Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Stan silnika po rzadkiej zmianie oleju.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2020
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB MA 170 KM 2015
    Postów
    12

    Domyślnie Stan silnika po rzadkiej zmianie oleju.

    Cześć,
    chciałbym kupić moją pierwszą Alfę i wybór padł na Giuliettę w benzynie. Od dłuższego czasu śledzę forum, tak aby mój zakup był udany. Znalazłem ciekawą ofertę w mojej okolicy (Kraków), jednak bardzo martwi mnie eksploatowanie samochodu przez obecnego i poprzedniego właściciela, konkretnie chodzi mi o wymianę oleju. Samochód jest z 2015 roku z silnikiem 1.4 TB MA 150KM i skrzynią manualną. Giulietta jest od drugiego właściciela i ma najechane niecałe 60 tyś km. Właściciel przez telefon powiedział, że olej był wymieniany zgodnie z zaleceniami - co 30 tyś km. Oczywiście olej to Selenia.
    Jest się czego bać jeśli chodzi o silnik? Kupuję samochód na dłużej (6-7 lat), chciałbym zainstalować LPG i przejechać nim pewnie jakieś 150 tyś km.

    Jeśli chodzi o mnie to dbam o samochody i regularnie serwisuje jednak w zamian oczekuję pewności w użytkowaniu i rzadkiej awaryjności.

    Czy w okolicach Krakowa jest miejsce gdzie mogę dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2019
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    59

    Domyślnie

    Nie masz czego się obawiać. 2015 to już mniej awaryjne multiairy a i przebieg stosunkowo niewielki. Nawet jeśli przyjmiemy że olej był wymieniany raz (w co nie wierzę jeżeli to drugi właściciel) to silnik przecież wyjeżdża z fabryki nowy i czysty . Jednym słowem - po zakupie wlewasz pół litra nafty do oleju oczywiście, odpalasz na 20 min, nie dotykasz gazu, gasisz, idziesz coś zjeść, wracasz i zlewasz olej kiedy jest jeszcze ciepły. Wymieniasz filtr i zalewasz Shell 0W30 C3 lub inny rekomendowany. Możesz ponurkowac magnesem po starym oleju, też powinien Ci coś powiedzieć. Ogólnie bym się nie przejmował.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2020
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB MA 170 KM 2015
    Postów
    12

    Domyślnie

    Wielkie dzięki

    Mam jeszcze jedną ważną kwestię do poruszenia, a mianowicie jak wygląda trwałość tego silnika i w ogóle samochodu wraz ze wzrostem przebiegu i wieku. Oczywiście przy dbaniu o niego i regularnym serwisie. Dzwoniłem do ASO, czytałem na forum i w sumie nie dowiedziałem się ile średnio wytrzymuje ten samochód bez większych dokładek finansowych. Wcześniej jeździłem Civic UFO z LPG i przez lata był to samochód pancerny, jednak jak zaczęły się problemy to lawinowo.
    Założenie, że Giulietta z 1.4 TB MA 2015 + instalacja LPG spokojnie będzie sobie pracować przez 250k-300k przebiegu jest prawidłowe?

    Wiem, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć jednak proszę o opinię. Oprócz tego, że szukam samochodu sercem to jeszcze trochę rozumem i nie chce dokładać po 5k rocznie na usterki.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2019
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    59

    Domyślnie

    Takie pytania są trudne sam silnik był rozwijany przez Fiata przez 30 lat więc jest to wyjątkowo sprawdzona konstrukcja i sama w sobie jest dobra bo jest prosta. Zdarzały się drobne wpadki, niewielki pobór oleju czy wycieki ale o ile się nie mylę nigdy nic poważnego. Teraz natomiast mamy dodatkowo turbo oraz multiair więc prędzej tutaj wystąpi awaria. Jeden to pilnuj rozrządu i pompy wody - 4 lata lub 120000 to absolutny max. Dwa to zarówno żywotność turbo jak i modułu MA w bardzo znacznym stopniu zależy od oleju, jego parametrów i właściwości. Pilnuj stanu, wymian co 10kkm, nie lej badziewia a myślę że można 250kkm-300kkm założyć jak dla każdej nowej benzyny nawet na LPG. Pewnie tyle nawet nie naklepiesz tym autem- wcześniej kupisz Tonale, Giulie albo daj Boże następcę Giulietty Gdybym natomiast miał obstawiać która mała benzyna pokona taki dystans bez awarii i miał to wyboru tsi, ecoboosta, sge od GM, kia/hyundai i multiair to bym stawiał na dwa ostatnie

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2020
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB MA 170 KM 2015
    Postów
    12

    Domyślnie

    Super, jeszcze raz dzięki
    Jutro jadę oglądać samochód i o ile wszystko będzie tak, jak właściciel twierdzi to dołączę do społeczności Alfistów.

    Pierwsza inwestycja już w takim razie jest - rozrząd bo od 5 lat nie był wymieniany

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2019
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    59

    Domyślnie

    Jak auto jest w dobrym stanie to bierz. Nowe Alfy wcale się nie psują ponadprzecietnie, a części są tanie. Ja mam 2014 też 170 MA i na naprawy wydałem do tej pory 552 PLN z czego 450 to oryginalna dysza spryskiwacza xenon bo odpadła (mogłem olać i kupić za 50 samą zaslepke ale chciałem mieć to poprawnie zrobione) i rozszczelniony zbiorniczek płynu chlodzacego za 100PLN oraz 2 PLN uszczelka odmy. Takie 'naprawy' to śmiech. Poliftowa Julka to udane auto pod wieloma względami.

Podobne wątki

  1. Większe zużycie oleju po zmianie na syntetyk V6
    Utworzone przez SHADOW73 w dziale 166
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 03-09-2018, 17:24
  2. [159] Silnik Głosniej pracuje po zmianie oleju !!!!....
    Utworzone przez Glowcio24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-07-2016, 21:38
  3. [159] Problem po zmianie oleju ...
    Utworzone przez masters85 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-11-2015, 19:45
  4. [159] Komunikat o zmianie olejU
    Utworzone przez manka10151 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-09-2015, 20:02
  5. Płukanie silnika JTS 2.0 przy zmianie oleju.
    Utworzone przez jezior w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 16:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory