Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: zmiana rozmiaru opon

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Auto
    MITO
    Postów
    5

    Domyślnie zmiana rozmiaru opon

    witam zastanawiam się nad zmianą rozmiaru opon na wielosezonówki obecnie mam rozmiar195/r15/55 chciałbym 185/r15/65 miał ktoś doświadczenie w tym zakresie ?

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    511

    Domyślnie

    Albo źle odczytałeś, albo masz nieprawidłowy rozmiar założony.
    Przy feldze 15 calowej powinno być 185/65/ lub najbardziej zbliżony rozmiar 195/60.
    Jak widać w tabelce, standardowo 195/55 wychodziło na feldze 16.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	31.6 KB
ID:	263092

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Zmieniaj te opony bo w przypadku zdarzenia drogowego masz podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Cytat Napisał DmX Zobacz post
    Zmieniaj te opony bo w przypadku zdarzenia drogowego masz podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.
    Nie piszcie takich bzdur.
    Z OC nie mogą Ci odmówić wypłaty odszkodowania jeśli jesteś poszkodowanym.

    Sprawa musiałaby trafić do sądu jeszcze na etapie ustalenia sprawcy i udowodnić Ci, że rozmiar opon przyczynił się do spowodowania kolizji.

    Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    czytaj ze zrozumieniem ,masz podstawę ,słowo klucz ,nie napisane jest że nie wypłacą.

    a ja proponuję taką sytuację ,rozwalasz kogoś na drodze i ktoś na podstawie rzeczoznawczy idzie do sądu ,Ty oczywiście masz oc ,bo ktoś zauważa że rozmiar opon bez homologacji ......
    Ostatnio edytowane przez DmX ; 29-10-2019 o 13:20

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    I nic, nadal nie masz żadnej podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania z Twojego OC poszkodowanemu.

    Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno wymienia wyłączenia ubezpieczenia odpowiedzialności OC, bądź sytuacje z tzw. regresem i zgodnie z Art. 38 i 43 tejże ustawy są to:

    Art. 38. 1. Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:
    1) polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez
    kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona;
    2) wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;
    3) polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;
    4) polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

    Art. 43. Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi
    Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
    1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
    2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
    3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
    4) zbiegł z miejsca zdarzenia.


    Proszę podaj mi podstawę prawną rzekomej podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania.

    Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 29-10-2019 o 19:45

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Rozmiar opon inny niż homologowany może się jedynie pośrednio przyczynić do rozstrzygnięcia w kwestii winy za zdarzenie drogowe, a nie kwestii wypłaty odszkodowania.

    Ale wtedy w sądzie musi zapaść wyrok, że rozmiar opon przyczynił się do powstania zdarzenia drogowego.

    Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar kiluk
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 1.9 8v 2009, Giulia 2.0 2016
    Postów
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał bart66621 Zobacz post
    witam zastanawiam się nad zmianą rozmiaru opon na wielosezonówki obecnie mam rozmiar195/r15/55 chciałbym 185/r15/65 miał ktoś doświadczenie w tym zakresie ?
    kupiłem dla lubej mito 1.3D z oponami 185/65/15.
    liche to były oponki, wąziutkie słbao trzymające i słabo wypełniają nadkola.

    Ale nie planowałem wymiany felg, auto jeździ 95% po mieście jako dzieciowóz, nie atakuje łuków z dużą prędkością,
    więc założyłem 195/60/15 - na zimę nokian WR D4, na lato Uniroyal Rainexpert3.
    te z kolei jeszcze mniej wypełniają nadkola, natomiast ta szerokość to takie minimum moim zdaniem.

    założyłbym 205, ale wtedy by były za szerokie do felgi.

    PS rainexpert3 jest tak pocięty kanałami, że realnie 50% szerokości opony ma kontakt z podłożem, a i tak na suchym auto staje dęba bez ABS.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    FXX kończymy ten temat ,ja żyje w Polsce a tu firmy ubezpieczeniowe robią wolna Amerykankę ,więc wole mieć wsio tak jak przewidział producent (a nie kupie tańsze oponki nie homologowane do auta), żeby potem nie musieć latami udowadniać że nie jestem wielbłądem.

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Cytat Napisał DmX Zobacz post
    FXX kończymy ten temat ,ja żyje w Polsce a tu firmy ubezpieczeniowe robią wolna Amerykankę ,więc wole mieć wsio tak jak przewidział producent (a nie kupie tańsze oponki nie homologowane do auta), żeby potem nie musieć latami udowadniać że nie jestem wielbłądem.
    Ja nie neguje tego czy ktoś ma wszystko zgodne z instrukcją, czy nie, a jedynie pisanie bzdur o podstawie do odmowy wypłaty odszkodowania.

    Akurat trochę te sprawy znam od drugiej strony, bo moja siostra pracuje w kancelarii, która rezprezentuje kilka TU w sądach w tego typu sprawach.

    Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Wybór rozmiaru opon
    Utworzone przez barabarz111 w dziale GT
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-03-2017, 18:44
  2. Zmiana opon na zimowe
    Utworzone przez Norek212 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-10-2016, 13:56
  3. [159] Opony - zmiana rozmiaru z 235/45R18 na 245/40R18
    Utworzone przez Matras w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-03-2016, 07:04
  4. zmiana rozmiaru z 205/55/r16 na 215/55/r16 ?
    Utworzone przez Nitro w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-03-2012, 19:57
  5. [146] zmiana profilu opon na większy
    Utworzone przez wk11 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-08-2008, 09:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory