Witam.
Jestem świeżym posiadaczem Alfy 156 1.9 jtd, którą kupiłem z niedziałającą szybą el. od strony kierowcy. Zdaję sobie sprawę, że temat zapewne był już poruszany na forum, jednak nie udało mi się znaleźć przypadku przypominającego problem w moim aucie.
Przy próbie podnoszenia słychać charakterystyczne kliknięcie kiedy szyba jest zamknięta. Przełącznik w drzwiach jest sprawny. Zakładałem inny -bez zmian. Zamieniałem wtyczki -przyciskiem od kierowcy można otworzyć i zamknąć szybę pasażera. Silniczek również jest sprawny. Odpiąłem wtyczkę od silniczka, podałem prąd na 2 piny bezpośrednio z baterii -szyba się otwiera i zamyka. Co ciekawe przy dwukrotnych próbach sprawdzania elektryki w drzwiach rozładował się akumulator (prawdopodobnie jakieś zwarcie powoduje rozładowanie akumulatora). Sprawdzałem "szybkozłącze" między słupkiem a drzwiami -wygląda ok. Dodatkowo za pierwszym razem, kiedy aku się rozładował, przy próbie odpalenia silnika wskaźniki na desce rozdzielczej zaczęły wariować. Skasował się licznik "dziennego" przebiegu. Wskaźnik paliwa stanął na "max".
Pytania:
1.Czy jest to możliwe, czy jest to typowa usterka, żeby kable w wiązce idące ze słupka do drzwi uległy "przełamaniu", przetarciu i powodują zwarcie? (el. lusterko oraz głośniki działają bez zarzutu). Gdzie szukać przyczyny nie działającej szyby i rozładowującego się akumulatora (nie jest możliwe, żebym sam zrobił gdzieś zwarcie podczas przepinania wtyczek/montażu boczka drzwiowego).
2. Wskaźnik paliwa działał prawidłowo do momentu pierwszego rozładowania akumulatora i "wariowania" wskaźników i kontrolek. Bak paliwa był prawie pełny (brakowało może 7-8 litrów paliwa). Samochód był zaparkowany -przechylony lekko na lewą stronę. Wskazówka stała na ostatniej kresce. Dolałem z kanistra ropy aż pod korek. Wskazówka wyszła może 0,5mm poza ostatnią kreskę i tak już została. Przejechałem od tego momentu około 180km i wskazówka ani drgnie. Czy możliwe, że w momencie rozładowania aku doszło do jakiegoś uszkodzenia elektryki/elektroniki, czy może po prostu zawiesił się pływak? Czy takie zawieszanie się pływaka jest typową usterką i po jakimś czasie odblokuje się, czy konieczna będzie ingerencja w pływak w zbiorniku paliwa?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.
Przemek