Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 98

Temat: Stelvio opony zimowe

  1. #31
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Firste - generalnie zgoda, ale nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy - że paradoksalnie rozmiar opony 255 a 235 to wcale nie musi być różnica 20mm - bo to jest uzależnione też od wysokości profilu opony, jest to stosunek szerokości do wysokości - naprawdę nie jestem ekspertem w tym temacie więc po prostu z ciekawości dołożę jakąś listwę do boku tylnego koła przed wymianą i po wymianie na 18 cali z offsetem 30. Sam jestem ciekawy jaka będzie różnica i w którą stronę

  2. #32
    Użytkownik Świeżak Avatar sinus
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 SW
    Postów
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    paradoksalnie rozmiar opony 255 a 235 to wcale nie musi być różnica 20mm - bo to jest uzależnione też od wysokości profilu opony, jest to stosunek szerokości do wysokości
    Z tego co wiem, to szerokość zawsze podawana jest w milimetrach, więc różnica będzie 20 mm. To wysokość profilu opony jest uzależniona od szerokości, a nie odwrotnie.

  3. #33
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Firste - generalnie zgoda, ale nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy - że paradoksalnie rozmiar opony 255 a 235 to wcale nie musi być różnica 20mm - bo to jest uzależnione też od wysokości profilu opony
    Nie, to jest 20 mm róznicy. Mówię o szerokości cały czas. Zarówno o szerokości opon, jak i wizualnej szerokości kół w nadwoziu.
    Schowanie się kół o 10-13 mm do wewnątrz, czyni samochód "mniej sportowym" (agresywnym) i o tym w zasadzie cały czas mówię
    Profil to inna bajka i musi być tak dobrany, by koło miało te samą wysokosć (no +-2%), w przypadku Stelvio wysokosć koła to ok 74 cm.

  4. #34
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Firste - dokładnie cię rozumiem i dlatego szukałem felg 18" z jak najmniejszym offsetem. Mniejszych niż ET30 nie znalazłem - a te akurat spełniły moje wszystkie oczekiwania Ale nie zostałem dobrze zrozumiany - teoretycznie to jest 20mm różnicy, ale w praktyce, choć węższa opona, ale o wyższym profilu - ma często szerszy "balon" czy tam rozdęty profil boczny - stąd napisałem, że wcale nie musi to być 20mm, ale oczywiście może - zależy to od danej opony. Inaczej pisząc - im niższy profil opony, tym bardziej proste boki - i odwrotnie, im wyższy profil, tym bardziej baloniaste opony.
    A ponieważ nie wiem, jak ta Pirelka finalnie będzie leżała - napisałem, że z ciekawości to zmierzę.

    I zaznaczyłem, że za eksperta się nie uważam w tej dziedzinie - to moje doświadczenia z różnych zamian kół letnich na niby węższe koła zimowe o mniejszej średnicy felg.

  5. #35
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    No ja te utratę 3 mm na ET mam nadzieje nadrobię tym, że felgi są szersze, czyli 9 zamiast 8,5, do tego faktycznie wyższy balon, może ze 2 mm bardziej odstawać (fakt, tutaj trochę racji masz). No ale to się nadrobi co najwyżej te moje 3 mm ale przy oponie 235 tak czy inaczej się schowa Może faktycznie już nie 13, ale z 10 mm.
    Zazwyczaj większe odstawanie od skraju felgi, to efekt węższej felgi niż realnego ugięcia.
    Też patrzyłem czy na rynku nie ma fajnych:
    - 19-tek
    - szerokosć 8,5-9,
    - na ET 29-31
    - ciemne (czarne/grafit), bo srebne już mam
    - do tego takich, które nie zasłaniają moich czerownych zacisków za bardzo (a przy okazji gorzej sie wentylują i jak się pojedzie na myjkę z rozgrzanymi, to może być problem)
    Nie po to dopłacałem 1600 zł, by je 10-15 ramion szerokich zasłaniało
    Wiec takich felg jest tyle co nic, dosłownie może ze 2 sztuki, w dodatku taniej mnie wyszły oryginalne z Giuli Q/V z ASO

  6. #36
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Firste - dokładnie cię rozumiem i dlatego szukałem felg 18" z jak najmniejszym offsetem. Mniejszych niż ET30 nie znalazłem - a te akurat spełniły moje wszystkie oczekiwania Ale nie zostałem dobrze zrozumiany - teoretycznie to jest 20mm różnicy, ale w praktyce, choć węższa opona, ale o wyższym profilu - ma często szerszy "balon" czy tam rozdęty profil boczny - stąd napisałem, że wcale nie musi to być 20mm, ale oczywiście może - zależy to od danej opony. Inaczej pisząc - im niższy profil opony, tym bardziej proste boki - i odwrotnie, im wyższy profil, tym bardziej baloniaste opony.
    A ponieważ nie wiem, jak ta Pirelka finalnie będzie leżała - napisałem, że z ciekawości to zmierzę.

    I zaznaczyłem, że za eksperta się nie uważam w tej dziedzinie - to moje doświadczenia z różnych zamian kół letnich na niby węższe koła zimowe o mniejszej średnicy felg.
    Wymiar szerokości opony w oznaczeniu, to jej wymiar w najszerszym miejscu. Dlatego opona letnia o tym samym rozmiarze co zimowa często ma szerszy bieżnik, chociaż maksymalna szerokość opony jest ta sama.

  7. #37
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Firste - dokładnie cię rozumiem i dlatego szukałem felg 18" z jak najmniejszym offsetem. Mniejszych niż ET30 nie znalazłem - a te akurat spełniły moje wszystkie oczekiwania Ale nie zostałem dobrze zrozumiany - teoretycznie to jest 20mm różnicy, ale w praktyce, choć węższa opona, ale o wyższym profilu - ma często szerszy "balon" czy tam rozdęty profil boczny - stąd napisałem, że wcale nie musi to być 20mm, ale oczywiście może - zależy to od danej opony. Inaczej pisząc - im niższy profil opony, tym bardziej proste boki - i odwrotnie, im wyższy profil, tym bardziej baloniaste opony.
    A ponieważ nie wiem, jak ta Pirelka finalnie będzie leżała - napisałem, że z ciekawości to zmierzę.

    I zaznaczyłem, że za eksperta się nie uważam w tej dziedzinie - to moje doświadczenia z różnych zamian kół letnich na niby węższe koła zimowe o mniejszej średnicy felg.
    Wymiar szerokości opony w oznaczeniu, to jej wymiar w najszerszym miejscu. Dlatego opona letnia o tym samym rozmiarze co zimowa często ma szerszy bieżnik, chociaż maksymalna szerokość opony jest ta sama.

  8. #38
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał SliwusBuu Zobacz post
    Wymiar szerokości opony w oznaczeniu, to jej wymiar w najszerszym miejscu. Dlatego opona letnia o tym samym rozmiarze co zimowa często ma szerszy bieżnik, chociaż maksymalna szerokość opony jest ta sama.
    Nie sądzę by tak było, a przynajmniej totalnie dziś tak nie było
    Niestety moje założenie opon zimowych na felgach Giuli Q/V nie dosżło do skutku, będą potrzebne dystanse z przodu (10 mm).
    Felga wizualnie sprawia zajebiste wrażenie. Ma właściwie jeden kolor z oponą i tym plaskikiem nadkola, przez co całe koło wygląda meeeega masywnie, bo stanowi całość wizualną jak 1 element
    Jednak generalnie dziś była kicha.
    Niby ET tylko 3 mm rónicy (34 zamiast 31), ale własnie opona okazała się dużo szersza zimowa. Fakt, że głównie przez to, że ma rant ochronny. Tak czy inaczej panowie, z oponami 255 trzeba uważać! Okazuje się, że jest bardzo minimalna odległośc tych opon od wahacza. Jak wiecie, bałem się, że będzie blisko zacisków, tymczasem tam był luz, nawet większy niż w ogyginalnej feldze
    W skrócie, odległośc opon 255 na felgach FE, to ok 12 mm. Po założeniu tej felgi, zmalało do ok 2 mm i to na podwieszeniu. Zakłądając, że balon pójdzie jeszcze z 5 mm na boki, to by po prostu obcierała.
    Nastąpiło więc zwężenie tej szczeliny o ok 10 mm, wg mnie udział jest mniej wiećej taki:
    - 3 mm przez ET,
    - ok 3 mm przez szerszą felgę (troszeczkę może odchylić oponę, balon),
    - i ok 4 mm przez ochraniacz felgi (rant).
    Innymi słowy, musi być z przodu dystans na ok 10 mm - a to oznacza, że koło już będzie na granicy dopuszczalnej jak policja zobaczy
    W sumie ma to swoje plusy, bo auto bezie jeszcze lepiej wyglądało
    Tym bardziej, że rozstaw Stelvio z przodu to ok 161 cm, z tyłu 165 cm. Dając 2 dystanse po 1 cm, z przodu rozstaw urośnie do 163 cm, a wiec nadal w zasadzie będzie mniejszy od tyłu. W zasadzie zastanawiam się, czy nie dac tez dystansów na tył? Tam wszystko jest ok z wielkim luzem.
    Innymi słowy, teraz idę szukac najlepszych dystansów 10 mm, raczej z tym rantem centrującym.
    https://i.imgur.com/9hhO9UL.jpg - duża fota

    PS
    Także jak ktoś myślał, by z czasem założyć te 20 ze Stelvio Quadrifoglio, to o 10 calach na bank moze zapomnieć, a nawet z 9 calami moze być problem (z przodu, bo tył da radę). Co prawda ta felga ma ET29, ale jak będzie opona z rantem, nadal będzie baaaardzo wąsko. Pewnie dystanse 3 mm będą potrzebne.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9hhO9UL.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	80.4 KB
ID:	237903
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 17-11-2017 o 21:43

  9. #39
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Peterr
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Stelvio 280 KM
    Postów
    376

    Domyślnie

    Ja w przyszłym tygodniu zobaczę jak to będzie wyglądało u mnie na 235/55 r19. Jak będzie słabo tez założę dystans.


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  10. #40
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    Nie, to jest 20 mm róznicy. Mówię o szerokości cały czas. Zarówno o szerokości opon, jak i wizualnej szerokości kół w nadwoziu.
    Schowanie się kół o 10-13 mm do wewnątrz, czyni samochód "mniej sportowym" (agresywnym) i o tym w zasadzie cały czas mówię
    Profil to inna bajka i musi być tak dobrany, by koło miało te samą wysokosć (no +-2%), w przypadku Stelvio wysokosć koła to ok 74 cm.

    Cytat Napisał sinus Zobacz post
    Z tego co wiem, to szerokość zawsze podawana jest w milimetrach, więc różnica będzie 20 mm. To wysokość profilu opony jest uzależniona od szerokości, a nie odwrotnie.
    Przepraszam chłopcy, bez obrazy, ale te Wasze obliczenia teoretycznie o kant d.py położyć. Wyszło na moje - choć zaznaczam, to był szczęśliwy traf, bo opona oponie nie równa - i tego będę się trzymał. Już tyle razy zmieniałem opony i rozmiar rozmiarem, a efekt wizualny zawsze inny.
    Porównując do oryginalnych 20" wersji FE i 8,5" szerokości - mam teraz felgę 18cali, pół cala węższą i oponę 235 a nie 255, więc koło powinno być schowane o ile? Wg Was 20mm (wynikające z węższej opony) i połowa 1/2 cala (wynikające z węższej felgi) czyli jakieś 8mm. Sumując koło byłoby schowane 28mm - co byłoby kichą. Ale kupiłem felgi ET30, założyłem opony z rantem - Pirelli Winter Scorpion - przyłożyłem dokładnie w tym samym miejscu poziomnicę do błotnika i różnicy prawie nie ma - tzn jest na minus niecałe 2mm, czyli można powiedzieć, że jest podobnie - oczywiście mówię o najszerszym miejscu opony - bo opona ma większy balon. I na to liczyłem

    Oczywiście, nie ma nie wiadomo jakiego szału - jest po prostu OK, jak na 18cali - zadawalająco - z resztą poniżej zdjęcia:


    http://i790.photobucket.com/albums/y...psqg5urkbi.jpg
    http://i790.photobucket.com/albums/y...psimve5bya.jpg
    http://i790.photobucket.com/albums/y...psx9aleghu.jpg






Podobne wątki

  1. [159] Opony zimowe.
    Utworzone przez kiniek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-09-2012, 17:45
  2. 225/40 R18 - opony zimowe (AR GT)
    Utworzone przez grzybii w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-12-2008, 09:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory