Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Temat: Dziwne zachowanie skrzyni biegów. Możliwe uszkodzenie synchronizatora 5 biegu?

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    MiTo 1.4 MA 105HP
    Postów
    5

    Question Dziwne zachowanie skrzyni biegów. Możliwe uszkodzenie synchronizatora 5 biegu?

    Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych ,

    to mój pierwszy post na tym forum, aczkolwiek śledzę je od pewnego czasu. To słowem wstępu i przywitania się, ale do rzeczy.

    Wczoraj odebrałem z salonu moje MiTo (1.4 MA Distinctive, 105HP), egzemplarz z końcówki 2010 roku - dilerskie auto do jazd próbnych (niespełna 1900km przebiegu, także prawie nieśmigany, aczkolwiek nabieram wątpliwości co do tego jak to auto było traktowane przez salon). Byłbym szalenie zadowolony, gdyby nie pewien szkopuł. Mianowicie niepokoi mnie zachowanie skrzyni biegów. Otóż, w momencie, gdy chcę zmienić 3 bieg z pominięciem 4 od razu na 5, ze skrzyni dobiega wyraźny zgrzyt źle wrzucanego biegu. Pozycja sprzęgła totalnie jest bez znaczenia, zarówno wciśnięte maksymalnie w podłogę, jak i delikatnie z wyczuciem nie daje żadnej różnicy, efekt ten sam - wyraźny zgrzyt. Sytuacja ma się podobnie, gdy z 4 biegu wrzucam 5 przy wysokich obrotach (powyżej 4 tysięcy) energicznym, szybkim ruchem lub redukuję z 6 na 5 przy obrotach 6tki circa 4k. Jeśli prowadzę drążek bardzo dokładnie z 4 biegu na pozycję jałową, później wrzucam 5tkę, zgrzytu nie ma (aczkolwiek muszę naprawdę się skupić na prowadzeniu drążka ). Dziś rano odwiedziłem ASO (pierwsza wizyta dzień po zakupie nie wróży niczego dobrego), Pan Mechanik przejechał kawałek i uznał, że zawsze przy pomijaniu jakiegoś biegu będzie zgrzytać, natomiast nie zaobserwował zgrzytania w sekwencji 4->5. Próbował mi to wyjaśnić w ten sposób, iż skrzynie biegów Alfy mają to do siebie, że nie lubią pomijania żadnych przełożeń i stąd ten zgrzyt. Co ciekawe, sytuacja tyczy się tylko 5 biegu, pominięcie każdego innego nie powoduje żadnego zgrzytania.

    Pytanie, czy rzeczywiście błąd leży po mojej stronie, czy może ktoś z Was zaobserwował coś podobnego w swoim MiTo? Jak na moje, uszkodzony może być synchronizator 5 biegu, tak jakby zębatka nie nadążała z ułożeniem się na pozycji, no ale mechanicy z ASO w ogóle zbyli temat na dzień dobry. Co o tym myślicie? Sprawdzić w innym ASO? Czy też rzeczywiście skrzynie biegów Alfy (to jest moja pierwsza Alfa) mają tak niską tolerancję dla błędu?

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    koło koła
    Auto
    emty
    Postów
    477

    Domyślnie

    u mnie zazgrzyta jak za szybko sprzęgło wycisnę - typowo moj błąd, zmiana przy duzych obrotach z np 4 na 6 bieg nie stanowi zadnego problemu aczkolwiek da sie wyczuc jakby opor przy zmianie biegu, nie są to precyzyjne mechanizmy, podobnie było w 166 tez skrzynia była nieprecyzyjna, no na tym polu włoscy bracia muszą sie poprawić i poduczyc chocby od opla gdzie biegi wchodzą naprawde łdanie, gładko i bez wysiłku,
    no w twoim przypadku musisz chyba "dojechać" skrzynke na maksa i poprosic o naprawe jak pojawią sie juz wyczuwalne dla pana mechanika problemy,

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    No ja mam właśnie skrzynię GM (GP Sport), bo jak mówia na wątkach o Julce - wsteczny wrzucany obok jedynki, więc na pewno GM I ona tak naprawdę zaczęła pracować gładko po 20kkm. Do 20kkm były problemy z wrzucaniem jedynki, czasem trójki, nie chrobotała nigdy nie ważne czy zmieniałem biegi po kolei czy pomijając jeden czy dwa. Co do mechanika to w/g mnie to właściciel powinien prowadzić samochód, bo to właściciel wie co mu się nie podoba i jak to powtórzyć. Sugerowałbym inne ASO na początek - kosztuje to tylko czas. A potem można zawsze zadzwonić do FAP

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar metan
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    K-ce
    Auto
    Mito 1,4 MPI
    Postów
    1,059

    Domyślnie

    Ja na swoją nie narzekam (szczególnie po skróceniu drążka), choć przyznam że biegi wrzucam po koleii więc nie mogę się do tego odnieść. IMHO taka już uroda synchronizatorów że jeśli muszą wyrównać dwie znacznie różniące się prędkości to albo stawiają opór albo coś zgrzytnie. Mimo że mito ma sportowe aspiracje to skrzynie sportowe raczej nie są a długi skok sprzęgła jest raczej odpowiedniejszy do jazdy w korku niz do szybkiej zmiany biegów.
    Ostatnio edytowane przez metan ; 29-04-2011 o 13:42

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał metan Zobacz post
    IMHO taka już uroda synchronizatorów że jeśli muszą wyrównać dwie znacznie różniące się prędkości to albo stawiają opór albo coś zgrzytnie.
    Może z międzygazem jeszcze, jak w Pobiedach, co?

    No i sorki, ale nie będę sekwencyjnie redukował z 6 do 4, kiedy akurat chcę wyprzedzić. A jak mi jeszcze raz zasugerują, że przez 20 lat nie nauczyłem się zmieniać biegów, to jakem pacyfista, spuszczę ze smyczy prawników...

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar metan
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    K-ce
    Auto
    Mito 1,4 MPI
    Postów
    1,059

    Domyślnie

    Cytat Napisał milleniusz Zobacz post
    Może z międzygazem jeszcze, jak w Pobiedach, co?

    No i sorki, ale nie będę sekwencyjnie redukował z 6 do 4
    No pobiedy właśnie chyba nie miały synchro (podobnie jak i żuki).

    Też tak robię ale skrzynia pracuje normalnie jak w każdym innym aucie. Za to w górę mi się jeszcze chyba nie zdarzyło jakoś ekstremalnie szybko wrzucać z 4 na 6.
    Ostatnio edytowane przez metan ; 29-04-2011 o 14:50

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał bloodinnio Zobacz post
    Pytanie, czy rzeczywiście błąd leży po mojej stronie, czy może ktoś z Was zaobserwował coś podobnego w swoim MiTo? Jak na moje, uszkodzony może być synchronizator 5 biegu, tak jakby zębatka nie nadążała z ułożeniem się na pozycji, no ale mechanicy z ASO w ogóle zbyli temat na dzień dobry. Co o tym myślicie? Sprawdzić w innym ASO? Czy też rzeczywiście skrzynie biegów Alfy (to jest moja pierwsza Alfa) mają tak niską tolerancję dla błędu?
    Moim zdaniem jak się na tym skupiasz, żeby zrobić to precyzyjnie, to po prostu zmieniasz biegi wolniej i wtedy synchornizator zdąży dostosować prędkości obrotowe wałków. Mam podobny problem, tylko z czwartym biegiem, też przy wyższych prędkościach i jak podczas redukcji odczekam ułamek sekundy, to nie zgrzytnie, w innym razie za każdym razem przy wyższych prędkościach obrotowych (redukcja do jakiś 3.500 rpm i wyżej). Takie tłumaczenie, jak ci sprzedali może było dobre w latach 50, ale nie dziś i to jeszcze w autach, które chcą mieć "sportowego ducha".

    ---------- Post added at 15:51 ---------- Previous post was at 15:49 ----------

    Cytat Napisał metan Zobacz post
    Też tak robię ale skrzynia pracuje normalnie jak w każdym innym aucie. Za to w górę mi się jeszcze chyba nie zdarzyło ekstremalnie szybko wrzucać z 4 na 6.
    Dlatego problem najbardziej widać przy dynamicznej redukcji, jak u mnie. Na razie z tym jeżdżę, ale im nie odpuszczę. Zresztą, póki co wszyscy są mili i wyrozumiali, z wyjątkiem jednego kierownika majstrów mechaników.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar metan
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    K-ce
    Auto
    Mito 1,4 MPI
    Postów
    1,059

    Domyślnie

    Jestem przekonany że przy odpowiedniej dozie upartości wymienią skrzynię. Ale lepiej chwilę poczekać aż ewidentnie będzie jasne gdzie jest usterka. Szkoda żeby po kilka razy grzebali w aucie.

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał metan Zobacz post
    Ale lepiej chwilę poczekać aż ewidentnie będzie jasne gdzie jest usterka. Szkoda żeby po kilka razy grzebali w aucie.
    No i dokładnie tak robię, uważając przy tym, żeby nie rozwalić tego bardziej. A w międzyczasie sobie tu ponarzekam od czasu do czasu. I tak staram się ograniczać, bo generalnie jestem zadowolony z auta, a taki już urok tych mankamentów, że narzekając na nie pogarszamy wizerunek marki, no ale cóż, wolałbym mieć precyzyjnie pracującą skrzynię.

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    byle byśmy się tylko doczekali ....

Podobne wątki

  1. [GTV] Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez Keniq w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-06-2015, 20:04
  2. Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez b0rn20wn w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 23:21
  3. [166] dziwne zachowanie skrzyni automatycznej
    Utworzone przez blackalfa166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-08-2010, 21:54
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-05-2009, 11:36
  5. [145] dziwne zachowanie skrzyni biegów
    Utworzone przez nietyx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-09-2008, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory