Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Wymiana zespołu napędowego klimy 2.4 jtd

  1. #1
    enzo_pl
    Gość

    Domyślnie Wymiana zespołu napędowego klimy 2.4 jtd

    Witam,

    Jakiś czas temu, pisałem o awarii mojej klimy. Od kilku dni podczas odpalania auta słyszałem straszne szumy. Pojechałem więc do mechanika i okazało się że to cały zespół napędowy klimy:

    Na początku grzało się rozwalone łożysko, które poprostu spałiło uzwojenie cewki, co doprowadziło do przegrzania sprzęgła.

    Tak więc jest już przed wymianą zespołu napędowego. Zamówiłem już części i chciałym się podzielić wiedzą, może się komuś przyda.

    W 156 2.4 jtd - 136 KM , jest sprężarka DENSO 7SBU16C.

    Następnie należy zamówić:

    Sprzęgło (inaczej zbierak) o wymiarach:

    średnia zew. - 150 mm
    wysokość - 38 mm
    szerokość trzpienia - 21 mm
    średnica wew. trzpienia - 13 mm

    Jeżeli komuś poszło koło pasowe / lub poprostu niechce się bawić w prasowanie łożyska do koła pasowego:

    średnica zew. - 130 mm
    wysokość - 45 mm
    szerokość paska - 23 mm
    ilość rowków - 6

    Jeżeli chcecie zamówić samo łożysko to jego wymiary: 35 x 52 x 22

    No i na koniec cewka elektromagnetyczna:

    średnica zew: 96 mm
    średnica wew: 61,5 mm
    średnica wew. z kołnierzem:40 mm
    wysokość: 27,5 mm
    wysokość z kostką: 37 mm
    Napięcie 12V

    Mam nadzieję że komuś się to przyda.

    Dodatkowo mogę podać koszta:
    Cewka 115 zł, Łożysko 28 zł, Sprzęgiełko 120 zł / w przypadku kupowania zestawu wraz z kołem pasowym - całość kosztuję około 350 zł
    Ostatnio edytowane przez enzo_pl ; 28-07-2010 o 10:48

  2. #2
    enzo_pl
    Gość

    Domyślnie

    No niestety operacja nie jest zakończona sukcesem.
    Wszystkie części założone na kompresor - ale klima dalej nie działa... Tzn. sprzęgło się załącza, ale klima nie chłodzi, nie włączają się wentylatory a w nawiewach słyszach dziwny szum (nawet bez włączonego biegu wiatraka).

    Pojadę na komputer do aso - niech się podepną pod klimę i powiedzą co jest nie tak - może uwaliła się gdzieś jakaś elektronika ?

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał enzo_pl Zobacz post
    No niestety operacja nie jest zakończona sukcesem.
    Wszystkie części założone na kompresor - ale klima dalej nie działa... Tzn. sprzęgło się załącza, ale klima nie chłodzi, nie włączają się wentylatory a w nawiewach słyszach dziwny szum (nawet bez włączonego biegu wiatraka).

    Pojadę na komputer do aso - niech się podepną pod klimę i powiedzą co jest nie tak - może uwaliła się gdzieś jakaś elektronika ?
    jak szumi przy zaworze rozprężnym to znaczy że czynnika mało

  4. #4
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał enzo_pl Zobacz post
    No niestety operacja nie jest zakończona sukcesem.
    Wszystkie części założone na kompresor - ale klima dalej nie działa... Tzn. sprzęgło się załącza, ale klima nie chłodzi, nie włączają się wentylatory a w nawiewach słyszach dziwny szum (nawet bez włączonego biegu wiatraka).

    Pojadę na komputer do aso - niech się podepną pod klimę i powiedzą co jest nie tak - może uwaliła się gdzieś jakaś elektronika ?
    Jak sprężarka się załącza to już żadna elektronika po drodze nie stoi. Masz cos nie tak z czynnikiem. Najprawdopodobniej za mało go. Przy załączonej sprężarce złap za grubszą rurkę. Jest zimna? wyrapla sie na niej woda?

  5. #5
    enzo_pl
    Gość

    Domyślnie

    Sprawa wyjaśniona... Czynnik cały wyleciał , i niestety nie ma co go napełniać, ponieważ wraz z wysoką temeraturą rozszczelnił się kompresor (trzeba wymienić uszczelkę).

    Jedyne co mnie dziwi, to fakt - że pomimo braku czynnika - sprzęgło zamiast stać w miejscu - kręciło się nieprzeprwanie ?

  6. #6
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał enzo_pl Zobacz post
    Jedyne co mnie dziwi, to fakt - że pomimo braku czynnika - sprzęgło zamiast stać w miejscu - kręciło się nieprzeprwanie ?
    Presosrat powinien nie dopuścić do włączenia sprężarki w przypadku całkowitego braku czynnika. Być może jest on uszkodzony, albo druga możliwość że miałeś cały czas włączoną sprężarkę przez to że tarcza sprzęgła była za ciasno spasowana, lub 3 możliwość że gazu pozostało tyle w układzie że presostat pozwalał włączać sprężarkę.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 03-08-2010 o 22:54

  7. #7
    enzo_pl
    Gość

    Domyślnie

    Wymieniłem cały zespół napędowy sprężarki - i sprzęgło po odłączeniu elektromagnesu - stoi w miejscu, ale w momencie podpięcia kręci się nieprzerwanie, chociaż układ nie ma czynnika !!

    Możliwe że prestostat coś nawalił - i pewnie od nie wyłączał sprzęgła - co doprowadziło do uszkodzenia sprzęgła (przegrzania) co spowodowało spalenie cewki, a wkręcające się druty od cewki w koło pasowe - do uszkodzenia łożyska.

    Pozostaje więc uszczelnić kompresor - i zobaczyć prestostat.

  8. #8
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał enzo_pl Zobacz post
    Wymieniłem cały zespół napędowy sprężarki - i sprzęgło po odłączeniu elektromagnesu - stoi w miejscu, ale w momencie podpięcia kręci się nieprzerwanie, chociaż układ nie ma czynnika !!

    Możliwe że prestostat coś nawalił - i pewnie od nie wyłączał sprzęgła - co doprowadziło do uszkodzenia sprzęgła (przegrzania) co spowodowało spalenie cewki, a wkręcające się druty od cewki w koło pasowe - do uszkodzenia łożyska.

    Pozostaje więc uszczelnić kompresor - i zobaczyć prestostat.
    No wygląda na to że presostat do wymiany, chyba że jakiś magik go wcześniej zmostkował, trzeba by się przyjżeć. Najgorsze że sprężarka chodziła bez czynnika, pewnie zaciągneło sporo powietrza i teraz olej może sie zepsuć. Jak będziesz wymieniał uszczelke na kompresorze to wyczyść dokładnie sprężarkę ze starego oleju. Można by też wymienić osuszacz.

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar czisi
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Czeladź
    Auto
    Alfa Romeo 156sw
    Postów
    185

    Domyślnie

    witam mi tez klima nie działa podczas nabijania okazało się że układ jest nieszczelny mój prywatny super mechanik grozi mi że kompresor może spowodować pożar z racji uszkodzonego łożyska na kompresorze . Po zdjęciu paska okazało sie ze kompresosz szumi strasznie . Pytanie moje jest takie czy dałeś rade wymienić samemu łożysko na kompresorze ?? bo u mnie on jest sprawny po nabiciu klimy chłodziła aż miło ale gdzieś ten ten gazik spiernicza

  10. #10
    enzo_pl
    Gość

    Domyślnie

    samemu łożyska nie wymienić - tzn. musisz usunać stare łożysko, i co ważne należy pamiętać że to jest łożysko nie na kompresorze, tylko łożysko na kole pasowym kompresora, a następnie musisz wprasować nowe łożysko.

    Jeżeli masz do tego sprzęt to ok. Łożysko kosztuję 28 zł , jeżeli nie masz sprzętu to możesz wymienić całe koło pasowe (ma już zamontowane łożysko) za około 100-120 zł.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 09:41
  2. [159] Wymiana podpory wału napędowego 159 3.2 JTS.
    Utworzone przez pieczen1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-05-2014, 11:17
  3. [CROSSWAGON] Zawiszenie zespołu napędowego
    Utworzone przez diodak w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-01-2014, 06:08
  4. przewody od klimy wymiana
    Utworzone przez szaq w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-04-2010, 15:06
  5. Tuning zespołu napędowego
    Utworzone przez fiergloo w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-06-2008, 12:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory