Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy 1234567
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 70

Temat: Stelvio 2,0 TBi Multiair 280KM - zagzowane w GZW

  1. #61
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Bo tsi i fsi mają wtrysk bezpośredni. A większość silników zasilanych lpg ma wtrysk pośredni i żaden dotrysk nie jest potrzebny. Nie trzeba nic chlodzic. W silnikach z wtryskiem bezpośrednim co jakis czas trzeba wtryski uruchomić, żeby się nie zapiekly. I tyle.

    [COLOR="silver"][SIZE=1]- - ie gazowe, a nie ciekłej, który jak sam wiesz, po przeczytaniu artykułu przegrzewa silnik.[/QUOTE]


    Kolego mnie się nic nie przegrzewa. Mnie lpg kosztuje mniej niż pół ceny jazdy na benzynie. A Ty wierz w te swoje bzdury i teorie rodem z krypty i jeźdz sobie na czym chcesz, nawet na paliwie rakietowym, żeby czasem ci się coś w silniku oby nie przegrzało. To twój problem. O mój silnik się nie martw tak bardzo. Nawet licząc naprawę uszczelki czy kupno głowicy w 120 tjet to i tak lpg się z nawiązką opłaca. A na teorię, które sprawdzają się raz na jakieś tysiące aut albo i wcale, to szkoda mi czasu.
    Ostatnio edytowane przez XJ6 ; 16-01-2021 o 15:51

  2. #62
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Dopasowałeś cytaty do swojej teorii, niczym dobry polityk
    Równie dobrze mogę zacytować tutaj cały artykuł i nic to nie zmieni, nadal będzie zaprzeczał Twoim teoriom

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Właściwośći fizykochemiczne LPG i benzyny:

    Wartość energetyczna LPG - 46-51 MJ/kg
    Wartość energetyczna benzyny - 44-46 MJ/kg.
    I co z tego wynika?
    A no nic, bo porównujesz wartość energetyczną samego paliwa, a nie mieszanki paliwo-powietrze w składzie zbliżonym do stechiometrycznego, których to proporcje dla LPG i PB są inne. A to właśnie skład mieszanki paliwowo-powietrznej determinuje temperaturę jej spalania.

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Nie wiem czy wiesz ale instalacje do bezpośredniego wtrysku o których mówimy to instalacje dotryskowe, a nie instalacje wtrysku LPG w fazie ciekłej, które są znacznie droższe.
    Gdybyś czytał co napisałem, to byś wiedział, że pisałem o instalacjach bazujących na IV generacji

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    "Instalacje z tzw. dotryskiem to instalacje gazowe bardzo podobne do klasycznych sekwencyjnych, ale przy konwersji silnika na LPG napotyka się dwa poważne problemy. Pierwszym jest smarowanie gniazd zaworowych, które poddane obmyciu autogazem, a jednocześnie nieobmywane benzyną są szczególnie narażone na przegrzanie i gromadzenie się na nich nagaru. Jednak większym problemem jest narażenie wtryskiwaczy benzynowych na uszkodzenia. W cylindrze działa na nie wysokie ciśnienie i temperatura, a także odkładają się na nich pozostałości po spaleniu benzyny. Benzyna płynąca przez wtryskiwacze nie tylko je oczyszcza, ale także chłodzi."
    No i? Przecież dokładnie o tym pisałem - dotrysk benzyny jest ze względu na umieszczenie wtryskiwacza w komorze spalania, a nie właściwości gazu jako paliwa.

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    "Benzyna jest dostarczana do kolektora dolotowego w postaci niewielkich kropelek cieczy, a tam poddana działaniu podwyższonej temperatury odparowuje, odbierając dzięki temu znaczne ilości ciepła ze ścianek przewodów dolotowych. Chłodzi w ten sposób układ dolotowy, a co najważniejsze obniża temperaturę pracy obszaru głowicy silnika, szczególnie poddawanego wysokim obciążeniom termicznym. Zasilanie LPG w postaci gazowej odbiera ten składnik bilansu cieplnego pracy silnika, co może skutkować przegrzewaniem głowicy, uszkodzeniem zaworów wydechowych i ich gniazd, a nawet pęknięciami głowicy"
    Ładnie dobrałeś fragment, ale zapomniałeś o zdaniu, które było jako ostatnie w tym akapicie - "Problem zwiększonej temperatury panującej w komorze spalania przy zasilaniu paliwem gazowym, był szczególnie istotny, gdy dotyczył układów zasilania LPG dwóch pierwszych generacji, o mieszalnikowym sposobie ich podawania."

    W odpowiedzi zacytuję fragment tego samego artykułu: "(...) w znakomitej większości wypadków współczesne silniki posiadają margines wytrzymałości, który jest całkowicie wystarczający do zniwelowania szkodliwego wpływu nieznacznie podwyższonych temperatur, spowodowanych brakiem efektu odparowywania ciekłego paliwa."

    Chcesz powiedzieć, że ta nieznacznie podwyższona temperatura, spowodowana brakiem efektu odparowywania ciekłego paliwa ma uszkodzić głowicę? Przypomnę, że ta nieznacznie podwyższona temperatura przy dobrze wyregulowanej instalacji to nawet 20-30 st. C, co przy temperaturach rzędu kilkuset stopni stanowi jedynie ułamek.

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Podobnie pracują także tzw. instalacje dotryskowe do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (bazujące na systemach IV generacji).
    LPG w fazie gazowej jest podawane w nich do kanałów dolotowych silnika, a sterownik gazowy uruchamia także wtryskiwacze benzynowe, realizując tzw. dotrysk, chroniący przed uszkodzeniem umieszczone w komorach spalania wtryskiwacze benzynowe.
    Powtórzę, wynika to tylko ze sposobu umieszczenia wtryskiwacza i z faktu, że nie pracuje podczas zailania LPG, a nie samego LPG jako paliwa. I tego jest każdy świadom, więc nie wiem po co uparcie powtarzasz ten fragment.

    Cytat Napisał xyz159 Zobacz post
    Podsumowując. Myślałeś o instalacjach w fazie ciekłego wtrysku LPG, a mówimy cały czas o dotrysku LPG w fazie gazowe, a nie ciekłej, który jak sam wiesz, po przeczytaniu artykułu przegrzewa silnik.
    Podsumowując, nie czytasz tego co napisałem. Ani przez chwilę nie pisałem o instalacji V gen. czyli z wtryskiem w fazie ciekłej.

    A w tym artykule jest jasno powiedziane, że problemy z przegrzewaniem silnika, to zasadniczo nie wina postaci w jakiej jest wtryskiwany gaz, a głównie zubożonej mieszanki paliwo-powietrze, a który to problem dotyczył starszych układów zasilania LPG (I, II, III gen.), a nie nowych układów sekwencyjnych.
    Przeczytaj sobie jeszcze raz ten artykuł, zwłaszcza podsumowanie

    PS. Zastanawiam się jak to jest, że mieliśmy w domu kilkanaście samochodów z LPG, każde zrobiło min. 200kkm na tym paliwie, nikt nimi jak emeryt nie jeździł i ani razu nie uświadczyliśmy problemu z wypalaniem gniazd zaworowych, pękaniem głowic i innych dziwnych historii... Pierwszy raz przypadek, drugi raz szczęście, a kolejne?
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 16-01-2021 o 16:31

  3. #63
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    39

    Domyślnie

    Współczynnik stechiometryczny lpg zmienia się wraz ze zmianą stosunku propanu do butanu. Lato/zima także nigdy nie masz idealnie wyregulowanej instalacji. Proces spalania lpg jest wolniejszy bo mieszanka faza gazowa-powietrze będzie spalać się wolnej ze względu na większę odległości między atomami w substancji o stanie gazowym w jakim wpada lpg do komory spalania a jaka jest ciecz, a to wynika z właściwości fizykochemicznej lpg jakimi są niskie temperatury parowania propanu i butanu, gdyż skroplenie lpg wymaga wysokiego ciśnienia a to jest problem w dotrysku opartym na 4 generacji.

    Wolniejszy proces spalania lotnego lpg w mieszance lotne lpg-powietrze przegrzewa głowice co wynika ze zmiennej stechiometrii lpg w zależności od pory roku.

  4. #64
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Gdyby instalacja LPG była ustawiana "na sztywno" bez korekcji parametrów pracy może i miałbyś rację.
    Jednakże obecne układy sterowania pracą LPG na bieżąco korygują skład mieszanki biorąc pod uwagę chociażby odczyty z sond lambda oraz korygując korekty wtrysków gazowych poprzez odczyt korekcji z ECU silnika dla wtrysków benzynowych.
    Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że AFR w silniku zasilanym LPG jest stałe?

    Do tego, gdyby było jak opisujesz, to podobne zjawisko zachodziłoby przy zasilaniu PB, z uwagi na różny skład benzyny w okresie letnim i zimowym.

    Kończąc, żyj sobie dalej w przeświadczeniu, że LPG przegrzewa głowicę i uszkadza silniki. Ja w tym czasie nadal będę sobie jeździł na LPG, oszczędzając z każdym tankowaniem
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 17-01-2021 o 12:48

  5. #65
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,280

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Gdyby instalacja LPG była ustawiana "na sztywno" bez korekcji parametrów pracy może i miałbyś rację.
    nadal by nie miał, bo to są całkowicie pomijalne rzeczy. Kolega już całkowicie odlatuje i próbuje zaczac pseudoakademicką debatę

    I przecież jak masz niesprawne wtryski, albo zrobisz nieumiejętny chiptuning, to też benzyną czy nawet ropą można spalił tłok bez najmniejszego problemu. Nawet sprawne wtryski mają określoną precyzję, tak samo jak i odczyty z przepływki czy map sensora, i koniec końców sondy lambda, a kolega sie zajmuje składem LPG Nigdy tam nic nie będzie idealne. Ludzie robią tuningi, EGT idzie w góre o grube wartości, i nic się z silnikami nie dzieje, ale te kilka stopni z LPG to zabije głowice z miejsca
    Bo kolega taki mądry, a nie odróżnia temperatury zapłonu (która też jest podawana dla konkretnych warunkow), od rzeczywistej temperatury spalania, tak samo jak nie odróżnia temperatury od ciepła.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  6. #66
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Zbrosławice / Gliwice
    Auto
    Kilka
    Postów
    66

    Domyślnie

    Dyskusja z panem xyz159 jest jak zapasy ze świnią w błocie: po jakimś czasie orientujesz się, że świnia to lubi

    Nie karmcie trolla Panowie, szkoda czasu. Dzieciak uprawia brandzlomatykę przy "naukowych" artykułach z moto onetu, a Wy się dajecie wkręcać w te pierdy.

  7. #67
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2023
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Stelvio
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cześć.
    Odświeżam wątek ale pod kątem emulatora poziomu paliwa dla Stelvio.

    Zna ktoś ten temat, macie u siebie zamontowany, działa? Mam instalacje STAGa i chce dołożyć jakiś, a widzę że dla Alfy nie ma nic dedykowanego.

    Pozdrawiam

  8. #68
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Zbrosławice / Gliwice
    Auto
    Kilka
    Postów
    66

    Domyślnie

    Ajjjjć... Stag w Stelvio Brzmi jak przepis na:

    1. Duże dotryski benzyny
    2. Kiepski poziom dokładności strojenia
    3. Brak wbudowanego emulatora wskazań benzyny (co widać na załączonym obrazku).

    Taki emulator musi być programowalny, nic istniejącego, co jest zamknięte w pudełku bez możliwości podłączenia parametryzacji raczej dobrze nie zadziała - nawet programowalny emulator w KME nie zawsze skutecznie zadziała (tak w 75% przypadków).

    No ale było pewnie tanio

  9. #69
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2023
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Stelvio
    Postów
    52

    Domyślnie

    Nie było tanio, dalem do gościa co mi montował gaz w poprzednich samochodach ale wszystkie były z wtryskiem pośrednim. Zapłaciłem 7k, mam najlepsze graty STAGa ale nie jestem usatysfakcjonowany. Jest tak jak piszesz wszystkie 3 problemy. Myślę na wymiana kompa i wtrysków na KME. U mnie na Pomorzu trochę słabo ogarniaja tematy gazu do Stelvio/Giulia i proponowali mi BRC, coś na L i STAGa, więc zdecydowałem się na STAGa, bo miałem już ta instalacje. A jechać do Wrocławia do Abartu nie uśmiechało mi się.

  10. #70
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Zbrosławice / Gliwice
    Auto
    Kilka
    Postów
    66

    Domyślnie

    Jak ma Pan ochotę na dalsze eksperymenty, to może Pan rozważyć dowolną z opisanych powyżej opcji

    A jak chce Pan żeby to jeździło, to zapraszamy do nas, do GZW: www.gzw.pl
    Zresztą jakieś dwa przykładowe nasze montaże można na tym forum znaleźć

Podobne wątki

  1. [Stelvio] STELVIO FE 280KM i przyczepa 2000KG
    Utworzone przez Mandus w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-07-2023, 15:53
  2. Dźwięk turbosprężarki nowy Stelvio 280km
    Utworzone przez Btechfan w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-07-2021, 18:31
  3. Ragazzon Stelvio 2.0 280KM
    Utworzone przez AdrianRS w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 22-10-2019, 09:41
  4. Alfa Romeo Stelvio 2.0 280KM 2017r. LPG???
    Utworzone przez kornelka84 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-09-2019, 12:20
  5. [Stelvio] Stelvio 280KM
    Utworzone przez szymonjot w dziale Kupię auto
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-08-2019, 10:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory