Strona 21 z 22 PierwszyPierwszy ... 111213141516171819202122 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 211

Temat: Przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta - PRZECZYTAJ nim kupisz samochód.

  1. #201
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Tarnów
    Auto
    E90, Dedra, Berlingo
    Postów
    266

    Domyślnie

    A w szkole jazdy musi być więcej instruktorów niż właściciel firmy?

  2. #202
    Użytkownik Znawca Avatar opozycjonista
    Dołączył
    12 2015
    Auto
    Kotek XE
    Postów
    1,169

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wawrzyn555 Zobacz post
    No ogólnie widzisz, że coś jest nie tak. Skoro w dowodzie jest napisane imie i nazwisko, a wyświetla się firma to coś tu nie gra.
    Nie wygląda to zbyt uczciwie moim zdaniem.
    ilość bzdur w tym temacie jest zatrważająca, także w PL samochód może byc kupiony na firmę a w dowodzie będą tylko prywatne dane własciciela firmy i ani słowa o samej firmie...

    dwa - w przypadku wspomnianego ostatnio samochodu - powiedz sprzedawcy że chciałbyś obejrzeć fakturę lub jej ksero z zamazanymi nawet kwotami, po rubrykach i adnotacjach
    można sprawdzić czy zakup netto czy brutto, jezeli kupił nie na fakturę tylko na umowę - nie ma tematu, kupił brutto

    dalej - możesz próbowac dzwonić do firmy która użytkowała auto i pytać jak sprzedała ale tu nie masz gwarancji sukcesu zdobycia informacji - auto mógł kupić od pośrednika
    a swoją drogą poprzedni właciciel może nie mieć ochoty udzielać takich informacji i po prostu odłożyć słuchawkę, w wielu krajach EU ani faktura ani umowa nie są w ogóle potrzebne
    i praktykowane, wymiana płatności za dokumenty i tyle - wspominam tak dla jasności

    w poprzednim tygodniu spotkałem się z sytuacją kiedy znajomy sprzedawał samochód uszkodzony kupiony od koncesjonowanego pośrednika we Francji na fakturę VAT-marża
    (nabywcą była polska firma) - jeden z kupców niedowiarków który pochwalił się że czytał także ten temat na tym forum zapytał czy... polska firma została wpisana
    do francuskiego dowodu rejestracyjnego jako właściciel ręce opadają...

    tu jeszcze jedna cenna informacja dla internetowych detektywów - większość samochodów sprzedawanych na PL rynku pochodzących z francuskich firm ubezpieczeniowych
    (lub pośredników kolejnego szczebla) jest w zdecydowanej większości sprzedawana przez te firmy na fakturę VAT-marża gdzie cena zawiera wszelkie podatki
    ...

  3. #203
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    nissan
    Postów
    1

    Domyślnie

    zgłebiłem się w temat jako, że mam na oku pojazd sprowadzony z Francji od firmy. Komis wystawia oczywiście f-re vat-marża dla mnie jako osoby fizycznej.

    Dzwoniłem do 3 US w różnych miastach oraz do Krajowej Informacji Podatkowej. Wszyscy spójnie twierdzą dokładnie to samo co przeczytałem od użytkownika JanuszB na 6. stronie tego wątku, a w wielkim skrócie:
    -odpowiedzialność podatkowa spoczywa po stronie sprzedającego (komis/importer),
    -w przypadku firm słupów i nie zapłaconego podatku VAT mogę zostać wezwany w najgorszym przypadku na złożenie wyjaśnień jednak o żadnej konfiskacie/licytacji pojazdu nie było mowy,

    i co najważniejsze, transakcja taka jest bezpieczna.

    Po co gdybać jak można zasięgnąć informacji u źródła bez najmniejszych problemów.

    PS. Zresztą, wątek się ciągnie od 6 lat i dalej brak ludzi (osób fizycznych) których US wezwał do spłaty VATu nieodprowadzonego przez importera?
    Ostatnio edytowane przez Gadgoo ; 28-05-2019 o 17:45

  4. #204
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Audi A6 C5 2004 2.0
    Postów
    4

    Domyślnie Witam mam do kupienia Audi A6 C5 2.0 2004r. benzyna, Pytanie o fakturę vat. POMOCY.

    Witam, umówiłem się na zakup auta jak w temacie w sobotę, byłem oglądałem, sprawdziłem auto na przeglądzie, jest ok, umówiłem się na sprzedaż.
    Tego samego dnia sprzedający mnie poinformował że auto może tylko sprzedać na fakturę vat, ponieważ jego syn ma firmę i jest na niego te auto,
    a on czyli ojciec sobie nim tylko jeździł.

    Jedyny mankament to lekko opadające drzwi kierowcy i poobcierana kierownica oraz przyciski przy kierowcy ponieważ autem jeździła kobieta również to używała kilku pierścionków na rękach no lubiła błyskotki i dlatego takie poobcierane.

    Dalsza historia to telefon do syna, czyli właściciela, najpierw chciał się umówić tak że ja mu podam dane, także pesel to on wystawi fakturę, ja zapłacę jego ojcu i tak zfinalizujemy.

    Nie bardzo miałem ochotę podawać pesel więc postawiłem sprawę jasno że potrzebny mi właściciel na miejscu oko w oko się spotkamy i wymienimy swoimi danymi, jak również do faktury i na miejscu wszystko załatwimy.

    Czego mogę się bać kupując auto firmowe będąc osobą fizyczną, nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej.
    Na co zwrócić uwagę w dokumentach i jak to jest z tymi fakturami Vat i jaka jest dla mnie najlepsza opcja.

    Tu link do opisywanego prze ze mnie auta.
    olx.pl/d/oferta/audi-a6-z-2004r-prywatny-wlasciciel-181-265km-przebiegu-CID5-IDWFTmT.html

    W załączniku historia pojazdu po vin.
    Attached Files Attached Files

  5. #205
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafi2023 Zobacz post
    Witam, umówiłem się na zakup auta jak w temacie w sobotę, byłem oglądałem, sprawdziłem auto na przeglądzie, jest ok, umówiłem się na sprzedaż.
    Tego samego dnia sprzedający mnie poinformował że auto może tylko sprzedać na fakturę vat, ponieważ jego syn ma firmę i jest na niego te auto,
    a on czyli ojciec sobie nim tylko jeździł.

    Jedyny mankament to lekko opadające drzwi kierowcy i poobcierana kierownica oraz przyciski przy kierowcy ponieważ autem jeździła kobieta również to używała kilku pierścionków na rękach no lubiła błyskotki i dlatego takie poobcierane.

    Dalsza historia to telefon do syna, czyli właściciela, najpierw chciał się umówić tak że ja mu podam dane, także pesel to on wystawi fakturę, ja zapłacę jego ojcu i tak zfinalizujemy.

    Nie bardzo miałem ochotę podawać pesel więc postawiłem sprawę jasno że potrzebny mi właściciel na miejscu oko w oko się spotkamy i wymienimy swoimi danymi, jak również do faktury i na miejscu wszystko załatwimy.

    Czego mogę się bać kupując auto firmowe będąc osobą fizyczną, nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej.
    Na co zwrócić uwagę w dokumentach i jak to jest z tymi fakturami Vat i jaka jest dla mnie najlepsza opcja.

    Tu link do opisywanego prze ze mnie auta.
    olx.pl/d/oferta/audi-a6-z-2004r-prywatny-wlasciciel-181-265km-przebiegu-CID5-IDWFTmT.html

    W załączniku historia pojazdu po vin.
    Zarejestrowałeś się specjalnie na forum Alfa Romeo,żeby zapytać o Audi?
    Do tego o Audi a6 z 2004 roku a na sygnaturce jesteś posiadaczem, niespodzianka....Audi a6 z 2004 r?

  6. #206
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Audi A6 C5 2004 2.0
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Zarejestrowałeś się specjalnie na forum Alfa Romeo,żeby zapytać o Audi?
    Do tego o Audi a6 z 2004 roku a na sygnaturce jesteś posiadaczem, niespodzianka....Audi a6 z 2004 r?
    Musiałem coś wpisać Drogi Panie. Lepiej by było jakbym Alfe wpisał której nie posiadam?
    Natomiast posiadam opla który stoi pod bankiem bo skrzynia biegów zdechła razem ze sprzęgłem której nie mogę ruszyć z miejsca.

    Tutaj znalazłem post co by mi bardzo pomógł i dotyczy sytuacji w jakiej w tym momencie jestem, na szczęście nie do końca bo finału transakcji jeszcze nie ma.
    Wolałbym się nie znaleźć tak samo w "dupie" jak z tym oplem co w nim prawie wszystko wymieniłem oprócz budy. Silnik robiony był też.

    A na koniec skrzynia padła razem ze sprzęgłem co daje gdzieś około 2500zl za naprawę albo kupno starego nowego auta.
    I tym razem wolałbym nie wtopić się tak jak przy pierwszym samochodzie zakupionym.
    Ostatnio edytowane przez Rafi2023 ; 03-08-2023 o 13:10

  7. #207
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Oswiecim
    Auto
    BMW
    Postów
    571

    Domyślnie

    A jak pójdziesz po nowe auto do salonu to podpisujesz umowę kupna-sprzedaży?
    Czy dostajesz fakturę VAT?

    Na plus - jak faktura to nie musisz płacić PCC (to zweryfikuj)
    Na minus - musisz sprawdzić, czy auto nie jest pod jakiś zastaw/zabezpieczenie. Czyli na wejście poproś o zdjęcia z dowodu rejestracyjnego.
    Ogólnie to interesuje Cię kondycja finansowa firmy.

    Ale ja ekspertem nie jestem. Dlatego się wypowiedziałem.

  8. #208
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,219

    Domyślnie

    Sprzedaż na Fakturę VAT 23% nie jest niczym szczególnym. nie musisz płacić PCC - jesteś 2% do przodu. na fakturze muszą być wszystkie dane potrzebne do zarejestrowania auta (VIN, i z grubsza dane auta producent model rok). jak potrzebujesz coś więcej - można do faktury sporządzić załączniku opisujący stan auta, jego usterki, itd.

    Cytat Napisał ap2 Zobacz post
    Na minus - musisz sprawdzić, czy auto nie jest pod jakiś zastaw/zabezpieczenie. Czyli na wejście poproś o zdjęcia z dowodu rejestracyjnego.
    Ogólnie to interesuje Cię kondycja finansowa firmy.
    oczywiście trzeba sprawdzić, czy w dowodzie jest właściciel, czy np. firma leasingowa lub wbity bank, który udzielał rat i ma zabezpieczenie. jak w dowodzie nic takiego nie ma, to nie powinno być problemów. nikt nie będzie robił audytu finansowego firmy .

  9. #209
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Audi A6 C5 2004 2.0
    Postów
    4

    Domyślnie

    Nie wiem co się dostaje przy zakupie nowego niestety nie miałem przyjemności zakupienia takiego, natomiast ostatni samochód zakupiłem na zwykłą umowę kupno sprzedaż.
    Także nie wiem dokładnie jak to jest z tymi fakturami, co przeczytałem to faktura 23% wydaje się najlepszą opcją.
    Gość ma firmę od 2017roku sprawdziłem w ec.europa.eu oraz ceidg i jest aktywnym płatnikiem vat, co do kondycji firmy jak mam to sprawdzic?

    Ps. podpisując taką fakturę na kwotę na jaką się umówiłem nie ponoszę dodatkowych kosztów w urzędzie skarbowym i ta kwota co zapłacę nie powiększy mi się o te 23%?

    I tak rozrząd muszę w nim zrobić bo 180k ma przeleciane a nalepka na rozrządzie jest 120k kilometrów i to coś ponad 1000zl będzie i nie mogę go zrobić u znajomego bo jak coś nie tak będzie to dokumentu brak, jak mi doliczą je 23% jeszcze to już ból będzie.
    Ostatnio edytowane przez Rafi2023 ; 03-08-2023 o 15:05

  10. #210
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafi2023 Zobacz post
    Ps. podpisując taką fakturę na kwotę na jaką się umówiłem nie ponoszę dodatkowych kosztów w urzędzie skarbowym i ta kwota co zapłacę nie powiększy mi się o te 23%?
    płacisz kwotę brutto z faktury. pytanie czy te 11000 to netto, czy brutto. Jak netto to +23%. Jak brutto, to te 11000zawiera już 23% VAT.

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory