Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Dwumas i stukanie w skrzyni

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Giulietta w planach
    Postów
    8

    Domyślnie Dwumas i stukanie w skrzyni

    Cześć.
    Od niedawna jestem właścicielem Julki 1.4 TB z 2012 roku. Po kupnie został zrobiony pakiet startowy (rozrząd, oleje + AR9100, poduszka silnika prawa oraz dolny lizak), natomiast prosiłem mechanika o zwrócenie uwagi na dziwne, metaliczne dźwięki podczas jazdy, zwłaszcza przy zmianie biegów. Przy oddawaniu samochodu stwierdził, że prawdopodobnie dwumas jest do wymiany. Rzeczywiście, po wymianie poduszki, jak drgania przestały zagłuszać pozostałe dźwięki, to na jałowym biegu słyszeć metaliczne rzężenie z okolicy silnika. Co więcej - dźwięk ten nie zanika przy wciśnięciu sprzęgła oraz zmienia się wraz z dodawaniem gazu. Prawdopodobnie tak jak mechanik mówił - dwumas do wymiany. Natomiast dzisiaj, jadąc długo w korku, zwróciłem uwagę na trochę inne stukanie, które utożsamiałem również z dwumasem. Mianowicie, podczas gdy samochód się toczył na wciśniętym sprzęgle, poruszałem wybierakiem między pierwszym i drugim biegiem, (ale tak że biegi nie wskakiwały, tak mniej więcej do połowy) to dało się słyszeć bardzo donośne, metaliczne stukanie. Co dziwniejsze, w momencie gdy samochód stał, takie samo manewrowanie wybierakiem nie powodowało tego stukania. Taka sama sytuacja dzieje się pomiędzy 3, a 4 biegiem, może z różnicą taką, że dźwięk jest mniej donośny.

    Gdyby powodem stukania był dwumas to raczej zmiania pozycji wybieraka na WCIŚNIĘTYM sprzęgle nie powodowała by jakiegoś oddziaływania na dwumas i tym samym wydawania dziwnych stukotów - może ktoś mnie poprawić jeśli się mylę?
    Czy te objawy zwiastują również uwaloną skrzynię? Jeśli tak, to co mam może być do wymiany? Troszkę się zmartwiłem, bo myślałem, że skoro Julka z czerwca 2012 to dostała już trochę poprawioną, pozmianową skrzynię i nie będzie z nią problemów, natomiast w eksploatacji da się odczuć czasami charakterystyczne haczenie na 1/2 i czasami 3 biegu.

    Spotkał się ktoś z podobnymi objawami? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

    EDIT: Udało mi się nagrać owe stukanie. Poniżej link do filmu. Do mniej więcej połowy auto toczy się bardzo wolno, a ja wykonuje połowiczne ruchy pomiędzy biegiem 1 i 2, potem samochód staję i dźwięki znikają.

    Ostatnio edytowane przez Klisu ; 23-08-2021 o 17:33

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Giulietta w planach
    Postów
    8

    Domyślnie

    Mała aktualizacja: udało się mniej więcej zlokalizować jeden z problemów. Tak jak na załączonym filmie - dźwięk, który myślałem że jest dwumasem pochodzi z okolicy rozrządu, który de facto był świeżo wymieniany (zestaw Dayco). Jakieś pomysły? Pasek, rolka napinacza rozrządu, a może napinacz paska wielorowkowego?

    w w w . youtube.com/watch?v=MXi-E0bIGc4 (trzeba usunąć spacje)

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Wyciek na skrzyni biegów i stukanie
    Utworzone przez Artur9 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2021, 07:23
  2. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 25-10-2015, 19:31
  3. [159] Stukanie - sprzęgło - dwumas?
    Utworzone przez pawel182 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2011, 13:56
  4. [146] lekkie stukanie poduszki silnika?, skrzyni biegów ?
    Utworzone przez rooxorek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-10-2011, 22:02
  5. stukanie w skrzyni
    Utworzone przez pls w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-05-2011, 19:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory