Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Temat: Dziwne działanie klimatyzacji

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie Dziwne działanie klimatyzacji

    Hej, spotkał mnie pierwszy problem z moją Julką. Chodzi o działanie klimatyzacji. Wiem, że w naszych Alfach stosuje się sprężarki o zmiennej pojemności i działają one trochę inaczej, początkowo wydawało mi się, że takie zachowanie w mojej Alfie jest całkiem normalne, ale dzisiaj gdy przyszły pierwsze wyższe temperatury (25 stopni) zauważyłem, że to jednak nie do końca prawidłowe, chodzi mi o następujący problem.



    Klimatyzacja w trybie auto działa dosyć nieporadnie. Z nawiewów leci zimne powietrze przez ~minutę, prędkość nawiewu systematycznie spada, następnie z nawiewów zaczyna wiać letnie nie raz nawet ciepłe powietrze, prędkość nawiewu rośnie i tak w kółko, powiązane jest to bezpośrednio z włączaniem się i wyłączaniem sprężarki, myślałem że to anomalie jakiegoś czujnika temperatury/nasłonecznienia/klap, ale nie. W trybie manualnym i temperaturze na LO jest to samo! Bardzo mnie to irytuje gdyż diametralnie wydłuża się czas schładzania wnętrza, w zeszłym roku tego nie było na 100%.

    Podpiąłem dzisiaj Julkę pod kompa i wychodzi na to, że w momencie rozłączania sprężarki auto wysyła do niej sygnał "rozłączyć kompresor" a w trybie manualnym na LO to chyba ja powinienem o tym decydować, prawda?

    Dokonałem wcześniej serwisu klimatyzacji, wydawało mi się, że być może jest za mało czynnika, okazało się że razem z olejem jest prawie 450g - książkowo, więc ta diagnoza odpada.

    Nie mam pojęcia dlaczego to tak działa, jeśli tak ma być to ja już wole z otwartymi oknami jeździć - różnice w temperaturze powietrza z nawiewów są odczuwalne i naprawdę irytują, w aucie nigdy nie robi się "lodówka" a jeśli kierowca tego chcę to powinien to dostać, nie jest co prawda na tyle gorąco żeby siedzieć na ręczniku ale moja 159 zdecydowanie lepiej chłodziła mimo zajechanego kompresora.

    Zobrazuje wam ten problem na wykresie, niestety tylko taki mogłem zrobić gdyż nie mam adaptera numer 3 do ELMa który potrzebny jest do diagnostyki klimy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	57.6 KB
ID:	200071


    W kółkach - praca kompresora, po za kółkami wymuszone wyłączanie - wykres robiony na LO w trybie manualnym. Wentylatory chodzą wzorowo - oba, sprzęgiełko załącza się wzorowo, ale dlaczego je rozłącza..?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar dziadzia82
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Julka 2018 150Mair Veloce . Stelvio Sprint 2020
    Postów
    1,325

    Domyślnie

    klapy wirowe wariują a dokładnie potencjometry w nich.
    Postaraj odłączyć się akumulator na ok.15min.
    Jesli nie pomorze to niestety diagostyka trzeba bedzie sprawdzić czujnik tem klimatyzacji po obu stronach oraz czujnik naświetlenia.

    Ile masz la ten samochód bo moze tez być spowodowanie przytkaniem układu lub wieszajacym sie zaworem oraz czujnikiem cisnienia czynnika (lokalizacja lewa strona na kielichu amorka)

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie

    Ale klapy wirowe chyba by nie rozłączały klimatyzacji prawda? Zaraz zrobię adaptację aczkolwiek ich wychyły w kompie były w normie i odczyty pokrywały się z założonymi - wiem bo byłem u magika od klimy o czym chciałbym teraz powiedzieć.

    Sprawa wygląda tak, że do prawie niczego nie doszedł mimo, że jest najlepszy w regionie, odesłał mnie do elektronika gdzie udam się w poniedziałek. Podpięliśmy alfę pod manometry, tam sytuacja wyglądała dosyć podobnie do wykresu, ciśnienia w normie, po stronie niskiego ciśnienia nie spadało poniżej 9 barów co zastanawiało trochę. Czujnik ciśnienia klimatyzacji (było podejrzenie że walnięty) został wpięty "w drugi obieg" (nie wiem jak to określić, ciśnienie miał podawane z butli) i okazało się, że klimatyzacja nie rozłącza sprężarki tak szybko ale temperatura z nawiewów i tak nie spada poniżej 12 stopni, facet powiedział że po wpięciu tego czujnika do mojego układu nie będzie żadnej poprawy, pragnę dodać że taka sama alfa obok robiła w tych warunkach 5-6 stopni. Gruba rura od klimy w mojej alfie robiła się bardzo szybko lodowata - tak jak być powinno. Udało mi się natomiast znaleźć poszlakę - rozłączanie klimatyzacji powiązane jest z czujnikiem antyszronowym. Alfa obok podawała z odczytów temperaturę na nim ok 5 stopni niezależnie od czasu, natomiast moja zaczynała od 6-8stopni i temperatura ta systematycznie spadała aż do 1,5-2 stopni gdzie następowało odłączanie kompresora, po ogrzaniu się czujnika do około 6 stopni kompresor znowu rusza i tak w kółko. Pytanie: co sprawia, że to dziadostwo marznie? Nie uśmiecha mi się rozmontować pół auta dla pieprzonego czujnika w nagrzewnicy.
    [MENTION=35971]dziadzia82[/MENTION]

    Możesz mi powiedzieć jakie czujniki mogę jeszcze sprawdzić oprócztego przy kielichu pasażera?

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie

    ok Panowie jeśli ktoś będzie miał podobny problem warto sprawdzić czujnik antyszronowy. jest on tuż przed filtrem kabinowym (czarna okrągła wtyczka). Wysunalem swój o 5mm i przestało rozlaczac sprężarke. temp z nawiewow 5 stopni. problem rozwiązany

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Gratsy, że się udało.

    Czy dobrze rozumiem, że przy ustawieniu LO po chwili z nawiewów powinno leciec powietrze o temp. ok. 5 C i tak powinno być cały czas, aż cały samochód "zamarznie"?

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie

    Mniej więcej tak - klimatyzacja na low powinna dmuchać cały czas zimniutkie powietrze u mnie falowało - 11 stopni, 20 stopni, 13 stopni, 17 stopni, 11 stopni itd. itp., a teraz 5-6 i stoi.

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    a da się sprawdzić jakie powietrze dmucha (bez wizyty w serwisie klimy ) ?

  8. #8
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar oleksy00
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Wrocław/Ostrzeszów, Poland
    Auto
    Giulietta QV 280HP/434Nm
    Postów
    272

    Domyślnie

    Termometr w środkowy nawiew, mniej więcej połowa szybkości wentylatora, LO na klimatroniku i po kilku minutach odczytujesz, chyba że masz taki z kabelkiem to dynamicznie możesz patrzeć ewentualnie kabel elm, adapter nr 3 i mesem też dojdziesz

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    u siebie zaobserwowałem dziwne działanie klimy:
    1. w trybie auto działa super, jak ustawie "lo" to idzie mrozić kurczaki w kabinie, a przy temperaturach na termometrze 27-29 stopni jak ostatnio ustawiam sobie 20-21 w kabinie i jest idealnie.
    2. jak nie włączę trybu auto, ustawie temperature "lo" (czy jakąkolwiek inną poniżej panującej na zewnątrz) to ledwo co chłodzi, przy czym nie ma znaczenie ustawienie kierunku nawiewów tudzież siły nawiewu.

    czy to tylko tak u mnie ?

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Chyba tylko u Ciebie (jeśli masz jednocześnie włączone AC oczywiście)... Za to w MY2014 jest tak, że temperaturę mam ustawioną na 25,5 C, bo poniżej można umrzeć z zimna. Za to jak rano jest 19 C, to najpierw zaczyna mocno grzać (!!! - nawet, jeśli mam temp. ustawioną na 22 C), by po chwili zacząć mrozić tak, że nie da się wytrzymać. Mam nadzieję, że zrobili jakąś aktualizację, bo to najgorzej działająca automatyczna klima, z jaką miałem do czynienia.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

Podobne wątki

  1. [159] dziwne działanie ogrzewania i zarazem klimatronika
    Utworzone przez olas1982 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-09-2014, 18:13
  2. Wymiana panela climatronic a działanie klimatyzacji
    Utworzone przez kami_l w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 20:52
  3. Dziwne zachowanie klimatyzacji
    Utworzone przez porterneon w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-06-2013, 15:08
  4. [147] Dziwne działanie skrzyni
    Utworzone przez POLO w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 17:12
  5. Dziwne działanie sprzęgła
    Utworzone przez mlodyx21 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 11:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory