Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Temat: Kopnięcie skrzyni biegów przy ruszaniu po odpuszczeniu hamulca.

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulia Veloce Q4 2.2 AR Spider 2.4
    Postów
    31

    Domyślnie Kopnięcie skrzyni biegów przy ruszaniu po odpuszczeniu hamulca.

    No właśnie. Takowa przypadłość. Od czasu do czasu podczas ruszania po odpuszczeniu pedału hamulca auto dostaje niespodziewanego kopa (mocne szarpnięcie). Zdarza się to raz-dwa (jeden po drugim) w ciągu dnia, ale tylko przy rozgrzanym silniku.
    Przelot 70 tyś. km 2,2 Diesel 2016, Q4
    Olej w skrzyni wymieniony w lutym br. metodą dynamiczną.
    Żadnych błędów na desce, w MES też.
    Poza tym skrzynia pracuje bez zarzutu biegi zmienia łagodnie i bez problemów.
    Proszę o pomysły od czego zacząć węszenie.
    Ostatnio edytowane przez beton1 ; 26-04-2023 o 13:26

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    1. Wymiana metodą dynamiczną nie jest z jakiegoś powodu polecana przy tych skrzyniach. Nie wiem czemu. Ale ogólnie to łatwo jest zwalić skrzynię jak się to zrobi nieumiejętnie. Aczkolwiek, choć ja jakimś fachowcem nie jestem od skrzyń, to kilka razy mi się udało w Mercedesach z sukcesem...
    Reasumując, wersja pesymistyczna, może fachowiec był do d*?
    2. Wersja optymistyczna: na dzień dobry sprawdził bym ponownie poziom płynu/oleju w skrzyni. Może to tylko to.

    EDIT: Jak trzymasz na hamulcu i włączasz D czy R to czujesz jakiekolwiek szarpnięcia czy absolutnie nic?
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 26-04-2023 o 18:13

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulia Veloce Q4 2.2 AR Spider 2.4
    Postów
    31

    Domyślnie

    Wymianę dynamiczną zleciłem firmie, która specjalizuje się w tego typu czynnościach oraz naprawach automatów.
    Jak trzymasz na hamulcu i włączasz D czy R to czujesz jakiekolwiek szarpnięcia czy absolutnie nic?
    Różnie, czasami nic nie czuje, czasem bardzo delikatne. Przeważnie na zimnym silniku.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    Od jakiegoś czasu jak słyszę słowa "fachowiec, specjalista" to zaczynam mieć dreszcze...
    Sprawdź ten poziom oleju na początek. Albo odrazu jedź do tych co Ci zmieniali i im powiedz co się dzieje po zmianie oleju. Było przed zmianą dobrze? Było jak rozumiem - to wal do nich i tyle. Efekty źle zrobionej wymiany dynamicznej nie koniecznie występują natychmiast.

    Wiesz czy miskę z filtrem zmieniali specjaliści czy tylko maszyną pod ciśnieniem przepchnęli olej?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulia Veloce Q4 2.2 AR Spider 2.4
    Postów
    31

    Domyślnie

    Było przed zmianą dobrze?
    Tak.
    Tuż po wymianie oleju też wszystko było w porządku. Olej był wymieniany w lutym, a objawy pojawiły się teraz.
    Wiesz czy miskę z filtrem zmieniali specjaliści czy tylko maszyną pod ciśnieniem przepchnęli olej?
    Materiał w postaci zestawu naprawczego ZF (miska+olej+śruby) dostarczyłem osobiście.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1 Zobacz post
    Olej był wymieniany w lutym, a objawy pojawiły się teraz.
    Czyli po ok 2 mies, chociaż w sumie ważniejszy przebieg po zmianie a nie czas. Ale i tak chronologicznie związek jest widoczny. Objawy mogą być po długim czasie, to że tuż po zmianie było ok niczego jeszcze niestety nie oznacza. Pogooglaj hasło "zerwany film olejowy w wandlerze". Choć przy wymianie maszyną a nie domowym sposobem "przelewowo" szansa na to jest chyba znikoma. Natomiast z tego co piszą, pod ciśnieniem różne rzeczy ze skrzyni się wypłukują i w starszych skrzyniach (przebiegowo) może to być kiepskie, coś jak płukanka w w silniku-ruinie. Chociaż tu znowu - Twój przebieg nie jest jakiś duży.
    Mówię o tym tylko dlatego żebyś wiedział że Twój problem mógł zostać wywołany tą wymianą - choć oczywiście nie musiał i pewnie rzadko się zdarza - ale jest to możliwe.
    Jedź do nich albo sam sprawdź poziom oleju - może coś słabo dokręcili, może to tylko jakiś wyciek albo źle poziom zrobili na koniec. To najprostsze co na początek warto i możesz zrobić, nawet sam.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    455

    Domyślnie

    Zf nie rekomenduje wymiany dynamicznej w tych skrzyniach ze względu na możliwość usterki elektrozaworów.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    Od jakiegoś czasu jak słyszę słowa "fachowiec, specjalista" to zaczynam mieć dreszcze...
    Sprawdź ten poziom oleju na początek. Albo odrazu jedź do tych co Ci zmieniali i im powiedz co się dzieje po zmianie oleju. Było przed zmianą dobrze? Było jak rozumiem - to wal do nich i tyle. Efekty źle zrobionej wymiany dynamicznej nie koniecznie występują natychmiast.

    Wiesz czy miskę z filtrem zmieniali specjaliści czy tylko maszyną pod ciśnieniem przepchnęli olej?
    No i co, myślisz, że kolega zrozumie? Ja już sobie odpuściłem uświadamiania tych co wierzą w moc hasełek marketingowych magików w warsztatach; niech zapłacą kilka razy i może (ale tylko może!) zaczną sami myśleć.
    Co z tego, że producent skrzyni każe wymieniać olej statycznie, jak sąsiad szwagra w swojej 20-letniej igiełce nieklepanej od Niemca wymienił dynamicznie i nagle zaczęła latać? Ech, dziwna trochę ta ludność nad Wisłą...

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulia Veloce Q4 2.2 AR Spider 2.4
    Postów
    31

    Domyślnie

    Fakt, że dzieje się to po wymianie oleju, ale tak jak pisałem, ma to miejsce tylko gdy silnik jest rozgrzany. Ciepło się zrobiło i silnik się dogrzewa. Mój styl jazdy nie sprzyja dogrzewaniu się silnika w okresie zimowym.
    Co z tego, że producent skrzyni każe wymieniać olej statycznie
    Alfa Romeo w ogóle nie zaleca wymiany oleju w skrzyni, a w silniku gdy zapali się lampka. Tego też należy przestrzegać? Są pewne prawidła, których mimo zaleceń producenta nie przestrzegamy. Czy to akurat jest to z którym nie trafiliśmy?
    Ostatnio edytowane przez beton1 ; 27-04-2023 o 10:39

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1 Zobacz post
    Alfa Romeo w ogóle nie zaleca wymiany oleju w skrzyni, a w silniku gdy zapali się lampka.
    Tego czy Alfa nie zaleca to nie wiem, ale dynamicznej nie zaleca producent skrzyni - a ten raczej coś wie o swojej produkcji albo o statystycznych błędach "fachowców" podczas dynamicznej.
    O ile dynamiczna metodą chałupniczą, tj spuszczanie na wlaczonym silniku i dolewanie ręczne w trakcie ubywania jeśli się to robi uważnie - to wydaje mi się bezpieczne, o tyle pchanie pod ciśnieniem czegoś w skrzynię "na siłę" - to mi się to jakoś intuicyjnie nie podoba. Chociaż nie wiem dokładnie jak te maszyny działają, ani czy wszystkie tak samo. Jest tu na forum kolega od serwisu skrzyń to może się wypowie na ten temat mądrzej...
    Ale, tu nie ma co bić piany. Było dobrze, zmienili Ci olej i w sumie po chwili jest źle - to co tu kombinować, wniosek jest dość logicznie oczywisty. A to że tylko na ciepłym jest problem to co to ma za znaczenie w kwestii ewentualnie powstałej usterki. Problem dalej jest, a to tylko wskazówka dla serwisu gdzie szukać co się zje*...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-03-2018, 09:33
  2. [MiTo] Szarpnięcie przy odpuszczeniu gazu przy pełnym ogniu.
    Utworzone przez lucek_lukasz w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-08-2017, 05:36
  3. Szarpanie przy ruszaniu i redukcji biegów 1.9 jtd 115 km
    Utworzone przez Marcos w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-05-2017, 06:32
  4. Stukanie przy odpuszczeniu gazu JTD
    Utworzone przez Diczbern w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-07-2015, 17:45
  5. poduszka silnika przy skrzyni biegów
    Utworzone przez babus11 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-09-2010, 16:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory