Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Temat: Niezidentyfikowane brzęczenie 1.4 T-Jet

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Mrseeba03
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB / Ibiza V 1.0 TSI
    Postów
    217

    Domyślnie Niezidentyfikowane brzęczenie 1.4 T-Jet

    Panowie,
    Moja Julka powraca z nowymi problemami, a właściwie to z ciągiem dalszym przypadłości, którą trochę ignorowałem, aczkolwiek mocno mnie irytującą
    Przechodząc do sedna - w kabinie podczas hamowania silnikiem, bądź operowania pedałem przyspieszenia na postoju słyszalne jest brzęczenie, grzechotanie, czy metaliczny rezonans / zwał jak zwał. Dźwięk jest najbardziej donośny przy hamowaniu silnikiem po mocniejszym przyspieszaniu oraz w trakcie zmiany biegów 1 na 2 po wciśnięciu sprzęgła (wciskam, sprzęgło rozłącza i od razu jest "grrrr"). Na postoju przy kolejnych próbach wywołania z czasem ustępuje. Wciśnięcie pedału sprzęgła podczas jazdy sprawia, że donośność dźwięku maleje. Na postoju podobnie - jak wcisnę sprzęgło i zwiększam obroty jest słabiej słyszalny, aczkolwiek jest.

    Na zewnątrz niewiele słychać na podnośniku - sprawdzane na szybko przez mechanika.

    Myślałem, że to osłona kolektora wydechowego, która miała ukręconą jedną szpilkę mocującą, ew. osłony turbosprężarki - wymieniony kolektor i turbo na nowe, osłona i śruby, podkładki nowe... dźwięk ten sam W tracie prac wykonywany test - osłony zdemontowane, silnik odpalony i dźwięk do wychycenia.

    Później padło podejrzenie na blachę między blokiem silnika, a skrzynią. Mocowanie poprawione, miejscowo podklejone niepalnym filcem + sprzęgło, dwumas, wysprzęglik wymieniane - to samo co wyżej / bez efektu.

    Nie potrafię bliżej określić od jakiego czasu efekt występuje, jednak znalazłem nagranie sprzed ~15tyś.km, gdzie jest to słyszalne. Powoli dostaję szału podczas jazdy po mieście, gdyż dźwięki słyszalne są najmocniej przy ruszaniu ze skrzyżowań i jeździe w korku. Zmiana biegu z 1 na 2 to katorga dla mych uszu. Zresztą, starałem się to uchwycić na załączonym pliku video.

    Może ktoś z Was spotkał się z podobną przypadłością? Może to jakiś znany temat? Proszę o jakieś naprowadzenie na właściwe tory, bo jazda autem zamiast sprawiać przyjemność przyprawia mnie o ból głowy.


  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomkoziolek
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta QV 1,4 MA 170 kM
    Postów
    603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mrseeba03 Zobacz post
    Panowie,
    Moja Julka powraca z nowymi problemami, a właściwie to z ciągiem dalszym przypadłości, którą trochę ignorowałem, aczkolwiek mocno mnie irytującą
    Przechodząc do sedna - w kabinie podczas hamowania silnikiem, bądź operowania pedałem przyspieszenia na postoju słyszalne jest brzęczenie, grzechotanie, czy metaliczny rezonans / zwał jak zwał. Dźwięk jest najbardziej donośny przy hamowaniu silnikiem po mocniejszym przyspieszaniu oraz w trakcie zmiany biegów 1 na 2 po wciśnięciu sprzęgła (wciskam, sprzęgło rozłącza i od razu jest "grrrr"). Na postoju przy kolejnych próbach wywołania z czasem ustępuje. Wciśnięcie pedału sprzęgła podczas jazdy sprawia, że donośność dźwięku maleje. Na postoju podobnie - jak wcisnę sprzęgło i zwiększam obroty jest słabiej słyszalny, aczkolwiek jest.

    Na zewnątrz niewiele słychać na podnośniku - sprawdzane na szybko przez mechanika.

    Myślałem, że to osłona kolektora wydechowego, która miała ukręconą jedną szpilkę mocującą, ew. osłony turbosprężarki - wymieniony kolektor i turbo na nowe, osłona i śruby, podkładki nowe... dźwięk ten sam W tracie prac wykonywany test - osłony zdemontowane, silnik odpalony i dźwięk do wychycenia.

    Później padło podejrzenie na blachę między blokiem silnika, a skrzynią. Mocowanie poprawione, miejscowo podklejone niepalnym filcem + sprzęgło, dwumas, wysprzęglik wymieniane - to samo co wyżej / bez efektu.

    Nie potrafię bliżej określić od jakiego czasu efekt występuje, jednak znalazłem nagranie sprzed ~15tyś.km, gdzie jest to słyszalne. Powoli dostaję szału podczas jazdy po mieście, gdyż dźwięki słyszalne są najmocniej przy ruszaniu ze skrzyżowań i jeździe w korku. Zmiana biegu z 1 na 2 to katorga dla mych uszu. Zresztą, starałem się to uchwycić na załączonym pliku video.

    Może ktoś z Was spotkał się z podobną przypadłością? Może to jakiś znany temat? Proszę o jakieś naprowadzenie na właściwe tory, bo jazda autem zamiast sprawiać przyjemność przyprawia mnie o ból głowy.

    Podobny efekt dawała poluzowana sztanga gruszki przy turbo. Zobacz na YT ten link

    https://www.youtube.com/watch?v=MuwUcS0HiyA

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Mrseeba03
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB / Ibiza V 1.0 TSI
    Postów
    217

    Domyślnie

    Chyba zupełnie przypadkiem udało się wyeliminować, a przynajmniej mocno ograniczyć efekt brzęczenia z nagrania.
    Wymienione zostały wszystkie trzy gumy mocujące układ wydechowy. Przejeżdżając jakieś 20km i mocno wsłuchując się w natężenie dźwięku określiłbym, że zanikło w jakichś 80%.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Mrseeba03
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB / Ibiza V 1.0 TSI
    Postów
    217

    Domyślnie

    Guzik, niestety efekt nadal występuje.

    Co to do jasnego gwinta może być? Osłony turbo i kolektora wydechowego posprawdzane ze sto razy. Testowałem na zdemontowanych - efekt cały czas słyszalny. Po wymianie gum wydechu przez chwilę miałem wrażenie, że się uspokoiło - myślenie życzeniowe. Wciąż każde schodzenie z obrotów, każda zmiana biegów, czy wciśnięcie gazu na postoju to metaliczne brzęczenie.

    Słyszalne jest od strony kierowcy, gdzieś zaraz za podszybiem. Tyle tylko, że tam nic nie ma co mogłoby taki efekt dawać. Jako, że wymieniłem prawą poduszkę silnika i tylny luzak pod skrzynią, zamówiłem jeszcze lewą.
    Może to silnik się zaczął źle układać i obciąża mocniej zużytą poduchę (?)

    Jakieś inne sugestie, podpowiedzi, pomysły??? Już naprawdę mi ręce opadają. Auto jest super, ale ten drobiazg mi nie pozwala się cieszyć jazdą

  5. #5
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    A sam wydech , plecionka, katalizator i tłumiki?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    W Lancerze miałem problem z mocowanie elementów.. wydechu(?) tj. osłony katalizatora - brzęczało przy ruszaniu.
    Jak dla mnie ewidentnie mechaniczny rezonans. Spróbuj na postoju na jałowym dać gazu i odpuszczać w różny sposób, a druga osoba niech patrzy.. co jest. Druga opcja to sprawdzenie w ruchu, ale to może być nie takie łatwe przy 30km/h,

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,475

    Domyślnie

    ja bym zaczął od sprawdzenia układu wydechowego pod kątem czy wkłady- katalizator, po poszczególne puszki się nie wysypały. Dodatkowo posprawdzaj osłony termiczne w tunelu - nie tylko pod maską ale do samego tylu- czasem echo się niesie- szczególnie złudne jest to właśnie w samochodach. Ponadto trzeba sprawdzić czy układ czegoś nie dotyka lub czy może potencjalnie dotykać - może po demontażu coś się przesunęło?
    Następnie to sprawdzenie wszystkich możliwych mocowań śrubowych pod maską i od dołu - ja miałem przypadek (nie w Julce) obluzowanego mocowania..klaksonu. Dzwoniło jak na wieży kościelnej.
    Co jeszcze do sprawdzenia - łożyska alternatora i sprzęgło sprężarki klimy oraz ..przewody klimy czy gdzieś nie wadzą o jakieś elementy.
    poruszaj mocowaniem chłodnic- one są na takich gumowych poduszkach - może któraś pękła i wali po pasie przednim?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Mrseeba03
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB / Ibiza V 1.0 TSI
    Postów
    217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotriix Zobacz post
    A sam wydech , plecionka, katalizator i tłumiki?
    Plecionka była wymieniona przy okazji wymiany turbosprężarki. Wtedy też katalizator był sprawdzany pod kątem luźnego wkładu - mechanik nic niepokojącego nie zauważył. Auto moc rozwija właściwie, nie dławi się, nie przenosi drgań, nie jest zamulone.
    Tak jak pisałem wcześniej, po wymianie gum układu wydechowego miałem wrażenie, że efekt chwilowo zanikł. Może to faktycznie tędy droga i coś się zadziało z samym wydechem/tłumikami?
    Tylko jak to potwierdzić, żebym drugiej połowy auta nie wymieniał w ciemno

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    W Lancerze miałem problem z mocowanie elementów.. wydechu(?) tj. osłony katalizatora - brzęczało przy ruszaniu.
    Jak dla mnie ewidentnie mechaniczny rezonans. Spróbuj na postoju na jałowym dać gazu i odpuszczać w różny sposób, a druga osoba niech patrzy.. co jest. Druga opcja to sprawdzenie w ruchu, ale to może być nie takie łatwe przy 30km/h,
    Osłona katalizatora jest porządnie dokręcona, osłona kolektora wydechowego jest nowa. W celach czysto testowych zdjąłem górną pokrywę silnika i odkręciłem osłonę turbosprężarki - brzęczało nadal.

    W diagnozie nie pomaga fakt, że wystarczy kilka razy wywołać efekt na postoju, po czym zanika on do momentu przetoczenia auta kawałek dalej. Po drugie w komorze nic nie słychać niepokojącego, a jedynie w środku przy zamkniętych szybach. Jak tylko lekko się ją opuści, wszystko zanika

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    (...)Dodatkowo posprawdzaj osłony termiczne w tunelu - nie tylko pod maską ale do samego tylu- czasem echo się niesie- szczególnie złudne jest to właśnie w samochodach. Ponadto trzeba sprawdzić czy układ czegoś nie dotyka lub czy może potencjalnie dotykać - może po demontażu coś się przesunęło?
    Następnie to sprawdzenie wszystkich możliwych mocowań śrubowych pod maską i od dołu - ja miałem przypadek (nie w Julce) obluzowanego mocowania..klaksonu. Dzwoniło jak na wieży kościelnej.
    Co jeszcze do sprawdzenia - łożyska alternatora i sprzęgło sprężarki klimy oraz ..przewody klimy czy gdzieś nie wadzą o jakieś elementy.
    poruszaj mocowaniem chłodnic- one są na takich gumowych poduszkach - może któraś pękła i wali po pasie przednim?
    Co mogłem posprawdzać od góry to posprawdzałem, dokręciłem ew. luźne śruby i łączenia. Od strony osprzętu wszystko zdaje się być ok - wymieniony jest pasek i napinacz, roki sprawdzone. Po załączeniu klimatyzacji nic nie wyje, nie buczy. A i sam dźwięk rezonansu/brzęczenia nie jest zależny od pracy klimatyzacji, czy któregokolwiek z układów. Jedyne co to nawiew od 3 stopnia w górę zagłusza ten cholerny dźwięk.
    Wszystkie przewody i węże też zdają się być poprowadzone we właściwych miejscach. Nie widać żeby coś mogło podczas pracy się o siebie ocierać, czy wadzić. Wymacałem już chyba wszystko co się da i nie potrafię namierzyć winowajcy.

    Muszę jeszcze wleźć pod spód samochodu, ale w związku z tym co się dzieje dookoła nie jest to łatwe zadanie.
    Sam niestety nie dysponuję podnośnikiem

    Jakiś czas temu poprosiłem jednego z mechaników by osłuchał co to takiego może być - potwierdził, że słyszy to od strony kierowcy, gdzieś z okolic podstawy akumulatora, podszybia, agregatu ABS.
    Tylko tam już też wszystko zostało "wymacane", jedną wiązkę potraktowałem parcianą izolacją, bo lekko się odzywała, ale ... dupa zbita.

  9. #9
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    A osłona tarczy hamulcowej?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    MiTo
    Postów
    3

    Domyślnie

    Mam prawdopodobnie to samo tylko w Mito 120 t jet, coś jakby terkotało było luźne. Osłony sprawdzone, katalizator, śruby od turbo i kolektora wszystkie na swoim miejscu, dwumas ze sprzęgłem nowe, ostatnio nawet zdemontowana miska olejowa w celu weryfikacji panewek ale w misce nie ma opiłków i żadnego luzu, nawet nagaru. Auto ma moc na biegu jałowym pracuje ok, dzieje się to podczas przyspieszania i podczas równej jazdy np. 3 bieg. Ręce już opadają...

Podobne wątki

  1. Niezidentyfikowane przewody
    Utworzone przez gacek1234 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-03-2019, 20:35
  2. Niezidentyfikowane pudełeczko w bagażniku
    Utworzone przez Czipsu w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-08-2014, 23:41
  3. 156 - niezidentyfikowane stuki w silniku
    Utworzone przez 156 blue w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-09-2012, 19:47
  4. Niezidentyfikowane bezpieczniki
    Utworzone przez Viggen w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2011, 23:43
  5. Niezidentyfikowane przewody
    Utworzone przez Jerry858 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 22:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory