Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Wypadanie zapłonu na rozgrzanym silniku

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2016
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    11

    Domyślnie Wypadanie zapłonu na rozgrzanym silniku

    Dzień dobry Panie i Panowie,

    O ile moja Jula nie sprawiała zbyt wiele problemów (a jak już to byłem w stanie sam je rozwiązać), o tyle teraz brakuje mi głowy oraz wiedzy. Ale od początku:
    Silnik 1.4 MA - aktualnie 198KM/295Nm. Przebieg nieco ponad 200tysi, przy tym przebiegu nowy rozrząd, olej, filtry, odma, świece, poduszki silnika. Autko bez instalacji LPG.
    Po ostatnim wypadzie wczasowym do Włoch i przejechaniu kilku tamtejszych przełęczy autko dostało chyba w d..ę, bo silnik zaczął palić na 3 gary, ale TYLKO na rozgrzanym silniku i na wolnych obrotach. Im bardziej rozgrzany, tym bardziej terkocze.
    Co udało mi się dostrzec:
    - błąd P0302 oraz P0300 - wyskoczyły raptem dwa razy. Po pierwszym skasowaniu wyskoczył wczoraj, zamigał check engine i po chwili zgasło. MES wskazuje na błąd jako sporadyczny.
    - zimny i nie w pełni rozgrzany silnik pracuje normalnie. Rozgrany w trasie również - nie ma szarpnięć, nie ma spadku mocy, nie ma błędów, turbina ładuje.
    - rozgrzany i mocno rozgrzany na wolnych obrotach jak wspomniałem - terkocze i nie pali 2 cylinder. Zamienione miejscami cewki i świece - to samo dalej 2 gar,
    - na wolnych obrotach po dodaniu gazu albo włączeniu AC silnik pracuje normalnie,
    - silnik nie bierze oleju,
    - nie zauważyłem wycieków na silniku, ale jest olej na gwincie świecy drugiego cylindra,
    - odpięcie wtryskiwacza innego cylindra powoduje nagłą zmianę pracy silnika (widać i słychać), po czym odpięcie wtryskiwacza 2giego cyl. powoduje "lekkie pogorszenie" pracy (mowa cały czas o wolnych obrotach i rozgrzanym silniku),
    - nie mam luzów na konektorach przy cewkach czy wtryskiwaczach,
    - na pracującym i rozgrzanym silniku, po odłączeniu cewki któregoś cylindra natychmiastowa reakcja silnika, w przypadku cewki na 2gim cylindrze - kilka sekund pracuje jakby komp tego nie zauważył,
    - nie ma falowania obrotów,
    - dolot szczelny.

    Trochę nie pasuje mi to pod awarię aktywatora. Z tego co czytałem, objawy były inne, szarpnięcia i spadek mocy, trzaskanie młotami pod maską. U mnie nie ma nic głośniej.
    Nie wiem, czy można tak tym autem jeździć. Narazie śmigam, bo nie mam nic innego, ale z tyłu głowy siedzi mi ten problem i męczy. Będę wdzięczny za pomysły i podpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez ciamek ; 28-09-2023 o 15:51

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciamek Zobacz post
    .

    Trochę nie pasuje mi to pod awarię aktywatora. Z tego co czytałem, objawy były inne, szarpnięcia i spadek mocy, trzaskanie młotami pod maską. U mnie nie ma nic głośniej.
    takie objawy to już jak aktywator jest w stanie agonalnym i nadaje się na szmelc. U mnie z 10 lat temu też poza wypadaniem zapłonów nic się nie działo, nawet błędu żadnego nie było a aktywator mi się rozsypał w drodze na wymianę z pół kilometra przed dojazdem do ASO


    Nie wiem, czy można tak tym autem jeździć. Narazie śmigam, bo nie mam nic innego, ale z tyłu głowy siedzi mi ten problem i męczy. Będę wdzięczny za pomysły i podpowiedzi
    Jeździć możesz ale jeśli jesteś pewien świec i układu zapłonowego to im dłużej będziesz tak jeździć tym gorzej. Zaczyna się właśnie od wypadania zapłonów. Jeśli tuleja dostała luz i zaczyna się wykręcać to jeżdżenie doprowadzi do zerwania gwintu a wtedy już nie będzie co wklejać. Ci którzy zrobili od razu wkrecenie tulei na kleju odratowali aktywator. Zdarzały się też przypadki uszkodzenia samego elektrozaworu, wystarczyła wymiana, ale trzeba mieć dawce. Udaj się do kogoś kto Ci to porządnie zdiagnozuje, im prędzej tym lepiej

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2016
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Mam ugadanego mechanika, podobno znawcę fiatów i alf, ale termin to po 10 października. Podobne terminy ma Cinsoft na diagnozę
    i również był temat aktywatora.

    Dzis rano zauważyłem jeszcze jedną rzecz: gdy auto pracuje na te trzy gary, to jakby silnik puszczał spaliny bokiem i wychodzą one pod maską. Poprostu kopci mi się pomiędzy blokiem, a turbo...

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    To przed decyzja o zrzucaniu MA trzeba to dobrze zdiagnozować bo może coś z upg być na rzeczy. Można zrobić test tyle że jak nie puchną węże i coś sie dzieje w zbiorniczku to raczej taki test nic nie wykaże. Są różne sposoby uszkodzenia upg, jest ich sporo i objawy też różne a tester wykaże jedynie cześć przypadków. Nie ubywa Ci płynu albo oleju?

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2016
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    11

    Domyślnie

    No właśnie niczego nie ubywa. Myślałem, czy nie puszcza mi uszczelka pod MA. Najpierw sprawdzę kompresję, a potem chyba rozbieranie po kolei.

Podobne wątki

  1. Wypadanie zapłonu 1.8 ts
    Utworzone przez Trochim w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-02-2020, 20:12
  2. 156 jts wypadanie zapłonu na zimnym silniku
    Utworzone przez pele21 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-03-2017, 11:39
  3. Wypadanie zapłonu przy zimnym silniku
    Utworzone przez BigMen23 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-02-2015, 12:42
  4. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-01-2012, 23:17
  5. wypadanie zapłonu V6
    Utworzone przez gajowy w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-11-2009, 21:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory