Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Temat: Utrata kontroli nad trakcją Q4

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar Brt
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    RIO
    Auto
    Stelvio 2.0 280 - były:159 SW 1.9 16V JTDm Q i 156 SW 1.9 16V
    Postów
    232

    Domyślnie

    A czy dopinanie przedniego napędu różni się w zależności od wybranego trybu jazdy ? Bo rozumiem, że standardowo przód jest dopinany, gdy tył traci przyczepność lub system stwierdzi, że jest duże prawdopodobieństwo utraty przyczepności. Ale czy to jest jedyny warunek, czy też inne rzeczy tez mają wpływ ?
    Pozdrawiam - Brt

  2. #12
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie

    Dzięki za namiary. Mimo, ze jestem z Mazowsza, to słyszałem o tym serwisie z Legnicy, jako desce ratunku w trudnych przypadkach, a to dobra referencja.
    Coś tam przeczytałem, że aktualizacja wnosi też zmiany mające negatywny wpływ m.in. na dynamikę, dlatego nie spieszno mi jakoś. Ale nie mam wiedzy na ten temat, więc mogę tkwić w błędnym przekonaniu.

  3. #13
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pontox Zobacz post
    Moja wersja wyjaśnienia tego zdarzenia jest następująca: przy maksymalnie skręconych przednich kołach na bardzo śliskim śniegu jakimś cudem kontrola trakcji nie zapobiegła ich zablokowaniu na tyle, aby mogły się płynnie toczyć i wywołać skręt samochodu. Jednocześnie tylne koła nie zostały dohamowane na 100% prawdopodobnie w wyniku takiego "zinterpretowania" sytuacji przez systemy kontroli trakcji, że gdyby to nastąpiło samochód wpadłby w poślizg.
    Tak czy inaczej - uważacie, że to błąd algorytmu czy awaria? Zaznaczam, że nie wyskoczył mi żaden błąd, a sytuacja już się nie powtórzyła.
    Wychodzi na to, że algorytm uznał, że auto znajduje się w poślizgu i pomimo deptania w pedał hamulca systemy kontroli trakcji odpuszczały hamulec i dawały napęd na koła. Program miał wyższy priorytet dla zachowania toru jazdy niż dla zatrzymania się.

  4. #14
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Hamowanie awaryjne (hamowanie "ręcznym") - samochód w ruch hamują wszystkie koła. Na postoju - hamowanie tylko osi tylnej. Tak na marginesie czy to tak trudno sprawdzić na jakimś placu i mieć wyobrażenie jak to działa.
    Ostatnio edytowane przez Marek156/159sw ; 19-01-2024 o 22:05

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar seba_css
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    w drodze
    Auto
    Giulia Veloce Q4 MY20
    Postów
    342

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brt Zobacz post
    A czy dopinanie przedniego napędu różni się w zależności od wybranego trybu jazdy ? Bo rozumiem, że standardowo przód jest dopinany, gdy tył traci przyczepność lub system stwierdzi, że jest duże prawdopodobieństwo utraty przyczepności. Ale czy to jest jedyny warunek, czy też inne rzeczy tez mają wpływ ?
    System działa z różną agresywnością w zależności od trybu jazdy.
    Na A stara się nie dopuścić do poślizgu, natomiast na D da się zarzucić tyłem i wtedy dopina się przód i "wyciąga" auto

  6. #16
    Użytkownik Świeżak Avatar lisu7
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Giulia Q4 Veloce Swiss
    Postów
    62

    Domyślnie

    Z tym dopinaniem przodu jest różnie. Przy dobrej przyczepności działa fajnie i wyciąga, ale jak już jest śnieg to zaczyna wszystko wariować bo napęd daje wiesza moc na to koło gdzie jest lepsza przyczepność, dlatego na parkingach się można zdziwić czasem. Aktualizacje warto robić tak jak [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] pisał. Tylko żeby ktoś to z głową zrobił, bo nie wszystko warto aktualizować.

    - - - Updated - - -

    Z tym dopinaniem przodu jest różnie. Przy dobrej przyczepności działa fajnie i wyciąga, ale jak już jest śnieg to zaczyna wszystko wariować bo napęd daje wiesza moc na to koło gdzie jest lepsza przyczepność, dlatego na parkingach się można zdziwić czasem. Aktualizacje warto robić tak jak [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] pisał. Tylko żeby ktoś to z głową zrobił, bo nie wszystko warto aktualizować.

  7. #17
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Wychodzi na to, że algorytm uznał, że auto znajduje się w poślizgu i pomimo deptania w pedał hamulca systemy kontroli trakcji odpuszczały hamulec i dawały napęd na koła. Program miał wyższy priorytet dla zachowania toru jazdy niż dla zatrzymania się.
    Właśnie to przychodzi mi do głowy od samego początku. Ciekawe, czy są rozwiązania kontroli trakcji uwzględniające takie okoliczności.

Podobne wątki

  1. Nie da sie wyłączyć kontroli trakcji
    Utworzone przez manius2008 w dziale 147
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 28-01-2014, 08:52
  2. Kontrolka od kontroli trakcji i VDC
    Utworzone przez kosiu w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-07-2013, 08:30
  3. kontroli abs i hamulca recznego
    Utworzone przez krg w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 25-04-2013, 18:13
  4. Wyłączenie systemów kontroli
    Utworzone przez zip.pl w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 15:11
  5. [155] Brak kontroli nad nawiewem
    Utworzone przez donmat w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-02-2012, 21:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory