Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Pomoc w wyborze 159SW 1.9 JTDm 2007-08r.

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    159 SW
    Postów
    3

    Domyślnie Pomoc w wyborze 159SW 1.9 JTDm 2007-08r.

    Witam Was!
    Jestem nowy na forum. Na początku wspomnę, że przeczytałem wątek odnośnie różnic między 120KM a 150KM i dalej nie wiem czego szukać. Liczę na pomoc doświadczonych użytkowników.

    Więc tak, obecnie jeżdzę 13 letnim autkiem, spodziewam się potomka, więc pora na coś nowszego i większego. Od tygodnia oglądam samochody i najbliżej serca jest AR 159 SW - poza tym słyszałem, że każdy fan motoryzacji choć raz powinien posiadać Alfę, a za takiego się uważam. Do tej pory jeżdżę Hondą i powiedziałem sobie, że nigdy więcej jej nie kupię - jest strasznie kapryśna. Auto kupiłem od Klubowicza po cenie wyższej niż rynkowa i generalnie na jedno wyszło. W ogóle japońska motoryzacja jest dla mnie przereklamowana. Pora szukać nowych doświadczeń!

    Pokonuję ok 30 tys. rocznie, więc raczej diesel, choć zawsze miałem benzynę z LPG... Natomiast Alfę lepiej w dieslu, prawda? Posiadam na ten cel 25-28 tys (górna granica łącznie z wymianami pozakupowymi - rozrząd, olej, klocki itp)

    Mam parę pytań:

    1) W końcu 1.9 120 KM czy 150 KM? Nie ukrywam, jakakolwiek wersja to nie będzie na pewno będzie chip + dpf off. Osiągi są dla mnie ważne, jeżdzę bardzo dynamicznie i to lubię. Natomiast czy jest to na tyle warte, by nie wyjeżdzać od mechanika z wersją 150 konną? Wiem, że sprawa tyczy się jedynie klapek w kolektorze ssącym, a może modele od któregoś roku tej przypadłości już nie mają? Rocznik jaki mnie interesuje to minimum 2007, chętnie 2008r. I nie popadajmy od razu w skrajność, jestem młody, świeżo po studiach, moja motoryzacyjna przygoda dopiero się zaczyna i jeszcze zdążę kupić 3.0 biturbo etc. żaden inny silnik niż wymieniony w temacie na chwilę obecną nie wchodzi w grę, choć chciałbym użytkować schipowane 2.4.

    2) Na czym dokładnie polega usunięcie wady klapek, czy problem wówczas zostanie usunięty na zawsze? Jak przy kupnie poznać, że auto jeszcze się nie posypało? Doczytałem jak ktoś kupił za 20 tys. i miał silnik do remontu po 2 miesiącach...

    3) Czy za podaną przeze mnie kwotę uda się kupić zdrowy egzemplarz, który jeszcze pojeździ i nie będzie trzeba na dzień dobry wymienić dwumasy, zregenerować turba itp? Na pewno nie kupię już auta od Klubowicza za cenę o wiele większa niż rynkowa - fajnie, że ktoś dba i jest to warte uczciwych pieniędzy, ale bez przesady! Często są to samochody po prostu myte i woskowane a mechanicznie kicha. Zauważyłem na zlotach jak to wygląda w praktyce i te wszystkie igły wcale takie nie są - bez urazy!

    4) Wyposażenie jest dla mnie istotne, fajnie jakby nie był to totalny golas, bo widywałem już wersje nawet bez sterowania radiem z kierownicy. Skórę zawsze mogę dołożyć oddzielnie i to na pewno zrobię.

    5) Czy xenony wychodziły oryginalnie czy zazwyczaj są to dokładane gadżety? Tam jest soczewka? Jaka wersja wyposażenia już to posiada? Na takiej mi najbardziej zależy.

    6) Jak z tym słynnym zawieszeniem Alfy, czy często należy wymieniać takie rzeczy jak gumy staba, łaczniki, sworznie, tuleje? Jakiej firmy najlepiej to robić (do tej pory często korzystałem z 555, CTR czy Ruville) i jak to wygląda cenowo?

    Tytułem końca, wiem, że wszystko było przerabiane setki razy i takich tematów parę jest, jednak chciałbym to zebrać w jeden temat, może się przydać dla potomnych.

    Łącze pozdrowienia!

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar CARENZO
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    SBE
    Auto
    88147
    Postów
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Witam Was!
    Jestem nowy na forum. Na początku wspomnę, że przeczytałem wątek odnośnie różnic między 120KM a 150KM i dalej nie wiem czego szukać. Liczę na pomoc doświadczonych użytkowników.

    Więc tak, obecnie jeżdzę 13 letnim autkiem, spodziewam się potomka, więc pora na coś nowszego i większego. Od tygodnia oglądam samochody i najbliżej serca jest AR 159 SW - poza tym słyszałem, że każdy fan motoryzacji choć raz powinien posiadać Alfę, a za takiego się uważam. Do tej pory jeżdżę Hondą i powiedziałem sobie, że nigdy więcej jej nie kupię - jest strasznie kapryśna. Auto kupiłem od Klubowicza po cenie wyższej niż rynkowa i generalnie na jedno wyszło. W ogóle japońska motoryzacja jest dla mnie przereklamowana. Pora szukać nowych doświadczeń!

    Pokonuję ok 30 tys. rocznie, więc raczej diesel, choć zawsze miałem benzynę z LPG... Natomiast Alfę lepiej w dieslu, prawda? Posiadam na ten cel 25-28 tys (górna granica łącznie z wymianami pozakupowymi - rozrząd, olej, klocki itp)

    Mam parę pytań:

    1) W końcu 1.9 120 KM czy 150 KM? Nie ukrywam, jakakolwiek wersja to nie będzie na pewno będzie chip + dpf off. Osiągi są dla mnie ważne, jeżdzę bardzo dynamicznie i to lubię. Natomiast czy jest to na tyle warte, by nie wyjeżdzać od mechanika z wersją 150 konną? Wiem, że sprawa tyczy się jedynie klapek w kolektorze ssącym, a może modele od któregoś roku tej przypadłości już nie mają? Rocznik jaki mnie interesuje to minimum 2007, chętnie 2008r. I nie popadajmy od razu w skrajność, jestem młody, świeżo po studiach, moja motoryzacyjna przygoda dopiero się zaczyna i jeszcze zdążę kupić 3.0 biturbo etc. żaden inny silnik niż wymieniony w temacie na chwilę obecną nie wchodzi w grę, choć chciałbym użytkować schipowane 2.4.

    2) Na czym dokładnie polega usunięcie wady klapek, czy problem wówczas zostanie usunięty na zawsze? Jak przy kupnie poznać, że auto jeszcze się nie posypało? Doczytałem jak ktoś kupił za 20 tys. i miał silnik do remontu po 2 miesiącach...

    3) Czy za podaną przeze mnie kwotę uda się kupić zdrowy egzemplarz, który jeszcze pojeździ i nie będzie trzeba na dzień dobry wymienić dwumasy, zregenerować turba itp? Na pewno nie kupię już auta od Klubowicza za cenę o wiele większa niż rynkowa - fajnie, że ktoś dba i jest to warte uczciwych pieniędzy, ale bez przesady! Często są to samochody po prostu myte i woskowane a mechanicznie kicha. Zauważyłem na zlotach jak to wygląda w praktyce i te wszystkie igły wcale takie nie są - bez urazy!

    4) Wyposażenie jest dla mnie istotne, fajnie jakby nie był to totalny golas, bo widywałem już wersje nawet bez sterowania radiem z kierownicy. Skórę zawsze mogę dołożyć oddzielnie i to na pewno zrobię.

    5) Czy xenony wychodziły oryginalnie czy zazwyczaj są to dokładane gadżety? Tam jest soczewka? Jaka wersja wyposażenia już to posiada? Na takiej mi najbardziej zależy.

    6) Jak z tym słynnym zawieszeniem Alfy, czy często należy wymieniać takie rzeczy jak gumy staba, łaczniki, sworznie, tuleje? Jakiej firmy najlepiej to robić (do tej pory często korzystałem z 555, CTR czy Ruville) i jak to wygląda cenowo?

    Tytułem końca, wiem, że wszystko było przerabiane setki razy i takich tematów parę jest, jednak chciałbym to zebrać w jeden temat, może się przydać dla potomnych.

    Łącze pozdrowienia!

    1. moim zdaniem cokolwiek kupisz będzie dobre. Czy to 8v czy 16v-oba silniki to dobre jednostki.

    2. faktyczny stan klap wirowych jest widoczny dopiero po ściągnięciu kolektora ssącego. Jednak już po samym cięgnie sterującym/łączącym klapy można sporo powiedzieć. Jeśli jest bardzo upaprany z oleju kolektor patrząc z góry to znaczy, że klapy mają już spore luzy. W/w cięgno często spada z klap i wówczas pracuje tylko jedna klapa, a reszta stoi w miejscu. Klapy występują w silnikach 16v i 20v. Można z nim zrobić porządek na kilka sposobów m.in. usunąć mechanicznie i programowo, i wówczas śpisz spokojnie nie martwiąc się o to czy któraś się urwie i wpadnie do silnika. Temat klap wirowych był poruszany na forum- poszperaj jak chcesz więcej info na ten temat. Czy cena 20tyś oznacza, że silnik ma być zaraz do remontu ?! Wiadomo, że za darmo nikt dobrego auta nie odda, ale klapy mogą się zepsuć w dużo droższym i ogólnie zadbanym aucie.

    3. nikt Ci nie zapewni poprzez forum co Ty kupisz i ile będziesz tym jeździł. Jak Ci się jakieś auto spodoba to trzeba jechać oglądać. W przedziale 25-30tyś na pewno kupisz ładnego diesla z rocznika 2008. Wysoka cena nie oznacza, że kupisz perfekcyjne auto(sam doświadczyłeś). Jakby Cię zainteresowało 8v to daj znać, mam dwa ładne egzemplarze po lifcie w tych granicach cenowych.

    4. wszystko zawsze można dołożyć. Fakt- kierownica bez multifunkcji w 159 wygląda jak dla mnie fatalnie...już nie wspomnę o szybach tył na korbkę...

    5. xenony oczywiście były w niektórych 159 seryjnie montowane. Jeśli seryjnie 159 ma xenon to w zderzaku patrząc od góry ma po 3 spryskiwacze na jedną lampę czyli łącznie 6 spryskiwaczy na całym zderzaku. Tam gdzie jest xenon to jest- jak ktoś zażyczył sobie mieć golasa z xenonem to taki golas się trafi. Nie było tak, że tylko 159 ze skórą, navi czy z PDC itp miały xenon- nie ma reguły. Mam klienta, który ma podstawowe wyposażenie tj. bez skóry, navi czy innych bajerów, a za to ma xenony.

    6. w 159 jest stosunkowo dobre zawieszenie- często obrywają się/pękają gumy(te największe) na dolnych przednich wahaczach. Można je wymienić bez konieczności wymiany całego wahacza. Najlepiej montować markowe podzespoły- wtedy trochę na tym pojeździsz. Dolne, przednie wahacze są dość drogie w całości, reszta zawieszenia bez dramatu.
    Ostatnio edytowane przez CARENZO ; 21-12-2014 o 13:46

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    159 SW
    Postów
    3

    Domyślnie

    Dzięki za tak obszerną i konkretną wypowiedź!

    Poproszę w takim razie o priv z informacjami na temat tych aut, które masz. Jesteś handlarzem czy to Twoje prywatne auta?

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar CARENZO
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    SBE
    Auto
    88147
    Postów
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Dzięki za tak obszerną i konkretną wypowiedź!

    Poproszę w takim razie o priv z informacjami na temat tych aut, które masz. Jesteś handlarzem czy to Twoje prywatne auta?
    Wysłałem priv.

    Co do silnika to dokładnie jak pisałeś- jeśli AR to najlepiej diesel ew. starsza, obojętnie która v6'ka (montaż np. w 147,156).

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar IamICEman
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Wągrowiec
    Auto
    czekam na używaną Giulie;) była 159 i GT
    Postów
    1,169

    Domyślnie

    Jak zależy ci na mocy to kup 16V . Zawsze będzie po mapie mocniejsza od 8V po mapie. Ja mam 8V po mapie i nie jest źle ale przydało by się więcej
    I wydaje mi się ze 16V jest więcej...



    SZUKASZ NOWYCH OPON? NAPISZ PRZYGOTUJE OFERTĘ.
    DYSPONUJE DUŻĄ ILOŚCIĄ OPON NOWYCH JAK I UŻYWANYCH!!
    Felgi nowe i używane! dystanse każdy rodzaj !


  6. #6
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    lubelszczyzna
    Auto
    155 1.8 16v T.Spark 103 kW 1996r.
    Postów
    2,684

    Domyślnie

    Jesteś fanem motoryzacji i lubisz dynamiczną jazdę a szukasz dizla 120KM? Przecież to się kupy nie trzyma...
    Jeśli japońska motoryzacja jest dla Ciebie przereklamowana to powodzenia z włoską
    Martwisz się o klapki (do wywalenia za kilka stówek, bo przecież są zupełnie niepotrzebne i konstruktorzy zamontowali je dla hecy) a czy to przypadkiem w 1.9 nie klękają skrzynie?

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    poza tym słyszałem, że każdy fan motoryzacji choć raz powinien posiadać Alfę
    Na prośbę oraz "prośbę" Moderatorów usunąłem link do bloga o użytkownikach i autach AR, co oczywiście nie zmienia mojego nastawienia do WIĘKSZOŚCI właścicieli alf!

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    Cytat Napisał omron8 Zobacz post
    Jesteś fanem motoryzacji i lubisz dynamiczną jazdę a szukasz dizla 120KM? Przecież to się kupy nie trzyma...
    Jeśli japońska motoryzacja jest dla Ciebie przereklamowana to powodzenia z włoską
    Martwisz się o klapki (do wywalenia za kilka stówek, bo przecież są zupełnie niepotrzebne i konstruktorzy zamontowali je dla hecy) a czy to przypadkiem w 1.9 nie klękają skrzynie?

    Chociaz raz cos madrego napisales .Tak skrzynie padaja m32
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    159 SW
    Postów
    3

    Domyślnie

    Nie, dlatego napisałem, że jakakolwiek to wersja nie będzie na pewno będzie schipowana. Ze 120 konnego da się wyciągnąć 160 a to już jest sensowna liczba. Wiadomo, że tak można brnąć w nieskończoność i skończyć na 4.0 TDi, ale gdzieś musi być złoty środek i stopniowo do czegoś dochodzić. Jakbym na początku kupił 4.0 TDi to co później? Poza tym trzeba to jeszcze tankować. A dynamiczna jazda nie oznacza od razu startu spod świateł a sprawne poruszanie się i wyprzedzanie.

    Jeśli uważam japońską za przereklamowaną, to znaczy, że chcę spróbować inną. Włoska nie jest przereklamowana, wiem mniej więcej czego się spodziewać. Natomiast 159 w odróżnieniu od poprzedniczki podobno jest dopracowana i jej awaryjność to mit, więc tym bardziej jestem chętny.

    Tak, martwię sie klapkami, bo to o nich głównie była mowa w wątku 120 vs 150 km. Nie doczytałem o skrzyniach w 1.9, bo widocznie nie trafiłem na taki wątek. Właściwie po częśći założyłem ten!

    Naprawdę, szukasz dziury w całym.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Nie, dlatego napisałem, że jakakolwiek to wersja nie będzie na pewno będzie schipowana. Ze 120 konnego da się wyciągnąć 160 a to już jest sensowna liczba. Wiadomo, że tak można brnąć w nieskończoność i skończyć na 4.0 TDi, ale gdzieś musi być złoty środek i stopniowo do czegoś dochodzić. Jakbym na początku kupił 4.0 TDi to co później? Poza tym trzeba to jeszcze tankować. A dynamiczna jazda nie oznacza od razu startu spod świateł a sprawne poruszanie się i wyprzedzanie.

    Jeśli uważam japońską za przereklamowaną, to znaczy, że chcę spróbować inną. Włoska nie jest przereklamowana, wiem mniej więcej czego się spodziewać. Natomiast 159 w odróżnieniu od poprzedniczki podobno jest dopracowana i jej awaryjność to mit, więc tym bardziej jestem chętny.

    Tak, martwię sie klapkami, bo to o nich głównie była mowa w wątku 120 vs 150 km. Nie doczytałem o skrzyniach w 1.9, bo widocznie nie trafiłem na taki wątek. Właściwie po częśći założyłem ten!

    Naprawdę, szukasz dziury w całym.
    Ja o jakiejś awaryjności 159 nie czytałem nigdzie więc nie wiem skąd w ogóle słowo MIT ?

    Klapy do wywalenia to standard w 159 ( 16V i 20V, w 8V brak klap ) - wywalisz i masz spokój.
    Skrzynie M32 ponoć padają ( na szczęście nie miałem wątpliwej przyjemności się o tym przekonać ).
    16V będzie Ci palił o jakiś litr mniej na 100km niż 8V - niezależnie czy po chipie czy nie.
    Wywalenie DPF dobry pomysł, od razu zaślepić EGR i wywalić programowo.
    Jak to zrobisz... cieszyć się jazdą.
    Pamiętać że diesel ( w sumie jak każdy silnik ) musi się zagrzać do optymalnej temperatury i do tego czasu jeździć delikatnie
    Dbać i będziesz zadowolony
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    lubelszczyzna
    Auto
    155 1.8 16v T.Spark 103 kW 1996r.
    Postów
    2,684

    Domyślnie

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Natomiast 159 w odróżnieniu od poprzedniczki podobno jest dopracowana i jej awaryjność to mit
    Fiat stilo też miał być niezwykle dopracowanym pojazdem To że 159 jest lepsza od 156 to naprawdę żaden wyczyn...

    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Ze 120 konnego da się wyciągnąć 160
    Można znacznie więcej! Tylko jaki będzie tego koszt i jaka będzie żywotność takiego silnika...


    Cytat Napisał hotheaded Zobacz post
    Naprawdę, szukasz dziury w całym.
    Haha! Zamiast tjuningować jakże sportowego dizla 120-sto konnego lepiej trzymaj złotniki na remont skrzyni bo to nie są tanie rzeczy

    Pozdrawiam i życzę udanego zakupu!
    Na prośbę oraz "prośbę" Moderatorów usunąłem link do bloga o użytkownikach i autach AR, co oczywiście nie zmienia mojego nastawienia do WIĘKSZOŚCI właścicieli alf!

Podobne wątki

  1. [159] 2.0 JTDM 170km vs 2.4 JTDM 210km Wady/Zalety ??Pomoc w wyborze
    Utworzone przez Nitro w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 04-05-2020, 20:55
  2. [159] wydech do 159SW 2.4 jtdm
    Utworzone przez rhessi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-07-2013, 18:50
  3. [159] Pomoc przy wyborze między 1.9 a 2.4 JTDM - opinie o 2.4 JTDM
    Utworzone przez R-Y w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-05-2013, 12:46
  4. Pomoc w wyborze ogłoszeń Alfa Romeo GT 2007
    Utworzone przez szakal84 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-05-2012, 16:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory