Strona 7 z 165 PierwszyPierwszy 123456789101112131415161757107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #61
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    No niestety nie tylko o fosfor
    Jeśil chodzi o ochronę sond i katów to tylko fosfor bo HTHS nie ma tutaj najmniejszego znaczenia poza ekstremalną sytuacją kiedy zalejemy olej o wieeeele zbyt niskiej lepkości i zużyty silnik będzie przepuszczał go litrami przez pierścienie.

    Jeśli dokładnie poczytasz normy ACEA to zauważysz że dla C2 nie ma górnej granicy HTHS=3,5 i dlatego są np. oleje 0W-40 spełniające C2 bo wykazują spadek spalania a mające HTHS > 3,5 spełniając również C3.

    Jak już pisałem wcześniej - silnik w trakcie całej swojej pracy w 70% zużywa się podczas suchych, zimnych rozruchów kiedy każdy olej jest zbyt lepki a lepkość HTHS oleju w temp niższej np. 100*C niż podawana w 150*C potrafi być dwukrotnie wyższa. Każdy silnik pracuje lepiej w gorącym oleju niż w zimnym lub zbyt lepkim.

    W aucie, którym jeżdżę mam zalany olej o lepkości w 100*C ok. 7cSt (czyli lekkie 0W-20) i HTHS=2,2 w miejsce wymaganego 5W-30 o lepkości ok. 10-11cSt i HTHS>2,9 i na tym oleju regularnie badam zużycie wykonując analizy oleju pobieranego z silnika (silnik dotarty i >100kkm na zegarze). Zużycie rośnie rekordowo nisko podczas codziennej jazdy 2x30km w ruchu miejskim/podmiejskim ale rośnie a podczas przejechanych 2000km autostradami (z max dozwoloną prędkością) poziomy metali obrazujących zużywanie silnika nie zmieniły się w ogóle (pomiar przy 7000km na oleju i przy 9000km) - nawet na panewkach i tłokach, które wiele godzin pracowały w gorącym oleju.

    HTHS owszem ma znaczenie ale w testach na starych niemieckich silnikach o znacznie luźniejszym pasowaniu niż obecne nowoczesne jednostki. Olej SAE 30 z HTHS ok 3,0 może skutecznie i bez uszczerbku dla żywotności smarować silniki pasowane nawet do 5-6 setek mm a takiej technologi już praktycznie się nie stosuje dla aut które mamy na drogach.

    Ja stawiam tezę, że ACEA nadal utrzymuje w EU rekomendację dla HTHS>3,5 (dla silników niemieckich głównie) dzięki lobby olejowemu stosującemu podłe tanie bazy mineralne oraz te z recyklingu co w połączeniu z coraz bardziej rygorystycznymi eko limitami emisji na dodatki przeciwzużyciowe i przeciwzatarciowe (jak fosfor, siarkę itp) czyni HTHS ostatnią deską ratunku aby jakoś w testach (niestety tylko wysokotemperaturowych) te niby syntetyki wypadały..

    Niestety podwyższanie HTHS kosztem poziomu np. fosforu (niektórzy producenci eko silników już zeszli do 500ppm a to w testach silnikowych jest uważane za graniczne dla życia silnika) to raczej droga do jednorazówek na czas leasingu i tyle..

    Z HTHS jak ze wszystkim - można przedobrzyć bo im wyżej nie znaczy lepiej - zbyt wysoki HTHS to wyższe tarcie wewnętrzne środka smarnego, gorsza cyrkulacja/przepływ = gorsze smarowanie, dłuższe nagrzewanie, dłuższy czas dopływu oleju do węzłów tarcia = wyższe zużycie, nadmierne ciśnienie, niższa żywotność oleju itd itp
    Generalna zasada doboru oleju brzmi: 'najcieńszy' jak to możliwe a 'gruby' tylko tyle ile konieczne.

  2. #62
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomas1907
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Ornontowice
    Auto
    BMW 320d, Giulietta
    Postów
    261

    Domyślnie

    Witam Gwarancja w Mito ojca już się skończyła więc pomyśląłem że zmienie mu olej i filtry sam patrze do książki co tam ma być i pisze jak byk Selenia Star PureEnergy norma C3, i jakie było moje zdziwienie kiedy popatrzyłem na butelki które dostał tata na pierwszej i drugiej wymianie z pozostałościami oleju z 4 litrów patrze a tam zwykła selenia star.
    Dzwonie do jednego ASO mówi mi że zalecany jest ten selenia do multi air ale spokojnie można zalać innym ale z normą nie niższą jak C3, dzwonie do gliwickiego Ganinexu który robił dwa przeglądy a kierownik serwisu do mnie że tylko i wyłącznie selenia do multi air bo mieli wiele wymian modułów MA bo ludzie zły olej lali. Co teraz? Napewno złoze reklamacje u nich. nie wiem czy nie napisać też do fiat Polska.
    Alfa to śmiertelna choroba przenoszona drogą wzrokową

  3. #63
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 ECO / Seat Toledo II
    Postów
    88

    Domyślnie

    Kolego Tomas1907, a to przypadkiem nie jedynie zmiana marketingowa nazwy? Czerwone czy niebieskie te butelki masz?? PS: Co do oleju w MA, w moim przypadku jeszcze jest oryginalny, ale jak się skończy ASO to będzie Lotos Quazar.

  4. #64
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Selenia Star bez PE to olej full saps z TBN>10. Co ile tys km były wymiany tego oleju? Rozumiem, że wszystko MA jest OK?

  5. #65
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1907 Zobacz post
    Witam Gwarancja w Mito ojca już się skończyła więc pomyśląłem że zmienie mu olej i filtry sam patrze do książki co tam ma być i pisze jak byk Selenia Star PureEnergy norma C3, i jakie było moje zdziwienie kiedy popatrzyłem na butelki które dostał tata na pierwszej i drugiej wymianie z pozostałościami oleju z 4 litrów patrze a tam zwykła selenia star.
    a jaki olej widnieje na fakturze?
    Dzwonie do jednego ASO mówi mi że zalecany jest ten selenia do multi air ale spokojnie można zalać innym ale z normą nie niższą jak C3, dzwonie do gliwickiego Ganinexu który robił dwa przeglądy a kierownik serwisu do mnie że tylko i wyłącznie selenia do multi air bo mieli wiele wymian modułów MA bo ludzie zły olej lali.
    to standardowa śpiewka ASO ale jak już wiemy bezposrednią winą padu modułów nie był olej tylko wada mechaniczna. Olej możesz lać jaki chcesz nie koniecznie selenie, ważne żeby to było 5W40 C3 zgodne z Fiat 9.55535.S2
    Co teraz? Napewno złoze reklamacje u nich. nie wiem czy nie napisać też do fiat Polska.
    jeśli faktycznie wyjdzie na to że lali zły olej to zgłosił bym to oczywiście do FAP (choćby po to żeby w razie jakiejkowiek usterki w przyszłości jeśli ktoś bedzie uważał że to z winy oleju mieć podkładkę) a im kazał wymienić na właściwy a jak nie bedą chcieli (postraszył bym ich utratą autoryzacji)to jak dostaną nakaz z FAP to nie będzie dyskusji

  6. #66
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Ciekawostka - tak wygląda analiza oleju z silnika mojej Julki po 1305km od wymiany (Selenia 5W-40) - taką kupiłem a poprzedni olej pracował około 30kkm:
    https://www.dropbox.com/sc/72cfpw5e9hrjwom/X66ZRQaiOM
    Co tu widać? Sporo metalu zużytego silnika (żelazo, aluminium) - aluminium to niestety otarcia tłoków, prawdopodobnie od brudnego oleju bo poziom brudu jest wysoki jak na taki niewielki przebieg od wymiany oleju (nie powinien przekraczać przy tym przebiegu 0,1% max 0,2% "Insolubles" a jest 0,4% - limit przydatności oleju to 0,6% a 0,4% w większości raportów jakie znam nie pojawia się nawet przy 15kkm na oleju). To niestety świadczy o tym, że poprzednie 30kkm kosztowało ten silnik wiele a olej padł i zostawił masę brudu w silniku. Sam olej został raczej niechlujnie wymieniony (może na zimno...) bo brud nie spłynął, świeży olej zmieszał się ze sporą ilością skatowanego poprzednika i wiele stracił na wartości - lepkość już minimalnie poniżej granicy dla 5W-40 (min. 12,3 w 100*C dla 5W-40) a temp zapłonu (Flash Point) niewiele ponad 200*C a wg karty Selenii 5W-40 C3 lepkość to min. 14 a temp zapłonu >220*C. TBNu również sporo stracił jak na 1305km bo katalogowo >7 a tu już tylko 4,3. To pokazuje jak zabójcze są okresy wymiany rzędu 30kkm i jak długo potem trzeba płukać aby doprowadzić silnik do sensownego stanu a olej utrzymywać w akceptowalnej kondycji. Kolejna wymiana 30kkm na tym oleju, startując już z tak zdegradowanego poziomu, byłaby jeszcze bardziej dotkliwa dla silnika.
    Dla porównania - takie samo auto po 20kkm na fabrycznej Selenii od nowości - czyli razem z dotarciem silnika ma poziom zużycia: żelazo 6ppm/kkm a aluminium 8ppm/kkm a w tym oleju po 1305km jest już żelaza >16ppm/kkm a aluminium >10ppm/kkm. Niestety - jazda na zanieczyszczonym oleju zbiera żniwo wyższe nawet od docierania silnika.
    Po tych 1305km ten olej został wymieniony z płukanką i silnik myje się nadal więc za jakiś czas wrzucę raport z analizy abyśmy zobaczyli jak to się zmienia (mam nadzieję) kiedy umyje się silnik z poprzednich zamęczonych olejów.
    p.s. podejrzenie Labu o płyn chłodzący wg mnie nietrafione (oby!)- odrobina potasu pojawia się w wynikach z tych silników.
    Wapń, fosfor, cynk to dodatki oleju (czyszczące/TBN i przeciwzużyciowe ZDDP - niewiele tutaj tego nawet jak na olej mid-saps / C3, brak tych lepszych jak bor, nie ma też modyfikatora tarcia np. molibdenu).

  7. #67
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    681

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Ciekawostka - tak wygląda analiza oleju z silnika mojej Julki po 1305km od wymiany (Selenia 5W-40)
    bardzo fajne

  8. #68
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Ciekawostka - tak wygląda analiza oleju z silnika mojej Julki po 1305km od wymiany
    Niezle. Jestem ciekaw jak u mnie wyglada olej w... Yeti. Wymiana co rok albo co 30k Shell AV-L 5W30 Low SAPS...

  9. #69
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    czyli razem z dotarciem silnika ma poziom zużycia: żelazo 6ppm/kkm a aluminium 8ppm/kkm
    Skąd aluminium? chyba coś nie tak. Metale żelazne, raczej zrozumiałe ( tarcie) ale kolorowe ? Może producenci dodają jakież cząsteczki. Na rynku pojawi sie nowy Castrol EDGE FST z dodatkiem Tytanu, ma on zmniejszyć tarcie, odprowadzać cieplo i coś tam jeszcze.

  10. #70
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Aluminium nie jest dodatkiem w oleju silnikowym. Na ogół pochodzi z tłoków które są z lekkiego stopu aluminium z dodatkiem krzemu. Przy tak brudnym oleju łatwo o otarcia tłoków kiedy smarowanie zawodzi a brud jest rozmiarów mniejszych od tych zatrzymywanych w filtrze oleju. Metali miękkich jest więcej w silnikach - miedź, ołów jest w panewkach i łożysku turbiny ale tutaj na szczęście w tym zakresie jest OK.
    p.s. FST z tytanem just już od dawna w US i bardzo tego niewiele: 50-60ppm jeśli dobrze pamiętam analizy tego Edge'a.

    Dodano po 11 minutes:

    Aluminium nie jest dodatkiem w oleju silnikowym. Na ogół pochodzi z tłoków które są z lekkiego stopu aluminium z dodatkiem krzemu. Przy tak brudnym oleju łatwo o otarcia tłoków kiedy smarowanie zawodzi a brud jest rozmiarów mniejszych od tych zatrzymywanych w filtrze oleju. Metali miękkich jest więcej w silnikach - miedź, ołów jest w panewkach i łożysku turbiny ale tutaj na szczęście w tym zakresie jest OK.
    p.s. FST z tytanem just już od dawna w US i bardzo tego niewiele: 50-60ppm jeśli dobrze pamiętam analizy tego Edge'a.
    Ostatnio edytowane przez wlyszkow ; 19-04-2014 o 23:28 Powód: Dodano

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory