Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: 3.2 V6 - serwis (ceny i mechanicy)

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    156 Crosswagon Q4 1.9 JTD
    Postów
    66

    Domyślnie 3.2 V6 - serwis (ceny i mechanicy)

    Cześć!

    Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany auta i Alfa GT mocno mnie kusi.
    Jako, że w tej chwili jeżdżę mondeo ST220 najbardziej uśmiecha mi się zakup najmocniejszej wersji z V6 pod maską.
    Ogólnie nie boje się legend związanych z koszmarną awaryjnością Alfy (w mojej rodzinie są już 2 Belle i jakoś żyjemy ) ale po doświadczeniach z fordowską fałką mam tylko jedną wątpliwość:
    Jak mechanicy reagują na V6 Busso ? czy trudno jest znaleźć fachowca który by ogarniał ten temat? Nie ukrywam, że w moim Fordzie głównym problemem jest to, że większość mechaników albo nie chce się podjąć bo dużo roboty z szukaniem części, albo co gorsza podejmuje się napraw i potem kompletnie je partoli...
    Poza tym, jakie macie doświadczenie z cenami serwisu? Ile kosztują na przykład serwis olejowy, świece, czy robota z rozrządem?
    I w sumie na koniec do ludzie znających rynek, choć wiem że to poniekąd offtop -- jaki jest obecnie rozsądny budżet na zakup w miarę zadbanego GT Busso?
    Pozdrawiam!

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Courius
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Nakło Śląskie
    Auto
    '05 Alfa Romeo GT 3.2 V6 Q2
    Postów
    55

    Domyślnie

    Cześć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie, dotyczące pułapu cenowego za zadbane GT Busso. Tych aut jest na tyle mało, że każdy cenę ustala wedle swoich upodobań. Od siebie dodam, że dla mnie absolutnym maksimum jest 30tyś zł jakie można dać za zadbane GT Busso.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Ceny nowych części bardzo wysokie, niewielka dostępność, używanych też. Można znaleźć mechanika (poza ASO) znającego się na tych silnikach, ale nie ma ich dużo. Ceny poważniejszych napraw wraz częściami w ASO czasem wręcz absurdalne. Wymiana rozrządu 2-3 tysiące zł (warto zrobić na oryginalnych blokadach)- tu zapewne ktoś się odezwie że można taniej czy dużo taniej...Na rozrządzie nie warto oszczędzać. Serwis olejowy jak w innych autach- wchodzi 5,9 litra i filtr. Zużycie oleju - różnie, ale potrafi być też na poziomie 0,1-0,2 l/1000 km. Potrafi byc też dużo więcej- w zależności od stanu silnika.
    Ostatnio edytowane przez alfist ; 08-04-2019 o 09:02

  4. #4
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Słuszny kierunek przyjąłeś - najpierw mechanik, później Alfa. Poważnie. A zwłaszcza do Vki. Jest tam kilka niuansów które tylko ci , którzy je znają , rozbierali itd. znają i to nie z "bywania" tych silników u nich, tylko z regularnego serwisowania i obserwacji - co przy jakim przebiegu się dzieje, co zrobić aby się nie podziało itd. Temat szeroki, Vkami zrobiłem łącznie ponad 150tys , nie ma mowy aby tam "nic się nie działo" , więc pytaj raczej o mechanika w swoim regionie, choć ja z Rzeszowa i na Śląsk i do Warszawy jeździłem z 3,2.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    156 Crosswagon Q4 1.9 JTD
    Postów
    66

    Domyślnie

    No, muszę powiedzieć, że trochę ostudziliście mój zapał do tego auta... Co prawda swoją fałką fordowską zrobiłem już 50 tysięcy ale z tego co mówicie temat Busso może być nawet trudniejszy do ogarnięcia...
    A jak ogólnie oceniacie niezawodność tych jednostek? Nadaje się takie auto jako codzienny dupowóz Waszym zdaniem? Póki co auta nie używam na co dzień, bo mieszkając w mieście przemieszczam się raczej rowerem, ale jak już jadę to raczej długie trasy (500-1000 km)...

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Wymiana rozrządu 2-3 tysiące zł (warto zrobić na oryginalnych blokadach)
    Rozrząd jest w tym motorze na pasku, tak? Jaki ma interwał? 50, 70 tysięcy?
    Jak w ogóle szacujecie roczne koszty eksploatacyjne auta z takim silnikiem?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Courius
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Nakło Śląskie
    Auto
    '05 Alfa Romeo GT 3.2 V6 Q2
    Postów
    55

    Domyślnie

    Jak zwykle trzeba przy Alfach dodać trochę dramaturgii...

    Roczne koszta utrzymania Busso (przy założeniu, że nie kupiliśmy trupa) sprowadzają się tylko do zalewania paliwa i wymian czysto eksploatacyjnych tzn. oleje i filtry. Ciężko więc stwierdzić jaka to będzie suma, wszystko zależy od tego, ile się rocznie robi kilometrów. Te silniki nie zostały zbudowane przy użyciu czarnej magii. To są stare i proste konstrukcje, z którymi poradzą sobie mechanicy... mechanicy, ale na pewno nie domorośli rzemieślnicy w stodole. Wystarczy pilnować rozrządu i oleju, i będzie git.
    Cytat Napisał picek Zobacz post
    Jaki ma interwał? 50, 70 tysięcy?
    Mówi się, że bezpiecznie jest wymieniać co 50-60tyś km, albo co 5 lat.
    Cytat Napisał picek Zobacz post
    A jak ogólnie oceniacie niezawodność tych jednostek? Nadaje się takie auto jako codzienny dupowóz Waszym zdaniem?
    Mnie nigdy Busso nie zawiodło, ale na codziennego dupowoza, to tak średnio się nadaje przez spalanie. Jeżdżąc po wsi 3.2 bierze mi 11-12 litrów.
    Ostatnio edytowane przez Courius ; 09-04-2019 o 14:22

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    156 Crosswagon Q4 1.9 JTD
    Postów
    66

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Właśnie się zastanawiałem, czy jest aż taki dramat...
    Cytat Napisał Courius Zobacz post
    Mnie nigdy Busso nie zawiodło, ale na codziennego dupowoza, to tak średnio się nadaje przez spalanie. Jeżdżąc po wsi 3.2 bierze mi 11-12 litrów.
    No, akurat to spalanie biorę pod uwagę w tym zdaniu Chodziło mi raczej o to, czy ze względu na jakąś delikatność czy niepraktyczność nie będzie to auto raczej 'weekendowe' niż takie, na którym można polegać w razie potrzeby...

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Jak dobrze serwisujesz to tylko spalanie będzie problemem, niestety jeździe miejskiej jest to kilkanaście litrów na sto km, w zależności od warunków na drodze i sposobu jazdy. Rozrząd można wymieniać po 80000 km.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Courius
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Nakło Śląskie
    Auto
    '05 Alfa Romeo GT 3.2 V6 Q2
    Postów
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał picek Zobacz post
    Chodziło mi raczej o to, czy ze względu na jakąś delikatność czy niepraktyczność nie będzie to auto raczej 'weekendowe' niż takie, na którym można polegać w razie potrzeby...
    Nie powiedziałbym, że jest to delikatność, ale w lato powinno się moim zdaniem pilnować temperatury pod maską, SZCZEGÓLNIE gdy lubi się poupalać.. Z uwagi na to, że Busso jest tam ciasno upakowane, to latem robi się piekarnik w komorze silnikowej, co bezpośrednio - podobno - prowadzi do przegrzewania i finalnie do uszkodzenia głowicy z tyłu silnika. Pomaga wywalenie katów i "poluzowanie" trochę układu wydechowego. Nie wiem ile w tym jest prawdy, jeździłem seryjną GT V6 rok temu w lato i po godzince jazdy maska była dosłownie gorąca. U siebie w GT mam wywalone katy + "poluzowany" wydech i póki co, pfu pfu, nie zauważyłem nadmiernego wzrostu temperatury w komorze silnikowej.

    Co do niepraktyczności, to cóż... Mam 196cm wzrostu i muszę uważać przy wchodzeniu/wychodzeniu z auta, żeby nie rozwalić sobie łba o dach. No i to parkowanie pod sklepem na 3 razy... średnica zawracania w GT jest jak w tankowcu. Auto daje frajdę podczas jazdy ładną drogą, ale pod sklepem wychodzisz na durnia, który nie potrafi parkować. Polecam zatem dużo dystansu do samego siebie, bo warto się pogodzić z tą drobną niedogodnością dla tego auta. Szczególnie w wersji V6.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Minusem jest też słaba widoczność do tyłu, pomocne są czujniki parkowania. Ta większa temperatura w komorze silnika- póki co nikt jeszcze nie przedstawił konkretnych pomiarów. Podobno seryjna osłona silnika ma specjalny nawiew do komory. Uszkodzenie głowicy od wyższej temperatury w komorze? Przewody elektryczne, paliwowe z tworzywa i komponenty instalacji elektrycznej nie ulegają stopieniu a głowica jest uszkadzana od tego? Albo cewki..przecież i tak są przykręcone do głowicy i przykryte deklem, ponadto w głowicy jest płyn chłodzący, który utrzymuje ten element w temperaturze 90 stopni. No nie wiem..z pewnością nagrzewają się "barany" a to jest niekorzystne dla mocy silnika. Puszki katalizatorów w kolektorach wydechowych osłonięte są ekranami termicznymi, nieosłonięta powierzchnia wcale nie jest większa niż w kolektorach bez katalizatorów. Ale fakt że maska jest gorąca, gdy zaparkuje po jeździe auto w garażu, to temperatura w nim wzrasta o kilka stopni, to auto ma ok. 10 litrów płynów- oleju i płynu chłodzącego.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Ceny przeglądów, który serwis wybrać? Opinie o salonie/serwisie Autex Bydgoszcz.
    Utworzone przez Kilgore w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 21-10-2019, 14:04
  2. Mechanicy Rzeszów , Łańcut etc.
    Utworzone przez shaman w dziale Podkarpackie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-06-2014, 07:58
  3. [146] Mechanicy!!!
    Utworzone przez Tomi'73 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 08-06-2013, 10:57
  4. Mechanicy w Poznaniu
    Utworzone przez Mlody156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-11-2010, 15:50
  5. Ceny szrotow vs ceny aso
    Utworzone przez Tuti w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-01-2007, 00:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory