Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Temat: Adaptacyjny tempomat w zimie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Giulia Veloce MY2022
    Postów
    10

    Domyślnie Adaptacyjny tempomat w zimie

    Dzień dobry, czy ktoś zna może jakiś sposób na włączenie manualnego tempomatu po dezaktywacji tempomatu adaptacyjnego wskutek zapchania radaru śniegiem/lodem? Nie znalazłem takiej opcji ani w menu samochodu, ani w instrukcji. To jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, bo w połączeniu z wklęsłą obudową radaru w Giulii jakiekolwiek opady śniegu, a nawet mała ilość zamarzajacej wody spod kół samochodów powodują niemalże natychmiastowe odłączenie tempomatu adaptacyjnego. Powinna być opcja aktywacji zwykłego tempomatu, bo nie zawsze opad śniegu czy przymrozek oznaczają brak możliwości bezpiecznej jazdy z manualnym tempomatem.

    Zakładam, że Giulia nie ma podgrzewanej obudowy radaru?

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roma2022 Zobacz post
    Dzień dobry, czy ktoś zna może jakiś sposób na włączenie manualnego tempomatu po dezaktywacji tempomatu adaptacyjnego wskutek zapchania radaru śniegiem/lodem? Nie znalazłem takiej opcji ani w menu samochodu, ani w instrukcji. To jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, bo w połączeniu z wklęsłą obudową radaru w Giulii jakiekolwiek opady śniegu, a nawet mała ilość zamarzajacej wody spod kół samochodów powodują niemalże natychmiastowe odłączenie tempomatu adaptacyjnego. Powinna być opcja aktywacji zwykłego tempomatu, bo nie zawsze opad śniegu czy przymrozek oznaczają brak możliwości bezpiecznej jazdy z manualnym tempomatem.

    Zakładam, że Giulia nie ma podgrzewanej obudowy radaru?
    Napisz do Izynierów alfy ze ci sie to nie podoba. U nas pada snieg tam slonce.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    80

    Domyślnie

    A jaki ma sens manualny tempomat, skoro bez przerwy trzeba hamować? To już lepiej sterować płynnie gazem. A może masz z tym problem?

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Giulia Veloce MY2022
    Postów
    10

    Domyślnie

    Samochód jest sprzedawany na wielu rynkach. A ostatnio problem akurat bardzo mnie bolał w trakcie podróży przez i do Włoch, bo wbrew pozorom nie tylko słoneczny, ale też bardzo górzysty kraj.

    Cytat Napisał Nelson Zobacz post
    A jaki ma sens manualny tempomat, skoro bez przerwy trzeba hamować? To już lepiej sterować płynnie gazem. A może masz z tym problem?
    Chodzi o hamowanie w warukach śniegowych? Tak jak napisałem, w Giulii odłączenie radaru występuje wyjątkowo wcześnie i czesto są to warunki pozwalające na użycie hamulca. Samo odłączenie tempomatu wymaga tylko muśniecie hamulca, a przede wszystkim można to też zrobić przyciskiem. Poza tym jest mnóstwo samochodów niewyposazonych w adaptacyjny tempomat i jakoś nikt nie kwestionuje takiego rozwiązania. Natomiast ciągle operowanie gazem w długiej trasie na autostradzie bywa męczące.
    Ostatnio edytowane przez Roma2022 ; 08-01-2024 o 20:00

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    80

    Domyślnie

    Podobno jest ocieplenie klimatu, wiec za rok już nie będzie śniegu. Jakoś się przemęczysz.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar shpuncik
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    145 Boxer; 145 JTD Edizione Sportiva
    Postów
    226

    Domyślnie

    nie ma mozliwosci wlaczenie manualnego tempomatu kiedy jest tempomat adaptacyjny.
    ni oslona radaru w kratce, ni radar nie maja ogrzewania

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roma2022 Zobacz post
    Natomiast ciągle operowanie gazem w długiej trasie na autostradzie bywa męczące.
    To jakaś prowokacja? Operowanie gazem bywa męczące, ale operowanie hamulcem (przy tempomacie manualnym) już nie?
    A może chodzi o to, żeby włączyć tempomat, potem komórkę, instacośtam i niech się dzieje co chce?

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,554

    Domyślnie

    No trzymanie stopy kilka godzin na gazie jest bardziej męczące niż naciśnięcie kilka razy hamulca, nie wiedziałeś o tym?

    A do FB, insta itd. zdecydowanie lepszy jest adaptacyjny

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    80

    Domyślnie

    Kilka razy? Niby gdzie? Na autostradzie na Antarktydzie?

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Giulia Veloce MY2022
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nelson Zobacz post
    To jakaś prowokacja? Operowanie gazem bywa męczące, ale operowanie hamulcem (przy tempomacie manualnym) już nie?
    A może chodzi o to, żeby włączyć tempomat, potem komórkę, instacośtam i niech się dzieje co chce?
    Mam wrażenie, że to ja jestem prowokowany, szczególnie bzdurną sugestią o korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy. Odniosę się mimo wszystko:
    1. Charakterystyka gazu i hamulca jest diametralnie różna i podstawowa różnica jest taka, że gaz w jezdzie autostradowej jest zazwyczaj naciskany w sposób ciągły. Stąd w długiej trasie podczas jazdy autostradowej, szczególnie ze stałą prędkością, może występować zmęczenie nogi.
    2. W celu poprawy samopoczucia kierowcy w długich trasach, lata temu, został wymyślony tradycyjny tempomat. Zyskał on dość dużą popularność. Szczerze mówiąc dziwi mnie kwestionowanie sensu jego istnienia i nie spodziewałem się, że po pytaniu o możliwość jego włączenia spotkam się z kwestionowaniem sensu jego istnienia.
    3. Tak jak napisałem, tempomat można wyłączyć również przyciskiem, nie ma potrzeby używania hamulca. Wtedy można hamować silnikiem. A z całą pewnością nie napisałem, że operowanie hamulcem nie jest męczące. Odniosłem sie tylko do Twojej nie do końca zrozumiałej dla mnie wypowiedzi dotyczącej hamulca. A niezrozumiałej ze względu na to, że nie zawsze "bez przerwy trzeba hamować", szczególnie jadąc względnie spokojnie w krajach gdzie ograniczenia prędkości są bardziej rygorystycznie przestrzegane. Dlatego uważam, że tradycyjny tempomat jest mimo wszystko przydatny.



    Przy okazji bardzo dziękuję shpuncik za jedyną merytoryczną odpowiedź w tym temacie. Szkoda, że nie ma możliwości włączenia zwykłego tempomatu w menu.

Podobne wątki

  1. Tempomat . Zapala się kontrolka, tempomat nie działa
    Utworzone przez Prezes_07 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-03-2022, 10:36
  2. Klima w zimie
    Utworzone przez Pistolero86 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-11-2021, 15:52
  3. [159] Rdza po zimie
    Utworzone przez porterneon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-04-2016, 20:56
  4. Ogrzewanie w zimie
    Utworzone przez dewos w dziale 147
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 07:05
  5. Problem z ON w zimie
    Utworzone przez Andrzej_Kolbudy w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 29-12-2009, 12:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory