Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Doświetlanie zakrętów

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0 JTDM 170 KM
    Postów
    62

    Domyślnie Doświetlanie zakrętów

    Cześć, szukam modułu lub jakiegoś sposobu na doświetlanie zakrętów halogenami po przez skręcanie kierownica lub skręcanie kierownica i kierunkowskazy, nie tylko kierunkowskazy. Czy ktoś zna taki moduł lub sposób na coś takiego? Korzysta ktoś z czegoś takiego?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Tak na szybko odpowiem Ci, że jest to ciężka sprawa ponieważ do takich modułów trzeba namierzyć sygnał z komputera o prędkości pojazdu i oczywiście i promieniu skrętu kierownicy co w tym aucie nie jest łatwe, w zasadzie nie spotkałem się jeszcze z tym żeby ktoś to zrobił.
    Ale również interesuje mnie ten temat, może ktoś się coś więcej wypowie o tym.

    Oczywiście istnieją moduły podłączane do kierunkowskazu w połączeniu z odpowiednią instalacją tego do świateł mijania może to całkiem dobrze wyglądać.
    Należy pamiętać że w 159 z tego co wiem halogeny są podłączone na jednym obwodzie ale mogę sie mylić.

    Swoją drogą pytanie czy jazda nocą autostradom z takim modułem podłączonym do kierunkowskazów jest przyjemna. Każda zmiana pasa równa się włączenie halogenu.
    Ostatnio edytowane przez Warwickk ; 01-11-2020 o 23:23

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar veiovis
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 8v 1.9 JTDm / Afla Romeo 147 1.6 TwinSpark
    Postów
    62

    Domyślnie

    Koledzy,

    przyjrzyjcie się proszę jeszcze raz lampom Waszych 159-tek Doświetlanie zakrętów przy skręcie realizowane jest przez dodatkowe żarówki w zintegrowanych reflektorach. Wymaga to odpowiedniej konstrukcji reflektora i klosza. Światła skrętne, to już zupełnie inna bajka - przede wszystkim związane z mechanizacją reflektorów. Myślę, że w 159 trudno nawet teoretyzować na ten temat.

    v.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    W poście jest zadane pytanie o moduł który może realizować doświetlanie zakrętów po przez halogeny.
    Czy jest to zgodne z prawem w 159, tego nie wiem ale odpowiadam na pytanie, są dostępne takie moduł sam widziałem kilka 159 z tą funkcją i symuluję to dokładnie taki sam efekt jak w innych autach np z grupy VAG gdzie taka funkcja jest standardem.
    Ruch kierownicy do bodajże 50 km/h nie zaświeca żadnego dodatkowego elementu świateł ani nie jest dynamicznie poruszane światło mijania tylko zostaje zaświecony halogen.

    Opisałeś dwie możliwości doświetlania zakrętów, poprzez dodatkową żarówkę w lampie służącą tylko do tego zadania i dynamicznie sterowanym światłem mijania, ale istnieje jeszcze realizowanie tej funkcji po przez halogen. Tak jak wspomniałem auta z grupy VAG mają to w standardzie, z dodatkową żarówką w lampie spotkałem się w hyundaiach a dynamicznie sterowanym światłem w Alfie Stelvio.

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    w passacie była dodatkowa zarówka i skrecała tam gdzie trzeba , to bylo w tym aucie najlepsze

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar veiovis
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 8v 1.9 JTDm / Afla Romeo 147 1.6 TwinSpark
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Warwickk Zobacz post
    W poście jest zadane pytanie o moduł który może realizować doświetlanie zakrętów po przez halogeny.
    Czy jest to zgodne z prawem w 159, tego nie wiem ale odpowiadam na pytanie, są dostępne takie moduł sam widziałem kilka 159 z tą funkcją i symuluję to dokładnie taki sam efekt jak w innych autach np z grupy VAG gdzie taka funkcja jest standardem.
    Ruch kierownicy do bodajże 50 km/h nie zaświeca żadnego dodatkowego elementu świateł ani nie jest dynamicznie poruszane światło mijania tylko zostaje zaświecony halogen.

    Opisałeś dwie możliwości doświetlania zakrętów, poprzez dodatkową żarówkę w lampie służącą tylko do tego zadania i dynamicznie sterowanym światłem mijania, ale istnieje jeszcze realizowanie tej funkcji po przez halogen. Tak jak wspomniałem auta z grupy VAG mają to w standardzie, z dodatkową żarówką w lampie spotkałem się w hyundaiach a dynamicznie sterowanym światłem w Alfie Stelvio.
    Doświetlanie żarówkami również we Fiatach albo Fordach, skrętne reflektory np. w Oplach - to nic nowego, natomiast jak to zrealizować w 159 ? Rozumiem, że chodziło o doświetlanie światłami przeciwmgielnymi i to już zupełnie inne zagadnienie.

    v.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Taka ogólnikowa odpowiedź to trzeba na jakimś mikrokontrolerze zrobić konwerter który czyta prędkość z auta z CAN i przetwarza na sygnał impulsowy. Nie wiem jak z obsługą kąta skrętu kół przez te moduły, ale pewnie też trzeba by z CANa odczytać wartość kąta i przetworzyć na jakiś sygnał analogowy.

    Co do ID ramek prędkości nie ma problemu, to tych o kącie skrętu kół jeszcze nie widziałem rozgryzionych w internecie.
    Na canhack.de może coś się znajdzie, ale to grubszy projekt jest i wymaga wiedzy elektronicznej.

    Jeżeli posiadasz nieoryginalne radio i masz moduł sterowania z kierownicy, to taki moduł właśnie ów sygnał impulsowy prędkości generuje. Reszta to wpięcie się w światła na przykład przy body komputerze. Także to by załatwiło temat doświetlania w takiej ograniczonej wersji.

    Jeszcze co do sygnału impulsowego to wydaje mi się, że korzysta z niego drogomierz w 159 - między zegarami a skrzynią biegów idzie kabel, który impulsowo zwierany jest do masy i na tej podstawie nabijany jest przebieg - trzeba prześledzić schemat w elearn, możliwe, że to jest to.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał veiovis Zobacz post
    Doświetlanie żarówkami również we Fiatach albo Fordach, skrętne reflektory np. w Oplach - to nic nowego, natomiast jak to zrealizować w 159 ? Rozumiem, że chodziło o doświetlanie światłami przeciwmgielnymi i to już zupełnie inne zagadnienie.
    Wydaje mi się, że autor tematu właśnie o to dokładanie pytał, o doświetlanie halogenami. Inne metody tak jak piszesz były by niemożliwe do zrealizowania.



    Cytat Napisał tomegm Zobacz post
    Taka ogólnikowa odpowiedź to trzeba na jakimś mikrokontrolerze zrobić konwerter który czyta prędkość z auta z CAN i przetwarza na sygnał impulsowy. Nie wiem jak z obsługą kąta skrętu kół przez te moduły, ale pewnie też trzeba by z CANa odczytać wartość kąta i przetworzyć na jakiś sygnał analogowy.

    Co do ID ramek prędkości nie ma problemu, to tych o kącie skrętu kół jeszcze nie widziałem rozgryzionych w internecie.
    Na canhack.de może coś się znajdzie, ale to grubszy projekt jest i wymaga wiedzy elektronicznej.

    Jeżeli posiadasz nieoryginalne radio i masz moduł sterowania z kierownicy, to taki moduł właśnie ów sygnał impulsowy prędkości generuje. Reszta to wpięcie się w światła na przykład przy body komputerze. Także to by załatwiło temat doświetlania w takiej ograniczonej wersji.

    Jeszcze co do sygnału impulsowego to wydaje mi się, że korzysta z niego drogomierz w 159 - między zegarami a skrzynią biegów idzie kabel, który impulsowo zwierany jest do masy i na tej podstawie nabijany jest przebieg - trzeba prześledzić schemat w elearn, możliwe, że to jest to.

    Co do modułu, widziałem ostatnio "uniwersalny" niby obsługujący alfe 159 który wpina się pod CAN, dokładnie jest opisane którą żyłę wyjąć z gniazda OBD.
    Liczyłem, że może ktoś go właśnie montował u siebie w aucie i powie coś więcej na ten temat.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0 JTDM 170 KM
    Postów
    62

    Domyślnie

    Dokładnie, chodzi mi o doświetlanie zakrętu halogenem przeciwmgielnym przy skręcaniu kierownicą, a nie kierunkowskazem, bo wydaje mi się, że przez włączenie kierunkowskazu byłoby to bezsensu, bo dużo razy trzeba mocno skręcać, ale bez używania kierunkowskazu, a własnie na takie sytuacji byłoby to potrzebne.

    Cytat Napisał Warwickk Zobacz post
    Należy pamiętać że w 159 z tego co wiem halogeny są podłączone na jednym obwodzie ale mogę sie mylić.
    Tak rzeczywiście jest, ale myślę, że rozdzielenie tego nie byłoby dużym problemem, największy to chyba odpowiedni moduł.

Podobne wątki

  1. [159] Doświetlanie zakrętów + Comming/Leaving Home w halogenach
    Utworzone przez Marcino20 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-10-2020, 16:35
  2. [MiTo] Doświetlanie zakrętów mito
    Utworzone przez glowa666 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-10-2019, 21:15
  3. Doświetlanie zakrętów
    Utworzone przez LukaSS w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-01-2017, 22:45
  4. Halogeny- doświetlanie zakrętów
    Utworzone przez b.piotrus w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-07-2008, 08:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory