Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Stuk szklanek na jałowym i przy rozruchu

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GTV 916 2.0 JTS 2004
    Postów
    12

    Post Stuk szklanek przy rozruchu i na biegu jałowym

    Witam Szanownych Forumowiczów!

    Na wstępie proszę o wyrozumiałość - jestem tu nowy.

    Od niecałego roku czasu jestem w posiadaniu mojej pierwszej Alfy w życiu, a kupując bardzo ładny wizualnie egzemplarz GTV (choć nie wszystkim podobają się Phase3) chciałem przede wszystkim wyprowadzić ją na prostą mechanicznie. Przez cały czas odkąd jest w moich rękach dostała ode mnie sporo nowych części, ale po naszej ostatniej wizycie u mechana w ramach przygotowania do sezonu niestety stała się kapryśna. Ale do rzeczy - na tym ostatnim serwisie Bella dostała w prezencie: Nowy kompletny rozrząd, wariator, wałki (na starych było przytarte po jednej krzywce na każdym), kpl 16 szklanek i dodatkowo profilaktycznie panewki główne i korbowodowe, płukanie silnika, nowy olej po 5k km i pół roku od poprzedniej wymiany oraz ceramizer. Po tym zabiegu niestety zamiast spokoju umysłu i banana na twarzy mam....kolejną zagwozdke - auto zaczęło niemiłosiernie stukać z góry silnika (szklanki), ale owo stukanie jest przy rozruchu, a po przejechaniu się ok 1-2km robi się całkiem cicho. Wystarczy jednak dłużej postać na wolnych obrotach np. na światłach ok 2min, żeby znowu usłyszeć koncert najpierw jakby szklankę solistkę, a potem już jakiś chyba kwartet a może i sekstet . Wygląda to jakby po postoju na wolnych stopniowo traciły smarowanie. Mam kilka podejrzeń, które mi się nasuwają, ale chętnie poznam Wasze sugestie co do innych możliwych przyczyn problemu. Moje podejrzenia są następujące:

    1) Kończy się pompa olejowa (178k km przebiegu) - jestem już umówiony na pomiar ciśnienia oleju manometrem, bo dopóki jest na obrotach to smarowanie jest i jest cisza - silnik pracuje ładnie i cicho bez niepożądanych dźwięków. Na postoju jednak po niedługim czasie zaczynają się znów odzywać szklanki. Jeśli ciśnienie na wolnych jest ok to myślę czy winowajcą nie jest przypadkiem olej - patrz pkt 2.

    2) Moje auto nie lubi Motula X-Power 10w60? Jak kupiłem auto w lipcu 2021 to był zalany tam jakiś Shell 10w40 - żadnych ciężkich rozruchów czy stukania, ale też było lato. Na jesieni jednak poszedłem za głosem innych i załem ją Motulem 10w60 i od razu zauważyłem cięższe i głośniejsze rozruchy oraz z rzadka jakieś tykanie/stukanie, ale w porównaniu do tego co mam teraz to było prawie niesłyszalne. Warto może wspomnieć że Motula kupowałem na necie a ponoć zdarzają się podróbki. Dodatkowo zimową porą zrobiłem nią łącznie ze 700km i głównie na krótkich dystansach i nie wiem czy nie zrobiłem sobie tym kuku biorąc pod uwagę jaki miałem wlany olej. Jest to tylko drugie auto w rodzinie i czasem muszę wyjechać nią też zimą bo akurat żona zabrała tzw. daily i dlatego myślę, że 10w40 byłby chyba lepszym i bardziej dopasowanym do moich potrzeb rozwiązaniem, a zwłaszcza, że taki olej tam już był. Myślę zalać teraz silnik olejem Valvoline 10w40, oczywiście po upewnieniu się że pompa daje ciśnienie jak trzeba i zrobieniu płukanki przed spuszczeniem "starego" oleju. Chyba nawet po wymianie panewek i zrobieniu ok półtora tysiąca km nie będzie to głupie też wymienić olej na nowy, a ceramizer zdąży już akurat zadziałać (w instrukcji napisano: Nie zmieniać oleju przez 1.5 tys km lub 25 motogodzin)

    Jeśli to co opisałem powyżej nie będzie przyczyną, to co może być? Punkty 1 i ewentualnie 2 sprawdzę zaraz po majówce, ale jeśli to nie wyeliminuje problemu to fajnie by było mieć jeszcze jakiś trop.

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Balsam1 ; 29-04-2022 o 23:39 Powód: brak treści wcześniejszego posta

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    olej na pewno nie, szczególnie po rozgrzaniu nie powinien mieć znaczenia.
    U mnie potrafi czasem postukać po długim postoju ale nigdy nie wracało na wolnych.
    Ciekawy przypadek z wytartym wałkiem, to świadczy o braku smarowania. Moim zdaniem dobry trop z pompą albo kanały zatkane i olej nie dopływa, albo gdzieś gubi ciśnienie.
    Może popychacze jakieś felerne. Kupiłeś oryginalne?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    252

    Domyślnie

    oraz ceramizer.
    Może pozatykał kanały...
    Miałem kiedyś źle założoną uszczelkę pod głowicą i cała góra nie miała smarowania.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GTV 916 2.0 JTS 2004
    Postów
    12

    Domyślnie

    Kupiłem komplet szklanek INA, walki, które założyłem były używane ale w idealnym stanie. Mam nadzieję jutro się dowiedzieć czegoś odnośnie ciśnienia oleju bo będę u mechanika. Olej i tak wymieniam, nie gniotę auta na torach więc niekoniecznie mi jest taki potrzebny. Dam znać jak czegoś się dowiem. Może komuś się przyda ta wiedza.

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    olej na pewno nie, szczególnie po rozgrzaniu nie powinien mieć znaczenia.
    U mnie potrafi czasem postukać po długim postoju ale nigdy nie wracało na wolnych.
    Ciekawy przypadek z wytartym wałkiem, to świadczy o braku smarowania. Moim zdaniem dobry trop z pompą albo kanały zatkane i olej nie dopływa, albo gdzieś gubi ciśnienie.
    Może popychacze jakieś felerne. Kupiłeś oryginalne?
    - - - Updated - - -

    Ceramizer raczej nie, przed serwisem też postukiwała czasem ale mniej i rzadziej. Po wymianie tego wszystkiego jest gorzej zamiast lepiej. Będę mądrzejszy myślę po jutrzejszym dniu. Jeśli znajdę przyczynę - na pewno napisze.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GTV 916 2.0 JTS 2004
    Postów
    12

    Post

    Cytat Napisał Balsam1 Zobacz post
    Kupiłem komplet szklanek INA, walki, które założyłem były używane ale w idealnym stanie. Mam nadzieję jutro się dowiedzieć czegoś odnośnie ciśnienia oleju bo będę u mechanika. Olej i tak wymieniam, nie gniotę auta na torach więc niekoniecznie mi jest taki potrzebny. Dam znać jak czegoś się dowiem. Może komuś się przyda ta wiedza.



    - - - Updated - - -

    Ceramizer raczej nie, przed serwisem też postukiwała czasem ale mniej i rzadziej. Po wymianie tego wszystkiego jest gorzej zamiast lepiej. Będę mądrzejszy myślę po jutrzejszym dniu. Jeśli znajdę przyczynę - na pewno napisze.
    No i jestem po zabiegu - ciśnienie na wolnych obrotach ponoć w normie 1bar - zasięgnąłem po tym wyniku opinii 3 mechaników których znam, 2 powiedziało że spoko, a trzeci mówi że mało. Jakie macie doświadczenia? Jakie powinno być wg Was ciśnienie na wolnych obrotach?

    Jako, że mechanik u którego byłem na pomiarze stwierdził, że ciśnienie w normie olej wymieniłem na 10w40 po uprzednim wypłukaniu silnika. Niestety nie pomogło...jak się jedzie cisza, ale po postoju na wolnych - koncert...

    Czuję się bezradny trochę, ale broni jeszcze nie składam:-)

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar luckie
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    916 Spider 2.0 TS
    Postów
    328

    Domyślnie

    Wydaje mi się ze ciśnienie na wolnych obrotach na zimnym silniku w JTS powinno być raczej 1,5 bara lub nieco więcej.
    A olej 10w60 Selenia Racing bym zalewał.
    Sprawdź u kolegów z forum 156, ew. GT, tam pewnie tych silników jest o wiele więcej.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GTV 916 2.0 JTS 2004
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał luckie Zobacz post
    Wydaje mi się ze ciśnienie na wolnych obrotach na zimnym silniku w JTS powinno być raczej 1,5 bara lub nieco więcej.
    A olej 10w60 Selenia Racing bym zalewał.
    Sprawdź u kolegów z forum 156, ew. GT, tam pewnie tych silników jest o wiele więcej.
    Dzisiaj zajechałem do kolejnego mechanika, który od lat siedzi w Alfach i je naprawia. Jest on dość słynny w okolicy Olkusza i dużo osób z Alfami i inną włoszczyzną do niego jeździ Potwierdził mi, że ciśnieniem na ciepłym silniku na poziomie 1 bar przy 800 obrotach nie mam się co martwić - jest ok. Jego diagnoza na podstawie odsłuchu była taka, że to szklanki i to max 2 stukają, ale winą za to nie jest ciśnienie oleju a raczej okres adaptacji nowych popychaczy. Odradził kolejne grzebanie w silniku na razie i zalecił zrobić jeszcze trochę kilometrów i przysłowiowo "dać jej częściej w palnik" bo wszystko musi się przepchać i ułożyć. Co do oleju tak - 10w60 jest w książce i nawet ten Alfiarz mi zwrócił na to uwagę, ale może nie każdemu silnikowi i uzytkownikowi służy, a zwłaszcza zimą na krótkich dystansach, które często robiłem. W ciepłych porach roku natomiast przy 10w60 jest pewnie lepiej pod względem nagrzewania się silnika. Już zauważyłem, że nawet teraz na 10w40 szybciej i mocniej się nagrzewa. Ogólnie Alfa pochłonęła już sporo hajsu i kolejne zabiegi metodą prób i błędów oraz testowania czy np. wymiana pompy pomoże rozwiązać problem mi się nie uśmiechają. Może czasem zaufać komuś kto przerobił pierdyliard JTSów i na razie się wstrzymać?

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    Nie mam powodow nie dawac wiary tym wskaznikom ,tak wiec tak to wyglada na rozgrzanym silniku i wolnych obrotach.Olej 5W50.
    https://flic.kr/p/2iUS8Ut
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GTV 916 2.0 JTS 2004
    Postów
    12

    Domyślnie

    Czyli stara dobra Alfa miała na wyposażeniu wskaźnik ciśnienia oleju - fajnie.
    Co do zdjęcia wskaźnika: 3bary na wolnych obrotach i przy rozgrzanym? To na zimnym ile ma? Kurcze no i znowu zaczynam myśleć....

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Nie każdy silnik ma takie same ciśnienia. Więc tym się absolutnie nie sugerujcie. Nawet jeżeli chodzi o alfę. A tak swoją drogą 3bar na ciepłym oleju i wolnych obrotach to jest mega dużo. Serio. Przerabiałem ciśnienie oleju w kilku autach i zawsze to było w okolicach 1bar dla tych warunków.

Podobne wątki

  1. Problem przy rozruchu
    Utworzone przez gumis794 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-03-2019, 20:20
  2. 2.5 v6 Problem przy rozruchu
    Utworzone przez silver001 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-09-2015, 17:13
  3. Dźwięk przy rozruchu 147 1.9 jtd 16v
    Utworzone przez haya w dziale 147
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 23-02-2015, 16:41
  4. Problem przy rozruchu 156 jtd 98r
    Utworzone przez krzysiek25011 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-05-2011, 01:01
  5. problem przy rozruchu
    Utworzone przez irekolsztyn w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-02-2011, 20:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory