Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Temat: [Mito] Problem z klimatyzacją?

  1. #11
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Calypso
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulietta QV Rosso Competizione
    Postów
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capsel Zobacz post
    Układ klimatyzacji w Mito, i nie tylko, nie jest w stanie dogrzewać - to nie jest jak z klimą w mieszkaniu... jak się silnik nagrzeje to będziesz miał ciepło
    Nie wiem kolego jak to "rozumujesz" na swój sposób, jednak powyżej opisana przeze mnie zasada działania klimatyzacji jest poprawna. Klima dogrzewa i nie ma bolca, że jest inaczej. Tym bardziej, że silnik nie zdąży się rozgrzać, a leci już ciepłe powietrze po dosłownie 1-2 minutach od rozruchu. Jest czujnik temp wewnętrzny i zewnętrzny - to od nich zależy w dużej mierze działanie klimy i rozruch sprężarki. W obecnej temp 15C sprężarka od razu się załącza i dmucha zimnym powietrzem, gdzie przy temp powiedzmy 3C sytuacja będzie odwrotna i będzie dogrzewać.

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Cytat Napisał Calypso Zobacz post
    Klima dogrzewa i nie ma bolca, że jest inaczej.
    Jeśli pod pojęciem "klima" masz na myśli cały układ wentylacji to zgoda.

    Cytat Napisał Calypso Zobacz post
    W obecnej temp 15C sprężarka od razu się załącza i dmucha zimnym powietrzem, gdzie przy temp powiedzmy 3C sytuacja będzie odwrotna i będzie dogrzewać.
    Sprężarka niczego nie dogrzewa, bo niby jak? Jeśli już to PTC.
    Ostatnio edytowane przez Klonek ; 29-03-2020 o 15:13

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    Alfa Romeo MiTo 1,3 JTDM-2 95KM; Ford Kuga MK2 2,0 TDCi 180KM 4x4
    Postów
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Calypso Zobacz post
    Nie wiem kolego jak to "rozumujesz" na swój sposób, jednak powyżej opisana przeze mnie zasada działania klimatyzacji jest poprawna. Klima dogrzewa i nie ma bolca, że jest inaczej. Tym bardziej, że silnik nie zdąży się rozgrzać, a leci już ciepłe powietrze po dosłownie 1-2 minutach od rozruchu. Jest czujnik temp wewnętrzny i zewnętrzny - to od nich zależy w dużej mierze działanie klimy i rozruch sprężarki. W obecnej temp 15C sprężarka od razu się załącza i dmucha zimnym powietrzem, gdzie przy temp powiedzmy 3C sytuacja będzie odwrotna i będzie dogrzewać.
    Kompresor w klimatyzacji w zimie się NIE WŁĄCZY, gdy temperatura zewnętrza jest poniżej 3-5stC (zależy od producenta).
    Dlatego układ klimatyzacji w samochodzie nie będzie grzał.

    W samochodzie z zimnym silnikiem leci ciepłe powietrze z nawiewów:

    Grzałki PTC w nawiewach - np Audi
    Grzałki elektryczne płynu chłodzącego - np. w PSA
    Lub po prostu webasto spalinowe.

    Nigdy ciepło nie będzie pochodzić z układu klimatyzacji, jak ma to miejsce w mieszkaniu.
    Pompy ciepła też nikt nie wsadzi do samochodu, bo i po co?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    Panowie, no przecież, jeśli na zewnątrz jest 10 stopni, a w kabinie zrobicie 22 stopnie, macie włączone AC, to układ klimatyzacyjno grzewczy dmucha ciepłym. Klimatyzacja a ścisłej mówiąc sprężarka klimatyzacji też pracuje. Można to łatwo poznać gdy pada silny deszcz. Szyby w ogóle nie paruja, bo z układu leci suche powietrze spowodowane praca klimatyzacji.
    Tak przy 10st sprężarka ma możliwość włączenia się.
    Suche powietrze uzyskuje się w uproszczeniu:
    schłodzenie powietrza - parownik klimatyzacji - wykroplenie wilgoci - podgrzanie powietrza - nagrzewnica w ukł. silnika - do zadanej temperatury.

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Calypso
    Dołączył
    02 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulietta QV Rosso Competizione
    Postów
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klonek Zobacz post
    Jeśli pod pojęciem "klima" masz na myśli cały układ wentylacji to zgoda.



    Sprężarka niczego nie dogrzewa, bo niby jak? Jeśli już to PTC.
    Jasne, pełna zgoda, że to przecież nie sprężarka dogrzewa... Po prostu jej działanie jest tak jak piszecie uzależnione od temp zewnętrznej. Klima "grzeje" bo tak uogólniając cały układ wntylacji - ma tylko miejsce w niskich temp. Dlatego te same ustawienia na skali będą miały inne temp w nadmuchu w zależności od temp zewnętrznej. Odpowiadając autorowi tematu - tak to działa i nie doszukiwałbym się usterki... Jednak jak wiadomo, znany jest też problem z potencjometrami, zacinającymi klapkami tak jak to miało miejsce w fiatach. Natomiast w Alfach jest to już rzadszy problem.

  5. #15
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2020
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Mito 1.4 135 hp
    Postów
    18

    Domyślnie

    Panowie dziękuję za włączenie sie do dyskusji. Problem rozwiązał sie przy wyższych temperaturach.

    Jestem przyzwyczajony do audi gdzie po prostu przy zadanej temperaturze już chłodzi.

    W przypadku alfy duże znaczenie ma zapewne czujnik zewnętrzny.

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redjasper Zobacz post
    Panowie dziękuję za włączenie sie do dyskusji. Problem rozwiązał sie przy wyższych temperaturach.

    Jestem przyzwyczajony do audi gdzie po prostu przy zadanej temperaturze już chłodzi.

    W przypadku alfy duże znaczenie ma zapewne czujnik zewnętrzny.
    Jeśli na zewnątrz jest 4 stopnie a w Audi ustawisz 21 to też chłodzi?

  7. #17
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    Panowie, no przecież, jeśli na zewnątrz jest 10 stopni, a w kabinie zrobicie 22 stopnie, macie włączone AC, to układ klimatyzacyjno grzewczy dmucha ciepłym. Klimatyzacja a ścisłej mówiąc sprężarka klimatyzacji też pracuje. Można to łatwo poznać gdy pada silny deszcz. Szyby w ogóle nie paruja, bo z układu leci suche powietrze spowodowane praca klimatyzacji.
    Zgoda. Klima ma chłodzić też jak jest 8 st na zewnątrz, a 22 w środku, jbo auto stało na sloncu, jeśli ustawie, że w środku chesz 18. Co ona ma niby dogrzewac jak jest w środku cieplej niż Ty chesz?
    Ostatnio edytowane przez XJ6 ; 08-04-2020 o 07:25

  8. #18
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Zgoda. Klima ma chłodzić też jak jest 8 st na zewnątrz, a 22 w środku, jbo auto stało na sloncu, jeśli ustawie, że w środku chesz 18. Co ona ma niby dogrzewac jak jest w środku cieplej niż Ty chesz?
    No to przecież wiadomo, że wtedy nie będzie podgrzewać a chłodzić, bo będzie dążyć do osiągnięcia zadanej temperatury.

  9. #19
    Użytkownik Świeżak Avatar Lone Wolf
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    AR MiTo 1.4 105KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Witajcie, podepnę się pod temat - nie chcąc zakładać nowego.

    Problem mam trochę dziwny, mianowicie - klimatyzacja zwykle "nie działa" w gorące dni

    Mówiąc już dużo bardziej szczegółowo. Zostawiam samochód na 8 godzin na firmowym parkingu, temperatura zewnętrzna 25 stopni, klimatyzacja w trybie FULL AUTO, auto na pełnym słońcu. Po włączeniu silnika nie słychać żeby wystartowała klima, nawiew dmucha prawie na maksymalnych ustawieniach a z kanałów powietrznych leci co najwyżej letnie powietrze. Jak trochę przejadę - powiedzmy 2-3 kilometry i nacisnę "śnieżkę" na off/on, to klima z reguły załapie i chłodzi totalnie bez problemu. Do tego powietrze jest zimne i takie jak być powinno. Czasami się zdarza, że nawet mimo słońca i temperatury też od razu chłodzi.

    Robiłem testy przy różnych warunkach. Wydaje mi się, że słońce samo w sobie jest czynnikiem powodującym, że z reguły klima nie startuje od razu. Jeśli przy takiej samej temperaturze zostawiałem samochód w cieniu, to zimne powietrze leciało po dosłownie kilkunastu sekundach. Jeśli zostawiałem na kokpicie blendę przeciwsłoneczną, to efekt był bardzo podobny, kilkanaście sekund czy minuta i klima chłodzi. Na 99% nie jest do nabicia, ponieważ problem ten mam już ze 3 lata i klimatyzacja jeśli już się włączy to działa non stop i przez cały ten czas leci powietrze chłodne. Problem jest tylko z tym żeby "załapała".

    Zacząłem się zastanawiać czy problemem nie jest czujnik nasłonecznienia lub za dużo czynnika w układzie - może przy wyższych temperaturach presostat nie pozwala włączyć klimatyzacji - i dopiero po kilku kilometrach kiedy auto trochę się schłodzi, klima działa bez zarzutu (z tym, że należy ją włączyć i wyłączyć). Nigdy nie załapała sama po dłuższej chwili, musiałem to zawsze wymuszać przyciskiem.

    Podsumowując - albo działa od razu i nie ma problemu, albo muszę po krótkim dystansie kilkukrotnie przycisnąć on/off żeby zaczęła działać. Do pracy mam 4 kilometry, więc z reguły dojeżdżam na miejsce zanim w ogóle zacznie. Przepraszam za ścianę tekstu.

    Czy ktoś ma jakieś sugestie?

  10. #20
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    w najmie
    Postów
    7

    Domyślnie

    Wbrew pozorom to dość popularny problem. Jestem w trasie ale na dniach podrzuce Ci parę wskazówek

Podobne wątki

  1. [MiTo] Mito 1,4 2010 problem z klimatyzacją
    Utworzone przez OLAOLA w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-08-2017, 22:00
  2. [159] Problem z klimatyzacją
    Utworzone przez Dawcio w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-06-2016, 21:27
  3. Problem z klimatyzacją
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 21:10
  4. Problem z klimatyzacją
    Utworzone przez Kolin w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-07-2013, 16:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory