Strona 8 z 165 PierwszyPierwszy 12345678910111213141516171858108 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #71
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    .
    Postów
    451

    Domyślnie

    czyli zalecenia serwisow , ze pierwsza wymiana oleju w okresie docierania nawet po 5 tys km sadzac po analizach kolegow jest uzasadniona.

    Dodano po 6 minutes:

    co sadzicie o Motulach X clean 8100 C3 ?
    Ostatnio edytowane przez fan ; 24-04-2014 o 20:01 Powód: Dodano

  2. #72
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał fan Zobacz post
    czyli zalecenia serwisow
    To chyba takie nieformalne zalecenia bo oficjalnie przecież jest zalecenie katować 30kkm...

    Kiedy odbierałem poprzednie auto nowe z salonu to zażartowałem do sprzedawcy na pożegnanie, że widzimy się za 30kkm na co szybko zareagował, że on nikomu ze swoich klientów nie poleca tak długich interwałów wymiany oleju - zwłaszcza fabrycznego.

    Generalnie tu nie chodzi tylko o olej, metale z dotarcia silnika w nim pływające i podwyższające tracie i zużycie, bardzo szkodliwy dla silnika brak TBNu itd. ale także o nasycenie filtra oleju, który przestaje pełnić swoje zadanie po pewnym czasie (nasycony m.in. fabrycznym brudem, smarem montażowym itd.) - nie mogąc zapewnić przepływu całego pompowanego oleju przez pompę - pracuje w trybie uchylonego/otwartego by-pass'u czyli de facto olej płynie w silniku niefiltrowany a poziom brudu w oleju czyli tych zanieczyszczeń nierozpuszczalnych ('insolubles' w analizie oleju) jest zbyt wysoki (0,4% po 1305km jak w mojej Julce nigdy wcześniej nie widziałem a mam setki raportów z analiz oleju).
    Generalnie klasy C3 jako odchudzone z dodatków nie powinny wykazywać w czystym silniku poziomów zanieczyszczeń wyższych niż 0,2-0,3% a wszystko co powyżej wg mnie świadczy już o spaleniu oleju i braku skutecznego filtrowania.

    Dla porównania w czystych silnikach pracujących na LPG, który daje mniej 'spalenizny' do oleju - poziom brudu bywa np. 0,2 po 10-15kkm, w dobrze umytym benzyniaku bez turbiny ja na oleju 504/507 o jeszcze niższym poziomie ZDDP niż olej C3 osiągałem poziom brudu TR ('trace' czyli śladowy <0,1%) po 2-3 tys km a w tym samym silniku na oleju o wysokim poziomie ZDDP po 2-3kkm było już min. 0,2% - praktycznie od razu po aktywacji sporej dawki ZDDP.
    Możliwe, że w MA stosowanie olejów o zredukowanym ZDDP nie tylko ma na celu ochronę systemu kontroli emisji ale także hydrauliki silnika, która jest wrażliwa na zanieczyszczenia, korozję itp. Problem w tym, że w specyfikacji ACEA C3 wymuszana jest także redukcja TBNu co sprawia, że mimo kontrolowanego poziomu brudu nie da się na tym oleju jeździć 30kkm w TB z miską 3,5L - szczerze nie wiem jak sobie to wyliczyli w fabryce - nawet uwzględniając wyłącznie bezsiarkowe paliwo i książkowe niskie spalanie (razem to powinno dawać niski poziom zakwaszenia oleju spalaną siarką z benzyny a co za tym idzie niewielkie wymagania TBNu ale jak widać praktyka bywa inna).
    Poważnie traktowałbym więc wzmiankę w manualu dot. wymiany oleju co 10kkm max 1 rok podczas jazdy w utrudnionych warunkach / w mieście - bo te 30kkm może jest osiągalne na długich trasach na 6 biegu i przy rpm nie angażujących turbiny..

  3. #73
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Poważnie traktowałbym więc wzmiankę w manualu dot. wymiany oleju co 10kkm max 1 rok podczas jazdy w utrudnionych warunkach / w mieście - bo te 30kkm może jest osiągalne na długich trasach na 6 biegu i przy rpm nie angażujących turbiny..
    z zaznaczeniem na serwisie aby zajeli sie tez takimi rzeczami jak: filtr turbo, filtr MA oraz separator oleju . Oni sami od siebie raczej chyba zlewają takie tematy (swoją drogą podczas wymiany oleju sam musialem pokazac mechanikowi gdzie jest filtr turbo oraz filtr MA bo długo twierdził że nic takiego nie ma ) . Sama wymiana oleju i filtra to dopiero połowa sukcesu w tak zaawansowanym silniku jakim jest MA

  4. #74
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał fan Zobacz post
    co sadzicie o Motulach X clean 8100 C3
    Nie da się ukryć, że powstaje z bazy wyższej półki (CAS: 72623-87-1) niż Selenia STAR PE (CAS: 64742-54-7) chociaż żadna z tych baz GIII pochodzenia mineralnego nie jest bazą HC a obie są HT.
    Znam jednak kilka opinii o ww. Motulu, że siliniki pracowały na nim zauważalnie głośniej niż na innych olejach ale to nie były Julki.

    Dodano po 5 minutes:

    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    swoją drogą podczas wymiany oleju sam musialem pokazac mechanikowi gdzie jest filtr turbo oraz filtr MA bo długo twierdził że nic takiego nie ma
    bolesne doświadczenie oddawać auto w takie ręce olej pewnie też najchętniej by odessali zamiast bawić się w zdejmowanie osłon itd..
    Ostatnio edytowane przez wlyszkow ; 25-04-2014 o 10:48 Powód: Dodano

  5. #75
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    warszawa
    Auto
    była Julka 2012 sport&premium1 1,4TB 120 km + TomTom2+czerwone brembo +oryginalne chlapacze :)
    Postów
    1,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    To chyba takie nieformalne zalecenia bo oficjalnie przecież jest zalecenie katować 30kkm...

    Kiedy odbierałem poprzednie auto nowe z salonu to zażartowałem do sprzedawcy na pożegnanie, że widzimy się za 30kkm na co szybko zareagował, że on nikomu ze swoich klientów nie poleca tak długich interwałów wymiany oleju - zwłaszcza fabrycznego.

    Generalnie tu nie chodzi tylko o olej, metale z dotarcia silnika w nim pływające i podwyższające tracie i zużycie, bardzo szkodliwy dla silnika brak TBNu itd. ale także o nasycenie filtra oleju, który przestaje pełnić swoje zadanie po pewnym czasie (nasycony m.in. fabrycznym brudem, smarem montażowym itd.) - nie mogąc zapewnić przepływu całego pompowanego oleju przez pompę - pracuje w trybie uchylonego/otwartego by-pass'u czyli de facto olej płynie w silniku niefiltrowany a poziom brudu w oleju czyli tych zanieczyszczeń nierozpuszczalnych ('insolubles' w analizie oleju) jest zbyt wysoki (0,4% po 1305km jak w mojej Julce nigdy wcześniej nie widziałem a mam setki raportów z analiz oleju).
    Generalnie klasy C3 jako odchudzone z dodatków nie powinny wykazywać w czystym silniku poziomów zanieczyszczeń wyższych niż 0,2-0,3% a wszystko co powyżej wg mnie świadczy już o spaleniu oleju i braku skutecznego filtrowania.

    Dla porównania w czystych silnikach pracujących na LPG, który daje mniej 'spalenizny' do oleju - poziom brudu bywa np. 0,2 po 10-15kkm, w dobrze umytym benzyniaku bez turbiny ja na oleju 504/507 o jeszcze niższym poziomie ZDDP niż olej C3 osiągałem poziom brudu TR ('trace' czyli śladowy <0,1%) po 2-3 tys km a w tym samym silniku na oleju o wysokim poziomie ZDDP po 2-3kkm było już min. 0,2% - praktycznie od razu po aktywacji sporej dawki ZDDP.
    Możliwe, że w MA stosowanie olejów o zredukowanym ZDDP nie tylko ma na celu ochronę systemu kontroli emisji ale także hydrauliki silnika, która jest wrażliwa na zanieczyszczenia, korozję itp. Problem w tym, że w specyfikacji ACEA C3 wymuszana jest także redukcja TBNu co sprawia, że mimo kontrolowanego poziomu brudu nie da się na tym oleju jeździć 30kkm w TB z miską 3,5L - szczerze nie wiem jak sobie to wyliczyli w fabryce - nawet uwzględniając wyłącznie bezsiarkowe paliwo i książkowe niskie spalanie (razem to powinno dawać niski poziom zakwaszenia oleju spalaną siarką z benzyny a co za tym idzie niewielkie wymagania TBNu ale jak widać praktyka bywa inna).
    Poważnie traktowałbym więc wzmiankę w manualu dot. wymiany oleju co 10kkm max 1 rok podczas jazdy w utrudnionych warunkach / w mieście - bo te 30kkm może jest osiągalne na długich trasach na 6 biegu i przy rpm nie angażujących turbiny..
    W niektórych serwisach zalecają wizyte po 5-6k i ponowna wymiane oleju po fabrycznym zalaniu. btw gdzie wysylasz te oleje na testy. Może swój bym tez podrzucil do testow (z czystej ciekawości

  6. #76
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Mój kolega zmienił niedawno olej fabryczny (nowy Ford z tdci 2.2) kiedy spadające spalanie się ustabilizowało na poziomie takim jakie wykazywał taki sam dotarty Ford demo, którym kilka dni jeździł wcześniej. Wypadło to po ok. 4kkm. Silnik został gruntownie wypłukany i zalany dobry syntetyk. Efekt przeszedł oczekiwania bo zmiana kultury pracy silnika jest ogromna a spalanie spadło jeszcze więcej niż mógł sobie życzyć Pojechał teraz tym autem do Watykanu więc wydatek na olej powinien się zwrócić przy dystrybutorze a brak nadmiernego zużycia silnika na skutek smarowania olejem dotarciowym w długiej trasie będzie gratis

    Analizy oleju zlecam w US: www.blackstone-labs.com daj znać na PW jeśli chcesz podrzucić próbkę.

  7. #77
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    .
    Postów
    451

    Domyślnie

    W ksiazce jest co prawda napisane ze co 30kkm wymiana ale przy nowym silniku trzeba sie liczyc jeszcze z faza docierania. Jak sprawdzalem olej u mojego taty przy ok.4500km przebiegu to juz byl dosc mocno ciemny. Mysle ze to jest dobry moment na pierwsza zmiane. U mnie na przyklad po 55 kkm silnik chodzi najlepiej jest o prawie litr mniejsze spalanie w porownaniu z absolutnym poczatkiem. Tak samo na rurach wydechowych osad zbiera sie zdecydowanie dluzej niz na poczatku gdzie rura byla czarna juz po tyg. Identycznie jest w Alfie widze. Poziom oleju bez zmian.
    Ostatnio edytowane przez fan ; 26-04-2014 o 11:08

  8. #78
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Dołączył w 2007 ale konto wcześniejsze skasowali
    Postów
    67

    Domyślnie

    Podczas użytkowania TSa zawsze starałem się utrzymywać się stan oleju w oklicy 3/4 - max na skali. Dziś sprawdziłem olej w żony Giuliecie 1,4TB po 1500km, kolor jasny, stan połowa bagnetu.
    Moje pytanie, czy należy często i jak często sprawdzać olej i czy 1,4TB lubi "brać" olej?
    Czy utrzymywać stan mniej więcej w połowie skali, czy są inne zalecenia?

    Co do wymiany, zaprzyjaźniony serwis (FAP BB) zalecił pierwszą zmianą w ciągu roku, max. 10tys. km.

  9. #79
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysio Zobacz post
    ....
    Moje pytanie, czy należy często i jak często sprawdzać olej i czy 1,4TB lubi "brać" olej?
    Czy utrzymywać stan mniej więcej w połowie skali, czy są inne zalecenia?
    .....
    Te silniki prawidłowo dotarte praktycznie nie zużywają oleju. Ja mam taki nawyk że zawsze jak podniosę maskę to sprawdzam poziom płynów eksploatacyjnych - w praktyce można się stosować do zalecanego w instrukcji interwału 3000km. 3/4 podziałki na bagnecie to odpowiedni poziom - tyle mam od ostatniej wymiany oleju i poziom się utrzymuje. Pierwszą wymianę oleju robiłem po 7000km
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  10. #80
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Potwierdzam, nie bierze. Został mi nawyk po Twin Sparku (), ale sprawdzam pewnie raz na kilka tys. km...
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory