Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Auto
    Lancia Lybra 1.9JTD

Domyślnie "Powrót" sztangi turbo w 1.9JTD Lancia Lybra.

Cześć,

Co prawda nie Alfa, ale jako że silniki pokrewne to myślę że u Was najszybciej uzyskam rzetelną odpowiedź

Otóż miałem w swojej Lybrze 1.9 JTD pęknięty wężyk między gruszką turbo, a zaworem sterowania geometrią. Sztanga była lekko zastana, ale udało się ją bez problemu rozruszać, załatwić problem z wężykiem, a do tego przeczyściłem jeszcze zawór n75. Wydawało mi się, że dobrze zrobiłem, zwłaszcza że ewidentnie tłoczek był przyrdzewiały i ciężko chodził - czyszczenie poprawiło jego stan.

Teraz sztanga jest elegancko wciągana przez gruszkę, ale pojawia się inny problem. Otóż sztanga jest w pozycji maksymalnego "wciągnięcia" w gruchę cały czas - poczynając od wolnych obrotów i dodając gazu cały czas jest maksymalnie zassana. I tutaj sedno sprawy, bo sztanga rzeczywiście nie zawsze "odbija", a jeśli odbija todopiero kiedy po wejściu na wysokie obroty odpuści się pedał gazu i obroty spadają. Raz nieco wyraźniej, a raz mniej - zależy to chyba na jak wysokie obroty się wkręci. Zdaje mi się to absolutnie nieprawidłowe (chyba że się fatalnie mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu), zwłaszcza że na wysokich obrotach samochód nie ma już takiego ciągu jak przy 2,5k.

I teraz pytanie czym to może być spowodowane - zapieczone kierowniczki odpadają, bo sztanga jest bez problemu wciągana, a ruszając nią ręcznie na postoju swobodnie wraca do stanu spoczynku.
    Moim typem jest zawór sterowania geometrią, ale wstępnie chciałbym wykluczyć jakąś awarię w samej gruszce (ale ciśnienie trzyma ona na pewno, bo sztanga jest wciągana bez problemu). No i mam nadzieję przede wszystkim, że to nie awaria pompy vacuum albo sterowników.

Problem wydaje mi się mniej typowy, bo zazwyczaj problem ze sztangą polega na problemie z zassaniem sztangi, a u mnie teraz jest odwrotnie - sztanga nie odbija, lub odbija dopiero kiedy samochód schodzi z obrotów (i w zbyt małym zakresie jak na moje oko).

pozdr. Grzegorz

› Więcej...: "Powrót" sztangi turbo w 1.9JTD Lancia Lybra.

Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.

Domyślnie

Zrób fotkę albo najlepiej filmik
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

Lancia Delta 1.8 TBI 269KM -jest