Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: Nie typowy problem 1.6 jtdm

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie Nie typowy problem 1.6 jtdm

    Cześć!
    Mam dość nie typowy problem z moim 1.6 jtdm 105 km 2010 rok w giuliettcie.
    Jakis czas temu przy spadku temperatury na ok 5 stopni z rana 2x dzień po dniu pojawił się komunikat niskiego ciśnienia oleju na 3-5 sekund. Pierwsze co przyszło na myśl to uszczelka między smokiem a pompa oleju wiec został wymieniony oring wraz z olejem Selenia 5w30 i filtrami. Po 3 dniach problem powrócił podczas cieplejszego dnia i po ok 3 godzinach postoju. Od tego momentu zacząłem obserwować jak sprawa wygląda. Minęło ok 1.5 miesiąca i z moich obserwacji wynika że chyba główne znaczenie ma tu pochyłość terenu na którym samochód jest parkowany. W zależności od tego Kontrolka cisnienia po postoju gaśnie różnie raz po sekundzie raz po 3 sekundach a sporadycznie zdarzy się ze nie zniknie przez ok 4-5 sekund po czym wyświetla się komunikat niskiego cisnienia oleju na 1-8 sekund. Nie ma tu znaczenia temperatura zewnętrzna oraz problem nie występuje na ciepłym silniku ani podczas jazdy. Z obserwacji wynika że niemal gwarantem komunikatu niskiego cisnienia oleju jest kilkugodzinny postój samochodu w pozycji gdy przód od strony kierowcy jest pochylony w dół. Mając to na uwadze przez ostatnie ok 2 tygodnie staram się parkować samochód w pozycji jak najbardziej prostej i efekt jest taki że nawet przy lekkim mrozie ok -2 stopni i po postoju 2 dniowym Kontrolka cisnienia oleju gaśnie po sekundzie od uruchomienia silnika.
    Szukałem juz informacji na wielu facebookowych grupach i forach i znalazłem tylko jedna osobę która ma dokladnie takie same objawy w samochodzie z tym samym silnikiem z 2018 roku i jezdzi tak 1.5 roku. Wszystkie inne podobne sprawy zalatwiane sa wymiana uszczelki smoka albo pozostają nie rozwiązane.
    Uprzedzam odrazu ze problemem na pewno nie jest któryś z 2 czujników cisnienia oleju, ponieważ gdy wyświetlony zostanie komunikat o niskim ciśnieniu oleju słychać głośniejsza pracę silnika ktora ustępuje rowno ze zniknięciem komunikatu i kontrolki cisnienia.
    Proszę o informacje bądź nakierowanie co może być powodem wyzej wymienionej usterki osoby które miały taki problem bądź są w stronie w jakiś sposób pomóc.
    Póki co wstrzymuje się z oddaniem samochodu do warsztatu z racji że wszyscy mechanicy z którymi rozmawialem do tej pory nie są skorzy do tego by problem najpierw dobrze zdiagnozowac pozatym opcji może być wiele a chciałbym uniknąć wymieniania wszystkiego pokolei.
    Pozdrawiam i liczę na pomoc

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Zastosowałbym najpierw płukankę do oleju , profilaktycznie żeby przeczyścić układ. Olej co ile tyś km wymieniasz ?. Nie wiem gdzie wkręcone są czujniki ale może warto by było je wykręcić obejrzeć wizualnie i coś pomierzyć o ile serwisówka podaje jakieś parametry.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie

    Hmm nie wiem czy ma sens robienie płukanki silnik w srodku nie jest zasyfiony i od początku stosowany olej 5w30. Co ile olej wymieniam? Samochod mam 3 miesiąc w tym czasie został raz wymieniony po wymianie uszczelki smoka a co ile poprzed właściciel zmienial? Nie wiem. Z tymi objawami nie widze raczej potrzeby przeprowadzania płukanki bo jeśli byłby jakiś problem z drożnością ukladu smarowania czy z syfem to mogło by się to objawiać w inny sposób a w moim przypadku jest problem ewidentnie po postoju na pochyłym terenie. Co do czujników mysle ze one nie sa tu winne dlatego że słychać inna pracę silnika w momencie zaświecenia komunikatu - gdyby silnik pracował tak jak należy a mimo to świeciłby sie komunikat cisnienia to w pierwszej kolejności wymienilbym je.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie! Czy na prawdę nikt nie jest w stanie pomóc w tym temacie? Chciałbym dodać jeszcze fakt że od ok 3 tygodni parkując samochód na maksymalnie możliwym równym miejscu tak aby samochód nie był pochylony w dół przodem kontrolka cisnienia gaśnie prawidłowo czyli ok sekundy po uruchomieniu zimnego silnika nawet przy -7 stopni. Pozdrawiam

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa romeo 159 2011r
    Postów
    74

    Domyślnie

    Obstawiam że przechył przodu auta powoduje że olej spływa bliżej jednej strony, tak jak zauważyłeś stoisz na równym jest ok a postaw jak możesz auto tyłem na terenie pochyłym czyli żeby jak coś olej spływał w stronę środka auta i czy objawy będą jakies

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie

    Sprawdzalem juz parkując samochód tak żeby przód samochodu był w górze i wtedy z 2 dni spokój kolejny np pokazał się komunikat na chwile. Tak więc z moich obserwacji ze problem pojawia się gdy samochod stoi na nie równym terenie przechylony przodem od kierowcy w dol bądź cala lewa strona w dół = niemal pewny komunikat, przód do góry = sporadyczne komunikaty. Dodam że samochód dalej parkuje na możliwie najprostszych miejscach i po ponad miesiącu zapomniałem co to komunikat.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2021
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1,4 TB 170KM LPG
    Postów
    10

    Domyślnie

    Mój znajomy miał taki sam objawa tylko w silniku benzynowym fiata i tam winna była pompa olejowa po wymianie wszystko wróciło do normy. Możesz zacząć od sprawdzenia cisnienia oleju jakie są wartości sprawdz czy ten silnik ma zawór zwrotny oleju który nie pozwala ściekać oleju po zgaszeniu . Zobacz kiedy zgaśnie kontrolka oleju jak będziasz miał na miarce delkatnie poniżej minimum i powyżej maksimum oleju jak będzie różnica to pompa ma problem z zasaniem oleju .

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz z tego co zauważyłem to za każdym razem jak sprawdzam stan oleju na bagnecie jest ponad max wiec może to sugerować ze jakiś ewentualny zawor zwrotny oleju nie trzyma oleju i spływa w całości do miski. Szukałem juz na wszelkich forach I grupach informacji czy takie zaworki są w tym silniku i wiem że jest jeden w podstawie filtra oleju prawdopodobnie bypass czyli jak dobrze mysle zawor bezpieczeństwa który ma za zadanie puszczać olej z pominięciem filtra oleju w razie jego awarii i prawdopodobnie jest też zawor zwrotny który wchodzi w wklad filtra oleju ale nie mam pewności. Od początku stawiam na podstawę filtra lub pompe oleju. Próbuję teoretycznie analizować sprawę jaki na pompe oleju może mieć wpływ postój na pochyłym terenie. W tym silniku pompa oleju jest od strony pasażera i podstawa filtra oleju znajduje się po tej samej stronie tak jak filtr który jest przykrecany od boku czyli w poziomie. Komunikaty występują głownie po postoju w pozycji gdy silnik od strony lewej (kierowcy) jest nizej. Czy moglo by być tak ze pompa oleju w takiej pozycji wynurza się z oleju i ewentualną jej nieszczelnosc powoduje wyciek oleju z magistrali co objawia się tym ze po rozruchu pompa musi spowrotem nabić cały układ aby uzyskać odpowiednie cisnienie?? A co do ewentualnego zaworu zwrotnego to wydaje mi się ze jesli by sie znajdował tam taki i był nie sprawny to nie powodowal by sciekania oleju również po postoju na równym? Poki co nadal samochod parkowany tak aby stał prosto i 3 dniowy postój i niskie temperatury nie powodują wydłużonego gaśniecia kontrolki a tym bardziej komunikatów - kontrolka gaśnie po sekundzie. Pozdrawiam

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał Que1 Zobacz post
    Czy na prawdę nikt nie jest w stanie pomóc w tym temacie?
    Kolego, jaki przebieg samochodu? Który właściciel? Czy poprzedni właściciel wymieniał olej na czas? Czy kiedykolwiek demontował miskę żeby ocenić stan pompy oleju?

    Generalnie nie jest ważne jak dobry olej zalejesz i które uszczelki wymienisz, jeśli poprzedni właściciel zaniedbał interwały wymian oleju i pompa oleju się przytarła. Problem występuje u Ciebie w chłodniejsze dni + wpyw ma pochylenie miski/samochodu - czyli ewidentnie trzeba zainteresować się ciśnieniem oleju wokół pompy.
    IMHO pasowałoby ją zdemontować i ocenić jej stan.
    Dobry mechanik powinien umieć zdiagnozować/odnaleźć przyczynę niskiego ciśnienia oleju, ale to może potrwać. Czasami trzeba trochę "spodu" silnika rozebrać, żeby znaleźć przyczynę.

    Sam zastanawiam się nad używaną Giuliettą 1.6jtdm dla żony stąd zainteresowałem się Twoim tematem.

    ps. 15 lat jeżdżę dizlami jtd* w Alfach i bardzo sobie je cenię.

    Pozdro.,
    L.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2022
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta
    Postów
    12

    Domyślnie

    Z tego co wiem od poprzedniego właściciela pierwszym właścicielem był Włoch który prawdopodobnie jeździł od początku do 215 tys km później byli oni ale po ponad pół roku im się "plany" pozmienialy także kupiłem samochod z przebiegiem 223 tys km na chwilę obecną jest prawie 233 tys. Czy problem pojawia się w chłodniejsze dni? Powiem szczerze że z moich obserwacji jak po mrozach zrobiło się ok 10 stopni na plusie zauważam że kontrolka cisnienia roznie gaśnie potrafi się świecić nawet ok 3 sekund w przeciwieństwie do temperatur poniżej zera gdy gaśnie po sekundzie oczywiście dalej staram się nie kombinować i parkuje na możliwie prostych miejscach parkingowych. Jak był olej wymieniany za poprzednich wlascicieli tego nie wiem. Ostatnio kiedy to w dzień było ok 15 stopni samochod został zaparkowany na krawężnik tak ze prawa strona samochodu stała wyzej na ok 3 godziny po odpaleniu pojawił się komunikat niskiego cisnienia oleju odrazu po zjechaniu z krawężnika cisnienie wróciło. Poza tym wszystko w porządku nigdy nie zapaliło się ciśnienie oleju w trakcie jazdy ani po odpaleniu ciepłego silnika. Mam w głowie zamiar w niedługim czasie wymienić rozrząd także zamówię odrazu nowa pompe oleju gdyby się okazało że po jej wyjeciu będzie coś z nia nie tak. Po kupnie gdy pojawił się pierwszy raz komunikat niskiego cisnienia zleciłem wymiane uszczelki smoka okazało okazało że poprzednia uszczelka była ok wiec musiała być wymieniana to znaczy ze miska była już zdejmowana. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Que1 ; 05-01-2023 o 06:24

Podobne wątki

  1. [159] 159 2.0 jtdm problem z vmax
    Utworzone przez fitcrates w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-04-2022, 12:40
  2. [159] 2.4 jtdm 200 KM - problem z turbo?
    Utworzone przez flix w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-12-2021, 18:42
  3. (Nie)typowy problem z poborem oleju AR 147 1.6 TS
    Utworzone przez Marcino_14 w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-12-2019, 12:26
  4. [Giulietta] Problem z silnikiem, Giulietta 2.0 JTDM/170 KM, problem z start/stop???
    Utworzone przez kandy82 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-05-2016, 19:27
  5. Dziwny problem JTDm 8v
    Utworzone przez BB85 w dziale 147
    Odpowiedzi: 114
    Ostatni post / autor: 09-06-2014, 08:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory