Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Zdarzający się brak wspomagania po odpaleniu, ikona akumulatora

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Zefir
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta JTDm 170 TCT
    Postów
    195

    Domyślnie Zdarzający się brak wspomagania po odpaleniu, ikona akumulatora

    Witam Szanownych Użytkowników tego forum. Próbowałem coś znaleźć na nurtujący mnie temat, ale jedynie w przypadku Mito i podczas jazdy zdarzał się podobny problem.
    Otóż zdarza się co jakiś czas (powiedzmy raz-dwa dziennie) przy wielokrotnym odpalaniu, że brak jest wspomagania układu kierowniczego, a na wyświetlaczu pojawia się ikonka akumulatora. Wyjęcie i ponowne włożenie kluczyka, odpalenie załatwia sprawę. Wydaje się, że najwłaściwszy trop to niedoładowany lub zużyty już akumulator (5lat), tylko dlaczego raz to ma miejsce, innym razem nie? Czy może problem leży gdzie indziej?
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    powolny pad aku- czasem następuje gwałtowny spadek napięcia i wówczas odcina prąd od urządzeń typu wspomaganie. Niepokoi mnie ta ikonka aku - moze oznaczać też pad altka. Sprawdź ładowanie i poziom naładowania aku- także w spoczynku.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Zefir
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta JTDm 170 TCT
    Postów
    195

    Domyślnie

    A więc tok rozumowania jak najbardziej słuszny z akumulatorem. Może doprecyzuje z tą ikonką akumulatora. Przy odczekaniu wszystko gaśnie jak należy, po odpaleniu czuć wyraźny opór na kierownicy i za chwilę pojawia się ta sygnalizacja akumulatora na centralnym wyświetlaczu. Mnie zastanawiało dlaczego to ma taki nieregularny charakter, skoro akumulator dajmy na to jest padnięty, to powinno pojawiać się za każdym razem lub przynajmniej bardzo często.
    Dziękuję bardzo za podpowiedź, zacznę od sprawdzenia akumulatora i ładowania.

  4. #4
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Może nie łączy ci klema?
    Może masz uszkodzony bezpiecznik główny/ nie jest przepalony-po prostu nie łączy /
    Może jest więcej możliwości
    Ale akumulator i alternator to pierwsi do sprawdzenia
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    aku może mieć zwarcie na celi albo być bliski ogólnego zużycia i raz będzie oki a raz objaw pad-u jak wyżej altek i aku do sprawdzenia na pracującym silniku i w spoczynku.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Zefir
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta JTDm 170 TCT
    Postów
    195

    Domyślnie

    Witam ponownie. Odświeżam wątek, bo dziś zakupiłem i został zamontowany w moim aucie ten akumulator Varta Silver 70AH 760A
    AGM licząc na to, że problem z tego wątku zniknie definitywnie. Po pracy systemu S/S widać zdecydowanie różnicę w stosunku do poprzedniego. Zresztą po pomiarach zostało stwierdzone, że jest stary był już na wyczerpaniu. Ale jakież było moje zdziwienie, gdy znowu pojawił się problem z odcięciem układu wspomagania po odpaleniu samochodu. Na komputerze pojawia się ikona akumulatora i nie pracuje wspomaganie. Ponowne przekręcenie zapłonu i odpalenie załatwia sprawę. Nie zdarza się to nigdy po wyłączeniu silnika przez S/S. Przyznam, że jestem trochę zdruzgotany, bo liczyłem, że to jednak kwestia tego akumulatora. Teraz zastanawiam się czy to nie jakaś awaria ukł. wspomagania, choć takowa jest inaczej sygnalizowana na komputerze. Jak była robiona diagnostyka komputerowa przy okazji przeglądu, to oprócz rzeczywiście nie najlepszych parametrów akumulatora pojawił się jakiś błąd czujnika wspomagania. Wtedy jednak głównym tropem był akumulator. Teraz trzeba się zastanowić czy to jest aż tak poważna sprawa, a może to kwestia jakiegoś złego odczytu-pomiaru napięcia przez komputer lub inna banalna sprawa i stąd ten sygnalizowany akumulator. Może ktoś z użytkowników coś podpowie lub może
    miał podobny problem, choć jeśli chodzi o Giulietty, to nie ma informacji o takich usterkach.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zefir Zobacz post
    Witam ponownie. Odświeżam wątek, bo dziś zakupiłem i został zamontowany w moim aucie ten akumulator Varta Silver 70AH 760A
    AGM licząc na to, że problem z tego wątku zniknie definitywnie. Po pracy systemu S/S widać zdecydowanie różnicę w stosunku do poprzedniego. Zresztą po pomiarach zostało stwierdzone, że jest stary był już na wyczerpaniu. Ale jakież było moje zdziwienie, gdy znowu pojawił się problem z odcięciem układu wspomagania po odpaleniu samochodu. Na komputerze pojawia się ikona akumulatora i nie pracuje wspomaganie. Ponowne przekręcenie zapłonu i odpalenie załatwia sprawę. Nie zdarza się to nigdy po wyłączeniu silnika przez S/S. Przyznam, że jestem trochę zdruzgotany, bo liczyłem, że to jednak kwestia tego akumulatora. Teraz zastanawiam się czy to nie jakaś awaria ukł. wspomagania, choć takowa jest inaczej sygnalizowana na komputerze. Jak była robiona diagnostyka komputerowa przy okazji przeglądu, to oprócz rzeczywiście nie najlepszych parametrów akumulatora pojawił się jakiś błąd czujnika wspomagania. Wtedy jednak głównym tropem był akumulator. Teraz trzeba się zastanowić czy to jest aż tak poważna sprawa, a może to kwestia jakiegoś złego odczytu-pomiaru napięcia przez komputer lub inna banalna sprawa i stąd ten sygnalizowany akumulator. Może ktoś z użytkowników coś podpowie lub może
    miał podobny problem, choć jeśli chodzi o Giulietty, to nie ma informacji o takich usterkach.
    Pozdrawiam
    W firmowej Pandzie się to u mnie w pracy zdarzało, tak jak się pojawiło tak samo znkło po jakiś 2-3 tygodniach, choć nie powiem wkurzało to wszystkich bo wspomaganie siadało. Dobrze że tam kółka jak w taczce

    Może MES ma jakąś adaptacje wspomagnia albo coś takiego??
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Zefir
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta JTDm 170 TCT
    Postów
    195

    Domyślnie

    Najczęściej zdarzało się to, gdy po odpaleniu przejechany był krótki odcinek. Ponowne odpalenie często już odcinało wspomaganie, potem konieczny był reset. Ale zdarzały się dni, gdy nic się nie działo. Np. po wymianie rozrządu był spokój i już się ucieszyłem, że może mechanik coś przypadkiem ruszył i naprawił
    A o co chodzi z tą adaptacją?

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    Hmmm, z tego co pamiętam to po wymianie akumulatora powinno się dokonać kalibracji układu kierowniczego albo poprzez przekręcenie kierownicy w lewo i prawo do oporu (albo w prawo i w lewo ) lub poprzez przejechanie jakiegoś odcinka na wyprostowanych kołach. (ja musiałem tak zrobić po wymianie aku, bo miałem komunikat o awarii wspomagania kierownicy)

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Zefir
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta JTDm 170 TCT
    Postów
    195

    Domyślnie

    Cytat Napisał mks Zobacz post
    Hmmm, z tego co pamiętam to po wymianie akumulatora powinno się dokonać kalibracji układu kierowniczego albo poprzez przekręcenie kierownicy w lewo i prawo do oporu (albo w prawo i w lewo ) lub poprzez przejechanie jakiegoś odcinka na wyprostowanych kołach. (ja musiałem tak zrobić po wymianie aku, bo miałem komunikat o awarii wspomagania kierownicy)
    Akumulator wymieniany był przy użyciu urządzenia podtrzymującego zasilanie komputera, wpiętego w gniazdo diagnostyki. Zakładam więc, że system widząc obecność zasilania nie wymagał inicjacji układu wspomagania. Zresztą jeśli nawet, to zaraz potem jechałem jakiś tam prosty odcinek, a błąd dotyczy niby akumulatora, a nie samego układu wspomagania. Gdzieś na forum Punto były opisane podobne objawy, które jednak zdarzały się podczas jazdy. Też chodziło o jakiś czujnik, a konsekwencją była wymiana całej kolumny kierowniczej

Podobne wątki

  1. [159] przy odpaleniu brak reakcji
    Utworzone przez Kamil Żak w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 28-06-2016, 11:08
  2. brak reakcji po podłączeniu akumulatora,brak zapłonu
    Utworzone przez krzys-krzys w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 08-12-2013, 22:13
  3. Po odpaleniu brak mocy 2.4 JTD
    Utworzone przez banannd w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-07-2013, 19:39
  4. Awaria wspomagania kierownicy i ładowania akumulatora.
    Utworzone przez szerszeń w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-03-2010, 23:03
  5. [156 2.4 jtd] Brak ładowania akumulatora
    Utworzone przez hcbass w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 13:37

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory