Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: [Stelvio] Lewe lusterko nie trzyma ustawień

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie [Stelvio] Lewe lusterko nie trzyma ustawień

    Panowie takie coś mnie trafiło, może ktoś miał i wie.
    Znalazłem wątek lusterkowy https://www.forum.alfaholicy.org/giu...od_razu-6.html ale to nie ten rocznik i inny objaw. Na angielskich forach też nie bardzo.

    Jeszcze tydzień temu było ok. Podładowałem akumulator ładowarką (IBS był 62%, podbił się na 78%) i zrobiłem z 700km w trasie (teraz aku ma około 80%). I zgłupiało lewe lusterko...
    1. Nie zawsze się otwiera a czasem po otwarciu od razu zmienia pozycję wkładu na taką patrzącą najbardziej na karoserię (tzn krawędź od strony słupka wciągnięta najgłębiej jak możliwe wgłąb obudowy). Ale nie zawsze kur*, czasem otwiera się normalnie i nie zmienia tej pozycji.
    2. Można zapisać ustawienia ale one nie są zapamiętywane. Zapisuję coś pod MEM1, coś innego pod MEM2 i MEM3. A później po naciśnięciu któregokolwiek MEM pozycja zmienia się na jak opisaną wyżej (oczywiście takiej nigdzie nie zapamiętywałem). I od tego momentu joystick do regulacji nie działa przez równo 30sek, po tym czasie można regulować na nowo.
    Prawe lusterko pasażera działa normalnie, wszystko się zapisuje i przywołuje jak powinno.
    Ustawienie fotela pod przyciski MEM też działa prawidłowo.

    Żadne moduły nie były podmieniane, w proxi nic nie grzebane. Były rozbierane drzwi przy okazji upgradu audio głośników, ale to rok temu i sam to wszystko składałem naprawdę starannie (a jestem elektronikiem więc szczególnie dla siebie żadnej tandety nie odstawiałem).
    Żadnego deszczu, żadnej myjni.

    Jakiś pomysł? Rwać akumulator żeby się coś zresetowało może?

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Gulia veloce
    Postów
    10

    Domyślnie

    U mnie w giuli my21 byl problem z prawym lusterkiem. Tylko, ze moje rozkladalo sie maksymalnie tak, ze nie bylo widac auta w lusterku albo w ogole sie nie rozkladalo przez minute. W aso bawili sie sie kilka tygodni, wymienali lusterko, panel do lusterek i wiele innych ale bez skutecznie. Okazalo sie, ze skorodowana byla wiazka w drzwiach pasazera. Dziwne, bo sytuacja wystepowala po okolo roku uzytkowania a auto bylo garazowane. No ale od tego czasu dziala jak nalezy.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    To pierwszy taki przypadek. Mam nadzieję ze to jednostkowa wpadka a nie standard nowszych wypustow

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    To jakieś chore. Rozumiem że sterownik do obu lusterek i foteli jest wspólny i zdaje się jest gdzieś pod fotelem. Skoro fotelem i prawym lusterkiem zarządza prawidłowo to chyba jest sprawny? W lusterku też jest chyba jakiś lokalny kontroler bo do lusterka jak pamiętam też chyba LIN wjeżdża, więc to może to cholerne lusterko nie prawidłowo reaguje plus wysyła jakiś szajs do tego wspólnego sterownika i dlatego on się blokuje. Teoretycznie faktycznie jakieś usterki wiązki, jak mówi kolega wyżej, mogłyby to tłumaczyć, ale w poltorarocznym samochodzie... szkoda słów.
    Czy sterownik można podmienić dla testu na inny bez przeprowadzania proxi? Korci mnie go zweryfikować a mogę chyba za jakiś czas mieć taką możliwość.

    Odłączyłem aku i zobaczymy. Na minutę nic nie dało, poczekam dłużej, pewnie też lipa ale próbuje od najprostszego.

    Na żadnych forach angielskich nic nie znalazłem, włoskiego nie znam. Ale faktycznie chyba mogę być pechowo pierwszy lub drugi.

    @Król-Lawet skąd jesteś? A konkretniej w jakim serwisie Ci to ogarnęli (czyli znają już temat)?
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 06-09-2023 o 21:24

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    sterownikiem jest raczej to co jest w przyciskach/gałkach, choć jest w jakiś sposób zależny od sterownika fotela elektrycznego jeśli takowy jest w danym konfigu. myśle ze tam jakiś cockup wyszedł ze wstawaniem modułów i/lub wtedy zakłuconą komunikacją - reakcją na taki trochę losowy zabieg jest wariowanie szkieł lusterka(lub lusterek) a i/lub opóźnienie otarcia któregoś. Tak, to świadczy o złym projektowaniu, ale tak to wyszło, niby naprawili i o ile nie kombinujesz z dokłądką foteli elektrycznych/wymianą sterownika fotela czy lusterek raczej nikt się nie skarży (a kto się skarżył w nowych autach 2018 dostał kampanię na jesień tamtego roku)

    odłączanie aku, IMHO 10 sekund ten sam efekt Cię czeka co i za 10h, nie tędy droga.

    o sterownik fotela pytasz? no proxi zacznie migać. a czy działa wtedy, o ile kojarzę jakiś retrofit foteli elektrycznych to tak

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Czyli wg Ciebie zapis ustawień lusterek i sterowanie ich napędem po wyborze MEM pochodzi z modułu gdzie joystick? Lokalnie w obrębie lewych drzwi zamyka się obwód sterowanie-lewe lusterko?
    A sterownik fotela ekektr to oddzielny box który tylko odbiera sygnał jakiś tam inicjowany po wyborze ktoregos MEM, zgadza się? Myślałem że to on zarządza też lusterkami a przyciski to tylko przyciski na LIN.

    Dzięki za info odnośnie aku, tak podejrzewałem niestety.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    nie wiem do końca jak to rozwiazali. to fotel ma swoją pamieć i przyciski, z drugiej strony samo ruszanie lusterkami z pokręteł w drzwiach to już ten modulik. jakoś to podzielili i niedopracowali współpracy obu modułów najwidoczniej. Może być problem wstawania modułów. CSWM z pokrętłami o ile kojarzę przeglądanie schematów łączy się juz przez LINa. Nie analizowałem tego dokładniej, może puszczanie zasilania/jakieś wstawanie modułów robi wyścig/zakłócenie jakiejś procedury wysyłanej przez CSWM? takie luźne myśli. może coś dałoby się poprawic samemu choćby robiąc np szybszy (a może późniejszy) +12V na pokrętłach/przyciskach? może otworzyć i poszukać jakiegoś obwodu resetu i tez go spróbować wydłużyć albo skrócić? Coś tam skopali na poziomie błędów trywialnych i amatorki imho i stąd głupie ale proste fixy proponuję sprawdzić. jesli potrzebujesz/chcesz w ogóle w to lookać, to wyśle Ci jutro jakieś PDFy ze schematami - daj znać, choć ja bym jechał do ASO, powiedział że gówno takie zaczęło się dziać jak w niektórych autach z 2018 co kampanię robili tamtego roku w jesieni, jakaś 823x chyba numer) i niech naprawiają.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Priv.
    A aku 3h oczywiście nic nie dało.
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 06-09-2023 o 22:31

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Gulia veloce
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    To jakieś chore. Rozumiem że sterownik do obu lusterek i foteli jest wspólny i zdaje się jest gdzieś pod fotelem. Skoro fotelem i prawym lusterkiem zarządza prawidłowo to chyba jest sprawny? W lusterku też jest chyba jakiś lokalny kontroler bo do lusterka jak pamiętam też chyba LIN wjeżdża, więc to może to cholerne lusterko nie prawidłowo reaguje plus wysyła jakiś szajs do tego wspólnego sterownika i dlatego on się blokuje. Teoretycznie faktycznie jakieś usterki wiązki, jak mówi kolega wyżej, mogłyby to tłumaczyć, ale w poltorarocznym samochodzie... szkoda słów.
    Czy sterownik można podmienić dla testu na inny bez przeprowadzania proxi? Korci mnie go zweryfikować a mogę chyba za jakiś czas mieć taką możliwość.

    Odłączyłem aku i zobaczymy. Na minutę nic nie dało, poczekam dłużej, pewnie też lipa ale próbuje od najprostszego.

    Na żadnych forach angielskich nic nie znalazłem, włoskiego nie znam. Ale faktycznie chyba mogę być pechowo pierwszy lub drugi.

    @Król-Lawet skąd jesteś? A konkretniej w jakim serwisie Ci to ogarnęli (czyli znają już temat)?
    Warszawa, Połczyńska 33.

    U mnie ten blad wystepowal raz na jakis czas i zazwyczaj przy pierszym odpaleniu danego dnia, wiec mialem dwa podejscia do serwisu. Czasami potrafilem przejechac kilka km bez mozliwosci ustawienia prawego lusterka.

    Wydaje mi sie ze mialem dokladnie ten sam problem co ty teraz. Tym bardziej biorac pod uwage, ze w boczku bylo grzebane. Moze pozycja lusterek nie oblicza sie od srodka auta tylko od lewej/prawej i dlatego Tobie pokazuje prawie auto a mi ani troche. Ten sposob z pamiecia fotela tez probowalem, bo to znazlem na necie, ale tak srednio to dzialalo. Ogolnie to sposobem na obejscie tego bledu jest zlozenie lusterek z panelu i ponowne rozlozenie.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Luks, znam tam akurat jakiegoś gościa to zagadam.
    U mnie aktualnie jest tak że każde naciśnięcie MEM to "reset" lewego do skrajnej pozycji poziomej (ciekawe że pionowa nie zmienia się nigdy!) a prawe ustawia się prawidłowo. W tym samym momencie jest blokada joysticka na dokładnie 30 sekund. Powtarzalne 100/100.
    Dodatkowo, losowo już tym razem, ten "reset" odbywa się też w momencie włączenia silnika. Także znalezienie tego jest o tyle łatwe, że efekt powinien być widoczny natychmiast.
    Niemniej, chyba wcześniej, sam jeszcze zdejmę ten boczek i to obejrzę w środku, może coś pomierzę jak dostanę schematy od epsonixa.

Podobne wątki

  1. [159] Lusterko nie trzyma pamięci.
    Utworzone przez cypis8013 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-11-2016, 13:28
  2. Lewe lusterko
    Utworzone przez TriXter w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-05-2013, 13:35
  3. [147] Lewe lusterko
    Utworzone przez Beny w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 05:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory