Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Żeglowanie w ZF

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie Żeglowanie w ZF

    Jeździłem jakiś czas temu Stelvio w obecnym wydaniu i tryb żeglowania w skrzyni jest już nie tylko w A, ale też w trybie N. Czy skrzynia ma jakąś logikę do żeglowania czy raczej zawsze przy odpuszczeniu gazu zaczyna żeglować? Z tego co zauważyłem to nie zawsze żegluje. Mnie osobiście żeglowanie jest do niczego nie przydatne i przy jeździe w większym mieście zwiększa zużycie paliwa, bo o ile w mojej przedliftowej Giulii jestem w stanie wyhamować silnikiem znacząco (spalanie 0) nie blokując ruchu to przy żeglowaniu nie bardzo. Czy ktoś może opracował patent jak wyłączyć takie zachowanie skrzyni?

  2. #2
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    matyczna pralka Samochód: Giulia 2.0 MY21
    Postów
    517

    Domyślnie

    Ja zauważyłem, że jak użyję hamulca, choćby lekko, to wtedy nie żegluje, ale może był to po prostu przypadek. Chociaż wydaje się to logiczne, bo jak naciskam hamulec, to znaczy że mam zamiar hamować, a nie jechać.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio MY21 280KM / Mazda MX-5 / BMW 430i
    Postów
    41

    Domyślnie

    Skrzynia żegluje częściej przy spokojniejszym, "zwykłym" sposobie jazdy. Natomiast jeśli pojeździsz jakiś czas ostrzej (u mnie wystarczył sprint kilka razy spod świateł) to na jakiś czas uczy się bardziej sportowego zachowania i przestaje żeglować. Wystarczy jednak znów trochę spokojnej i płynnej jazdy, a skrzynia znów zaczyna załączać ten tryb.
    Pertyn w jednym z testów Giulii bardzo na to narzekał - że w przedliftowej nie było tego zjawiska, a poliftowej jest.
    Szrzerze to mi się ten tryb podoba, jest dużo ciszej przy spokojnym toczeniu się, a samo załączanie z powrotem napędu jest szybkie i płynne (dużo szybsze i płunniejsze niż w BMW ze skrzynią ZF i silnikiem o podobnej mocy).

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Ja zauważyłem, że jak użyję hamulca, choćby lekko, to wtedy nie żegluje, ale może był to po prostu przypadek. Chociaż wydaje się to logiczne, bo jak naciskam hamulec, to znaczy że mam zamiar hamować, a nie jechać.
    W mojej Giulii użycie h-ca, lub wykonanie gwałtowniejszego ruchu kierownicą kończy tryb żeglowania, niezależnie od prędkości z jaką jadę

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Ja zauważyłem, że jak użyję hamulca, choćby lekko, to wtedy nie żegluje, ale może był to po prostu przypadek. Chociaż wydaje się to logiczne, bo jak naciskam hamulec, to znaczy że mam zamiar hamować, a nie jechać.
    Tak, z hamulcem nie żegluje. Naciśnięcie hamulca powoduje przywrócenie szybkie przwrócenie odpowiedniego biegu to zauważyłem. W końcu ma to sens bo, że lepiej spalać 0l niż 2l/100

    Cytat Napisał kaz156 Zobacz post
    W mojej Giulii użycie h-ca, lub wykonanie gwałtowniejszego ruchu kierownicą kończy tryb żeglowania, niezależnie od prędkości z jaką jadę
    Cytat Napisał Sagi80 Zobacz post
    Skrzynia żegluje częściej przy spokojniejszym, "zwykłym" sposobie jazdy. Natomiast jeśli pojeździsz jakiś czas ostrzej (u mnie wystarczył sprint kilka razy spod świateł) to na jakiś czas uczy się bardziej sportowego zachowania i przestaje żeglować. Wystarczy jednak znów trochę spokojnej i płynnej jazdy, a skrzynia znów zaczyna załączać ten tryb.
    To akurat dobre info. Jazda dookoła dealera to jednak za mało by zobaczyć jak ta skrzynia pracuje odnośnie żeglowania. W przyszłym roku, jeżeli nie będzie nic ciekawszego na rynku niż Stelvio to wrócę do tematu. Teraz nie było sensu brać na kilka dni tego auta, ale przed zakupem się bliżej temu przyjrzę

    Cytat Napisał Sagi80 Zobacz post
    Pertyn w jednym z testów Giulii bardzo na to narzekał - że w przedliftowej nie było tego zjawiska, a poliftowej jest.
    Też narzekam.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar seba_css
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    w drodze
    Auto
    Giulia Veloce Q4 MY20
    Postów
    342

    Domyślnie

    Na początku na N nie wrzucało mi "luzu", teraz jak więcej (i spokojniej) jeżdżę po krajówkach to włącza się dość szybko po całkowitym odpuszczeniu gazu. Kompletnie mi to nie przeszkadza, auto spokojnie może toczyć się ze wzniesień, a jak potrzebuję hamować silnikiem czy przyspieszyć to wystarcza muśnięcie pedału hamulca lub gazu aby wskoczył bieg. Osobiście nie widzę tu żadnego problemu.

  7. #7
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    matyczna pralka Samochód: Giulia 2.0 MY21
    Postów
    517

    Domyślnie

    Też mi się tak wydaje, że to nie problem. A im mniejszy opór silnika, tym dalej zajedzie, więc widocznie im wyszło, że w ostatecznym rozrachunku mniej spali. Już w Wartburgu było wolne koło, wprawdzie z innych powodów niż oszczędność paliwa.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Już w Wartburgu było wolne koło, wprawdzie z innych powodów niż oszczędność paliwa.
    O, dobrą masz pamięć.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_css Zobacz post
    Na początku na N nie wrzucało mi "luzu", teraz jak więcej (i spokojniej) jeżdżę po krajówkach to włącza się dość szybko po całkowitym odpuszczeniu gazu. Kompletnie mi to nie przeszkadza, auto spokojnie może toczyć się ze wzniesień, a jak potrzebuję hamować silnikiem czy przyspieszyć to wystarcza muśnięcie pedału hamulca lub gazu aby wskoczył bieg.
    Na pewno da radę się przyzwyczaić. Szczególnie, że sporo jeżdzę na manetkach.

    Cytat Napisał seba_css Zobacz post
    Osobiście nie widzę tu żadnego problemu.
    Bo to nie jest jakiś mega problem, a jedynie dyskomfort. To trochę też na zasadzie, że skoro moja Giulia 280KM non-eco jest "szybsza" niż kumpla 280KM z GPFem, a nic w niej nie dłubałem, więc pozostaje "absmak" że to co teraz się sprzedaje jest.... wybrakowane? w stosunku do tego co było. To tak jakby mi ktoś zabrał Hermana Kartona i dał na jego miejsce w obowiązkowym wyposażeniu jakieś jeszcze większe zuo i kazał za to wiecej płacić...

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Też mi się tak wydaje, że to nie problem. A im mniejszy opór silnika, tym dalej zajedzie, więc widocznie im wyszło, że w ostatecznym rozrachunku mniej spali.
    Ma to sens jak ktoś jeździ poza miastem. W mieście dużym jest to o tyle niepotrzebne co zużywa więcej paliwa bo przy typowym ruchu nie mam możliwości wykorzystać "zasięgu" jazdy na luzie a raczej potrzebuję by samochód zwalniał by dojechać do świateł bez hamulca. Pod tym względem najlepsze wyniki osiągam w PHEV/HEV w skrzyni ustawionej na B

    Cytat Napisał FernandoAlfonso Zobacz post
    Już w Wartburgu było wolne koło, wprawdzie z innych powodów niż oszczędność paliwa.
    Tak, było, jeździłem, ze lewarem do zmiany biegów w układzie H pod kierownicą. Tak mnie zastanawia to porównanie, ale chyba odpuszczę zbędny komentarz

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mat09
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Giulia Veloce Ti Trofeo White
    Postów
    837

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Bo to nie jest jakiś mega problem, a jedynie dyskomfort. To trochę też na zasadzie, że skoro moja Giulia 280KM non-eco jest "szybsza" niż kumpla 280KM z GPFem, a nic w niej nie dłubałem, więc pozostaje "absmak" że to co teraz się sprzedaje jest.... wybrakowane? w stosunku do tego co było.
    Nie generalizował bym tu, bo mam przykład na sobie: Moja obecna Giulia jest szybsza od poprzedniej
    W przypadku tego żeglowania, to mocno indywidualna sprawa. Dla mnie jest to plus i ucieszyłem się gdy się zorientowałem, ze teraz też na N to działa.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Ma to sens jak ktoś jeździ poza miastem. W mieście dużym jest to o tyle niepotrzebne co zużywa więcej paliwa bo przy typowym ruchu nie mam możliwości wykorzystać "zasięgu" jazdy na luzie a raczej potrzebuję by samochód zwalniał by dojechać do świateł bez hamulca. Pod tym względem najlepsze wyniki osiągam w PHEV/HEV w skrzyni ustawionej na B
    No i nie wiem czy zużywa więcej paliwa, bo też więcej mi paliła poprzednia Giulia
    Inna sprawa, ze jakoś nie zwróciłem na to uwagi, zeby mi się żeglowanie w mieście włączyło. Jak już to raczej rzadko.
    2021 Giulia Veloce Ti Trofeo White
    ex:
    2018 Giulia Veloce Misano Blue
    2006 159 SW Blu Oltremare

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory