Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: MULTIAIR - problem z CHECK ENGINE

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2023
    Auto
    FIAT PUNTO EVO 1.4 MULTIAIR
    Postów
    1

    Domyślnie MULTIAIR - problem z CHECK ENGINE

    Witam serdecznie!

    Wiem, że forum, nie dotyczy FIATA, ale silnik ten sam, a może ktoś z Was miał podobny problem / będzie mi w stanie jakoś doradzić.

    Po pół roku od zakupu autka (FIAT PUNTO EVO - przebieg 168 tyś - 2010 rok), w trakcie normalnej jazdy wywalił mi CHECK ENGINE i samochód zaczął chodzić na 3 cylindrach (trząsł się) itp. Po zgaszeniu i odpaleniu wróciło do normy wszystko, ale błąd został.
    Następnego dnia błąd sczytałem i niestety: Cylinder 4 UniAir sygnał aktywacji elektrozaworu - zablokowany siłownik - P1064. Więc zacząłem czytać i analizować: wymieniłem świece na nowe oryginalne, zamieniłem cewki miejscami,
    w między czasie wymieniłem olej (CASTROL z normą FIATA), wymieniłem filtr MA i filtr przy turbo. W trakcie miesiąca wywaliło mi w sumie 5 razy błąd. Wszystkie błędy poza tym pierwszym, wywalało potem po odpaleniu auta z rana,
    bądź po jakiejś dłuższej trasie. Więc nic nie pomogło, bo błąd ciągle się pojawiał. Po wymianie cewek miejscami, błąd nadal dotyczył tego samego cylindra. Każdy błąd znikał sam po 1-2 dniach. Jeszcze co zauważyłem, to że od dłuższego czasu,
    miałem specyficzne klekotanie, słyszalne na niższych biegach i prędkościach. Działo się to, gdy wduszałem sprzęgło i silnik schodził z obrotów. Tak jakby zaworki czy coś klekotało przez 2-5 s i znikało. Dodatkowo miałem lekkie falowanie obrotów
    na zimnych silniku. Poza tym auto śmigało normalnie, nie traciło mocy, nic więcej nie zauważyłem.

    Z racji, że pomysły się skończyły, a dodatkowo zarówno ASO i prywatna osoba, co się zajmuję tymi autami powiedzieli, że raczej faktycznie wymiana mnie czeka, to się w końcu na to zdecydowałem.

    Oddałem auto do ASO. Wymienili na nowy "pozmianowy" moduł + wymienili olej na SELENIE K PURE ENERGY 5W40. Dodatkowo adaptacja, wpisanie wymiany oleju do ECU itp.
    Podobno robili jakiś "test" i faktycznie mówili, że MULTIAIR do wymiany. Po odebraniu auta byłem zadowolony bo: klekotanie zniknęło, silnik przyjemniej zaczął pracować, falowanie zniknęło, autko zauważalnie zyskało na żwawości.
    Lepiej się wkręca na obroty i subiektywnie jest po prostu lepiej niż było.

    Ale, na drugi dzień po wymianie pojechałem zrobić trasę 40km. Dojechałem, ale jak chciałem wracać (przerwa od przyjechania może 30min) to przy odpaleniu auta, znowu to samo. CHECK ENGINE, trzęsienie się silnika, błędy, chodzenie
    tak jakby na 3 cylindrach. I znowu po 10 minutach odpalił normalnie, błąd nadal się wyświetla, ale na drugi dzień sam znika i auto śmiga jak zwykle.

    Nie wiem co może być powodem.. Najwidoczniej MULTIAIR nie powodował tego błędu, ale wymiana sama w sobie dała mi sporą różnice (może niekonieczna przedwczesna wymiana wyszła..).

    Natomiast, może ktoś z Was spotkał się / wie co może być przyczyną? Autko śmiga normalnie i wgl, więc kurde zakładam, że może jakiś czujnik wariuje czy coś. Jakiś zły odczyt po trasie wychodzi i stąd ten problem przy odpaleniu potem.
    Inny objawów aktualnie nie mam. Wymiana MA zniwelowała moje jedyne podejrzane objawy.

    Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,465

    Domyślnie

    A gwarancji nie ma na usługę?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    60

    Domyślnie

    A jaki jest dziś koszt wymiany aktywatora w ASO ? Pytam z ciekawości bo pewnie kiedys mogę potrzebować.
    Ostatnio edytowane przez maanieek112 ; 29-05-2023 o 10:22

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    681

    Domyślnie

    Cytat Napisał maanieek112 Zobacz post
    A jaki jest dziś koszt wymiany aktywatora w ASO ? Pytam z ciekawości bo pewnie kiedys mogę potrzebować.
    Zależy od ceny roboczogodziny. Na taką wymianę więcej, niż 3-4 godziny pewnie nie trzeba.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotriix Zobacz post
    A gwarancji nie ma na usługę?

    Takie odpowiedzi dostał już na forum Fiata, ale widocznie woli zakładać kolejne nowe tematy na kolejnych forach zamiast zwyczajnie oddać auto do tego ASO gdzie go robili. Nie rozumiem takich ludzi...

    https://r.tapatalk.com/shareLink/top...ink_source=app

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    bo pewnie coś po drodze zmajstrował i gwarancji juz nie ma.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar bartek15
    Dołączył
    06 2021
    Auto
    Giulietta 1.4 MA 170KM
    Postów
    141

    Domyślnie

    Czyli ASO wymieniło moduł MA i wlało SELENIE 5W40? Chyba chłopaki zatrzymali się na stanie wiedzy z 2010

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Check engine Gulietta 1.4t multiair 170km drgania przy dodawaniu gazu
    Utworzone przez daste w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-02-2020, 20:03
  2. Check Engine problem ze złączem OBD
    Utworzone przez diwejron w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 30-08-2018, 18:13
  3. [MiTo] Problem z check engine
    Utworzone przez niko94 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-04-2017, 07:52
  4. problem z check engine w alfie 156 2.4 JTD
    Utworzone przez Luk156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-12-2015, 17:48
  5. [156] PROBLEM - check engine HELP !
    Utworzone przez J.A.N w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-12-2008, 18:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory