Strona 1 z 11 12345678910 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 105
    Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Lightbulb Olej skrzyni biegów 6MT FPT C635

Witajcie,

Czy ktokolwiek wymieniał olej w skrzyni Julki C635 na inny niż Tutela Gearforce 75W GL-4

Praca tej skrzyni mnie nadal nie satysfakcjonuje nawet na świeżym ww. oleju OEM (porównując ze skrzyniami innych marek aut, którymi jeździłem) i zastanawiam się jak wiele może zależeć od oleju (bo w tak ciasnych 6MT innych marek pracujących na olejach o obniżonym tarciu bywa, że olej wiele zmienia) Mój mechanik z ASO twierdzi, że moja MT po wymianie oleju na świeżą Tutelę Gearforce działa miodzio jak na to auto (w porównaniu z wieloma innymi, które serwisował/naprawiał) i to jeszcze bardziej mnie zastanawia...

Pogrzebałem trochę w sieci i poza Tutelą Gearforce do tej 6MT FPT C635 rekomendowane są:
    - w US (Dodge Dart) olej Mopar # 68092630AA - nie wiem kto go dla nich produkuje i trudno dokopać się do parametrów..
    - Castrol BOT 350 M3 - czekam na potwierdzenie z BP PL czy u nas jest to Castrol Syntrans FE 75W GL-4 bo parametry obu olejów wydają się być takie same.

Po 93kkm lepkość w 100*C oleju OEM w skrzyni mojej Julki spadła do 5,77cSt wiec prawie 20%. Zużycie nie było jakoś kosmicznie podwyższone - ok. 10% wyżej od przeciętnej wartości dla tego typu skrzyń 6MT po takim przebiegu wg statystyk labu.
    Tutela Gearforce to jednak olej syntetyczny pochodzenia mineralnego (MSDS) więc może na syntetyku grupy IV / V uda się uzyskać lepszą pracę skrzyni i niższe zużycie

Chętnie potestuję na swojej Julce bo i tak zamierzam więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia / sugestie to z przyjemnością poczytam

› Więcej...: Olej skrzyni biegów 6MT FPT C635
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

Moderator Romeo Avatar Maciek-156
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED

Domyślnie

Doświadczenia z innych modeli aut marki alfa romeo są takie, że zmiana oleju praktycznie nie ma wpływu na jej pracę. Producent nie przewiduje wymiany oleju w manualnych skrzyniach biegów, tylko ewentualne uzupełnienie poziomu w razie ubytków. Innymi słowy olej ma wystarczyć na całe "życie skrzyni" - tak jest już od modelu AR156
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Domyślnie

Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    zmiana oleju praktycznie nie ma wpływu na jej pracę
    Na taki sam olej OEM - potwierdzam, że praktycznie różnica w pracy skrzyni jest niewielka - stąd moje pytanie o opinie osób, które ewentualnie zmieniły na olej inny niż OEM

Co do olejów przekładniowych 'lifetime' to polecam papier SAE z 2005 roku "The Effect of HeavyLoads on Light Duty Vehicle Axle Operating Temperature". Ten kwit obrazuje jakie są różnice temp oleju przekładniowego w tych samych warunkach testowych w aucie z wymienionym olejem przekładniowym po dotarciu w porównaniu z autem, które jedzie test na oleju fabrycznym:

Po płaskim temp oleju w dotartej przekładni jest ok. 15*C niższa od tej wciąż na oleju fabrycznym
    Podjazd pod wzniesienie 6% - różnica temperatur już sięga 30*C - oczywiście o tyle wyższa w przekładni z olejem fabrycznym

Spaliny tam nie buchają a źródłem ciepła jest tarcie.

Przykładowy wynik testu zużycia obciążonego dyfra oczywiście z magnesem w misce (te same warunki testowe, obciążenie itd):
    mil total - mil na oleju - lepkość - zużycie ppm Fe - jaki olej
    6,869 6,869 14.55 493 fabryczny
    16,766 16,766 14.57 542 fabryczny
    50,994 50,994 14.58 608 fabryczny
    146,764 18,101 14.97 83 Inny olej zgodny z OEM

Te 18k mil ze zużyciem 83ppm po sporym już przebiegu całkowitym przekładni to aż 6x mniej niż zużycie przez pierwsze 7k mil czyli mniej niż połowę tego dystansu - różnica zużycia w przeliczeniu na 1k mil jest więc ponad 12-krotna bo każda przekładnia się dociera.

Nawet uznając że używana skrzynia do Julki jest niedroga a przełożenie + nowy olej to nadal koszty do wytrzymania dla właściciela takieeego autka to pytanie czy 'polisa' za 100zł czyli może 3% tych wydatków w postaci 2L oleju nie jest warta 'wykupienia' aby to ryzyko awarii obniżyć i przedłużyć życie skrzyni
    Serdecznie pozdrawiam,
    ANALIZY OLEJU

Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Domyślnie

Dokopałem się do dokumentacji w US świadczącej o tym, że olej OEM do Darta czyli # 68092630AA to dokładnie Castrol BOT 350 M3 czyli u nas Castrol Syntrans FE 75W GL-4 (nadal czekam na formalne potwierdzenie od BP PL ale wszystko na to wskazuje). Na EU pewnie ten Castrol nie dostał zgody / aprobaty bo tu Grupę Fiata obsługuje wyłącznie Petronas...
    Drogi nie jest więc pójdzie na testy
    p.s.
    Ten olej (20-25% syntetyk PAO) posiada aprobatę Ford WSS-M2C200-D2 i wiem, że w skrzyni 6mt Forda trudno go zastąpić aby skrzynia pracowała lepiej (na niektórych zamiennikach potrafi pracować duuuużo gorzej niestety - szczególnie na zimno) więc może i tutaj uda się zaobserwować taką poprawę
    Serdecznie pozdrawiam,
    ANALIZY OLEJU

Użytkownik Znawca
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 180HP First Edition 2k10

Domyślnie

Jakiś czas temu szukałem właśnie jakiejś alternatywy dla oleju w skrzyni bo też mam wrażenie że ten oem nie do końca jej służy i można by coś poprawić przez wymianę- ale nic sensownego nie znalazłem w temacie 75w a w katalogach jesli chodzi o skrzynie w julce to były tylko puste pola...

Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Domyślnie

Po numerze skrzyni C635 trochę więcej info jest bo skrzynia występuje też w US a tam publikują obszerne katalogi itp. - sprawdzę tego Castrola Do ich przekładniówek nie miałem nigdy zastrzeżeń - to zupełnie inna linia niż silnikowe.
    Serdecznie pozdrawiam,
    ANALIZY OLEJU

Użytkownik Znawca
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto

Domyślnie

A jakby tak coś z zawartością MoS2? Albo jakiejś ceramiki? Z powszechnych opinii wynika że szczególnie to drugie przynosi odczuwalna poprawę. No zawsze można cos takiego dodatkowo zapodać do czystego oleju ;-) castrola używałem dawno- jeszcze kiedy posiadałem boxera ten olej mu bardzo dobrze służył, potem się popsuli przynajmniej właśnie jesli o silnikowe chodzi,ale może w przypadku przekładni jest inaczej, nie ukrywam że na to liczę
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 07-05-2014 o 23:06

Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Domyślnie

Z MoS2 czy nawet tanim WS2 bym uważał bo większość na naszym rynku to taniocha z daleka robiona syntetycznie a takie dodatki są mniej trwałe a wtedy uwalniają siarkę co może mieć przykry wpływ na synchronizatory (korozja) i zdecydowanie skraca interwał wymiany tj. przynajmniej podnosi koszty.
    Co do nanoceramiki to owszem potrafi zdziałać cuda w skrzyniach synchronizowanych tyle, że jest nieodwracalna - pod działaniem wysokiej temp i tarcia odkłada się na metalu i pozostaje tam na bardzo długo.
    Właściwie to podsunąłeś mi pomysł na samodzielne 'ukręcenie' oleju do tej skrzyni na bazie PAO, kilku estrów i nanoceramiki ale to dopiero kiedy Castrol sobie nie poradzi - na razie pójdzie sam/czysty na testy
    Serdecznie pozdrawiam,
    ANALIZY OLEJU

Użytkownik Znawca
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto

Domyślnie

czyli ten Castrol to na te chwile jedyny dostępny i sensowny olej ktory można by zalać w zamian za oem? Jak zmienisz zwróc w szczególności uwagę na synchronizację nie rozruszanej skrzyni (np po nocy) , choć teraz jest w miare ciepło więc pewnie bedzie trudniej dostrzec róznicę
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 08-05-2014 o 10:42

Użytkownik Fachowiec
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010

Domyślnie

Z gotowych na półce w sklepie tak się wydaje.

Dodano po 6 minutes:

Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    zwróc w szczególności uwagę na synchronizację nie rozruszanej skrzyni (np po nocy)
    To u mnie na razie trudno stwierdzić bo startuję z ciepłego garażu - mnie najbardziej boli słabe tempo zmiany przy korzystaniu z Dynamica.
    Jeśli zadziała to powinno pomóc w obu przypadkach - liczę na niższe tarcie (także zimą) oleju z całkiem sporą dolewką PAO.
    Ostatnio edytowane przez wlyszkow ; 08-05-2014 o 11:14 Powód: Dodano
    Serdecznie pozdrawiam,
    ANALIZY OLEJU