Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy 12345678
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 80
    Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159

Domyślnie

Cytat Napisał hak64 Zobacz post
    zatem zapis wyłączający w umowie rękojmię, będzie zapisem abuzywnym, niedozwolonym, a tym samym nic nie znaczącym.
    Bzdura - jedynie tak można to skomentować.

W umowie cywilno - prawnej, czyli woli dwóch stron, w tym przypadku, zbycia/zakupu, można zawrzeć zapis wyłączający sprzedawcę, tym bardziej osobę cywilną, z odpowiedzialności za ewentualne wady i nie będzie to klauzula abuzywna.

Nie musisz zatrudniać żadnego prawnika, jeśli sam potrafisz napisać, proste pismo, w którym zawrzesz swoje argumenty, bowiem żądanie nabywcy, nie ma żadnego oparcia w prawie, a do sądu cywilnego, może Cię pozwać każdy, na kogo krzywo spojrzysz, bo takie ma prawo, po wniesieniu wymaganej prawem zapłaty, która wynosi, o ile dobrze pamiętam, 0,5% kwoty roszczenia, ale nie mniej niż 30 zł.

A więc na spokojnie, usiądź i napisz proste pismo, że nie zgadzasz się z roszczeniem, z powodów, takich to, a takich, a dalszą jego wymagalność, potraktujesz jak próbę wyłudzenia, która jest przestępstwem, a więc podlega pod kodeks karny "art. 286 § 1. - Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

P.S.

Tak, tak - widzę, że się trochę spóźniłem, ale nie chciało mi się czytać całego wątku, po przeczytania wpisu, o klauzuli abuzywnej.

› Więcej...: Niezadowolenie kupującego auto używane i żądanie odstąpienia od umowy
    Ostatnio edytowane przez Taurus ; 03-03-2021 o 13:26

Użytkownik Rowerzysta
    Auto
    mercedes 300 SE, Fiat MW 2,0 20v

Domyślnie

Cytat Napisał Taurus Zobacz post
    widzę, że się trochę spóźniłem,
    Owszem, bo wszystko już zostało powiedziane, z wyjaśnieniem wyłączenia odpowiedzialności z tytułu rękojmi włącznie.
    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    "Art. 558 KC
    § 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
    § 2. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym."
    specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159

Domyślnie

No, czyli miałem rację, a Ty, że tak powiem, popłynąłeś - aż strach pomyśleć, że w jakikolwiek sposób, jak twierdzisz, zajmujesz się kwestiami prawnymi

Użytkownik Rowerzysta
    Auto
    mercedes 300 SE, Fiat MW 2,0 20v

Domyślnie

aż strach pomyśleć,
    Nikt cię do myślenia nie zmusza, ale w kwestii zachowania kultury na forum, ktoś może mieć inne zdanie...
    specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159

Domyślnie

Cytat Napisał hak64 Zobacz post
    Nikt cię do myślenia nie zmusza, ale w kwestii zachowania kultury na forum, ktoś może mieć inne zdanie...
    Jakby to powiedzieć, "przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli" - jest też inne powiedzenie, o szukaniu belki w oku bliźniego - znasz?

Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Bravo T-jet, Chevy TB

Domyślnie

No, czyli miałem rację, a Ty, że tak powiem, popłynąłeś - aż strach pomyśleć, że w jakikolwiek sposób, jak twierdzisz, zajmujesz się kwestiami prawnymi
    Z par 2 cytowanego wyżej wynika, że w przypadku wad ukrytych jakiekolwiek ograniczenie rękojmi nie jest skuteczne.
    Będzie skuteczne wtedy, jeśli zawrzesz w umowie zapis "hałasujące łożyska w skrzyni biegów". Czyż nie?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => Nuova Bravo 1.4 T-Jet

Użytkownik Znawca Avatar FXX
    Mieszka w
    Wieluń/Gdynia
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Alfa Romeo MiTo 1.4 16V

Domyślnie

Cytat Napisał magil Zobacz post
    Z par 2 cytowanego wyżej wynika, że w przypadku wad ukrytych jakiekolwiek ograniczenie rękojmi nie jest skuteczne.
    Będzie skuteczne wtedy, jeśli zawrzesz w umowie zapis "hałasujące łożyska w skrzyni biegów". Czyż nie?
    W cytowanym przeze mnie artykule w par. 2 jest mowa o podstępnym zatajeniu wady przez sprzedającego.

Jak samo określenie wskazuje - musisz tą wadę zataić, czyli zaczynamy od tego, że musisz o niej wiedzieć.
    Jeśli w momencie sprzedaży łożyska nie hałasowały, w skrzyni był wymieniany olej to nie można mówić o wadzie zatajonej przez sprzedającego.

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Maniak resoraków
    Auto
    159SW TI 210KM; DS4

Domyślnie

i tu możemy rozwlec temat.
    1. jak zataić wadę skrzyni biegów, o której powszechnie wiadomo, że ma wadę seryjną.
    2. skąd wiadomo, że usterka była już w momencie sprzedaży, a nie pojawiła się później - może po rozebraniu skrzyni ekspert jest wstanie powiedzieć czy uszkodzenie jest świeże, czy stare - nie wiem, aż takim specem nie jestem.
    3. gdzie się kończy naturalne zużycie skrzyni, a gdzie zaczyna się uszkodzenie?
    4. jaki wpływ na stan skrzyni ma sposób jej używania?
    Mam wrażenie, że w temacie typu "Skrzynia biegów M32 a odpowiedzialność prawna sprzedawcy z tytułu wady ukrytej" mógłby się doktoryzować niejeden prawnik i inżynier.

Żeby nie odbiegać za bardzo od tematu, to skarżący ma udowodnić winę sprzedającemu, a nie na odwrót. W tym wypadku nie będzie to łatwe. Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że wręcz niemożliwe - bez dużych nakładów pieniężnych. Ekspertyza skrzyni biegów będzie kosztować kilka tysięcy złotych - a wnioski niekoniecznie muszą zadowolić zlecającego tą ekspertyzę.
    Ostatnio edytowane przez Adam_P ; 05-03-2021 o 13:18

Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159

Domyślnie

Cytat Napisał magil Zobacz post
    wad ukrytych
    Jak sprecyzował kolega @FXX, te wady musiałyby być ukryte przez kupującym celowo, czyli z premedytacją, a zatem na kupującym ciążyłoby udowodnienie, że działanie sprzedającego, było świadome i zamierzone.

Gdyby skrzynia w trakcie zakupu hałasowała, to nie mogłaby być potraktowana jako "wada ukryta", no chyba, że kupujący, kupowałby samochód np. bez jady próbnej, a sprzedający stwierdził, że skrzynia biegów nie hałasuje, w przeciwnym wypadku, nie ma mowy o umyślności działania sprzedającego - temu, między innymi służy jazda próbna i nawet, gdyby nie hałasująca w czasie zakupu skrzynia, zaczęła hałasować w drodze powrotnej, kupującego do domu, to na nim ciążyłaby konieczność dowiedzenia, że sprzedający wykonał jakieś czynności, które w trakcie zakupu, mogły tę wadę ukryć.
    Ostatnio edytowane przez Taurus ; 05-03-2021 o 13:43

Użytkownik Znawca Avatar FXX
    Mieszka w
    Wieluń/Gdynia
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Alfa Romeo MiTo 1.4 16V

Domyślnie

Cytat Napisał Adam_P Zobacz post
    i tu możemy rozwlec temat.
    1. jak zataić wadę skrzyni biegów, o której powszechnie wiadomo, że ma wadę seryjną.
    2. skąd wiadomo, że usterka była już w momencie sprzedaży, a nie pojawiła się później - może po rozebraniu skrzyni ekspert jest wstanie powiedzieć czy uszkodzenie jest świeże, czy stare - nie wiem, aż takim specem nie jestem.
    3. gdzie się kończy naturalne zużycie skrzyni, a gdzie zaczyna się uszkodzenie?
    4. jaki wpływ na stan skrzyni ma sposób jej używania?
    Mam wrażenie, że w temacie typu "Skrzynia biegów M32 a odpowiedzialność prawna sprzedawcy z tytułu wady ukrytej" mógłby się doktoryzować niejeden prawnik i inżynier.

Żeby nie odbiegać za bardzo od tematu, to skarżący ma udowodnić winę sprzedającemu, a nie na odwrót. W tym wypadku nie będzie to łatwe. Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że wręcz niemożliwe - bez dużych nakładów pieniężnych. Ekspertyza skrzyni biegów będzie kosztować kilka tysięcy złotych - a wnioski niekoniecznie muszą zadowolić zlecającego tą ekspertyzę.
    Nie wiem czy da się w jakiś inny sposób poza oczywiście naprawą wyciszyć wycie łożysk w tej skrzyni?

Natomiast co do doktoratu to nie jest to aż taki złożony temat. Z tego co zrozumiałem autora, to kupujący byli zorientowani w temacie skrzyni M32, czyli wiedzieli o jej "wadliwości" samej w sobie. Skrzynia w momencie kupna działała prawidłowo, sprzedający wymieniał w niej olej, czyli prawidłowość eksploatacji była zachowana. Dlatego nie ma żadnej podstawy do mówienia o wadzie podstępnie zatajonej.
    Teraz nie potrafię tego odszukać, ale były artykuły nt. rękojmi przy samochodach z silnikami FSI/TFSI/TSI - chodziło o jednostki, które trapiły problemy z pierścieniami i poborem oleju oraz rozrządami. O ile wada nie występowała w momencie sprzedaży i sprzedający o tym nie poinformował to ta wada była określana jako cecha tych silników i praktycznie nie można było mówić wtedy o prawie do rękojmi.