Strona 3 z 165 PierwszyPierwszy 1234567891011121353103 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #21
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Ja po tym co zobaczyłem pod separatorem i korkiem wlewu oleju raczej Selenię będę omijać z daleka....

    p.s. cena za Selenię w ASO mnie powala - wystarczy sprawdzić kartę msds aby dowiedzieć się, że to zwykły hydrokrak ....
    Kolego masz samochód od nowości? - skąd wiesz co tam było lane? Wracając do Seleni to z moich długoletnich doświadczeń olejowo silnikowych wyciągam jeden wniosek: silniki fiata doskonale sobie pracują na tym "błotku" zwanym Selenią. Nie podejrzewam też aby producent oleju na swoich oficjalnych stronach wprowadzał użytkowników w błąd odnośnie składu oleju.
    http://flcf.onion.it/commonfile/pol/...3_scat_POL.pdf
    http://flcf.onion.it/commonfile/pol/...3_stec_POL.pdf
    http://flcf.onion.it/commonfile/pol/...3_ssic_POL.pdf
    Mity o olejach szlachetnych i tych pochodzących z krakingu ropy naftowej trzeba obalać:
    Amerykański Instytut Nafty (American Petroleum Institute – API) wprowadził podział baz, z jakich produkowane są oleje, na 5 grup:
    Grupa I – produkty destylacji ropy naftowej (obecnie już praktycznie nie stosowane poza specjalnymi olejami dla starych silników);
    Grupa II – destylaty ropy naftowej poddane uszlachetnianiu (czasami wyróżnia się Grupę II+ oznaczającą produkty z grupy II o podwyższonej jakości);
    Grupa III – destylaty ropy naftowej poddane rozbudowanemu uszlachetnianiu na czele z kilkakrotnym krakingiem w obecności wodoru (czasami wyróżnia się Grupę III+ oznaczającą produkty z grupy III o podwyższonej jakości);
    Grupa IV – krótkołańcuchowe poliolefiny (ang. polyalphaolefins – PAO) otrzymywane drogą syntezy chemicznej;
    Grupa V – pozostałe bazy olejowe otrzymywane drogą syntezy chemicznej; najczęściej stosowane są oleje poliestrowe (ang. polyoester – POE).
    Oleje złożone z baz należących do grupy I i II to oleje mineralne. Jesli do takiego oleju doda się 25-30% dodatków z grup III, IV i V to wtedy otrzymuje się olej "półsyntetyczny". Oleje syntetyczne to oleje zawierające bazy grupy III, IV i V. Jedynie w Niemczech i Japonii oleje syntetyczne mogą zawierać tylko bazy z grup IV i V, a te zawierające także bazy grupy III muszą być nazywane olejami w technologii syntetycznej. W sumie nie jest ważne nazewnictwo ale normy jakie spełnia dany olej. Generalnie cenę w oleju "robią" dodatki uszlachetniające, więc jak ktoś chce oszczędzać na oleju szczególnie w silniku MA to popełnia duży błąd. Pomysły aby MA zalewać olejem 5W30 są niezdrowe dla silnika ze względu na obciażenia cieplne
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 06-04-2014 o 13:25
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Giulietta 1.4 MA 170 KM TCT
    Postów
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    W sumie nie jest ważne nazewnictwo ale normy jakie spełnia dany olej. Generalnie cenę w oleju "robią" dodatki uszlachetniające, więc jak ktoś chce oszczędzać na oleju szczególnie w silniku MA to popełnia duży błąd. Pomysły aby MA zalewać olejem 5W30 są niezdrowe dla silnika ze względu na obciażenia cieplne

    Samochód kupiłem nowy.
    Co do dodatków w oleju, to w folderze, do którego podałeś link podane jest tylko TBN. Dla Seleni >7.0 co jest zupełnie zwyczajnym wynikiem.
    Z tego co pisałeś wynika, iż każdy przedstawiony olej jak najbardziej nadaje się do "mitycznego" MA ponieważ spełnia zaleceni/normy Fiata. Jednak kładziesz silny nacisk na Selenie, miałeś może okazję obsługiwać silnik MA, który chodził na innym oleju? Jeśli tak, to jaki był jego stan w stosunku do pracującego na Seleni.
    Jesteś w błędzie pisząc, iż cenę oleju robią głownie dodatki. Zgadza się, są one znacznie droższe od bazy, jednak cena bazy syntetycznej jest znacznie wyższa od mineralnej, a olej składa się głównie z bazy.
    Ostatnio edytowane przez axion80 ; 06-04-2014 o 14:35

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    zlasu
    Auto
    Lancia Delta
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cene oleju to w przypadku popularnych marek czy tych "firmowych" to raczej głownie robi marketing

  4. #24
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Maćku, ja ten podział znam i idąc tym tropem Selenia STAR w Niemczech i Japonii nie może być oferowana jako syntetyk... bo te 70-92% w MSDS to nr CAS 64742-54-7 czyli:
    Mineral Paraffininc Base Oil - 64742-54-7; VI 94 - 120 - hydrocracked/hydrotreated base oils Group II, II+, or III

    Co do Selenii to ja też znam serwisanta mojej Julki, który od kilkunastu lat zajmuje się świetnie Alfami w ASO i zgadza się, że silniki TB MA pracują OK na tym oleju ale nawet on odradza 30kkm/rok na tym oleju w silniku TB (również ze względu na śrubę turbo) - mój jest wg niego kolejnym przykładem, że 'książkowe' interwały wymiany tego oleju to wielki błąd bo sprawdziłem, że lane w mojej Julce były tylko Selenie STAR PE i KPE rekomendowane do TB MA. Ponadto olej był wymieniany jednak trochę częściej niż się obawiałem początkowo bo auto było serwisowane w dwóch serwisach i po uzyskaniu dokumentacji z obu serwisów oraz wydruków i książki serwisowej wychodzi, że wymiany były: 30kkm, 46kkm, 60kkm, 89kkm i teraz moja przy niecałych 93kkm bo mimo wymiany 89kkm, o której wcześniej nie wiedziałem - olej był czarny jak z diesela - widocznie poprzednia wymiana po 29kkm od 60kkm do 89kkm zostawiła mnóstwo syfu.

    Oczywiście dla poznania punktu odniesienia zamówiłem sobie na lato też Selenię KPE tyle, że za połowę ceny ASO (świeży oryginał produkcja Włochy) chociaż zdecydowanie nie oszczędzam na oleju ale zapłacić drogo to ja mogę ale za PAO/ester...



    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Pomysły aby MA zalewać olejem 5W30 są niezdrowe dla silnika ze względu na obciażenia cieplne
    Znasz jakieś przypadki awarii/uszkodzenia/ wyższego zużycia silnika TB MA na 5W-30 czy po prostu zakładasz, że max temp oleju 100*C to taka ekstremalna temperatura dla 5W-30 Pytam, bo często 5W-30 syntetyk PAO/ester lepiej chłodzi silniki (bez utraty wymaganego minimum ciśnienia oleju) od 5W-40 wykonanego często w tańszej technologii.

  5. #25
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał axion80 Zobacz post
    bazy syntetycznej jest znacznie wyższa od mineralnej, a olej składa się głównie z bazy
    Nawet w hurcie baza PAO jest wielokrotnie droższa od najlepszej bazy GIII - wiem bo kupowałem czyste PAO i jeździłem na oleju, który sam w oparciu o taką bazę sformułowałem (bijąc rekordy niskiego spalania i niskiego zużycia silnika jednocześnie) - niestety płaciłem drożej za 1L PAO niż np. mogę kupić 1L wielu znanych 'gotowych' olejów tzw. syntetycznych

    Dodano po 3 minutes:

    Cytat Napisał GrimlocK Zobacz post
    Cene oleju to w przypadku popularnych marek czy tych "firmowych" to raczej głownie robi marketing
    znajomy ex menedżer w jednym z ASO innej marki zamawiał 'syntetyka' super znanej marki z hurtu za 10zł netto za 1L a klient przy wymianie płacił za 1L ~80zł brutto.
    Ostatnio edytowane przez wlyszkow ; 06-04-2014 o 19:39 Powód: Dodano

  6. #26
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    678

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    znajomy ex menedżer w jednym z ASO innej marki zamawiał 'syntetyka' super znanej marki z hurtu za 10zł netto za 1L a klient przy wymianie płacił za 1L ~80zł brutto.
    to i Ty kup partię 800 litrów

  7. #27
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Nie zalałbym tego oleju do Julki..

  8. #28
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    ....zajmuje się świetnie Alfami w ASO i zgadza się, że silniki TB MA pracują OK na tym oleju ale nawet on odradza 30kkm/rok na tym oleju w silniku TB.....
    Nigdy nikomu nie doradzałem się trzymania książkowych okresów wymiany, wręcz przeciwnie. Sam jestem zdania że 10-15tys km (lub 1 rok) dla uturbionego silnika to wszystko (i tak tez robię we wszystkich swoich autach), własnie ze względu na żywotność turbiny. Swego czasu jak sugerowałem to tutaj na forum to zostałem zakrzyczany przez "oszczędzaczy olejowych"

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    .... lane w mojej Julce były tylko Selenie STAR PE i KPE rekomendowane do TB MA.....
    Selenia KPE nie jest rekomendowana do silnika MA - do sprawdzenia tutaj:
    http://www.flitalia.it/en/fl/content/view/158/257/

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    ....

    Znasz jakieś przypadki awarii/uszkodzenia/ wyższego zużycia silnika TB MA na 5W-30 czy po prostu zakładasz, że max temp oleju 100*C to taka ekstremalna temperatura dla 5W-30 Pytam, bo często 5W-30 syntetyk PAO/ester lepiej chłodzi silniki (bez utraty wymaganego minimum ciśnienia oleju) od 5W-40 wykonanego często w tańszej technologii.
    Technologia wykonania oleju nie ma tu nic do rzeczy ( Quaker State jeden z najlepszym amerykańskich olejów powstaje z krakingu wysokoparafinowej pensylwańskiej ropy naftowej) liczą się parametry techniczne oleju. Zadaniem oleju jest w pierwszej kolejności smarowanie, a nie chłodzenie - skoro producent silnika rekomenduje stosowanie oleju 5W40, a nie 5W30 ze względu na termiczne obciążenie silnika i skłonności do zapiekania to tego radzę się trzymać - wystarczy porównać ich minimalną lepkość nie w temperaturze 100 °C (choć i tutaj jest różnica między 11cSt dla 5W30, a 14cSt dla 5W40), a w temperaturze 150 °C. SAE (Society of Automotive Engineers = Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych) które utworzyło tę lepkościową klasyfikację olejów nie zaleca stosowania oleju 5W30 przy temperaturach zewnętrznych przekraczających 20C:
    https://lh4.googleusercontent.com/-J...emperatura.jpg
    Stawiam tezę że sporadyczne awarie modułów MA (opisane też tutaj na forum) zostały spowodowane eksperymentami olejowymi lub zaniedbaniami obsługowymi (zbyt rzadka wymiana oleju -w instrukcji drobnym drukiem jest napisane, kiedy olej wymieniać częściej niż co 30tys km). Jęsli chodzi o zmianę koloru oleju to nie koniecznie świadczy to o jego złej jakości - jeśli olej spełnia swoje zadanie, oczyszcza silnik z zanieczyszczeń, osadów, nagarów wówczas robi się "brudny".W szczególności dotyczy to oleju do silnika diesla. Olej ten robi się czarny już po kilku godzinach pracy. Jest to znak, że olej spełnia swoje zadanie i zbiera sadzę, brud i inne zanieczyszczenia, które osadziły się na ścianach silnika.
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 07-04-2014 o 08:46
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  9. #29
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    skoro producent silnika rekomenduje stosowanie oleju 5W40, a nie 5W30 ze względu na termiczne obciążenie silnika i skłonności do zapiekania to tego radzę się trzymać
    Od MY14 do 1.4 MA jest to Selenia Digitek P.E. 0W30 C2 Kw. Fiat 9.55535-GS1.

  10. #30
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar maciey
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Bielsko-Biała / Czaniec
    Auto
    BYŁA: Alfa GT Q2 1.9 JTDm 2008 177KM 372Nm, jest RCZ
    Postów
    235

    Domyślnie

    Cześć. Z mojej GT zostało mi kilka części i jeszcze oleju na zapas, więc jak ktoś chciałby Selenię 5W-40 w dobrej cenie to zapraszam http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._40_2l_1l.html

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory