Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Pytanie o skrzynię TCT

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    3

    Domyślnie Pytanie o skrzynię TCT

    Siema, mój pierwszy wątek, tematyka podobna jak w dziesiątkach innych postów od których przejrzenia zacząłem, jednak w żadnym nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na moje pytanie. Zakupiłem dla dziewczyny dwa miesiące temu Giuliette 2013r 2.0 jtd ze skrzynią TCT. Na jeździe próbnej i przy odbieraniu samochodu auto zawsze było nagrzane więc nie dostrzegłem tego problemu. Gdy odpalam auto po nocy i jest zimne to pierwsze metry to istna katorga. Skrzynia bardzo mocno szarpie na niskich biegach. Są to naprawdę mocne uderzenia. Wystarczy chwila, żeby olej złapał temperaturę i wszystko się uspokaja. Czy wymiana oleju może przynieść oczekiwaną poprawę? Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? I jeszcze jedno pytanie. Auto po wrzuceniu biegu D lub R i puszczeniu hamulca toczy się niechętnie. Nigdy nie miałem do czynienia z tą skrzynią ale jeździłem wieloma automatami i każde po puszczeniu hamulca jechało. Czy to taka uroda tej skrzyni czy jest to jakiś niepokojący objaw. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przebieg 155k.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Gorzów Wlkp.
    Auto
    Giulietta VELOCE
    Postów
    87

    Domyślnie

    Jest gdzieś wątek o szarpiących TCT. Zacznij od rzeczy prostych i nie rujnujących finansowo.
    Czyli upgrade softu skrzyni. Niektórym to pomagało.
    Co do ruszania przy puszczeniu hamulca, mogę tylko potwierdzić, że tak jest. Auto zaczyna się toczyć.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Silesia
    Auto
    156
    Postów
    366

    Domyślnie

    U mnie ( też mam 2.0 jtd z TCT) po puszczeniu hamulca przy położeniu D lub R auto zaczyna się "toczyć" ale to jest bardzo delikatne w porównaniu do aut z klasycznymi automatami gdzie toczenie było bardzo wyraźne. Nie toczy się tylko w przypadku gdy hill holder trzyma hamulec.
    A co do twojego problemu to u mnie na zimnym silniku wszystko jest w porządku nic nie szarpie.
    Jesteś w stanie podejrzeć jaką masz wersje softu w skrzyni?

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar revir85
    Dołączył
    02 2018
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Byla Giulietta 12' 2.0 jtdm2 TCT SPORT Bedzie Giulia
    Postów
    55

    Domyślnie

    Mi na zimnym czasem przyszarpie ale to na prawdę delikatnie szczególnie w zimne mrożne dni...
    Zmień olej w skrzyni i układzie sterowania plus zaaktualizuj soft i powinno pomoc...
    Mi tez sie bardzo nie chętnie toczy po wrzuceniu biegu.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    3

    Domyślnie

    dzięki, myślę, że jak dostanę się do kogoś sensownego kto mi zaktualizuje oprogramowanie skrzyni to olej też wymienię od razu, oby pomogło

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Silesia
    Auto
    156
    Postów
    366

    Domyślnie

    Cytat Napisał SunFireX Zobacz post
    dzięki, myślę, że jak dostanę się do kogoś sensownego kto mi zaktualizuje oprogramowanie skrzyni to olej też wymienię od razu, oby pomogło
    Aktualizacja softu to raczej tylko ASO trzeba mieć Examinera do tego.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Starachowice
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    168

    Domyślnie

    Miał ktoś podobne problemy z szarpaniem? U mnie po nocy jest podobnie ale tylko przy zmianie z 1 na 2 po nocnym postoju. Potem reszta wskakuje juz ładnie. Nie podoba mi sie tez redukcja biegów przy dohamowywaniu przez światłami. Redukcja 3 na 2 tez nie jest zbyt delikatna. Jesli redukuje biegi sam, łopatkami to w zasadzie problemu nie ma. Mam wymienione oleje w skrzyni, aktywatorze tct oraz kalibrację skrzyni. Soft został stary, bo podobno auto nie domagało sie aktualizacji.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    3

    Domyślnie

    Sytuacja wygląda następująco. Po przewertowaniu wszystkich tematów i wątków z forum postanowiłem zadzwonić do automobile torino Kraków w celu umówienia się na wymianę oleju w skrzyni. Pan, z którym rozmawiałem zdawał się być „ogarnięty” w temacie, zasugerował, że wymiana oleju przy tym przebiegu nie jest konieczna, a objawy wskazują na rozkalibrowane sprzęgła. Zaproponowano mi diagnostykę komputerową w cenie 180 zł w tym kalibrację sprzęgieł w cenie. Umówiłem się na wczoraj. Po przyjechaniu na miejsce (300km) dowiedziałem się od innego Pana, że nie robią czegoś takiego jak kalibracja sprzęgieł (???), mogą je jedynie wymienić. Trochę się wdaliśmy w dyskusje, w końcu Alfa wjechała na serwis. Żadnych błędów w skrzyni, w silniku, jakieś ze dwa błędy z klimy, sprawdzony olej w skrzyni, zrobiona adaptacja skrzyni, wszystko w cenie 134 zł. Powrót następne 300 km, dzisiaj rano odpalam, skrzynia dalej szarpie...... ma ktoś jeszcze jakiś pomysł ?

  9. #9
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    matyczna pralka Samochód: Giulia 2.0 MY21
    Postów
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał SunFireX Zobacz post
    Siema, mój pierwszy wątek, tematyka podobna jak w dziesiątkach innych postów od których przejrzenia zacząłem, jednak w żadnym nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na moje pytanie. Zakupiłem dla dziewczyny dwa miesiące temu Giuliette 2013r 2.0 jtd ze skrzynią TCT. Na jeździe próbnej i przy odbieraniu samochodu auto zawsze było nagrzane więc nie dostrzegłem tego problemu. Gdy odpalam auto po nocy i jest zimne to pierwsze metry to istna katorga. Skrzynia bardzo mocno szarpie na niskich biegach. Są to naprawdę mocne uderzenia. Wystarczy chwila, żeby olej złapał temperaturę i wszystko się uspokaja. Czy wymiana oleju może przynieść oczekiwaną poprawę? Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? I jeszcze jedno pytanie. Auto po wrzuceniu biegu D lub R i puszczeniu hamulca toczy się niechętnie. Nigdy nie miałem do czynienia z tą skrzynią ale jeździłem wieloma automatami i każde po puszczeniu hamulca jechało. Czy to taka uroda tej skrzyni czy jest to jakiś niepokojący objaw. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przebieg 155k.
    Za swoje pieniądze? A jak cię puści w trąbę?

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Giulietta Veloce
    Postów
    98

    Domyślnie

    Cytat Napisał SunFireX Zobacz post
    Sytuacja wygląda następująco. Po przewertowaniu wszystkich tematów i wątków z forum postanowiłem zadzwonić do automobile torino Kraków w celu umówienia się na wymianę oleju w skrzyni. Pan, z którym rozmawiałem zdawał się być „ogarnięty” w temacie, zasugerował, że wymiana oleju przy tym przebiegu nie jest konieczna, a objawy wskazują na rozkalibrowane sprzęgła. Zaproponowano mi diagnostykę komputerową w cenie 180 zł w tym kalibrację sprzęgieł w cenie. Umówiłem się na wczoraj. Po przyjechaniu na miejsce (300km) dowiedziałem się od innego Pana, że nie robią czegoś takiego jak kalibracja sprzęgieł (???), mogą je jedynie wymienić. Trochę się wdaliśmy w dyskusje, w końcu Alfa wjechała na serwis. Żadnych błędów w skrzyni, w silniku, jakieś ze dwa błędy z klimy, sprawdzony olej w skrzyni, zrobiona adaptacja skrzyni, wszystko w cenie 134 zł. Powrót następne 300 km, dzisiaj rano odpalam, skrzynia dalej szarpie...... ma ktoś jeszcze jakiś pomysł ?
    Hehehe :-)
    Ja im dupę trułem z moją skrzynią . Ja mam fakturę na której mam napisane że kalibrowali sprzęgła :-), nic nie pomogło. Olej zmieniałem, ale oleju i filtru w układzie sterowania nie zmieniałem (mam 50tkm).
    Tutaj jest fajny materiał Chrisa nt. automatów (mercedes jest pacjentem) https://youtu.be/E1wRjCfgZYA

    Moja obserwacja jest taka że skrzynia zawsze szarpie kiedy przy zmianie biegu z 1 na 2 puszczam gaz. I wtedy szarpie mocno. Zawsze to się dzieje kiedy wyjadę z garażu, jadę podjazdem do drogi, kiedy dojeżdżam do drogi jest już 2.5k obrotów, wbija 2 a ja wtedy puszczam gaz i naciskam hamulec, bo droga i trzeba popatrzeć. No a skrzynia wtedy przy zmianie na 2 szarpnie.
    Moja druga obserwacja jest taka że jeżeli trzymam gaz to skrzynia przeciąga obroty (N do 3.5 w D do ~4k/4.5k), ale jeżeli jest ponad 3k i puszczasz delikatnie gaz to skrzynia wbija wyższy bieg. O takie czytanie "kierowca chce przyśpieszać to trzymam obroty żeby moment z mocą był .... o kierowca już nie chce przyśpieszać, to wbija wyższy bieg żeby mniej palić".

    Ja generalnie nauczyłem się wbijać biegi manetkami, w sumie wbijam tylko do góry przy 2.5/3k obrotów.

Podobne wątki

  1. Szybkie pytanie o skrzynię
    Utworzone przez macieqy w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-02-2015, 00:53
  2. 2,4 10V pytanie o skrzynię biegów
    Utworzone przez Johny3 w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 14-01-2015, 01:07
  3. Skrzynię biegów do 2,4 JTD CF3
    Utworzone przez color w dziale Sprzedam części
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-06-2012, 21:02
  4. Skrzynię do Gtv 2.0 TS (150 PS) 5 biegów po 99'
    Utworzone przez mario1942 w dziale Kupię części
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-05-2012, 15:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory