Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Wspomaganie kierownicy i DNA - wyłączanie

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Mito
    Postów
    65

    Domyślnie Wspomaganie kierownicy i DNA - wyłączanie

    Problem ze wspomaganiem kierownicy narasta.
    Od dłuższego już czasu wyłącza mi się wspomaganie kierownicy. Wystarczy zgasić i odpalić ponownie silnik i wszystko jest OK.
    Działo się to bardzo, bardzo rzadko więc nie było to problem. Obecnie dzieje się często i chcę naprawić.

    - Czy przyczyną jest czujnik kąta skrętu? Ponoć podobnie jest w Grande Punto.
    - Czy może też przyczyną jest przecieranie się kabli od DNA, gdyż w położeniu N kontrolka systemu miga - może robi się jakieś zwarcie.

    Jak wywali wspomaganie to DNA też nie działa.
    Może warto najpierw sprawdzić kable przy DNA, bo to zerowy koszt (ale niepotrzebny demontaż).
    Jeżeli DNA nie ma nic do tego, to przynajmniej uniknąłbym rozbierania konsoli środkowej. Wolę mieć ją pospinaną oryginalnie. Przy demontażu zawsze można nieopatrznie naderwać jakiś zaczep i później słuchać "świerszczy" w kabinie.

    Może ktoś postawić jednoznaczną diagnozę?

    Miałem poprzednio Juliettę. Kupiłem z uszkodzonym DNA. Po rozebraniu okazało się, że kable były przetarte.
    Koszt naprawy 0 zł nie licząc cyny, prądu do lutowania i swojego czasu

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    2006 ML500, 2011 KIA Sedona
    Postów
    89

    Domyślnie

    A jak się ma akumulator? Jeśli stary/niedoładowany, to też wspomaganie będzie się wyłączać

    Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Mito
    Postów
    65

    Domyślnie

    Nie miałem z akumulatorem żadnych problemów.
    Ale sprawdzę dla pewności.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar domin
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    762

    Domyślnie

    W MiTo i mojej mamy dokładnie tak się działo jak kończył się akumulator [emoji6]

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Pójdź też kierunku tego czujnika. Problem znany także w innych generacjach Punto. Z Mito może być podobnie. Trzeba by podłączyć komp i sprawdzić czy są jakieś błędy.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Mito 1.4 TB 120 KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Na 99% jest to czujnik kąta skrętu kierownicy, przerabiam ten sam temat. Akurat zimą był spokój, a dziś na rondzie wyłączyło mi wspomaganie i heja.Giulietta nie tu nic wspólnego, bo jest to wada fabryczna Punciaków, Mito i bodajże Opla Corsy.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    2006 ML500, 2011 KIA Sedona
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał papiernik Zobacz post
    Na 99% jest to czujnik kąta skrętu kierownicy, przerabiam ten sam temat. Akurat zimą był spokój, a dziś na rondzie wyłączyło mi wspomaganie i heja.Giulietta nie tu nic wspólnego, bo jest to wada fabryczna Punciaków, Mito i bodajże Opla Corsy.
    Warto najpierw sprawdzić aku, jeśli niedomaga, to komp odcina zasilanie do najbardziej prądożernych odbiorników - wspomaganie jest na prąd. A co do 99% pewności - pewna jest tylko śmierć i podatki, faktem jest że usterka czujnika jest dość powszechna, ale pisząc z doswiadczenia, akusa jest łatwiej i taniej zmienić. W moim przypadku też notorycznie odcinało wspomaganie, auto paliło pez problemu, akus nawet trzymał napięcie. Po wymianie na nowy ani razu już nie odcięło wspomagania a było to ponad rok temu i okazało się, że akus wprawdzie trzymał napięcie, ale z pojemności to mu dużo nie zostało.

    Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Mito 1.4 TB 120 KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał glowa666 Zobacz post
    Warto najpierw sprawdzić aku, jeśli niedomaga, to komp odcina zasilanie do najbardziej prądożernych odbiorników - wspomaganie jest na prąd. A co do 99% pewności - pewna jest tylko śmierć i podatki, faktem jest że usterka czujnika jest dość powszechna, ale pisząc z doswiadczenia, akusa jest łatwiej i taniej zmienić. W moim przypadku też notorycznie odcinało wspomaganie, auto paliło pez problemu, akus nawet trzymał napięcie. Po wymianie na nowy ani razu już nie odcięło wspomagania a było to ponad rok temu i okazało się, że akus wprawdzie trzymał napięcie, ale z pojemności to mu dużo nie zostało.

    Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
    Dlatego zostawiłem sobie 1% niepewności. Swoją drogą nie uważacie, że odcinanie wspomagania żeby zachować energię przy niskim stanie naładowania akumulatora byłoby przejawem debilizmu ze strony producenta i śmierdzi pozwem na kilometr ? Równie dobrze mogliby odcinać układ hamulcowy albo system poduszek powietrznych. Więc nie wydaje mi się że jest to problem akumulatora bo nie wierzę że przez tyle lat nikt na zachodzie nie zainteresowałby się tym tematem bo usterka jest dosyć powszechna w tych modelach i często się spotykam że komuś odcięło wspomaganie na trasie szybkiego ruchu. Wymieniając akumulator moim zdaniem przedłuża się agonie tego czujnika przy okazji kasowania błędów i ponownej adaptacji.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    2006 ML500, 2011 KIA Sedona
    Postów
    89

    Domyślnie

    Ale bez wspomagania kiery można jechać i skręcać, a bez hamulców zatrzymywanie się byłoby problematyczne [emoji848]. Moim zdaniem, kiedy komp wykryje problem z akusem to odcina odbiornik i dużym poborze (wspomaganie) który nie jest kluczowy, a zachowuje energię do działania innych systemów - sterowanie silnikiem etc. Osobiście, to wolę jeśli podczas jazdy wyłączy mi się wspomaganie, a nie silnik.

    Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Mito 1.4 TB 120 KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Nie dalej jak tydzień temu wyłączyło mi wspomaganie jak zjeżdżałem z ronda, do domu miałem mniej niż kilometr i nie dałem rady dojechać, musiałem się zatrzymać i ponownie odpalić silnik. Auto tańczyło po całej drodze a kierownicą kręciło się ciężej jak w Polonezie, a chuchrem nie jestem. W mojej Alfie aku zmieniłem niecały rok temu, więc odrzucam ten wariant. Czekam aż sytuacja z koronką się wyprostuje i jadę na wymianę czujnika.

Podobne wątki

  1. wspomaganie kierownicy
    Utworzone przez Arik w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 06-12-2019, 10:34
  2. Wspomaganie Kierownicy
    Utworzone przez Bercham w dziale GT
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-06-2017, 16:26
  3. Wspomaganie kierownicy
    Utworzone przez DyKy13 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-09-2013, 12:05
  4. [145] wspomaganie kierownicy
    Utworzone przez wamax w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-10-2010, 08:49
  5. [156] wspomaganie kierownicy
    Utworzone przez kamil_gdansk w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-02-2008, 20:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory