Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar tomegm
    Mieszka w
    LTM
    Auto
    159 3.2 Q4 AT

Domyślnie Aussie Romeo 159 3.2 V6 by tomegm

Czołem Alfaholicy.

Od czerwca 2019 jestem posiadaczem 159 w wersji Berlina, w kolorze Grigio Argento, z australijskim sercem, czyli 3.2 JTS Q4, w automacie.

Jak do tego doszło? Otóż wiem. Szukałem samochodu ze stałym napędem na 4 koła i w automacie. Nie mógł być niemiecki. Rynek nie pozostawił zbyt wielu opcji - australijski silnik wygrał, bo byłem świeżo po powrocie z tej pięknej krainy.

Jestem jego co najmniej czwartym właścicielem. Nowa została sprzedana we Włoszech, zaś poprzedni właściciel w Niemczech kupił ją w Austrii.
    Tak wyglądała droga Alfy z Berlina do mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-0593.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	45.4 KB
ID:	262893Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-0598.jpg
Rozmiar:	61.6 KB
ID:	262894

Autko przyjechało do mnie z przebiegiem 98141 km.
    Na sam początek wymiana filtrów i olejów, razem z płukanką:
    • Valvoline SynPower 5W40 - silnik
    • Ravenol ATF T-WS Lifetime - skrzynia (wymiana statyczna)
    • Tutela Transmission Geartech 75W85 - przekładnia i dyferencjał tylny

Od razu zakup nowych letnich opon, których nie było. Padło na GoodYear EfficientGrip Performance 225/50 R17. Made in Poland opony miały dwa tygodnie kiedy je otrzymałem.
    Następnie dokładka oryginalnych chlapaczy oraz podmianka oryginalnych świateł przeciwmgielnych na moduły Helli 90 mm na żarówki H15 (przeciwmgielne i dzienne).

Nazwa:	dzienne-zblizenie.jpg
Rozmiar:	74.2 KB
ID:	262895

Tak sobie jeździłem i na przełomie lipca i sierpnia autko miało już przejechane niecałe 104000 i był to dobry moment na wykonanie kolejnej wymiany oleju. Znowu wpadła płukanka, a za nią Valvoline SynPower 5W40 i filtr Filtron OM653.
    Wiem, przejechanie 6000 km w niecałe dwa miesiące to szaleństwo takim autem, ale niestety - taka sytuacja życiowa.

Auto nie jest wolne od wad. Miało w Niemczech przygodę blacharską z przodu - nowy reflektor, wymieniony zderzak, lakierowany razem z maską i lewym błotnikiem. Niestety lakierniczo wyszło to dość słabo, ale sprzedający uwzględnił ten fakt w cenie. Na karoserii są również delikatne ślady po gradobiciu. Lakierowane były też drzwi tylne prawe po jakiejś obcierce, to akurat zrobione prawie dobrze, bo kolor jedynie średnio dobrany. Ale przecież nowe auta są w salonie
    Ktoś z poprzednich właścicieli przytarł lewym progiem o ziemię - skutkowało to zerwaniem fabrycznej warstwy ochronnej, próbowano coś zaradzić malując czarnym Hammeritem, niestety zaczęła wychodzić powierzchowna ruda. Zabezpieczyłem to na zimę APP R-Stop oraz podkładem epoksydowym, a po zimie planuję porządnie się za to wziąć.
    Do tego dochodzą odpryski na rantach drzwi i klapy. Niewielkie, ale obecne, do zrobienia.

Problem z pompą wtryskową. Auto kiepsko odpalało na ciepłym silniku. Pompa wtryskowa ma w sobie stabilizator ciśnienia paliwa, które pompowane jest z baku. Stabilizator ten w trakcie pracy generuje pewne opary, które wracają do baku. Niestety jak się okazuje coś w tym układzie jest nieszczelne, ponieważ ów stabilizator pozwala ciepłej benzynie wywędrować z pompy jednocześnie ją zapowietrzając. Na szczęście po odrobinie główkowania obszedłem ten problem, dodając pewien zawór sterowany, jednak pompa wtryskowa i tak powinna pójść do regeneracji.

No i ten legendarny rozrząd. Jestem trochę nadgorliwy i chciałem wymienić go profilaktycznie w tym roku, nawet już posiadam części, które szły aż z Australii. Ale że nie jest głośny, błędów z nim związanych nie ma, to przełożyłem wymianę na wiosnę.

Najbliższe plany?
    • Założyć nowe/używane buty zimowe dla Belli prosto od Rafała (Alces1) z nowymi podeszwami Dębica Frigo HP2 225/50 R17, akurat Made in Germany - w tym zestawie to felgi są o dziwo wyprodukowane w Polsce, a więcej zdjęć będzie gdy już zrealizuję ten punkt:

Nazwa:	IMG-1546.jpg
Rozmiar:	43.8 KB
ID:	262890
    • Wymienić olej przy 110000 w silniku i skrzyni
    • Rozrząd/ blacharka/ zawieszenie przód. Trochę już siadły te sprężyny i NIE, nie założę Eibacha
    • Regeneracja pompy wtryskowej
    • Jakieś inne radio. Mam ConnectNav. To, co w nim lubię to interfejs zmieniarki płyt, bo lubię słuchać muzyki z płyt. Ale chciałbym też mieć CarPlay/Android Auto. No i tu kwestia radia 2DIN Sony i wielkiej ramki uzupełniającej otwór po Navi, czy założenie chińskiej jednostki dedykowanej i rzeźbienie ramki uzupełniającej. Wymiana dekoru na otwór pod zwykłe radio na razie nie wchodzi w grę, bo nie znam numeru tej części w takim kolorze jak mój, a oklejać nie bedę. Kiedyś się zdecyduję
    • Renowacja letnich felg policyjnych
    • Jakieś bzdury typu dywaniki itp.

Z tego miejsca chciałbym podziękować Magilowi, człowiekowi z olbrzymią wiedzą o tych autach i jednocześnie bardzo pomocnemu koledze. Dzięki! Szczególnie pozdrawiam również wszystkich Alfistów z Klubu AR Roztocze

Na koniec dodam, że jest to moje drugie auto. Przez 6 lat od zdobycia prawka eksploatowałem Fiata Stilo MW 1.9 JTD 80CV. Zrobiłem nim jakieś 80000 km, dokładałem wyposażenie i takie tam. Przesiadka na auto o mocy dokładnie 2.25 raza większej to świetne uczucie Alfa jest moim daily, służy mi do dojazdów do pracy. Mam 11 km w jedną stronę i mam świadomość, że lepiej by było eksploatować ją raczej na dłuższych odcinkach. Choć staram się ostatnio jeździć więcej autobusem do pracy, to jednak jazda tym autem mocno kusi i nawet w drodze do pracy nastraja pozytywnie na cały dzień.

Kiedy to piszę, auto ma już 107912 km. Właśnie wróciłem z trasy Kraków - Poprad - Miszkolc - Koszyce - Kraków. Tak świętowaliśmy ostatnie podrygi letniej pogody, na Węgrzech, tuż przy granicy ze Słowacją:

Nazwa:	IMG_8133.jpg
Rozmiar:	196.4 KB
ID:	262891Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8142.jpg
Rozmiar:	127.3 KB
ID:	262892
    A spalanie? To już inna historia
    Do zobaczenia na drogach!

› Więcej...: Aussie Romeo 159 3.2 V6 by tomegm

Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    159 V6 '06

Domyślnie

Już myślałem, że ten temat tu nie powstanie
    Opisałeś w większości tylko problemy, a przecież grono Alfaholików (i przy okazji KARR) powiększyło się o baaardzo fajny egzemplarz jakby nie było niszowego 3.2 JTS Q4 AT!!
    Tylko Tomek... ja wszystko zrozumiem, ale nie tylne chlapacze
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06

Użytkownik Znawca Avatar koskar
    Mieszka w
    WL // GA
    Auto
    Citroen C5 Tourer 2.0 HDI 163 2015r., Alfa Romeo 156 Berlina 2.0 T.S. 1999r.

Domyślnie

Super opis, fajnie sie czyta

Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Auto
    159 2.0 JTDm

Domyślnie

Fajnie! Pogratulować
    Teraz pozostaje zmieniać bolid w swój ideał

Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    156 1.8 i GT3.2 Q2

Domyślnie

Gratulacje, zawsze to słuszna pojemność i moc, inna kultura pracy niż dmuchane dwulitrówki, jazda takim autem sprawia przyjemność.

Mieszka w
    LTM
    Auto
    159 3.2 Q4 AT

Domyślnie

Dziękuję wszystkim za miłe słowa.

Cytat Napisał magil Zobacz post
    Tylko Tomek... ja wszystko zrozumiem, ale nie tylne chlapacze
    Widzisz, a ja tak bardzo je lubię. Do Stilo nie zdołałem założyć tylnych, bo nie były już dostępne, a ojciec kiedyś kupił jedynie przednie
    Ale mało się postarali, chociaż jakieś logo by na nich dali a tutaj nic.

W ogóle off-road/"undercover police" look to coś co lubię, jeszcze w maju tak zwiedzałem Rumunię razem z projektem UStilo:

Nazwa:	IMG-0528.jpg
Rozmiar:	145.6 KB
ID:	262914
    Swoją drogą muszę zabrać tam Alfę na Drogę Transfogarską. Podobno niesamowite miejsce.

Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Gratulacje, zawsze to słuszna pojemność i moc, inna kultura pracy niż dmuchane dwulitrówki, jazda takim autem sprawia przyjemność.
    Dokładnie, sam się jeszcze uczę tej liniowej charakterystyki mocy po latach jazdy dieslem z turbawką. Coś jak odkrywanie motoryzacji na nowo

Pisałem o kwestii radia, i że zmiana dekoru pod małe radio nie wchodzi w grę. Otóż jednak wchodzi w grę, na portalu aukcyjnym pojawiły się dekory w moim kolorze aluminium MT624 pod małe radio.
    Numer części pod małe radio w moim wypadku jest o jeden mniejszy niż pod duże, a pod RadioNav (duża wnęka, ale ramka wewnętrzna dzielona) jest o jeden większy - jakby ktoś kombinował u siebie to pewnie tak można szukać części

Ale podjąłem inną decyzję. Mój dekor i tak jest do wymiany, bo ktoś kiedyś wspaniałomyślnie założył piękny metalowy brelok do kluczyka, który porysował alu (trudne do przewidzenia ).
    Wymieniam dekor na oryginalny czyli pod duże navi, żeby zachować zgodność z ePerem a ewentualna duża ramka wypełniająca pozwoli mi na umieszczenie w niej jakichś portów, np. USB, dzięki czemu uniknę wiercenia w oryginalnych elementach/wleczenia kabli po schowkach. Coraz bardziej podoba mi się to radio SONY... Proste w wyglądzie, w miarę szybko działa i ma interfejsy do telefonu. a do tego czcionka podobna do napisów na starym radiu.

Nazwa:	g158XAV100-F.jpg
Rozmiar:	66.1 KB
ID:	262913
    (Sony XAV-AX100)
    Ostatnio edytowane przez tomegm ; 21-10-2019 o 20:57

Mieszka w
    LTM
    Auto
    159 3.2 Q4 AT

Domyślnie Buty zimowe

Poranne dojazdy do pracy już na dobre odbywają się przy temperaturze niższej niż 8°C. Zatem założyłem zimówki.

Felgi: Oryginalne Alfa Romeo 17 cali od Alces1.
    Opony: Dębica Frigo HP2 225/50 R17 98V XL. Po wstępnej przejażdżce stwierdzam, że są nieco głośniejsze od letnich GoodYearów. Ale ogólnie podobają mi się.

Tymczasem na blacie już 108460 km.
    Po przejechaniu 10000 km tym autem jestem jeszcze bardziej podekscytowany jazdą niż byłem tuż po zakupie.

Kilka fotek w nowym obuciu:

Nazwa:	IMG_8158.jpg
Rozmiar:	69.6 KB
ID:	263400Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8160.jpg
Rozmiar:	65.0 KB
ID:	263401Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8162.jpg
Rozmiar:	111.5 KB
ID:	263402

Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Mieszka w
    LZA
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW

Domyślnie

Widzę, że też zdecydowałeś się na prawilną Dębice

Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    159 V6 '06

Domyślnie

Tanie i dobre
    Nowe buty eleganckie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06

Mieszka w
    LTM
    Auto
    159 3.2 Q4 AT

Smile Radio - zrobione

Radyjko odhaczone z listy do zrobienia.

Przestrzeń na ramce można wykorzystać do choćby zamontowania portów USB, dzięki czemu nie ma specjalnej zabawy z kablami.

Przyciski na kierownicy działają. Ogólnie to nie jestem zwolennikiem zakładania radioodbiorników z rynku wtórnego, ale bezużyteczność ConnectNav mnie pokonała. Tak jak pisałem wcześniej, w moim odczuciu SONY najmniej szpeci wnętrze, a odpłaca funkcjonalnością. Wyszło to tak:

Nazwa:	IMG-1661.jpg
Rozmiar:	61.2 KB
ID:	263683

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia