Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Błąd P0238 - signal calculation failure

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie Błąd P0238 - signal calculation failure

    Cześć,
    moje auto to Giulietta 1.6 JTDM 105 KM 2012r. wersja Distinctive.

    Po kolei opiszę co mu dolega:

    przede wszystkim jest problem z szarpaniem między 1600 a 2500 obrotów, najbardziej wyczuwalny w okolicy 2000 i mam wrażenie, że bardziej na zimnym silniku niż na rozgrzanym. Ostatnio straciłem cierpliwość do mechaników i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i zakupiłem kabel ELM 327 i MES w wersji 5.1 i zrobiłem logi podczas próby dynamicznej (w załączniku). Po kilkudziesięciu sekundach przyspieszania na 4. biegu z 1500 rpm przy około 3300 rpm wyrzuca check engine i błąd P0238. Proszę obeznanych w temacie bardziej ode mnie o sprawdzenie tych logów i określenie czy już na pierwszy rzut oka widać co jest problemem. Ja jako laik widzę dużą różnicę w ciśnieniu doładowania a oczekiwanym ciśnieniem doładowania (niedoładowanie). Nie wiem czy pozycja sterowanie doładowania/elektrozawór to jest overboost i czy jego wartości są poprawne? Podczas testu overboost w MES słyszę tylko jakiś delikatny i bardzo cichy dźwięk i nie widzę ruchu na cięgnie gruszki. Testowałem też EGR i słychać, że coś się rusza, poza tym EGR był czyszczony i sprawdzony przez dwóch mechaników co nie znaczy, że jego nie biorę pod uwagę jako winowajcę. EGR nie jest zaślepiony. Od czego mogę zacząć sprawdzanie na własną rękę? Jeszcze dziś mam zamiar odpiąć wężyk podciśnienia od gruszki i sprawdzić czy cięgno się ruszy. Po zdjęciu tego wężyka próbowałem w niego dmuchnąć i raczej jest szczelny bo nie byłem w stanie go "przedmuchać" Nie sprawdziłem jeszcze pozostałych wężyków podciśnienia
    Dodam jeszcze, że podczas wciśniętego gazu do dechy podczas próby dynamicznej widać czarny dym z tyłu, zrobiłem jeszcze podobną próbę z odłączonym przepływomierzem i dymu nie było - nie mam logów od tego przejazdu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Próba_drogowa.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	104.2 KB
ID:	287902 Próba 1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Próba_drogowa_2.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	109.9 KB
ID:	287903 Próba 2

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Błąd P0238.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	62.5 KB
ID:	287901 P0238

    Próba drogowa.zip
    Ostatnio edytowane przez CrashNB ; 03-09-2023 o 15:04

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Gdyby ktoś był ciekawy to się okazało, że prawdopodobnie winny był gumowy łącznik za intercoolerem. W przyszłym tygodniu mam zamiar go wymienić i dam znać czy pomogło.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    AR 159 SW, Honda Prelude 4gen
    Postów
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał CrashNB Zobacz post
    Gdyby ktoś był ciekawy to się okazało, że prawdopodobnie winny był gumowy łącznik za intercoolerem. W przyszłym tygodniu mam zamiar go wymienić i dam znać czy pomogło.
    Nie obraź się, ale ten post jest totalnie od czapy. Prawdopodobnie? Jak wymienisz, usterka ustąpi, wtedy pisz, a wróżenie z fusów zostaw wróżbicie Maciejowi.

    "Ważniejsza od celu podróży jest radość z podróżowania" - Soichiro Honda

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał nervousman Zobacz post
    Nie obraź się, ale ten post jest totalnie od czapy. Prawdopodobnie? Jak wymienisz, usterka ustąpi, wtedy pisz, a wróżenie z fusów zostaw wróżbicie Maciejowi.

    "Ważniejsza od celu podróży jest radość z podróżowania" - Soichiro Honda
    Nie obrażam się Nie dodałem, że jest w nim 5 cm pęknięcie więc z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to właśnie winny mojego problemu. Piszę prawdopodobnie, bo nie wiem czy to jedyny problem i po jego wymianie dopiero się okaże.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2012 1.6 JTDm 105KM
    Postów
    14

    Domyślnie

    Udało się. W załączeniu screen z próby drogowej ale czy tak powinny wyglądać te wykresy? Dziwnie wygląda malejąca masa powietrza zasysanego i ciśnienie doładowania przy rosnących obrotach.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-09-24 170343.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	83.0 KB
ID:	288084  

Podobne wątki

  1. [159] Błąd body compa: u1602, także Airbag Failure, Vehicle Protection system failure
    Utworzone przez FrankAlfa w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-02-2023, 12:13
  2. Błąd P0238
    Utworzone przez szprycha w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-07-2020, 16:59
  3. Błąd P0238
    Utworzone przez obcy w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-03-2016, 15:41
  4. [156] MCSF i błąd P1235 Boost Pressure Signal
    Utworzone przez bryniex w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-04-2015, 16:16
  5. 1.9 JTD, błąd 0235 - invalid signal
    Utworzone przez lukash3 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-03-2012, 21:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory