Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4 - jedyna Alfa, która dla mnie wchodzi w grę?

  1. #1
    Użytkownik Embrion Avatar focus
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Kraków (akt. Warszawa)
    Auto
    VW Passat B5-3B 1.9 TDI AFN 110 KM
    Postów
    4

    Domyślnie Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4 - jedyna Alfa, która dla mnie wchodzi w grę?

    Panowie, trochę poczytałem forum, jak choćby ten wątek i niestety wciąż mam wątpliwości. Obecnie jeżdżę pancerwagenem, ale to już trochę dziadek (390K km) choć nie emerytowany. Chcę zmienić na czterołapa (ale nie SUV-a bleeh) i najlepiej żeby auto miało nie więcej niż 9 lat. Niestety oferta grupy VW jest w zasadzie nie do przyjęcia. Mam do wyboru albo 10+ albo nie ma interesujących konfiguracji 4x4 silnika+wielkość nadwozia. Gdy usłyszałem, że w Alfie 159 montowany jest Torsen (interesuje mnie wyłącznie stały napęd), zacząłem się nią żywo interesować.

    Interesuje mnie wersja 2.4 JTDm Q4 i manualem (automaty teoretycznie są, ale i tak mnie nie interesują), bo tylko z takim silnikiem (no jeszcze benzynowe V6, ale to trochę nie na moją kieszeń jeśli chodzi o wydatki na paliwo) można dostać ten samochód z Q4.

    0. Jestem typem pasjonata, który dba o każdy szczegół w samochodzie i nie szczędzi na niezbędne remonty. Olej wymieniam obecnie co 10K, rozrząd co 50K - wszystko na najlepszych elementach, zimne auto oszczędzam, gorące schładzam. W przypadku Alfy nie zamierzam zmienić swojego nastawienia. Jeżdżę bardzo dynamicznie, ale nie w stylu mistrza prostej, zwykle nie znajduję godnego rywala do jazdy po zakrętach. Nie jeżdżę więc w stylu "od świateł do świateł".
    1. Jestem świadom, że takie auta kosztują między 40, a 50 tys. złotych w tym momencie.
    2. Jestem też przygotowany na to, że utrzymanie tego auta kosztuje - na obecnym nie oszczędzam, tylko przez ostatnie kilka miesięcy wydałem na niego więcej, niż jest warte
    3. Czy względem ostatniej rozmowy z zalinkowanego wątku pojawiły się jakieś nowe informacje na temat pękających głowic w tych silnikach?
    4. Jak można sprawdzić czy Torsen się nie uszkodził? Wiem mniej więcej jak to zrobić w autach VAG, ale tutaj silnik jest ustawiony poprzecznie i nie wiem jak to wygląda od strony skrzyni. Wiem, że Torsenem trzeba umiejętnie jeździć i pilnować podobnego zużycia opon na obydwu osiach.
    5. Masa auta jest słuszna, ale realnie z tych lat każde auto tej wielkości z napędem 4x4 tyle waży. Pytanie tylko jak wygląda tutaj rozłożenie masy. W moim VAG-u problem pojawia się gdy jest bardzo ciepło i amortyzatory już nie wyrabiają. Jeździłem trochę A4 2.5 TDI 180 KM, ale za mało by mieć porównanie. We wszystkich przypadkach silnik jest "po złej stronie..."
    5. Czy któryś z kolegów-forumowiczów jest w stanie przewieźć mnie i pokazać newralgiczne elementy, na które muszę zwrócić uwagę? Odpłatnie oczywiście.
    6. Czy w związku z moim stylem jazdy wybór Alfy 159 jest właściwy?

    Przepraszam za przydługi post, ale chciałem zadać pytania możliwie szczegółowo. Rzecz jasna pytań mam znacznie więcej, ale mam nadzieję, że będę je miał okazję zadać w trakcie dyskusji.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    W okolicach Bożego Ciała będę w wawie to Ci mogę pokazać swoje i zobaczysz jak chodzi 2.4 jtd 210 koni. Ja się przesiadłem z 1.9 po chipie na 180 koni. jedno wiem na pewno - nie przesiadłbym się na 1.9. Nie jeździłem 159 w q4 i 2.4 jtd. Jeździłem natomiast 3.2 v6 q4 w manualu i jest bajka. 2.4 jtd po chipie nie powinno być dużo gorsze.
    Ostatnio edytowane przez pampik ; 01-06-2014 o 21:29

  3. #3
    Użytkownik Embrion Avatar focus
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Kraków (akt. Warszawa)
    Auto
    VW Passat B5-3B 1.9 TDI AFN 110 KM
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pampik Zobacz post
    W okolicach Bożego Ciała będę w wawie to Ci mogę pokazać swoje i zobaczysz jak chodzi 2.4 jtd 210 koni. Ja się przesiadłem z 1.9 po chipie na 180 koni. jedno wiem na pewno - nie przesiadłbym się na 1.9. Nie jeździłem 159 w q4 i 2.4 jtd. Jeździłem natomiast 3.2 v6 q4 w manualu i jest bajka. 2.4 jtd po chipie nie powinno być dużo gorsze.
    O! Fajnie Będę pamiętał. Powiedz mi jeszcze proszę, jakie masz opony?

    Dopiszę jeszcze jeden punkt:
    7. Jak to jest z ksenonami. Czy dostępny jest w ogóle biksenon? W ogłoszeniach praktycznie się z tym nie spotkałem. W ogóle mało która AR 159 ma ksenony

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    225/50/17. Mam biksenon i nie wiem czy występował sam ksenon w mijania. Chyba jak juz ktoś zamawiał ksenony to była tylko opcja biksenonow

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał focus Zobacz post
    Interesuje mnie wersja 2.4 JTDm Q4 i manualem (automaty teoretycznie są, ale i tak mnie nie interesują), bo tylko z takim silnikiem (no jeszcze benzynowe V6, ale to trochę nie na moją kieszeń jeśli chodzi o wydatki na paliwo) można dostać ten samochód z Q4.

    3. Czy względem ostatniej rozmowy z zalinkowanego wątku pojawiły się jakieś nowe informacje na temat pękających głowic w tych silnikach?
    Były o tym na forum rozmowy. 2.4 JTDm ma głowicę bardziej podatną na pęknięcia po przegrzaniu. Nie zawsze jej pęknięcie oznacza koniec jazdy - jeśli pęknie pomiędzy gniazdami zaworów wydechowych, to najprawdopodobniej tego nawet nie odczujesz.

    Cytat Napisał focus Zobacz post
    4. Jak można sprawdzić czy Torsen się nie uszkodził? Wiem mniej więcej jak to zrobić w autach VAG, ale tutaj silnik jest ustawiony poprzecznie i nie wiem jak to wygląda od strony skrzyni. Wiem, że Torsenem trzeba umiejętnie jeździć i pilnować podobnego zużycia opon na obydwu osiach.
    Przede wszystkim sprawdź stan podpór wału - jest nierozbieralny i jego przebudowa to koszt ok. 2500-3000 PLN, w zależności od miejsca, gdzie to będziesz robił. Oryginał ponad 6 tysięcy. Tylny dyfer ma "w standardzie" pewien luz i objawia się to charakterystycznym puknięciem podczas gwałtowniejszego ruszenia lub zbyt szybkiego odpuszczenia sprzęgła.[/QUOTE]

    Cytat Napisał focus Zobacz post
    5. Masa auta jest słuszna, ale realnie z tych lat każde auto tej wielkości z napędem 4x4 tyle waży. Pytanie tylko jak wygląda tutaj rozłożenie masy. W moim VAG-u problem pojawia się gdy jest bardzo ciepło i amortyzatory już nie wyrabiają. Jeździłem trochę A4 2.5 TDI 180 KM, ale za mało by mieć porównanie. We wszystkich przypadkach silnik jest "po złej stronie..."
    O rozłożenie masy się nie martw - 159 Q4 naprawdę ciężko jest dogonić na zakrętach.

    Cytat Napisał focus Zobacz post
    5. Czy któryś z kolegów-forumowiczów jest w stanie przewieźć mnie i pokazać newralgiczne elementy, na które muszę zwrócić uwagę? Odpłatnie oczywiście.
    Jasne że tak Odezwij się na PW to się przejedziesz nawet 3-ma różnymi Q4.

    Cytat Napisał focus Zobacz post
    6. Czy w związku z moim stylem jazdy wybór Alfy 159 jest właściwy?
    Może inaczej - w związku z wytycznymi dot. konieczności napędu 4x4 w aucie to za wielkiego wyboru nie masz. Są lepsze auta, ale niestety są to droższe fury.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Myślenice
    Auto
    Stilo JTD 8v 192KM/384NM, 156 TI 2.4 JTD 20v 280KM/554NM, 159 2.4 Q4 Ti 301KM/630NM
    Postów
    450

    Domyślnie

    Pękające głowice w tych silnikach to tylko i wyłącznie wina dpf, jeżeli się przytka robi straszną restrykcję, powoduje to iż głowica pęka między gniazdami wydechowymi. Co do napędu na pewno musisz się liczyć z wymianą podpór na wale ( polecam regeneracje gdyż po tym wał jest rozbieralny i następne wymiany będą dużo tańsze ). W brew temu co piszą inni 2.4 jtdm z tym napędem naprawdę dupy nie urywa. Rozkład masy mógł by być trochu lepszy, przód jest wyraźnie cięższy. Poza tym ogólnie auto warte swojej ceny i ciężko o coś lepiej pochłaniającego zakręty w tej klasie i cenie.
    SCYZ-GUM , Myślenice , 3-go Maja 22
    Modyfikacje Mechaniczne, Serwis, Sprzedaż AR

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar porterneon
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Stelvio Veloce
    Postów
    395

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlody2788 Zobacz post
    Pękające głowice w tych silnikach to tylko i wyłącznie wina dpf, jeżeli się przytka robi straszną restrykcję, powoduje to iż głowica pęka między gniazdami wydechowymi.
    Pytanie: jak ktos wywalil DPF'a to czy moze zapomniec o peknieciach glowicy, nawet po chipie?

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Myślenice
    Auto
    Stilo JTD 8v 192KM/384NM, 156 TI 2.4 JTD 20v 280KM/554NM, 159 2.4 Q4 Ti 301KM/630NM
    Postów
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał porterneon Zobacz post
    Pytanie: jak ktos wywalil DPF'a to czy moze zapomniec o peknieciach glowicy, nawet po chipie?
    Nigdy nie wiadomo w jakim stanie jest głowica, po wywaleniu dpf zmniejsza się restrykcja wydechu, i przy dobrze zrobionym programie na pewno osiągnie się mniejsze EGT niż z dpf.
    SCYZ-GUM , Myślenice , 3-go Maja 22
    Modyfikacje Mechaniczne, Serwis, Sprzedaż AR

Podobne wątki

  1. Co o tej sądzicie? Alfa Romeo 159 JTDm 150 KM JEDYNA W POLSCE
    Utworzone przez michAR(g)dy w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 19:32
  2. Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 06-07-2011, 21:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory