Strona 7 z 42 PierwszyPierwszy 1234567891011121314151617 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 416

Temat: Akumulator...

  1. #61
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - kilka zrzutów z testów akumulatora przed wymiana.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aku2.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	66.7 KB
ID:	162155   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aku30procent.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	65.9 KB
ID:	162156  
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  2. #62
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Giulietta 2014 1.4l 170KM
    Postów
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    Przede wszystkim wyciągasz wnioski jedynie na podstawie napięcia a to błąd bo akumulator ładowany jest prądem a nie napięciem- to na poczatek. Aby stwierdzić faze ładowania-rozładowania czy odzyskiwania energii trzeba by zmierzyć płynący prąd- ale to nie wszystko bo jeszcze trzeba stwierdzić w którym kierunku i w jakim momencie on płynie a tego za pomocą multimetru nie zrobisz. Gdyby Giulietta posiadałą system rekuperacjii to:
    - pewnie było by o tym głośno
    - elektryka wymagała by znacznej modernizacji instalacji,innego alternatora i wielu innych rzeczy a te z tego co wiem są w Julce od poczatku takie same
    - fabryka wsadzała by akumulator typu AGM (a nie jak dotąd ECM/EFB) i najprawdopodobniej nie był by on pod maską
    - taki system gdyby istniał napewno był by uwzgledniony na egzaminerach, Witech-u czy programach diagnostycznych


    troche sam sobie zaprzeczasz , najpierw piszesz ze najlepszy aku do Giulietty to EFB centry a za chwile twierdzisz że Twoja posiada system rekuperacji do którego przeznaczone są własnie AGM-y. Jakikolwiek EFB przy rekuperacji pożył by bardzo krótko



    nie dziwie się , AGM się przy konwencjonalnym systemie Start&stop się trochę marnuje i nie jest w pełni wykorzystywany bo został stworzony do innej pracy , dodatkowo zbyt wysoka (jak dla niego) temperatura panujaca pod maską powoduje jego nie optymalne warunki pracy i w efekcie dużo szybsze wykończenie (dlatego najczesciej umieszcza się go w bagażniku lub innym chłodnym miejscu) więc stosowanie AGM-a w Julce to troche przerost formy nad treścią i strata pieniędzy
    To prawda, że akumulator jest ładowany prądem, ale nie jest prawdą, że nie można wnioskować o wartości i kierunku przepływu prądu z napięcia na akumulatorze. Prąd ładowania z całą pewnością jest monotonicznie rosnącą funkcją napięcia na akumulatorze. Przy wartościach poniżej napięcia żródła wewnętrznego akumulatora prąd ma warości ujemne (rozładowanie). Napięcie wewnętrzne ma warości w przedziale 12.0 - 13.0 V w zależności od stopnia naładowania, początkowego stężenia elektrolitu i temperatury. Tak więc przy napięciach z przedziału 13,9 - 14.8 ładuje się bez porównania większym prądem niż przy napięciach 12.4 - 13.0.
    Twoje rozważania co by było gdybyGuilietta posiadała system rekuperacjii opierają się na założeniu, że polityka informacyjna producenta jest rzetelna. Moje doświadczenia z obserwacji obecnego rynku (nie tylko samochodowego) nie skłaniają mnie do podzielania tego założenia.
    Przejście z ładowania stałym napięciem na ładowanie rekuperacyjne nie wymaga żadnych zmian w instalacji elektrycznej oprócz wymiany oprogramowania komputera centralnego sterującego procesem ładowania. Maksymalna moc dostarczana przez alternator nie musi być większa niż w tradycyjnym systemie ładowania. Główny problem z systemami rekuperacji polega na tym, że żaden z istniejących typów akumulatorów ołowiowych nie spełnia w pełni wymagań tych systemów - problemem jest niewystarczająca zdolność do absorbowania dużych prądów w trakcie hamowania. Producenci rozwiązują te problemy na różne sposoby. Używają tzw. superkondensatorów (o pojemności kilka kF) które absorbują energię hamowania a potem powoli przekazują ją do naładowanego prawie w pełni akumulatora. Stosują zmienne scenariusze ładowania - gdy akumulator jest zbyt słabo naładowany wyłacza się rekuperację i ładuje stałym napięciem do pełnego naładownia i odsiarczanienia akumulatora. Cały czas pracuje się intensywnie nad akumulatorem PbC będącym hybrydą superkondensatora z akumulatorem ołowiowym. Polecany przeze mnie akumulator nie jest być może akumulatorem idealnym do systemów z rekuperacją ale wydaje się być krokiem w dobrym kierunku. Co do nomenklatury akumulatorów, nie należy przeceniać ich wagi. Przykładowo CL600 start-stop EFB jest polecany przez producenta do samochodów z odzyskiwaniem energii (patrz katalog) i ma przekładki izolacyjne z maty szklanej tak jak akumulatory AGM.
    Na koniec refleksja. Wielu producentów oprogramowania komputerowego wypuszcza na rynek nie do końca przetestowne oprogramowania zakładając słusznie, że z czasem błędy powykrywają użytkownicy jako darmowi testerzy. Może firma Fiat zapatrzyła się na rynek softwareowy ...

  3. #63
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulietta 1.4TB Distinctive/Sport/Premium/Dach
    Postów
    480

    Domyślnie

    Gdyby taki system odzyskiwania energii Giulietta posiadała to pisaliby o tym w pierwszej linijce folderu. Trochę nie ta pólka cenowa na takie systemy. Może ktoś miał na myśli Pre Fill, który Giulietta posiada, tyle że służy do czegoś innego ?

    Wiesz, w którejś recenzji Giulietty pisali, o świetnym zawieszeniu z amortyzatorami o zmienny tłumieniu. Problem w tym, że zaistniały one wyłącznie w wyobraźni testującego bo producent nie montuje ich w żadnej wersji

  4. #64
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Giulietta 2014 1.4l 170KM
    Postów
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał barnio Zobacz post
    Gdyby taki system odzyskiwania energii Giulietta posiadała to pisaliby o tym w pierwszej linijce folderu. Trochę nie ta pólka cenowa na takie systemy. Może ktoś miał na myśli Pre Fill, który Giulietta posiada, tyle że służy do czegoś innego ?

    Wiesz, w którejś recenzji Giulietty pisali, o świetnym zawieszeniu z amortyzatorami o zmienny tłumieniu. Problem w tym, że zaistniały one wyłącznie w wyobraźni testującego bo producent nie montuje ich w żadnej wersji
    No cóż, znalazłem się w sytuacji osoby która kwestionuje powszechnie podzielane przekonania czy poglądy (w skrócie PPP). Takie PPP opierają się na powielanych informacjach zawartych w recenzjach, opiniach, wyrażanych na forach dyskusyjnych a nie mających swojego źródła w danych producenta. Wskażę dwa takie PPP:
    1. Fabrycznie montowany w Giuliettach akumulator jest typu EFB/ECM. Producent akumulatora jest nieznany. Napis na akumulatorze "by EXIDE" sugeruje jedynie, że został zaprojektowany przez firmę EXIDE. Nie udało mi się znaleźć żadnej firmy która miałaby w swojej ofercie katalogowej taki akumulator. Nazwa Heavy Duty jest przez niektóre firmy używana dla akumulatorów przeznaczonych do maszyn roboczych. Obecność płynnego elektrolitu wyklucza typ AGM. Moim zdaniem może więc to być zarówno akumulator EFB/ECM jak i akumulator ołowiowy w wersji klasycznej. Jeśli komuś udalo się dotrzeć do danych żródłowych które definiują rodzaj tego akumulatora będę wdzieczny za wskazanie źródła.
    2. Giulietta posiada system start-stop w tzw. wersji podstawowej. Takiej informacji nie udało mi się znaleźć w żadnym opisie start-stop którego autorem jest producent samochodu. W opisach tych algorytm ładowania akumulatora jest pomijany całkowitym milczeniem. Jeśli więc ktoś zna autorytatywne źródło mówiące coś o rodzaju systemu start-stop w Giuliettach będę wdzięczny za jego wskazanie.

  5. #65
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Giulietta 1.4TB Distinctive/Sport/Premium/Dach
    Postów
    480

    Domyślnie

    Co do 1: Exide to jedt wlasnie nazwa producenta )))))))
    http://www.exide.com/pl/pl/

    Co do 2: Czy producent zelazka musi sie tlumaczyc a algorytmu szybkiego nagrzewania podobnie jak producent opon ze skladu mieszanki ? To jest jego tajemnica, a jezeli taka funkcjonalnosc dziala dobrze to rowniez element przewagi technologicznej majacy przelozenie na jego zysk. Zaden producent nie ma obowiazku sprzedawac swoich tajemnic i patentow.


    Pozdrawiam
    Rafal

  6. #66
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Giulietta 2014 1.4l 170KM
    Postów
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał barnio Zobacz post
    Co do 1: Exide to jedt wlasnie nazwa producenta )))))))
    http://www.exide.com/pl/pl/

    Co do 2: Czy producent zelazka musi sie tlumaczyc a algorytmu szybkiego nagrzewania podobnie jak producent opon ze skladu mieszanki ? To jest jego tajemnica, a jezeli taka funkcjonalnosc dziala dobrze to rowniez element przewagi technologicznej majacy przelozenie na jego zysk. Zaden producent nie ma obowiazku sprzedawac swoich tajemnic i patentow.


    Pozdrawiam
    Rafal
    Ad 1. Być może. Ale nie przyznaje się do produkowania akumulatora o nazwie Heavy Duty 63Ah, 450A. Przynajmniej mnie nie udało się znaleźć żadnej informacji w jego materiałach.

    Ad 2. Oczywiście, że nie musi. Tym bardziej z faktu, że tego nie czyni nie należy wyciągać daleko idących wniosków. Jak chociażby taki, że cyt. "Gdyby taki system odzyskiwania energii Giulietta posiadała to pisaliby o tym w pierwszej linijce folderu."Wydaje mi się, że powszechnie podzielane przekonanie na temat systemu start-stop w Giuliettcie jest wynikiem, typowej dla psychologii człowieka próby objaśnienia (racjonalizacji) rzeczywistości w warunkach braku dostatecznej liczby danych. Rozumowanie takie może wyglądać np. tak:
    Producent podaje, że samochód posiada system start-stop.
    Elektrolit a akumulatorze chlupocze - nie może to wiec być akumulator AGM.
    Skoro nie jest to akumulator AGM to start-stop nie może używać odzyskiwania energii hamowania, bo wszyscy producenci akumulatorów zgodnie twierdzą, że do systemów z rekuperacją energii nadają się tylko akumulatory AGM.
    Skoro tak, to akumulator musi być typu EFB/ECM a system start-stop musi być tzw. systemem podstawowym w którym akumulator jest ładowany stałym napięciem, bo wszyscy producenci akumulatorów twierdzą zgodnie, że akumulatory EFB/ECM nadają się tylko do takich systemów podstawowych. Nie może to być oczywiście klasyczny akumulator ołowiowy, bo wtedy, jak twierdzą zgodnie producenci akumulatorów, system start-stop nie działałby niezawodnie a trwałość akumulatora byłaby niezbyt duża.

  7. #67
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Cytat Napisał janmar Zobacz post
    A....
    Skoro tak, to akumulator musi być typu EFB/ECM ....
    Kolego odkrywasz przed nami to co w tym wątku było już dawno napisane.... Przykład:
    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    - ....
    - AGM nie nadaje się do naszych bo jak już kol. wyżej wspomniał ten typ aku montuje sie w bagażniku . W komorze silnika
    jest da niego za ciepło. Działać będzie ale dużo krócej niż by mógł...., poza tym jest sporo droższy więc to dodatkowo
    wyrzucony pieniadz. No i Julka nie posiada przecież systemu rekuperacji do którego AGM został właśnie stworzony
    .....
    - do Julki tylko EFB lub ECM (to samo tylko różne nazewnictwo producentów)

    ....
    Najpierw przeczytaj cały temat, a potem zamieszczaj takie rewelacje
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 04-04-2015 o 07:30
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  8. #68
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Giulietta 2014 1.4l 170KM
    Postów
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Kolego odkrywasz przed nami to co w tym wątku było już dawno napisane.... Przykład:

    Najpierw przeczytaj cały temat, a potem zamieszczaj takie rewelacje
    Przepraszam za mój pewnie zbyt mało klarowny sposób argumentacji skoro nawet Moderator mnie nie zrozumiał.
    Przytaczam, rzeczywiście wielokrotnie wyrażane w tym wątku opinie, ale tylko po to aby pokazać jak logiczne rozumowanie, które nie jest oparte na faktach a na domniemaniach i cudzych opiniach, może prowadzić do błędnych wniosków.
    Powiem wprost - powszechnie podzielana w tym wątku opinia, że producent montuje w samochodach akumulatory EFB/ECM nie ma żadnego uzasadnienia.

  9. #69
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    To znaczy, że sugerujesz, że producent instaluje akumulatory AGM? Bo ja też średnio zrozumiałem jakie jest Twoje ostateczne stanowisko...

  10. #70
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Giulietta 2014 1.4l 170KM
    Postów
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    To znaczy, że sugerujesz, że producent instaluje akumulatory AGM? Bo ja też średnio zrozumiałem jakie jest Twoje ostateczne stanowisko...
    Rzeczywiście, chyba pora na podsumowanie mojego stanowiska. Uważam, że:
    1. Akumulator instalowany fabrycznie to wersja "klasyczna" lub EFB/ECM bo elektrolit w nim chlupocze i ma klasyczne korki odgazowujące. Brak jakichkolwiek autorytatywnych danych które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytanie czy to EFB/ECM czy "klasyk".
    2. Moje pomiary napięcia ładownia w trakcie jazdy wskazują, że w mojej Giuliettcie (MY 2014) jest stosowany algorytm ładowania z odzyskiwaniem energii hamowania. Jak to wygląda w starszych wersjach nie mam pojęcia.
    3. Wiele postów na tym forum wskazuje na niezgodność typu akumulatora i algorytmu ładowania (niezawodne działanie start-stop tylko w przypadku okresowego podładowywania lub regularnie odbywanych dłuższych tras, krótka żywotność akumulatora).
    4. Wydaje mi się, że znalazłem akumulator (CL600 Start-Stop EFB) który zapewnia niezawodna pracę start-stop bez konieczność podładowywania dzięki dodatkowi węgla do elektrody ujemnej co ma zabezpieczać przed zasiarczanieniem w warunkach ładowania z odzyskiwaniem energii hamowania.

    Ponieważ zajęło mi sporo czasu i wysiłku dojście do takich wniosków postanowiłem się nimi podzielić z użytkownikami tego forum mając nadzieję, że może dla kogoś bedą użyteczne i że być może zachęcę kogoś do sprawdzenia jaki algorytm ładowania jest stosowany w jego egzemplarzu Giulietty

Podobne wątki

  1. Akumulator
    Utworzone przez groda w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-01-2013, 13:02
  2. [Giulietta] Akumulator:(
    Utworzone przez kaponee w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-11-2012, 20:15
  3. Akumulator
    Utworzone przez tuzi5 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 15:55
  4. akumulator-alarm-akumulator...
    Utworzone przez luj666 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-06-2011, 13:28
  5. [164] Akumulator
    Utworzone przez zawigrze w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 10-06-2011, 14:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory