Strona 39 z 113 PierwszyPierwszy ... 29303132333435363738394041424344454647484989 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 381 do 390 z 1122

Temat: Wymiana oleju, czyszczenie odmy, czyszczenie filtru modułu MA.

  1. #381
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    GTC
    Auto
    Giulietta 1.4 Multiair 170 + TCT '12
    Postów
    119

    Domyślnie

    W Trójmieście stoi w pewnym salonie 1.4 MA z nowym turbo - powodem wymiany było... zatkanie filtra w przewodzie zasilającym. Przebieg: 55.000 km. Moim zdaniem, cały ten proceder jest spowodowany trybem long-life.
    Tryb Long life:
    Długo nie zmieniany olej zapycha filtr właściwy >> otwiera się zaworek obejściowy >> filtr przed turbosprężarką się zatyka nie przefiltrowanym olejem >> turbo się zaciera...
    Tryb non-Long-life:
    Zmieniany olej po 10.000 km >> filtr właściwy nadal nie stanowi oporu dla oleju >> filtr przed turbosprężarką jest zbędny, bo olej jest stale filtrowany >> turbo się nie zaciera...

  2. #382
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Łożysko turbiny posiada dodatkowy filtr w zasilaniu olejem bo jest 10x ciaśniej pasowane niż panewki silnika i kręci wielokrotnie wyższe rpm niż silnik i w znacznie wyższej temperaturze. Brud bezpieczny jeszcze dla silnika może być zabójczy dla łożyska turbiny. Wymaga dlatego lepszej/dodatkowej filtracji i innego poziomu czystości oleju smarowego.
    Syf, który jest pod pokrywą zaworów i pod odmą też spływa do miski...
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  3. #383
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Łożysko turbiny posiada dodatkowy filtr w zasilaniu olejem bo jest 10x ciaśniej pasowane niż panewki silnika.......
    Nie pisz głupot kolego - pasowanie łożysk turbiny to ok 0,04mm, a panewek wału korbowego 0,011-0,062 - sama prędkość obrotowa nie ma tu nic do rzeczy, a wręcz łożyska ślizgowe które obracają się z większą prędkością obrotową MUSZĄ mieć większy luz. O wiele większym niebezpieczeństwem dla łożysk turbiny jest odcięcie smarowania, bo zapcha się to nylonowe sitko niż hipotetyczne zanieczyszczenia
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #384
    Użytkownik Romeo Avatar italiano_83
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 MA Distinctive/ Premium/Dach/Bose
    Postów
    504

    Domyślnie

    I tak to wychodzi, że po czasie sitko się zapycha co jest normalne i głównym powodem wcale nie są zanieczyszczenia oleju tylko fakt, że drobnooczkowa struktura filtra ułatwia osiadanie oleju, tak samo jak kamienia w kranie - masz z filtrem to się z czasem zapcha - masz bez filtra to będzie lekki osad, ale przepływ będzie.
    ASO nie ma procedury i nie wymienia tego filtra, jak widać niektórzy jeżdżą bez innym filtr pękał - a turbosprężarki żyją.
    Kolega napisał wyżej bardzo trafnie, servis w trybie LL i to główny powód problemów, auta normalnie eksploatowane problemów nie mają.

  5. #385
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Ciekaw jestem jak wygląda ten zatkany filterek śruby turbo skoro tak łatwo ulega rozerwaniu???
    Nasze turbiny pracują w zakresie 80 000 - 240 000 rpm...
    P.s. Julka pasowana na jedną setkę mm??? Wow, ciaśniej od Toyoty, Hondy, Subaru itd... ;-))))
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  6. #386
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Maćku, Wojtku, podobno jest tak:

    Cytat Napisał dziadzia82 Zobacz post
    jeśli chodzi tobie o półpanewki.

    Luz panewek korbowodowych - czopy korbowodowe wału korbowego silnika (mm) 0.024 ÷ 0.060


    Luz panewek opraw - czopy wału silnika (mm) 0.025 ÷ 0.040

    Trzeba by było poszukać w specyfikacji Garretta jak pasowane jest łożysko turbiny.

  7. #387
    Użytkownik Świeżak Avatar ipIV
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Ruda Śląska
    Auto
    Punto Evo 1,4 Multiair Turbo 135KM
    Postów
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Brawo ale zła wiadomość, że pozmianowy MA padł.
    To jest po zmianie w 2011. Następna była w 2013 na 55249566 (taki mam obecnie u siebie) i bodajże ten nr jest do dziś (chociaż mogę się mylić) .

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    Mam chyba niezbyt dobrą wiadomość . Zamówiłem sobie w ASO filtr modułu MA o nr 55238665 (numer od lat się nie zmienił) i dobrze ze go w sklepie obejrzałem a nie wziąłem w ciemno . Jak wiemy ten filtr który wyciągaliśmy z naszych MA można było wykręcić wyczyścić i wkręcić z powrotem -siatkę miał trwałą metalową więc praktycznie niezniszczalny . Niestety takich już nie ma w sprzedaży,ten filtr w obecnym wydaniu ma siatkę plastikową podobną do tej z filtra turbo tylko chyba nie aż tak drobną ale nie wróże mu jakiejś sporej trwałości. Ciekawi mnie skąd ta zmiana ,może się wycwanili żeby ten filtr był jednorazowego użytku i trzeba go będzie wymieniać zamiast czyścić?
    Ja miałem fabrycznie wkręcony z siatką plastikową - wrzesień 2010. Nowy tez miał taką siatkę i przy wymianie 70 000km, 2013r filtr był całkiem OK. Imo 120 000km bez problemu by zrobił. Ale ja go wymieniłem przy wymianie napędu rozrządu i tyle
    Ostatnio edytowane przez ipIV ; 21-04-2016 o 23:43

  8. #388
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    GTC
    Auto
    Giulietta 1.4 Multiair 170 + TCT '12
    Postów
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Łożysko turbiny posiada dodatkowy filtr w zasilaniu olejem bo jest 10x ciaśniej pasowane niż panewki silnika i kręci wielokrotnie wyższe rpm niż silnik i w znacznie wyższej temperaturze. Brud bezpieczny jeszcze dla silnika może być zabójczy dla łożyska turbiny. Wymaga dlatego lepszej/dodatkowej filtracji i innego poziomu czystości oleju smarowego.
    Syf, który jest pod pokrywą zaworów i pod odmą też spływa do miski...
    Taa.. to dlaczego w innych markach gdzie takich pomysłów nie mają turbiny jakoś śmigają mimo dużo większych obciążeń? Weź pod uwagę to, że zdecydowana większość dzisiejszych awarii silników jest spowodowana "ekologicznym" trybem zmiany oleju Long-Life. I to nie ważne czy jest to MultiAir Fiata, 2.0 TDI VW czy inny diesel Mercedesa lub BMW - wszystkie te auta trapią awarie spowodowane kiepskim smarowaniem.
    Dawniej turbiny potrafiły pojeździć i 300-400kkm (nawet te VTG) bez awarii, dziś 150kkm to czasami kres ich możliwości. Jeśli do tych długich okresów między wymianami dodać filterek mamy sytuację jak tutaj lub w jakimś francusko-niemieckim 1.6 (nie pamiętam dokładnie).

  9. #389
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Dzisiaj turbiny kręcą po 240 tys rpm aby z malutkiego silnika wykręcić duży moment i to jest lekko chore a w połączeniu ze smarowaniem longlife i miską oleju 3L - bardzo chore, zgoda.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  10. #390
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    Giulietta 1.4 MA 170KM - 2010
    Postów
    13

    Domyślnie

    Przejrzałem cały wątek i brakuje mi takiego zestawienia, więc podsumowuję moją pierwszą przygodę serwisową z Giulietta 1.4 MA 170 KM, przebieg 61000 km, rok produkcji 2010:

    Zakupy:

    • Śruba z sitkiem do turbosprężarki - 71769773 - 45 zł
    • Podkładki pod powyższą śrubę - 71769771 - 2 x 7 zł - potrzebne są dwie
    • śruba z sitkiem do modułu MultiAir - 55238665 - 100 zł
    • Filtr powietrza - 51854025 - 150 zł (zamiennik Filtron 40 zł)
    • Filtr oleju - 73500049 - 75 zł (zamiennik Filtron 30 zł)
    • Uszczelka odmy - 14457880 - 5 zł
    • Świece iskrowe NGK IKR9J8 kupione poza ASO - 4 x 35 zł
    • Olej silnikowy około 3,5 litra 5W40 marka według uznania


    Ja przeprowadziłem taki zakres prac:

    • Wymiana świec zapłonowych
    • Płukanka silnika Liqui Moly + wymiana oleju i filtru
    • Wymiana filtru powietrza (nie trzeba zdejmować koła o czym było tu napisane wcześniej, wystarczy uniesienie prawej strony samochodu i odkręcenie osłony dolnej silnika)
    • Wymiana śruby z sitkiem na przewodzie olejowym turbosprężarki (odgiąłem osłonę blaszaną żeby jej nie odkręcać, bo śruby osłony były pordzewiałe; nie odpowietrzałem jakoś specjalnie, jedynie odpaliłem silnik na biegu jałowym na 5 min.)
    • Sprawdziłem też odmę, nie była mocno zawalona brudem, ale spod odmy był wyciek, stara uszczelka sparciała i nie trzymała, wymieniłem uszczelkę i przeczyściłem pobieżnie odmę. Opaski na przewodach od odmy rozpiąłem i zapiąłem zwykłymi kombinerkami.
    • Śruby z filtrem do modułu MultiAir nie wymieniałem, zakładam że płukanka zrobiła robotę


    Całość wykonana w garażu, tylko przy użyciu zwykłego lewarka samochodowego, czas około 2 godziny.

    Koszty w zależności jaki się wybierze olej i czy filtry zamienniki czy z ASO.

    Jeżeli komuś pomogłem proszę o kliknięcie na gwiazdkę na dole tej wiadomości, dziękuję!
    Ostatnio edytowane przez Jarosław ; 08-05-2016 o 12:15

Podobne wątki

  1. [159] Czyszczenie odmy - 2.4 JTDm
    Utworzone przez murgal w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 29-04-2022, 22:18
  2. Czyszczenie odmy olejowej
    Utworzone przez MatiMatteo w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-01-2016, 18:55
  3. Czyszczenie odmy jak ?
    Utworzone przez damian7110 w dziale GT
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-11-2015, 11:23
  4. Czyszczenie odmy w JTD - pytanie
    Utworzone przez bastan w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-09-2015, 07:57
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-08-2015, 08:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory