Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Temat: Dziwne zachowanie skrzyni biegów. Możliwe uszkodzenie synchronizatora 5 biegu?

  1. #31
    leDiable
    Gość

    Domyślnie

    Z tego co wiem to poza TCT, nie ma do wyboru skrzyni do 1.4 TB MultiAir innej niż 5-biegowej, tak samo jak jest tylko 6-biegowa dla 1.4 MultiAir. Chyba że jest więcej błędów w cenniku niż mi się wydaje ;P Obecnie z tego co widzę w katalogu na rok 2011 skrzynie mają 5 różnych przełożeń końcowych:

    1.4 mpi (junior) i 1.4 multiair (105 koni) mają 6biegową skrzynię biegów o przełożeniu końcowym 4.071 (z taką jeździłem w sobotę i niedzielę)
    1.4 TB multiair ma albo 5-biegową manualną skrzynię biegów o przełożeniu końcowym 3.733 (taka jest w mojej Biance) albo 6-biegową automatyczną TCT o przełożeniu końcowym 4.118
    1.4 TB multiair QV 6-biegowa o przełożeniu takim samym jak automat TCT, czyli 4.118 (to wydaje mi się błędem w katalogu)
    1.3 JTDM 5-biegowa o przełożeniu 3.563
    1.6 JTDM 6-biegowa o przełożeniu 3.65

    Tak więc skrzynia w mito 1.4 MPI i 1.4 MA jest taka sama. Podejrzewam że w julce z 1.4 MA siedzi to samo co w mito 1.4 MA. Niestety w cenniku julki nie ma podanych przełożeń skrzyń i to tylko domysły. No i pytanie Milleniusz, Ty masz 1.4 MA bez turbo? Bo takiej wersji nawet nie widzę w cenniku na stronie alfaromeo.pl. Jeśli masz 1,4 MA turbo to prawdopodobnie masz tą samą skrzynię która jest w mito QV.

  2. #32
    Arkadius
    Gość

    Domyślnie

    Nie ma silnika 1.4MA w Julkach, to tylko skrót myślowy od 1.4 Turbo Benzina MultiAir. I w tym silniku Julki zawsze są w 6 biegowych skrzyniach ze wstecznym przy 1.

  3. #33
    Użytkownik Romeo Avatar _tomek_
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    tychy
    Auto
    Mieczysław i Julia
    Postów
    550

    Domyślnie

    Cytat Napisał bloodinnio Zobacz post
    Pytanie, czy rzeczywiście błąd leży po mojej stronie, czy może ktoś z Was zaobserwował coś podobnego w swoim MiTo? Jak na moje, uszkodzony może być synchronizator 5 biegu, tak jakby zębatka nie nadążała z ułożeniem się na pozycji, no ale mechanicy z ASO w ogóle zbyli temat na dzień dobry. Co o tym myślicie? Sprawdzić w innym ASO? Czy też rzeczywiście skrzynie biegów Alfy (to jest moja pierwsza Alfa) mają tak niską tolerancję dla błędu?
    nie powinno zgrzytać, jedzdo ASO i sam jedz z mechanikiem,
    auta demo niestety nie maja lekkiego zycia

  4. #34
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    MiTo 1.4 MA 105HP
    Postów
    5

    Domyślnie

    Przez weekend zrobiłem niecały 1000km i mogę coś więcej powiedzieć o tej skrzyni. Nie jest to niestety szczyt osiągnięć technicznych, kultura pracy na średnim poziomie. Naprawdę trzeba ultra delikatnie prowadzić drążek, żeby grało wszystko jak należy. Bardziej energiczne ruchy są niewskazane, zbyt delikatna jest ta skrzynia jak na moje przyzwyczajenia . I zdecydowanie bardziej pasowałaby do tego silniczka 5 biegowa skrzynia, niż ten 6 przekładniowy wymysł. Przy okazji dalszego użytkowania wyszła kwestia nie działającego spryskiwacza tylnej szyby, gdzieś jakiś wężyk musiał spaść z pompki, bo płyn ewidentnie leje się po silniku. Na szczęście jutro wizyta w ASO, więc poza kwestią skrzyni sprawdzimy ten nieszczęsny spryskiwacz.

  5. #35
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał bloodinnio Zobacz post
    .... Jeśli prowadzę drążek bardzo dokładnie z 4 biegu na pozycję jałową, później wrzucam 5tkę, zgrzytu nie ma ...?
    Tak właśnie powinno się zmieniać biegi - ZAWSZE AKCENTOWAĆ POŁOŻENIE NEUTRALNE, bo synchronizatory muszą mieć czas na zadziałanie. Wbijanie biegów jak w "Need for Speed" prowadzi własnie do uszkodzenia synchronizatorów, które masz już prawdopodobnie uszkodzone.....
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #36
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    MiTo 1.4 MA 105HP
    Postów
    5

    Domyślnie

    Po wizycie w ASO. Spryskiwacz naprawiony, okazało się, że pęknięty był wężyk, wymiana zajęła niecałe 15 minut. Teraz wszystko gra.

    Z kolei jeśli chodzi o skrzynię biegów, mechanik zalecił obserwację jej zachowań, bo na ten moment można to podpiąć jedynie pod niską kulturę pracy, zwłaszcza przy tak niskim przebiegu. Fakt faktem, 6 biegówka wymaga przyzwyczajenia się do niej, przynajmniej tak jest w moim przypadku. Pojeździmy, zobaczymy.

  7. #37
    Użytkownik Znawca Avatar metan
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    K-ce
    Auto
    Mito 1,4 MPI
    Postów
    1,059

    Domyślnie

    Cytat Napisał bloodinnio Zobacz post
    Przy okazji dalszego użytkowania wyszła kwestia nie działającego spryskiwacza tylnej szyby, gdzieś jakiś wężyk musiał spaść z pompki, bo płyn ewidentnie leje się po silniku. Na szczęście jutro wizyta w ASO, więc poza kwestią skrzyni sprawdzimy ten nieszczęsny spryskiwacz.
    O browara się zakładam że rozpięło się na podszybiu po stronie kierowcy (widać przez kratkę tuż koło wiązki kabli).

    ---------- Post added at 22:31 ---------- Previous post was at 22:19 ----------

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    bo synchronizatory muszą mieć czas na zadziałanie
    I własnie dlatego do szybkiej zmiany biegów wymyślono dwusprzęgłówki. Synchro są cierne, albo będą "blokowały" aż do wyrównania prędkości a gdy użyjemy siły prędkość wyrówna się już na zębach powodując zgrzyty.

  8. #38
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    MiTo 1.4 MA 105HP
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał metan Zobacz post
    O browara się zakładam że rozpięło się na podszybiu po stronie kierowcy (widać przez kratkę tuż koło wiązki kabli).
    Podobno było pęknięcie spowodowane zamarznięciem płynu letniego. Niestety z taką usterką odebrałem mojego Czarnego Puchacza z salonu. Teraz jest ok .

  9. #39
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał metan Zobacz post
    I własnie dlatego do szybkiej zmiany biegów wymyślono dwusprzęgłówki. Synchro są cierne, albo będą "blokowały" aż do wyrównania prędkości a gdy użyjemy siły prędkość wyrówna się już na zębach powodując zgrzyty.
    Hmmmmm.... Czytam ten wątek i nie rozumiem. Mam Ci ja "zwykłą" skrzynie biegów by GM w mym Grande Punto 1.9mJTD Sport - aktualnie 81kkm nalotu i za głowę się łapię jak czytam to wszystko tutaj. Zmieniam biegi bardzo szybko, nigdy nie "akcentowałem położenia neutralnego" i ani razu nie miałem z tym żadnego problemu. A to podobno Alfa jest samochodem sportowym... Załamka jakaś... Czy w QV też tak się zmienia biegi? Delikatnie?

  10. #40
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo MiTo 1,6 JTDm
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał leDiable Zobacz post
    Z tego co wiem to poza TCT, nie ma do wyboru skrzyni do 1.4 TB MultiAir innej niż 5-biegowej, tak samo jak jest tylko 6-biegowa dla 1.4 MultiAir. Chyba że jest więcej błędów w cenniku niż mi się wydaje ;P Obecnie z tego co widzę w katalogu na rok 2011 skrzynie mają 5 różnych przełożeń końcowych:

    1.4 mpi (junior) i 1.4 multiair (105 koni) mają 6biegową skrzynię biegów o przełożeniu końcowym 4.071 (z taką jeździłem w sobotę i niedzielę)
    1.4 TB multiair ma albo 5-biegową manualną skrzynię biegów o przełożeniu końcowym 3.733 (taka jest w mojej Biance) albo 6-biegową automatyczną TCT o przełożeniu końcowym 4.118
    1.4 TB multiair QV 6-biegowa o przełożeniu takim samym jak automat TCT, czyli 4.118 (to wydaje mi się błędem w katalogu)
    1.3 JTDM 5-biegowa o przełożeniu 3.563
    1.6 JTDM 6-biegowa o przełożeniu 3.65

    Tak więc skrzynia w mito 1.4 MPI i 1.4 MA jest taka sama. Podejrzewam że w julce z 1.4 MA siedzi to samo co w mito 1.4 MA. Niestety w cenniku julki nie ma podanych przełożeń skrzyń i to tylko domysły. No i pytanie Milleniusz, Ty masz 1.4 MA bez turbo? Bo takiej wersji nawet nie widzę w cenniku na stronie alfaromeo.pl. Jeśli masz 1,4 MA turbo to prawdopodobnie masz tą samą skrzynię która jest w mito QV.
    Wg ePer w moim MiTo przy silniku 1.6jtd zainstalowana jest skrzynia biegów M283H. O ile wiadomym mi jest,że skrzynia M32 jest identyczna ze skrzynią M20.W nomenklaturze FAP oznaczenie skrzyń PCC544. Rożnią się wymienione skrzynie jakimi istotnymi elementami konstrukcyjnymi, czy to tylko kwestia oznaczeń.

Podobne wątki

  1. [GTV] Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez Keniq w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-06-2015, 20:04
  2. Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez b0rn20wn w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 23:21
  3. [166] dziwne zachowanie skrzyni automatycznej
    Utworzone przez blackalfa166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-08-2010, 21:54
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-05-2009, 11:36
  5. [145] dziwne zachowanie skrzyni biegów
    Utworzone przez nietyx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-09-2008, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory