Strona 164 z 165 PierwszyPierwszy ... 64114154155156157158159160161162163164165 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1,631 do 1,640 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #1631
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2023
    Auto
    Giulietta Sportiva Jtdm-2
    Postów
    4

    Domyślnie

    Kupiłem Motul 8100 Eco-Clean 0w-30

    Może dobrze, czytałem, że LM jest na bazie mineralnego, idąc dalej można szukać w niszach typu penrite tudzież amsoil, może za rok

  2. #1632
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał janoszu@gm Zobacz post
    Kupiłem Motul 8100 Eco-Clean 0w-30

    Może dobrze, czytałem, że LM jest na bazie mineralnego, idąc dalej można szukać w niszach typu penrite tudzież amsoil, może za rok
    LM jest bazie III gr czyli hydrokrak. Motul co go kupiłeś też. Tutaj safety data sheet z tegoż motula. W angielskim pomoże google. Enjoy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	45.1 KB
ID:	288005Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	45.1 KB
ID:	288005

    Każdy olej to mieszanka. Te które u nas się nazywają sytentyczne, w Niemcach nazywane są w technologii syntetycznej (III grupa). Zależy ile masz tej III grupy, IV (PAO) albo V (estry). Jak widać Motul to hydrokrak (III grupa) + dodatki. Czyli koło PAO to on nie stał.

    Tutaj przykład oleju który ma conajmniej 30-40% PAO (Dec-1-ene)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture_.PNG
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	135.5 KB
ID:	288006

    Na szczęście olej nie musi mieć PAO by robić swoją robotę. Podaje te info jako przykład by świadomie wybierać. III grupa jest tania i ma być tania. IV grupa niekoniecznie jest tania. Płacić więcej niż 50pln za 1l III grupy to imvho złodziejstwo (stan na wrzesień 2023, bo kto wie gdzie nas inflacja zaprowadzi).

  3. #1633
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2023
    Auto
    Giulietta Sportiva Jtdm-2
    Postów
    4

    Domyślnie

    Co poleciłbyś wobec tego na przyszłość do tego motoru?

  4. #1634
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał janoszu@gm Zobacz post
    Co poleciłbyś wobec tego na przyszłość do tego motoru?
    Wszystkie wymienione oleje są bardzo ok (Millers, Motul, LM, Penrite, Amsoil). I cokolwiek wybierzesz z w/w to będzie to dobry wybór.

    Osobiście bym wybrał coś tańszego, bo nie zauważyłem aby oleje tańsze wykonywały gorzej swoją pracę niż te droższe. A na pewno nie wykonują gorszej pracy w moich samochodach (analiza zużytego oleju). Szczególnie kiedy jeździłbym na krótkie trasy i potrzebowałbym częściej wymienić olej to lepiej mieć na extra sushi niż nie mieć. Cena/jakość w 0W30 C2: uzywam Shella AT-L albo ECT (oparte na bazach GTL), ten pierwszy ciężko dostać i czasem ma cenę z dupy, ten drugi jest nieco za gruby jak na moje preferencje, ale ma świetną cenę. TOTAL Quartz Ineo First 0W30 ma bardzo dobry skład (hc+PAO), ciekawe dodatki oraz dobrą cenę, Volkswage LongLife III FE 0W30 (jest to C3, nieco grubszy, ale to raczej powinno robić problemu. ten olej robi Shell, dobry olej, dobra cena), Gulfa Formula LEF ma tylko dobrą cenę, bo po składzie ciężko cokolwiek wysnuć (ot, typowy hydrokrak). Używam Gulfa w lepkości 0W20 C5 i tam to bardzo dobry olej (PAO) który w dieslu jeżdzonym po mieście spokojnie wytrzymuje 10kkm. Wszystkie się mieszczą w rozsądnej cenie 40pln za litr.
    Edit: Orlen też ma olej 0W30 C2, ale nie wiem jak w trawałością tego konkretnego oleju. Inne Orlena można polecić (sam używam). Jeżeli uda sie znaleźć Castrola Magnateca czy Eurola w dobrej cenie to to nie są złe oleje.
    Ostatnio edytowane przez Imć ; 20-09-2023 o 12:08

  5. #1635
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Powoli zbliża mi się termin wymiany oleju. Obecnie mam zalany Motul 8100 Eco-clean C2, zgodny ze specyfikacją Fiata 9.55535-S1. Czy znajdzie się coś lepszego, co w jakiś zauważalny sposób wpłynie na żywotność i ogólną kondycję silnika? Moje auto to Giulietta 1.6 JTDM 105 KM 2012 r. Przebiegi miasto/trasa (1/10) i około 12 tys. km rocznie. Na poprzednich stronach pojawiły się wzmianki o Millers i PMO i myślałem nad zmianą na jeden tych:
    1. MILLERS XF Premium C2 5W30
    2. PMO Professional-Series C2 5W30

  6. #1636
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    Czy znajdzie się coś lepszego, co w jakiś zauważalny sposób wpłynie na żywotność i ogólną kondycję silnika?
    Ciężko powiedzieć nie znając sposobu użytkowania auta. Jeżeli do typowej jazdy mieszanej to Motul jest tak samo dobrym wyborem jak inne wymieniane (zakładając, że nie są podróbami). Ja bym nie zalał żadnego z nich, ale każdy z nich będzie raczej bezpieczną opcją.
    Ostatnio edytowane przez Imć ; 24-09-2023 o 11:17

  7. #1637
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Ciężko powiedzieć nie znając sposobu użytkowania auta. Jeżeli do typowej jazdy mieszanej to Motul jest tak samo dobrym wyborem jak inne wymieniane (zakładając, że nie są podróbami). Ja bym nie zalał żadnego z nich, ale każdy z nich będzie raczej bezpieczną opcją.
    Dzięki za odpowiedź. Jeżeli chodzi o użytkowanie auta to tak jak napisałem poprzednio na 1k km po mieście przypada 10k km na dłuższe trasy. Styl jazdy na pewno nie agresywny ani nie emerycki, jak trzeba to przycisnę np. wyprzedzanie lub żeby poczuć trochę frajdy z jazdy od czasu do czasu czy wypalić DPF. Olej zmieniam co roku. A jaki wg Ciebie byłby najlepszy do tego silnika? Ja się sugerowałem specyfikacją podaną w instrukcji czyli 9.55535-S1 i podane przeze mnie oleje ją spełniają.

  8. #1638
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    A jaki wg Ciebie byłby najlepszy do tego silnika? Ja się sugerowałem specyfikacją podaną w instrukcji czyli 9.55535-S1 i podane przeze mnie oleje ją spełniają.
    Jeżeli chcesz się trzymać S1 to nie będę mógł wskazać faworyta, gdyż od paru lat nie używam olei które mają 5 na początku (albo są powyżej 30, no... z wyjątkiem Orlena którego leje do TwinSparka, ale tam nie robię testów innych bo olej daje radę, chyba, że mu się formulacja (albo cena) zmieni, ale wątpie). Po sporej liczbie testów dla innych olejów żdziwiłbym się gdyby którykolwiek ze znanych producentów nie dał rady. Zatem czy będzie to droga półka jak Motul, Millers, Ravenol, Penrite, Yacco etc czy bardziej "budżetowa" półka Castrol, Total/Elf, Shell, Gulf, Eurol czy Lotos. Ogromna większość będzie hydrokrakiem o podobnych parametrach, jedynie zagadkowa będzie jak z czasem olej się zachowa (kwestia jakości baz, bo ceną już się dawno nie sugeruję). Trzeba by zrobić test po interwale (chyba, że jest Shell PurePlus 5W30 to byłby mój faworyt, bo nie jest zwykłym hydrokrakiem). Ale dla interwału 12kkm to IMVHO nie ma o czym mówić, szczególnie gdy samochód jeździ w trasy bez ciągłego VMax.

    Natomiast w normie DS1, czyli 0W30 (1.6mjtd w moim manualu z 2013r ma już normę DS1) mógłbym coś zaproponować. 0W30 ma zalętę, że szybciej dociera do punktów tarcia przy rozruchu. Minus, że jest droższy, ale zazwyczaj (nie zawsze) ma lepszą formulacje (ciekawsze dodatki przeciwzużyciowe). Z wyjątkiem TwinSparka używam 0W od m/w 10 lat.
    Ostatnio edytowane przez Imć ; 25-09-2023 o 15:30

  9. #1639
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Jeżeli chcesz się trzymać S1 to nie będę mógł wskazać faworyta, gdyż od paru lat nie używam olei które mają 5 na początku (albo są powyżej 30, no... z wyjątkiem Orlena którego leje do TwinSparka, ale tam nie robię testów innych bo olej daje radę, chyba, że mu się formulacja (albo cena) zmieni, ale wątpie). Po sporej liczbie testów dla innych olejów żdziwiłbym się gdyby którykolwiek ze znanych producentów nie dał rady. Zatem czy będzie to droga półka jak Motul, Millers, Ravenol, Penrite, Yacco etc czy bardziej "budżetowa" półka Castrol, Total/Elf, Shell, Gulf, Eurol czy Lotos. Ogromna większość będzie hydrokrakiem o podobnych parametrach, jedynie zagadkowa będzie jak z czasem olej się zachowa (kwestia jakości baz, bo ceną już się dawno nie sugeruję). Trzeba by zrobić test po interwale (chyba, że jest Shell PurePlus 5W30 to byłby mój faworyt, bo nie jest zwykłym hydrokrakiem). Ale dla interwału 12kkm to IMVHO nie ma o czym mówić, szczególnie gdy samochód jeździ w trasy bez ciągłego VMax.

    Natomiast w normie DS1, czyli 0W30 (1.6mjtd w moim manualu z 2013r ma już normę DS1) mógłbym coś zaproponować. 0W30 ma zalętę, że szybciej dociera do punktów tarcia przy rozruchu. Minus, że jest droższy, ale zazwyczaj (nie zawsze) ma lepszą formulacje (ciekawsze dodatki przeciwzużyciowe). Z wyjątkiem TwinSparka używam 0W od m/w 10 lat.
    Rozumiem, że przy moim stylu jazdy wszystkie oleje spełniające przytoczoną normę Fiata powinny zapewniać podobną ochronę. A co jeżeli chodzi o czystość DPF czy oleje 0W30 są pod tym względem lepsze? Miałem ostatnio problem z zapchanym DPF, chociaż nie była to na pewno wina oleju, ale czy 0W30 będzie lepszy dla DPF? Czy zmiana na 0W30 nie wpłynie negatywnie na ten silnik? Zakładam, że konstrukcja silnika w 2013 r. nie zmieniła się aż tak bardzo. Jakie oleje 0W30 mógłbyś polecić do tego silnika? Przejrzałem kilka opcji i znalazłem:

    1. RAVENOL FES SAE 0W‑30 USVO - dość drogi;
    2. PMO PROFESSIONAL SERIES 0W30 C2;
    3. Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30

    Któryś z powyższych jest wart uwagi?

  10. #1640
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    Rozumiem, że przy moim stylu jazdy wszystkie oleje spełniające przytoczoną normę Fiata powinny zapewniać podobną ochronę.
    Żdziwiłbym się gdyby tak nie było. Chyba, że kupisz podróbę, albo jakiś dziwny olej producenta który ma spory problem z jakością.

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    A co jeżeli chodzi o czystość DPF czy oleje 0W30 są pod tym względem lepsze?
    Można znaleźć oleje które są low-saps. Np Total Ineo First 0W30 C2 (czasem jest info, że to jest C1, ale C1 wypadło z ACEA-23, więc olej został 'uzupełniony' o C2 i API SP), spełnia DS1. Wart polecenia pod warunkiem, że silnik nie zużywa oleju, bo jeżeli tak, to lepiej wybrać inny.

    Generalnie zmiana pomiędzy 0W a 5W różni się raczej jakością baz, szybkością płynięcia na zimny, ew. innym zachowaniem przy trybie long-life, ale to nie dotyczy. Fiatowskie normy są raczej mid-saps, wątpie, aby akurat olej miał diametralny wpływ na zapchanie DPF. Sam mam diesla do wożenia rodziny (nie Alfę) i stosuje oleje mid-saps, nie zauważyłem problemów.

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    - RAVENOL FES SAE 0W‑30 USVO - dość drogi;
    Na papiurze ten olej ma świetny skład. Nie lubię Ravenola bo to co ma na papierze a to co wychodzi w labie się czasem róźni, gdyby cena była inna, przymknąłbym oko. Ale jeżeli ten konkretny olej 'trzyma' parametry to to jest bardzo dobry olej.

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    PMO PROFESSIONAL SERIES 0W30 C2;
    Z PMO znam tylko serię Extreme, ale to raczej nie będzie 0W30 C2, więc się nie wypowiem.

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30
    To byłby mój wybór, bo jest na bazach gas-to-liquid (GTL) które Shell stosuje z sukcesem w dużej ilości produktów (i kosztuje ok 40pln za 1l u oficjalnego dystrybutora na allegro). W samochodzie żony Shell 5W30 oparty o bazy GTL dał sobie świetnie rade w jeździe typowo miejskiej z włączonym S&S na interwale prawie 13kkm zachowując parametry w normie i nie generując dużej ilości metali zużyciowych.

    Opcja do rozważenia to oleje spełniające normę VW 504/507, są to oleje 0W30 ale C3. Różnica pomiędzy C2 a C3 jest taka, że C2 mają generalnie mniejszą lepkość, C3 nieco wyższą (wszystko w granicach SAE30). Normy VW są dość wymagające dla oleju.

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory