Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 70

Temat: Stelvio 2,0 TBi Multiair 280KM - zagzowane w GZW

  1. #51
    Użytkownik Świeżak Avatar bibol166
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Giulia 2.0 200KM Super LPG
    Postów
    56

    Domyślnie

    Witam, tok myślenia niektórych jest żenujący. Wyjaśniam Tym którzy nie jeżdżą długich tras autostradami, że jadąc z ustawionym tempomatem na 180 km/h czasami trzeba wyprzedzić i jedzie się z prędkością ponad 200 km/h (przy 200 km/h obroty ok. 3000/min) ale czasem czasem trzeba zwolnić np. roboty drogowe i wówczas jadę z prędkością ograniczoną znakami. Przy takiej jeździe od tankowania do tankowania, czyli w moim przypadku ok. 350 km, średnia prędkość najczęściej wychodzi mi ok. 135 km/h (oczywiście o ile warunki drogowe na to pozwalają).
    Pozdrawiam.

  2. #52
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał kutulu Zobacz post
    Ja wprawdzie Giulia 280KM i brak LPG ale tempomat na 160 , średnia 142km/h z 500km trasy i spalanie 8,8l benzyny . Nie wiem dlaczego nieco mniej paląca wersja 200km nie miałaby zużyc 12 litrów przy 180?
    Na yt jest jak 280KM pali na tempo 8.7 przy 140. Autocentrum. Nie wiem czemu piszesz że tempo masz na 160 skoro jechaleś średnio 142? Rozmawiamy o spalaniu przy 160 czy 142?

    Pierw jazda miała być 180 na tempomacie w porywach do 230 a teraz sie okazuje ze roboty drogowe były
    Ostatnio edytowane przez xyz159 ; 15-01-2021 o 08:54

  3. #53
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,553

    Domyślnie

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Na yt jest jak 280KM pali na tempo 8.7 przy 140. Autocentrum. Nie wiem czemu piszesz że tempo masz na 160 skoro jechaleś średnio 142? Rozmawiamy o spalaniu przy 160 czy 142?

    Pierw jazda miała być 180 na tempomacie w porywach do 230 a teraz sie okazuje ze roboty drogowe były
    Raczej ciężko jest przejechać 500km na tempomacie ustawionym na 160km/h nie zwalniając ani razu.

    Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

  4. #54
    Użytkownik Świeżak Avatar bibol166
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Giulia 2.0 200KM Super LPG
    Postów
    56

    Domyślnie

    Na yt jest jak 280KM pali na tempo 8.7 przy 140. Autocentrum. Nie wiem czemu piszesz że tempo masz na 160 skoro jechaleś średnio 142? Rozmawiamy o spalaniu przy 160 czy 142?

    Pierw jazda miała być 180 na tempomacie w porywach do 230 a teraz sie okazuje ze roboty drogowe były

    Ręce opadają, szkoda czasu na taką dyskusje. Wydawało mi się, że każdy wie że nie da się przejechać autostradą kilkaset kilometrów bez ograniczeń prędkości lub innych okoliczności drogowych gdzie trzeba zwolnić (lub przyspieszyć).

  5. #55
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Czyli nie jechałeś min. 180, co bardzo wplywa na to ile auto mogło spalic.

  6. #56
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    49

    Domyślnie

    Jak ja mówię, że jechałem na tempo 160 to mam na myśli, że cały czas utrzymywałem taką prędkość i mówię o spalaniu przy średniej 160. W nocy spokojnie można utrzymać takie tempo.

    Użytkownikowi FXX diesel przy średniej 165km/h spalił prawie 13l to ile spali benzyna a ile spali benz+lpg?

    Co do LPG w silnikach to podzwońcie do serwisów silników i zapytajcie jakie głowice tam trafiają. Niedaleko mnie jest taki serwis. Podjechałem, zapytałem i wszystko jasne. Większość przypadków to wypalone gniazda i zawory, wydmuchane uszczelki po LPG, bo LPG przegrzewa głowice ze względu na właściwości paliwa.
    Ostatnio edytowane przez xyz159 ; 16-01-2021 o 09:26

  7. #57
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Jasne, a świstak sobie siedzi i zawija te czekoladki. A Ty miałeś kiedyś auto z gazem? Wiesz, ze w PL jezdzi ich 3 mln i jakoś pod warsztatami naprawy glowic nie stoja w kolejce.Gadasz tak jakby nigdy w silniku benzynowym nie wypaliło gniazd. Dobrze skonfigurowany układ lpg nie jest szkodliwy dla silnika. Mam 3 auto z gazem, wielu znajomych, kt jeżdżą na tym paliwie i jeden robił gliwice. W fordzie, kt znany jest z tego, że jego silniki nie trawia gazu. Skoro ktoś tak ryzykuje kładąc gaz IV generacji do takiego silnika, to niech się nie dziwi, że potem może mieć problem. W żadnym innym silniku nie słyszałem o takiej sytuacji.
    Ostatnio edytowane przez XJ6 ; 16-01-2021 o 09:35

  8. #58
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Jasne, a świstak sobie siedzi i zawija te czekoladki. A Ty miałeś kiedyś auto z gazem? Wiesz, ze w PL jezdzi ich 3 mln i jakoś pod warsztatami naprawy glowic nie stoja w kolejce.Gadasz tak jakby nigdy w silniku benzynowym nie wypaliło gniazd. Dobrze skonfigurowany układ lpg nie jest szkodliwy dla silnika. Mam 3 auto z gazem, wielu znajomych, kt jeżdżą na tym paliwie i jeden robił gliwice. W fordzie, kt znany jest z tego, że jego silniki nie trawia gazu. Skoro ktoś tak ryzykuje kładąc gaz IV generacji do takiego silnika, to niech się nie dziwi, że potem może mieć problem. W żadnym innym silniku nie słyszałem o takiej sytuacji.
    Napisałem, że w większości przypadków. Stoisz pod tymi warsztatami? Nie słyszałeś? Zadzwoń do serwisu silników i się zapytaj. Porozmawiaj z mechanikami remontującymi silniki. Ja byłem w Moto-Szlif Kielce i mi powiedzieli wprost, że większość głowic przychodzi do remontu po LPG.

    https://www.autoexpert.pl/artykuly/mityczna-temperatura

    Jeszcze raz podrzucam artykuł. Bardzo dobrze wyjaśnia.

    Jak ktoś jeździ i kręci benzynę jak emeryt to może mu taki silnik długo chodzić.

    Czemu w TSI,FSI itd. następuje dotrysk benzyny? Żeby nie padły wtryski i żeby schłodzić głowice.
    Ostatnio edytowane przez xyz159 ; 16-01-2021 o 10:30

  9. #59
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,553

    Domyślnie

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Jak ja mówię, że jechałem na tempo 160 to mam na myśli, że cały czas utrzymywałem taką prędkość i mówię o spalaniu przy średniej 160. W nocy spokojnie można utrzymać takie tempo.

    Użytkownikowi FXX diesel przy średniej 165km/h spalił prawie 13l to ile spali benzyna a ile spali benz+lpg?
    [MENTION=53990]xyz159[/MENTION] Napisałem jasno, że przy średniej 165km/h spalił niecałe 13l, ale... średnia ta to pomiar odczytany z komputera, a wynikała z tego, że 4 razy się zatrzymywałem nie gasząc samochodu - 2x bramki (pobranie i opłata biletu) oraz 2x zatrzymanie się na MOP na toaletę i papierosa - łącznie około 15 minut na postojach. Przez ten czas samochód nie był gaszony i średnia dość szybko spadała. Gdybym się nie zatrzymał ani razu, średnia z tego przejazdu wyniosła by ok. 180km/h - (500km, czas jazdy ok. 2h 45min + 15min postoju z odpalonym silnikiem). Biorąc pod uwagę, że zużycie na postoju przy 15min pracy jest znikome, tak naprawdę średnia z tej trasy to właśnie ok. 180km/h. Dodając, że czasami trzeba zwolnić nawet na autostradzie i ok. 50km było krajówkami to prędkości na autostradzie wahały się w zakresie 180-220km/h non stop.

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Co do LPG w silnikach to podzwońcie do serwisów silników i zapytajcie jakie głowice tam trafiają. Niedaleko mnie jest taki serwis. Podjechałem, zapytałem i wszystko jasne. Większość przypadków to wypalone gniazda i zawory, wydmuchane uszczelki po LPG, bo LPG przegrzewa głowice ze względu na właściwości paliwa.
    Teraz to mnie rozjechałeś...
    Piszesz, że LPG przegrzewa za względu na właściwości paliwa, a za chwilę podajesz artykuł, w którym pada stwierdzenie: "Zarzuty związane ze wzrostem temperatury pracy silnika są częściowo prawdziwe, ale źródło tego wzrostu jest inne i nie wynika z własności fizykochemicznych gazu jako paliwa". To jak w końcu?

    Ponadto podrzucasz artykuł, w którym pada kolejne ciekawe stwierdzenie: "Problem zwiększonej temperatury panującej w komorze spalania przy zasilaniu paliwem gazowym, był szczególnie istotny, gdy dotyczył układów zasilania LPG dwóch pierwszych generacji, o mieszalnikowym sposobie ich podawania. Trudności z właściwym wyregulowaniem pracy tych układów powodowały, że często dozowały one mieszankę zbyt zubożoną, powodując wzrost temperatury wydzielanej w procesie spalania w cylindrach, z wszelakimi tego negatywnymi konsekwencjami"
    Znasz jeszcze warsztat, który montuje instalacje I, II czy III generacji, czyli tych, o których mowa w artykule?

    Następnie pada kolejne ciekawe zdanie: "Obecnie w przypadku nowoczesnych układów zasilania gazowego, sytuacja taka może zaistnieć w wypadku celowego ustawienia sterownika na podawanie mieszanki zubożonej".
    Wniosek jest prosty, zbyt zubożona mieszanka - wyższa temperatura, ale żeby to uzyskać w nowych instalacjach IV, V, VI generacji, gazownik musi celowo tak wyregulować sterownik, aby mieszanka była zubożona.

    I na koniec idealne podsumowanie całego wywodu w tym artykule:
    "Warto mieć świadomość, że znaczna część opinii o szkodliwości stosowania paliwa gazowego w silnikach sięga czasów mieszalnikowych układów zasilania gazem, które faktycznie charakteryzowały się dużą niedoskonałością tworzenia mieszanki."

    oraz

    " (...) Dzięki temu w znakomitej większości wypadków współczesne silniki posiadają margines wytrzymałości, który jest całkowicie wystarczający do zniwelowania szkodliwego wpływu nieznacznie podwyższonych temperatur, spowodowanych brakiem efektu odparowywania ciekłego paliwa. Silniki, których elementy szczególnie wrażliwe na działanie wysokich temperatur, wykonane z kiepskiej jakości stopów są po prostu kiepskiej jakości silnikami, które będą podatne na uszkodzenia wynikłe nie tylko z zamontowania układu zasilania paliwem gazowym, ale na przykład nieprecyzyjnego dawkowania paliwa bazowego czy dynamiczniejszego stylu jazdy. Ale to już specyfika i problem tych silników, a nie układów zasilania paliwami gazowymi jako takich."

    Generalnie fajny artykuł, który jeszcze fajniej zaprzecza częściowo Twoim teoriom

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Czemu w TSI,FSI itd. następuje dotrysk benzyny? Żeby nie padły wtryski i żeby schłodzić głowice.
    Dotrysk w silnikach z bezpośrednim wtryskiem w przypadku stosowania instalacji IV generacji nie ma na celu chłodzenia głowicy, a jedynie zapewnienie żywotności dla wtrysków benzynowych, których końcówki są umieszczone bezpośrednio w komorze spalania, a nie w kolektorze, jak we wtrysku pośrednim. I to nie gaz jest problemem, a to, że wtryski benzynowe wtedy nie pracują będąc jednocześnie w komorze, w której następuje spalanie. Gdybyś zamiast gazu, do kolektora dolotowego podawał benzynę, to nadal te wtryskiwacze bezpośrednio w komorze spalania musiałyby realizować dotrysk paliwa.
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 16-01-2021 o 14:54

  10. #60
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    49

    Domyślnie

    Dopasowałeś cytaty do swojej teorii, niczym dobry polityk

    https://www.world-nuclear.org/inform...ous-fuels.aspx

    Właściwośći fizykochemiczne LPG i benzyny:

    Wartość energetyczna LPG - 46-51 MJ/kg
    Wartość energetyczna benzyny - 44-46 MJ/kg.

    Resnick, Halliday 1-6 Fizyka. Polecam przeczytać.

    Nie wiem czy wiesz ale instalacje do bezpośredniego wtrysku o których mówimy to instalacje dotryskowe, a nie instalacje wtrysku LPG w fazie ciekłej, które są znacznie droższe.

    "Instalacje z tzw. dotryskiem to instalacje gazowe bardzo podobne do klasycznych sekwencyjnych, ale przy konwersji silnika na LPG napotyka się dwa poważne problemy. Pierwszym jest smarowanie gniazd zaworowych, które poddane obmyciu autogazem, a jednocześnie nieobmywane benzyną są szczególnie narażone na przegrzanie i gromadzenie się na nich nagaru. Jednak większym problemem jest narażenie wtryskiwaczy benzynowych na uszkodzenia. W cylindrze działa na nie wysokie ciśnienie i temperatura, a także odkładają się na nich pozostałości po spaleniu benzyny. Benzyna płynąca przez wtryskiwacze nie tylko je oczyszcza, ale także chłodzi."

    "Benzyna jest dostarczana do kolektora dolotowego w postaci niewielkich kropelek cieczy, a tam poddana działaniu podwyższonej temperatury odparowuje, odbierając dzięki temu znaczne ilości ciepła ze ścianek przewodów dolotowych. Chłodzi w ten sposób układ dolotowy, a co najważniejsze obniża temperaturę pracy obszaru głowicy silnika, szczególnie poddawanego wysokim obciążeniom termicznym. Zasilanie LPG w postaci gazowej odbiera ten składnik bilansu cieplnego pracy silnika, co może skutkować przegrzewaniem głowicy, uszkodzeniem zaworów wydechowych i ich gniazd, a nawet pęknięciami głowicy"

    Instalacja dotryskowa

    Podobnie pracują także tzw. instalacje dotryskowe do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (bazujące na systemach IV generacji).
    LPG w fazie gazowej jest podawane w nich do kanałów dolotowych silnika, a sterownik gazowy uruchamia także wtryskiwacze benzynowe, realizując tzw. dotrysk, chroniący przed uszkodzeniem umieszczone w komorach spalania wtryskiwacze benzynowe.

    Podsumowując. Myślałeś o instalacjach w fazie ciekłego wtrysku LPG, a mówimy cały czas o dotrysku LPG w fazie gazowe, a nie ciekłej, który jak sam wiesz, po przeczytaniu artykułu przegrzewa silnik.
    Ostatnio edytowane przez xyz159 ; 16-01-2021 o 15:33

Podobne wątki

  1. [Stelvio] STELVIO FE 280KM i przyczepa 2000KG
    Utworzone przez Mandus w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-07-2023, 15:53
  2. Dźwięk turbosprężarki nowy Stelvio 280km
    Utworzone przez Btechfan w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-07-2021, 18:31
  3. Ragazzon Stelvio 2.0 280KM
    Utworzone przez AdrianRS w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 22-10-2019, 09:41
  4. Alfa Romeo Stelvio 2.0 280KM 2017r. LPG???
    Utworzone przez kornelka84 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-09-2019, 12:20
  5. [Stelvio] Stelvio 280KM
    Utworzone przez szymonjot w dziale Kupię auto
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-08-2019, 10:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory