Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Utrata kontroli nad trakcją Q4

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie Utrata kontroli nad trakcją Q4

    Witam,

    Będzie trochę długawo, ale natura rzeczy jest taka, że każda szczegół w opisie może mieć znaczenie.

    Zaobserwowałem potencjalnie niebezpieczne zachowanie napędu w mojej Giulii Q4. Może ktoś miał podobne doświadczenie albo wie, o co chodzi.

    Oto opis zdarzenia: manewruję na częściowo odśnieżonym parkingu, tylne koła znajdują się na oczyszczonym fragmencie podłoża z normalną przyczepnościa, przednie koła, które są na śliskim śniegu skręcone maksymalnie w prawo. Samochód się toczy, ale nie skręca tak, jakbym chciał, tylko sunie na wprost. Hamuję, aby uniknąć uderzenia w krawężnik licząc, że się zatrzymam. Brak spodziewanej reakcji, nadal jadę i nie skręcam. Cisnę więc pedał hamulca z maksymalna siłą, ale nadal jadę. Przednie koła dobijają do krawężnika, a napęd przyłożony do tylnych kół nadal wyraźnie pcha samochód do przodu mimo wciśniętego z całą siłą hamulca. W odruchu ratowania się przed dalszym niekontrolowanym "parciem" samochodu do przodu naciskam P na dzwigni biegów, co sprawia, że wreszcie samochód się zatrzymuje, czemu towarzyszy szarpniecie w układzie napędowym spowodowane zapewne tym, że koła wciąż są napędzane. Oczywiście należało włączyć tryb neutralny N, ale rzadko go stosuję i nie zadziałał u mnie automatyzm.

    Moja wersja wyjaśnienia tego zdarzenia jest następująca: przy maksymalnie skręconych przednich kołach na bardzo śliskim śniegu jakimś cudem kontrola trakcji nie zapobiegła ich zablokowaniu na tyle, aby mogły się płynnie toczyć i wywołać skręt samochodu. Jednocześnie tylne koła nie zostały dohamowane na 100% prawdopodobnie w wyniku takiego "zinterpretowania" sytuacji przez systemy kontroli trakcji, że gdyby to nastąpiło samochód wpadłby w poślizg.
    Tak czy inaczej - uważacie, że to błąd algorytmu czy awaria? Zaznaczam, że nie wyskoczył mi żaden błąd, a sytuacja już się nie powtórzyła.

    Dzięki za Wasze opinie.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    252

    Domyślnie

    Jak wcisnałes hamulec i tylne koła były na nawierzchni z przyczepnością to na parkingu stajesz w miejscu, niezależnie od typu samochodu czy napedu. Moja teoria jest taka,że obydwie osie były na lodzie i po wciśnieciu hamulca sunąłeś jak na nartach, ABS moze cos tam próbował robić i pewnie stąd uczucie że był napęd. . Na lodzie zaden system, cudowne opony i itp nie pomogą i lecisz do rowu.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie

    Logiczne, co piszesz i miałem podobne przemyślenie. Jednak to szarpnięcie po włączeniu trybu P skłania mnie do tego, że był napęd. Ogólnie zgadzam się, że na lodzie nic się nie liczy. No, może tylko kolce, ale nie o tym tu.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pontox Zobacz post
    Jednak to szarpnięcie po włączeniu trybu P skłania mnie do tego, że był napęd.
    Okazjonalnie koła łapały odrobinę przyczepności/obrotów i po zaparkowaniu szarpnęło?
    Chyba dobrze, że tylko na szarpnięciu się skończyło.
    A w sumie zawsze się zastanawiałem czy ta elektronika w ogóle pozwala wrzucić P podczas jazdy...

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie

    Szarpnęło, gdy nacisnąłem P, ale lekko. Całe szczęście samochód wtedy prawie stał.
    To rzeczywiście niepojęte, dlaczego możliwe jest włączenie parkingu w czasie jazdy. Trafi się ktoś roztargniony w drodze i po napędzie...
    Nie widzę uzasadnienia, ale może jest.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    No, albo z lekka radośnie nawalony pasażer...
    Jedyne uzasadnienie to może takie, że w mega awaryjnej sytuacji kit ze skrzynią - życie ważniejsze.

    Tylko wiesz co, jednak jeśli to byłby lód pod kołami w momencie wrzutki P to niby dlaczego miałbyś się zatrzymać a nie prześlizgnąć dalej, szczególnie, że to szarpnięcie połączone z blokiem na koła powinno dodatkowo zerwać przyczepność.
    Chyba że zbieg okoliczności i fart, że akurat Cię zatrzymało.
    Ciężko będzie dojść co się stało.
    Tyle, że chociaż bezstratnie (mam nadzieję) wiemy już jak P działa w czasie jazdy :-).
    Ostatnio edytowane przez netzmark ; 18-01-2024 o 18:26

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2021
    Auto
    Giulia Sprint
    Postów
    88

    Domyślnie

    A od czego jest hamulec awaryjny? Włączenie P na dźwigni podczas gdy koła się toczą może skończyć się awarią tejże a przy większych prędkościach nie jest pewne czy blokada zadziała.
    Pontox . Taka rada poćwicz trochę jazdę na jakimś śliskim placu a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie trening na torze z instruktorem. Jest to koszt niewspółmiernie niższy od kolizji, wypadku czy innych zdarzeń na drodze.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał SE7 Zobacz post
    A od czego jest hamulec awaryjny?
    Patrz zapomniałem, że jest :-). BTW Wolałbym jakby był taki w starym stylu z wajchą a nie elektroniczny, no ale to już w ogóle nie realne w tych czasach...
    Ale to tym bardziej elektronika nie powinna pozwalać na wrzucenie P podczas ruchu.

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    [MENTION=95637]Pontox[/MENTION]. O ile kojarze P nie da się wrzucić przy większych prędkościach niż toczenie się. Można przy każdej za to włączać ręczny - jest to hamulec awaryjny, oczywiście z wszystkimi potencjalnymi skutkami blokowania tylko tylnej osi.
    Myślę że auto miało słabą przyczepność na obu osiach i stąd takie zachowanie, a akurat wrzucenie P trafiło na jakiś fragment z lepszą przyczepnością.
    Inna sprawa że jeśli auto masz produkcja np 2016/17 to może warto poupdatować kompy? Na pewno odpowiedni komp który robi updaty do USA ma [MENTION=6679]Teddy84[/MENTION] w Legnicy (shopefi.pl/qvstore), chyba też Grzesiek Wiekiera z Będzina (works.pl na facebooku).

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2023
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    AR 156 x2, AR 145, teraz AR 156 SW, Giulia TI Q4
    Postów
    6

    Domyślnie

    Fakt. Ręczny byłby najbardziej oczywisty i przy tej prędkości po zaciągnięciu nie byłoby niekontrolowanego bączka, może lekkie usunięcie tyłu bez żadnych konsekwencji. Gdyby była mechaniczna wajcha, a nie klapka, to prawdopodobnie właśnie za nią bym chwycił.
    Jest jeszcze jeden aspekt, ale to już rozmienianie na drobne: poleganie na elektronice sprawia, że w siną dal odchodzą pewne odruchy, które były elementarzem w czasach, gdy to kierowca odpowiadał za to, co robi samochód. W tym wypadku: odpuszczenie hamulca zamiast deptanie go, a nawet lekkie dodanie gazu dla utrzymania toru jazdy i ominięcie przeszkody.
    W hydraulicznych układach hamulcowych z ABS jest jeszcze pewna wiedza o tym, co dzieje się z przyczepnością kół na podstawie uderzeń w pedał hamulca. W Giulii nie ma takiej informacji zwrotnej, co w jeszcze większym stopniu "ubezwłasnowolnia" kierowcę. Dlatego uwierz mi na słowo: zabawa na placu lub torze dawała dużo więcej frajdy w "analogowym" samochodzie, bez elektronicznych systemów wspierania kierowcy i napędem na tylną oś. Ale to se ne wrati.

Podobne wątki

  1. Nie da sie wyłączyć kontroli trakcji
    Utworzone przez manius2008 w dziale 147
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 28-01-2014, 08:52
  2. Kontrolka od kontroli trakcji i VDC
    Utworzone przez kosiu w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-07-2013, 08:30
  3. kontroli abs i hamulca recznego
    Utworzone przez krg w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 25-04-2013, 18:13
  4. Wyłączenie systemów kontroli
    Utworzone przez zip.pl w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 15:11
  5. [155] Brak kontroli nad nawiewem
    Utworzone przez donmat w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-02-2012, 21:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory