potrafię sprawdzić przebiegu auta przy odpalonym silniku, sporo czasu zajmuje odgadnięcie temperatury silnika czy poziomu paliwa. Na plus widok klasycznych zegarów trochę w stylu lat 60.

    Audio
    HK w MY23 vs pośrednie w MY16
    Nie widzę różnicy

    Komfort jazdy i dynamika
    Auto bardziej komfortowe, lepiej wybierać nierówności, pewnie cześć wynika z wyższego profilu opony (19" Giulia vs 20" Stelvio).
    Brzmienia silnika nie słychać prawie wcale w środku. Auto szybkie, ale nie jest nawet w połowie tak zrywne jak MY16. Odnoszę wrażenie jakby inaczej przebiegał moment obrotowy. Przyspiesza bardziej płynnie niż z kopem w plecy. Wydaje mi się że nie ma tego dramatycznego laga przy przełączeniu R na D. Auto po prostu rusza tak, jak tego oczekuję.

    Infotainemnt
    Dla mnie masakra. Ekran dotykowy zupełnie bez sensu, nie używam, bo znacznie wygodniej korzystać z pokrętła. Ikon na ekranie tyle, że trudno mi się w tym połapać, nie jest to tak przejrzyste jak w MY16. Widać konieczność wprowadzenia modyfikacji na siłę. Kto o zdrowych zmysłach grzebie na ekranie dotykowym, żeby podgrzać fotel czy zmienić ustawienia klimy, jak ma dostępny guzik? Bez sensu. Z szybkością działania daleko mu do klasycznego systemu. Zupełnie nie rozumiem ludzi wydających ~10 tys, żeby zmienić system na nowszy.

    Lampy
    Wygoadaja mega fajnie, ale nie zauważyłem zadnego matrix LEDowego wycinania wiązki światła. Po prostu jak system wykryje auto z przeciwka, to przełączy na światła mijania, dokładnie jak mój Xenon. Różnica taka, że teraz to przełączenie jest płynne. Światła przygasają, zamiast siebpo prostu wyłączyć. Rozumiem, że trzeba się w katalogu pochwalić że AR też ma matrix LED. Wygląd na mega plus, bo poprzednie światła w stelvio były brzydkie. Minus za brak skrętnych lamp.

    Wygląd
    Lampy i lakierowanie nakładki, dyfuzory czy progi powodują że auto wygląda bardziej "prestiżowo". Bardzo pozytywna zmiana.

    Wszystko powyżej to moje subiektywne odczucie, każdy ma swoje zdanie i nie musi się zgadzać

    Porównanie Giulia MY16 vs Stepvio MY23


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez bob@ ; 03-06-2023 o 13:24

  2. #42
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,212

    Domyślnie

    Fajnie to opisałeś choć porównanie do przedlifta nie oddaje aktualnych zmian.
    Co do świateł, brak wycinania i brak skrętności czyli brak plusów a nawet regres w stosunku do xenonu. Oświetlają chociaż lepiej wg Ciebie? Tylko powiedz czy porównujesz do 25 czy do 35W.

  3. #43
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    giulia veloce
    Postów
    310

    Domyślnie Giulia/ Stelvio my23

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Fajnie to opisałeś choć porównanie do przedlifta nie oddaje aktualnych zmian.
    Co do świateł, brak wycinania i brak skrętności czyli brak plusów a nawet regres w stosunku do xenonu. Oświetlają chociaż lepiej wg Ciebie? Tylko powiedz czy porównujesz do 25 czy do 35W.
    Tak, porównanie do pierwszej generacji wrzuca 2 kolejne liftingi do jednego worka, ale cóż... Takie mam auta, to mogę opisać. Światła porównuje do 35w. Wydaje się że świeca lepiej, ale moje demony są lekko przyciemnione :p


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. #44
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,212

    Domyślnie

    Cytat Napisał bob@ Zobacz post
    Wydaje się że świeca lepiej
    To trochę potwierdzasz to co mi mówił taki sensowny gościu w serwisie: "wydaje się że trochę lepiej ale nie na tyle żebym chciał zapłacić za to więcej"...
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 03-06-2023 o 14:28

  5. #45
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    giulia veloce
    Postów
    310

    Domyślnie

    Dla mnie tylko wygląd, który jest mega!


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #46
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    brak
    Postów
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał bob@ Zobacz post
    nie zauważyłem zadnego matrix LEDowego wycinania wiązki światła
    Albo sektorowe wycinanie trzeba dodatkowo włączyć gdzieś w ustawieniach (tak jest np. w Volvo - mając adaptacyjne LEDy możesz w ustawieniach wybrać czy włączając "wajchą" automatyczne światła drogowe mają one działać adaptacyjnie, czy też tradycyjnie zerojedynkowo przełączać się między światłami mijania i drogowymi) albo, co bardziej prawdopodobne, Alfa Romeo przyoszczędziła i zamontowała do Giulii światła LEDowe z niewielką, i jak pokazują Twoje doświadczenia, niewystarczającą liczbą niezależnych sektorów. To by też tłumaczyło dlaczego do dzisiaj, blisko pół roku od pojawienia się liftingu, nadal żadna "redakcja" nie pokusiła się o test nowych świateł. Przecież Matrix LEDy to poza wirtualnymi zegarami w zasadzie jedyna wprowadzona nowinka i pokazanie, że to raczej zmiana na gorsze (no chyba że ktoś ceni wygląd świateł ponad jakość świecenia) stawiałoby polifta w mocno niekorzystnym świetle, a przecież nie taki jest cel tych wszystkich youtubowych pseudotestów.

    Tytułem przykładu, matrixowa lampa w modelu Tonale ma tylko 12 niezależnych sektorów odpowiadających za światła drogowe. Trudno więc wymagać, by po wykryciu innego auta w odległości kilkuset metrów działało to jakoś mega precyzyjnie. Na takim dystansie snop światła pochodzący z każdego pojedynczego segmentu ma pewnie jakiś metr szerokości albo i lepiej. Nic dziwnego, że wykrywając inne auto i chcąc uniknąć oślepienia, system wygasi większość "drogowych" sektorów, a te ledwie kilka pozostawionych (i świecących maksymalnie skrajnie po bokach) nie zrobi wielkiej różnicy, więc kierowca może odebrać takie działanie Matrixów jako zwykłe wyłączenie świateł drogowych. Może Giulia/Stelvio też mają tylko tyle segmentów?

    Dla porównania podobną, albo nawet większą liczbę segmentów Audi stosowało już blisko 10 lat temu, gdy technologia matrycowa dopiero raczkowała. Teraz ich liczba to raczej setki, a w Mercu wręcz miliony (lampy są w stanie wyświetlić czarno-biały obraz na bramie garażowej). To już lampy w bieda Skodzie Octavii (a więc kompakcie - segmencie niżej od Giulii) w generacji zaprezentowanej kilka lat temu mają po 22 sektory, praktycznie 2 razy więcej niż takie Tonale i prawdopodobnie również Giulia/Stelvio. Słabo...
    Ostatnio edytowane przez ufoludek ; 09-06-2023 o 03:03

  7. #47
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    giulia veloce
    Postów
    310

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufoludek Zobacz post
    Albo sektorowe wycinanie trzeba dodatkowo włączyć gdzieś w ustawieniach (tak jest np. w Volvo - mając adaptacyjne LEDy możesz w ustawieniach wybrać czy włączając "wajchą" automatyczne światła drogowe mają one działać adaptacyjnie, czy też tradycyjnie zerojedynkowo przełączać się między światłami mijania i drogowymi) albo, co bardziej prawdopodobne, Alfa Romeo przyoszczędziła i zamontowała do Giulii światła LEDowe z niewielką, i jak pokazują Twoje doświadczenia, niewystarczającą liczbą niezależnych sektorów. To by też tłumaczyło dlaczego do dzisiaj, blisko pół roku od pojawienia się liftingu, nadal żadna "redakcja" nie pokusiła się o test nowych świateł. Przecież Matrix LEDy to poza wirtualnymi zegarami w zasadzie jedyna wprowadzona nowinka i pokazanie, że to raczej zmiana na gorsze (no chyba że ktoś ceni wygląd świateł ponad jakość świecenia) stawiałoby polifta w mocno niekorzystnym świetle, a przecież nie taki jest cel tych wszystkich youtubowych pseudotestów.

    Tytułem przykładu, matrixowa lampa w modelu Tonale ma tylko 12 niezależnych sektorów odpowiadających za światła drogowe. Trudno więc wymagać, by po wykryciu innego auta w odległości kilkuset metrów działało to jakoś mega precyzyjnie. Na takim dystansie snop światła pochodzący z każdego pojedynczego segmentu ma pewnie jakiś metr szerokości albo i lepiej. Nic dziwnego, że wykrywając inne auto i chcąc uniknąć oślepienia, system wygasi większość "drogowych" sektorów, a te ledwie kilka pozostawionych (i świecących maksymalnie skrajnie po bokach) nie zrobi wielkiej różnicy, więc kierowca może odebrać takie działanie Matrixów jako zwykłe wyłączenie świateł drogowych. Może Giulia/Stelvio też mają tylko tyle segmentów?

    Dla porównania podobną, albo nawet większą liczbę segmentów Audi stosowało już blisko 10 lat temu, gdy technologia matrycowa dopiero raczkowała. Teraz ich liczba to raczej setki, a w Mercu wręcz miliony (lampy są w stanie wyświetlić czarno-biały obraz na bramie garażowej). To już lampy w bieda Skodzie Octavii (a więc kompakcie - segmencie niżej od Giulii) w generacji zaprezentowanej kilka lat temu mają po 22 sektory, praktycznie 2 razy więcej niż takie Tonale i prawdopodobnie również Giulia/Stelvio. Słabo...
    Tu nie chodzi o mało sekcji. Po prostu przy automatycznych światłach drogowych, jak wykryje auto z przeciwka to przełącza na światła mijania. Nawet nie próbuje czegoś wycinać
    Może za mało jeżdżę w nocy


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  8. #48
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,212

    Domyślnie

    Cytat Napisał bob@ Zobacz post
    Nawet nie próbuje czegoś wycinać
    Bo nie ma z czego, skoro ma tylko 12 sekcji to każda musi mieć stosunkowo dużą szerokość. Zgaszenie 1-2-3 z nich niewiele by zmieniło, jeśli nie nic. Więc nie mają wyboru.

  9. #49
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2022
    Auto
    brak
    Postów
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Bo nie ma z czego, skoro ma tylko 12 sekcji to każda musi mieć stosunkowo dużą szerokość.
    https://www.youtube.com/watch?v=pFsla9IhiLI
    Obejrzałem ten film z działania Matrixów w Tonale i to chyba nawet nie o niewielką liczbę sekcji chodzi, co o nieprzemyślaną konstrukcję samej lampy.

    Wydaje mi się, że w Alfie są jakieś oddzielne, mocne LEDy służące za trzon świateł drogowych, które nie posiadają żadnego mechanizmu wycinania (potrafią się tylko w całości włączać lub wyłączać), a tych 12 matrixowych sektorów pełni rolę jedynie wspomagającą. Stąd, gdy system wykryje inne auto i natychmiast wygasi mocny niematrixowy snop "głównych LEDów drogowych", te matrixowe sektorowe wspomagacze, z których niektóre nadal pozostają włączone, można łatwo pominąć (oko nieprzyzwyczajone do nagłej ciemności może nie zauważyć, że kilka niewielkich segmentów o wyraźnie słabszej mocy doświetla coś skrajnie na poboczu).

    Zwróć uwagę na sytuację od 3:25. Po wykryciu innego auta system najpierw w całości, na całej szerokości wygasił ten mocny snop drogowych, ale w 3:28 między słupkami na wprost przed nagrywającym autem widać jakby jakiś pozostawiony doświetlający segmencik dopiero się wygaszał. Zresztą nawet po drzewach po prawej w tej samej sekundzie widać, że jakiś jeden segment próbuje coś doświetlać (widać słabe światło na drzewach ponad linią świateł mijania).

    W 5:28 identyczna sytuacja. System najpierw wyłącza mocny niematrixowy snop świateł drogowych, ale widać jak przed autem pozostawił kilka matrixowych segmentów które coś doświetlają.

    Moim zdaniem to nie niewielka liczba sektorów jest głównym problemem świateł w Tonale (a czytając wpisy boba zapewne także i Giulii/Stelvio), co ich słaba moc świecenia.

    Dla porównania działanie Matrixów w Kodiaqu:
    https://www.youtube.com/watch?v=85JM-dYaAas

    Już w pierwszych dwóch sytuacjach (ta z lawetą i TIRem) widać, że lewa lampa wygasza może raptem 4-5 segmenty, ale przez to że walą one mocnym światłem to ogólne wrażenia z działania systemu są zupełnie inne.

  10. #50
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,212

    Domyślnie

    Może i masz rację.
    Aczkolwiek oczywiście im więcej segmentów tym większe możliwości dowolnego kształtowania wiązki, coś jakby "rozdzielczość". Więc napewno ich mała ilość też nie pomaga.

    Dalej jestem zdania, że wolę swoje skrętne xenony niż te Ledy.

Podobne wątki

  1. Giulia lub Stelvio z wypozyczalni.
    Utworzone przez Intruz w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-01-2022, 10:25
  2. [Giulia] Box Predkosc GIULIA/STELVIO
    Utworzone przez Leszek_Zal w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-11-2019, 22:38
  3. La Giulia i Le Stelvio
    Utworzone przez Giorgio w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-10-2019, 21:35
  4. Giulia i Stelvio NRING, Giulia Veloce Ti czyli nowości z Genewy
    Utworzone przez GexN w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2018, 13:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory